Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2011., 23:14   #141
utječu li loše napisani testovi na maturi na one dobro napisane? npr. ako netko želi upisati tehnički fakultet, pa položi fiziku, matematiku, engleski 100%, a povijest 10%, kaj bu to gledal tehnički fakultet?
The Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 12:40   #142
Quote:
The Druid kaže: Pogledaj post
utječu li loše napisani testovi na maturi na one dobro napisane? npr. ako netko želi upisati tehnički fakultet, pa položi fiziku, matematiku, engleski 100%, a povijest 10%, kaj bu to gledal tehnički fakultet?
Ne, svaki fakultet određuje koje predmete boduje i nije ih briga za ostalo.
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 11:59   #143
Znaci zelim npr. na FER ili nesto slicno, mogu prolazit srednju sa 3, napisat drzavnu maturu i prijemni dobro i upast? ili mi treba vise od 3?
Gamer95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 12:03   #144
Quote:
Gamer95 kaže: Pogledaj post
Znaci zelim npr. na FER ili nesto slicno, mogu prolazit srednju sa 3, napisat drzavnu maturu i prijemni dobro i upast? ili mi treba vise od 3?
FER nema prijemnog.

Vidi, možeš, ali bi maturu morao riješiti zbilja, zbilja, ZBILJA odlično.
Imaš još godina dotada, napumpaj malo taj prosjek
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 12:08   #145
Quote:
borntobewinner kaže: Pogledaj post
FER nema prijemnog.

Vidi, možeš, ali bi maturu morao riješiti zbilja, zbilja, ZBILJA odlično.
Imaš još godina dotada, napumpaj malo taj prosjek
haha, probat cu
hvala svima na odgovorima
Gamer95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 17:18   #146
Quote:
Gamer95 kaže: Pogledaj post
Znaci zelim npr. na FER ili nesto slicno, mogu prolazit srednju sa 3, napisat drzavnu maturu i prijemni dobro i upast? ili mi treba vise od 3?
možeš, znam više od jednog primjera... na fer nije teško (relativno) upasti, ali se teško održati, već na početku odustane velik postotak učenika (neću govoriti napamet, ali guglaj, sigurna sam da ćeš naći neke podatke)
__________________
Forumiram dulje nego što izgleda.
Kallista is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2011., 16:09   #147
Pomoć oko mature

Ovak ljudi, treba mi neki savjet bilo što, pomoć, šta da radim.
Idem u 4. razred strukovne škole i sada bih trebala izaći na maturu. Kada sam ju upisala nisam ni sanjala kroz kakve ću muke prolaziti na njenom samom završetku.

Školuje se za upravnog referenta (Upravna i birotehniška šk.) i nakon nje se jednostavno ne mogu zaposliti u tom zanimanju, što mi nije ni cilj, već ići na maturu i ići dalje.
Uglavnom, ova škola ima minimum matematike - što znači da višu razinu moram zaobići u što većem luku, dok je hrvatski jako dobar te znam da s njim neću imati problema.
Zapravo najveći problem mi je strani jezik. Ova škola se baš ne orjentira na znanje stranih jezika i zapravo sam sada dovedena u jako tešku poziciju. Njemački mi je svih četiri godine bio prvi jezik, no režim je bio takav da one osnove koje sam donijela iz osnovne su mi dovoljne da prebrodim tu srednju, no to za matru nije ni približno dovoljno :/ što znači da ne znam beknut njemački pošteno, a kamoli nešto suvislo napisati.
Opet druga stvar je da mi je engleski drugi strani jezik - pa ni od njega ništa, jer "studiramo" present simple svih četiri godine, što znaći da se od osnovnih vremena nismo ni pomaknuli - što mi opet nije dovoljno za matru, jer su kriteriji izričito visoki.

Svaki fakultet koji sam pogledala traži višu razinu stranog jezika, osobno ne znam šta da učinim, a nije da spavam na lovi pa da olako mogu odvojiti poveću svotu za pripreme koje traju svega nekoliko dana, a ni ne znam koliko bi od njih imala koristi kada praktički nemam ni minimalno znanje koje bi trabalo samo još malo dotjerati.

Ne znam šta da radim. Ima li tko neki savjet bilo što? :///
__________________
Cijena pogreške je previsoka!
Molier* is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 18:15   #148
Evo ovako, nadam se da nisam promašio temu. Pročitajte ukratko ovaj post ako želite čuti moje dojmove s prošlogodišnje mature.

Prvo i osnovno, matura je smeće, propali projekt, nešto što je uništilo snove većini učenika u ovih par godina kojih se provodi. To ne govorim iz razloga osobnoga (nisam upisao faks ali nisam ni imao volje, a ponajviše novaca iako sam upao na dosta fakulteta) već iz toga jer sam vidio jako dobre učenike (od 4,0 do 5,0) koji nisu mogli upisati željene fakultete jer su imali premali broj bodova ili im je falio bod iz nekoga testa na maturi, što je apsurdno.

Konkretno, frend iz jedne škole je imao 5 sve 4 godine, škola je tehnička i jedna od jačih u ZG i HR, s tim bi trebao upisati fer odmah, ali ne, tu je državna matura. Napisao je matematiku višu sa 3 i fiziku sa 3, što za FER nije dovoljno, zbroj ta dva predmeta mora biti 7 najmanje. Nije dobro napisao ta dva predmeta jer su imali loše profesorice u srednjoj iz oba predmeta, a financijska situacija mu nije dopuštala bacati 1000kn+ na instrukcije. Bistar je dečko i željan znanja, uhvatila ga je i bolest i ozljeda noge na ukupno 2mjeseca koja je izostao u 2. polugodištu 4. razreda pa je propustio dosta ponavljanja i gradiva. On dakle nije mogao upisati FER.
S druge strane jedan drugi dečko, upisao je FER jer je položio sa 5-2 (fizika-matka). Iz fizike je dobio 5 jer je prepisao skoro cijeli test (dobio blage profesore koji su ih gledali) i još se smijao u facu kako je prepisao. Matku je jedva napisao i provukao dvojku.

Praktički za FER morate imati zbroj ocjena 7, a ocjene iz srednje su nebitne, jer nikad se ne FERu kvota ne ispuni i ostane slobodnih mjesta. To je jedna od rupa mature, no ostavimo to sad sastrane, idemo malo o samoj maturi.

Matura i sami testovi kao takvi su još gori cirkus. Profesori iako im nije prva godina mature su skroz izgubljeni, pa smo često gubili dragocjene minute (vjerujte na matki višoj svaka minuta i sekunda su dragocjene, čak i da sve znaš i samo pišeš, bit ćeš naknap s vremenom). Ista stvar se dešavala u drugim školama. No ajde, to i nije ogromna zamjerka, još veća je prepisivanje, hrpa ljudi je prepisivala bez problema, ona fora da ne smiješ pogledati nigdje osim ispred sebe je glupa i nijedan profesor vas neće izbaciti također niti ako posudite minu, gumicu ili kalkulator nekome oko sebe, jer ne žele nositi na duši da su nekome praktički uništili život (što je na neki način uredu).

Testovi kao sami su loše koncipirani, pitanja često nejasna i određena gradiva na matki višoj pa i hrv nižoj uopće nisu spominjana u strukovnim školama. Dakle, matura rađena prema gimnazijskom programu, sreća pa smo imali profu iz gimne za HRV i odličnu profu za matku koja je i sastavljala pitanja za test pa nas je uputila na određenu vrstu zadataka.

Dosta pesimizma, želim vam reći svima koji pristupate prvi put maturi, nije teška matura sama već stres, panika, nervoza, u tom trenutku pisanja testa sposobni ste zaboraviti koliko je 7*8 (doslovno), jer vam stalno visi nad glavom da ćete izgubiti godinu života najmanje ako ne prođete (jesenski rok ionako ima samo nekoliko fakseva sa par mjesta gdje je nemoguće upast tako da morate čekati sljedeću godinu i ljetni rok), osjećaj kao da ste zavezani omčom oko vrata i čekate da neko makne stolac. To je preveliki pritisak, pogotovo za učenike koji su strukovne škole i uz sve pripreme za maturu moraju pisati elaborat od 20+ stranica, raditi uređaje za maturalni te odgovarati i pisati testove kako bi podigli preostale ocjene. Matura je još tu i natrpana odmah niti tjedan dana nakon norijade, što je jadno. Nemate vremena odmoriti glave, ni tijelo od stresa i ostalih gluposti i već vam stiže ovako važan test kao što je matura.

Preporuka svima:
Odite opušteni na maturu, kao na svaki drugi test u srednjoj, zapamtit ćete više i shvatiti da neki zadaci su jako jednostavni samo vas udari ta nervoza i nemožete ih rješiti. Osobno sam išao na jesenski rok matke više i napisao bolji postotak iako nisam apsolutno ništa učio, dok sam se za ljetni rok pripremao cijelu godinu i napisao lošije. Razlika je što sam bio pun stresa na ljeto jer od rodbine, frendova svi su vršili pritisak i očekivali kako ćeš napisati test.
Samo pamet u glavu, bez stresa, opušteno odite pisati te testove i puno bolje ćete proći. Čak iako niste nešto ponavljali previše ili išli na instrukcije, ali ste pazili 4 godine u školi i bili dosta dobar učenik (barem 4,0) vjerojatno ćete napisati maturu bez problema i upasti na željeni faks. Kažem, testovi nekad znaju biti zbunjujući, ali nisu preteški, to je samo nešto tipa gradivo iz sve 4 godine i iz svakog gradiva po jedan zadatak.
Izuzetak ovdje je fizika koja je definitivno najteži mogući test na maturi, na fiziku odite po principu pogađanja i prepisivanja jer nema smisla ponavljati sve zi sve 4 godine, nećete stići, ima previše formula a i zadaci su takvi da vjerojatno s tom vježbom zadataka nećete naići ni na jedan sličan koji će biti na maturi.

Hvala što ste čitali i nadam se da će nekolicini vas ovaj tekst pomoći. Pozdrav!
__________________
"Nije blago ni srebro ni zlato,već je blago što je srcu drago."
Dareedevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 12:41   #149
Počeli su objavljivati pisane ispite

http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/dm13ljeto
emđej is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:24.