Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2014., 18:30   #1
Postavite pitanje 2014./2015. (nakon čitanja prvog posta!)

Quote:
Lady_D kaže: Pogledaj post
Prijašnja top tema je zaključana i otkačena, ali postoji i dalje na ovom linku.
Zbog specifičnih pravila, ne isplati se držati jednu te istu temu otvorenom na neko dulje vrijeme.
Budući da je prošla tema funkcionirala sasvim ok, pravila teme ostaju ista.

Poanta ove teme je da vi ovdje postavite pitanje, a oni koji znaju odgovor na pitanje odgovaraju. Kratko i jasno, s provjerenim i točnim informacijama.

Svi mogu sudjelovati u odgovaranju ako imaju točnu i provjerenu informaciju, svaka pomoć je dobrodošla.

Prvo i najvažnije: ne ostavljajte post na ovoj temi ako niste pročitali pravila i FAQ.

Drugo i najvažnije: na ovoj temi postavljaju se pitanja vezana za sistem, pojašnjavaju nejasnoće vezane za općenite stvari oko državne mature ako nisu pojašnjene na stranicama www.postani-student.hr i/ili www.ncvvo.hr ili u našoj temi Državna matura FAQ - Obavezno pročitati!! ili rješavaju konkretni problemi koji su vam iskrsnuli, a koje ne znate sami riješiti.

Pravila:
  • Pitanje mora biti postavljeno što preciznije moguće. Ne treba nam opis cijele procedure koja je dovela do problema nego konkretan problem, sažet, jasan i jednostavan.
    • Pitanje mogu postaviti svi bez obzira bili oni trenutni, stariji ili maturanti iz BiH
  • Odgovor isto tako mora biti jasan, jednostavan i potpun, ali prije svega točan i provjeren.
  • Prolistajte temu prije postavljanja pitanja jer se ponavljanje pitanja sankcionira brisanjem ili kartonom.
  • Ako ne dobijete odgovor odmah, nemojte ponavljati post - nećemo zaboraviti na vas.
  • Ne postajte ništa osim pitanja ili odgovora. Ako postoje nejasnoće oko odgovora ili želja za diskusijom, post kvotajte na temu predviđenu za to.

Pravila se mogu nadopunjavati i ispravljati ukoliko naiđemo na potrebu za time, pa se očekuje od vas da pratite prvi post. Konstantno. Da ne bi bilo "nismo znali".

Za sad toliko.
2013./2014. tema se nalazi na ovom linku.

Molim da se držite pravila i da pitate samo stvari vezane uz sustav. Sve ostale stvari bit će brisane i kartonirane.
Rakkatakka is offline  
Old 07.10.2014., 15:13   #2
Bok! Maturirala sam prije 2010. godine (ali je tema za stare maturante zatvorena, pa se javljam ovdje).

Fakultet koji želim upisati boduje sljedeće:
Hrvatski: 0%
Engleski: 5%
Matematika: 20%
i još tri izborna koji skupa čine 55%.

Zanima me jesam li kao stari maturant dužna polagati hrvatski i engleski?

Hvala.
9090 is offline  
Old 07.10.2014., 19:11   #3
Quote:
9090 kaže: Pogledaj post
Bok! Maturirala sam prije 2010. godine (ali je tema za stare maturante zatvorena, pa se javljam ovdje).

Fakultet koji želim upisati boduje sljedeće:
Hrvatski: 0%
Engleski: 5%
Matematika: 20%
i još tri izborna koji skupa čine 55%.

Zanima me jesam li kao stari maturant dužna polagati hrvatski i engleski?

Hvala.
Zavisi o kojem se fakultetu radi. Svaki fakultet ima svoja pravila.
Negdje moraš polagati maturu,a negdje možeš konkurirati samo s ocjenama iz srednje (stariji student).
uiiu is offline  
Old 07.10.2014., 22:17   #4
Quote:
uiiu kaže: Pogledaj post
Zavisi o kojem se fakultetu radi. Svaki fakultet ima svoja pravila.
Negdje moraš polagati maturu,a negdje možeš konkurirati samo s ocjenama iz srednje (stariji student).
Ali ako mogu konkurirati "samo s ocjenama iz srednje", znači li to da mogu položiti samo neke predmete (matematiku i izborne, u ovom slučaju) i da ne moram polagati sve obavezne?
9090 is offline  
Old 08.10.2014., 01:30   #5
Quote:
9090 kaže: Pogledaj post
Bok! Maturirala sam prije 2010. godine (ali je tema za stare maturante zatvorena, pa se javljam ovdje).

Fakultet koji želim upisati boduje sljedeće:
Hrvatski: 0%
Engleski: 5%
Matematika: 20%
i još tri izborna koji skupa čine 55%.

Zanima me jesam li kao stari maturant dužna polagati hrvatski i engleski?

Hvala.

Trebala bi se raspitati što fakultet traži jer neki dopuštaju da stariji maturanti konkuriraju samo sa ocjenama iz srednje dok ima onih fakulteta koji npr. matematiku vrjednuju 0% ali uvjet je da ona bude položena iako se ne boduje.ovo ti je link za starije maturante pa si pogledaj malo
http://dokumenti.ncvvo.hr/Drzavna_ma...prije_2010.pdf
Vila is offline  
Old 08.10.2014., 02:55   #6
Quote:
vila pustinje kaže: Pogledaj post
Trebala bi se raspitati što fakultet traži jer neki dopuštaju da stariji maturanti konkuriraju samo sa ocjenama iz srednje dok ima onih fakulteta koji npr. matematiku vrjednuju 0% ali uvjet je da ona bude položena iako se ne boduje.ovo ti je link za starije maturante pa si pogledaj malo
http://dokumenti.ncvvo.hr/Drzavna_ma...prije_2010.pdf
Već sam to pogledala, ali nema odgovora na ono što mene zanima. Pitat ću fakultet, nema druge. Hvala!
9090 is offline  
Old 08.10.2014., 14:55   #7
Bok. Fax mi boduje: Hrvatski 5%, (B) Engleski 5% (B), Matrmatiku 20% (A)), Bilogiju 30%. Je li bolje da uzmem sve A razine ili da ostanem na ovome? PBF je u pitanju
BlaBlaBla3 is offline  
Old 09.10.2014., 11:36   #8
Ima li neki telefonski broj na koji se mogu postaviti ovakva pitanja? Jer na mail mi nitko ne odgovara i ne znam gdje drugdje pitati.
9090 is offline  
Old 09.10.2014., 12:21   #9
Quote:
BlaBlaBla3 kaže: Pogledaj post
Bok. Fax mi boduje: Hrvatski 5%, (B) Engleski 5% (B), Matrmatiku 20% (A)), Bilogiju 30%. Je li bolje da uzmem sve A razine ili da ostanem na ovome? PBF je u pitanju
Mislim da ti je bolje uzeti sve AAA jer je navala, a ujedno dobijes i vise bodova.

Quote:
9090 kaže: Pogledaj post
Ima li neki telefonski broj na koji se mogu postaviti ovakva pitanja? Jer na mail mi nitko ne odgovara i ne znam gdje drugdje pitati.
Zavisi koga hoces pitat - fakultet ili ncvvo?

Evo ti kontakt ncvvo-a:
Ukoliko imate dvojbi, pitanja ili problema vezanih uz prijavu, odjavu ili polaganje ispita državne mature, možete kontaktirati Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja na:
broj telefona 01/4501 899
adresu e-pošte: [email protected]
Za sva pitanja vezana uz prijavu studijskih programa, bodovanje za upis na studijske programe, vrjednovanje posebnih postignuća (natjecanja, kategorizirani sportaši), pravo prednosti pri upisu, privremene i konačne rang-liste, možete se obratiti Središnjemu prijavnom uredu na:
broj telefona 01/6274 844
uiiu is offline  
Old 09.10.2014., 12:32   #10
Quote:
uiiu kaže: Pogledaj post
Zavisi koga hoces pitat - fakultet ili ncvvo?

Evo ti kontakt ncvvo-a:
Ukoliko imate dvojbi, pitanja ili problema vezanih uz prijavu, odjavu ili polaganje ispita državne mature, možete kontaktirati Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja na:
broj telefona 01/4501 899
adresu e-pošte: [email protected]
Za sva pitanja vezana uz prijavu studijskih programa, bodovanje za upis na studijske programe, vrjednovanje posebnih postignuća (natjecanja, kategorizirani sportaši), pravo prednosti pri upisu, privremene i konačne rang-liste, možete se obratiti Središnjemu prijavnom uredu na:
broj telefona 01/6274 844
Puno hvala
9090 is offline  
Old 09.10.2014., 19:07   #11
Quote:
BlaBlaBla3 kaže: Pogledaj post
Bok. Fax mi boduje: Hrvatski 5%, (B) Engleski 5% (B), Matrmatiku 20% (A)), Bilogiju 30%. Je li bolje da uzmem sve A razine ili da ostanem na ovome? PBF je u pitanju
Ovakvim pitanjima ovdje nije mjesto. Molim da pazite na to, dijelit ću kartone. Imate teme za to.
Rakkatakka is offline  
Old 18.10.2014., 17:12   #12
maturirala sam 2009., državnu maturu sam položila 2010. planiram ove godine upisati fakultet ponovno.
s obzirom da sam poprilično okej napisala engleski i politiku i gospodarstvo, dali moram i to ponavljati (uz hrvatski i matematiku koje bi ionako htjela pisati ponovno)?

pričala sam sa prijateljicom koja je maturirala prošle godine i rekla je da njima državna matura vrijedi 3 godine, te da ako će u budućnosti (nakon isteka 3 godine, jel) htjeti upisivati fakultet da će morati polagati sve još jednom. dali onda to vrijedi i za mene (iako to nije bilo pravilo kad sam ja polagala) jer je prošlo više od 3 godine od mog polaganja državne mature?

negdje sam čitala da se stariji maturanti dijele na dvije kategorije "mlađi od 24" i "stariji od 24". znam da je pitanje glupo, ali ja ću iduće godine imati točno 24 godine kod polaganja i u koju grupu se onda mene svrstava?
dire Dawn is offline  
Old 19.10.2014., 12:46   #13
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
maturirala sam 2009., državnu maturu sam položila 2010. planiram ove godine upisati fakultet ponovno.
s obzirom da sam poprilično okej napisala engleski i politiku i gospodarstvo, dali moram i to ponavljati (uz hrvatski i matematiku koje bi ionako htjela pisati ponovno)?

pričala sam sa prijateljicom koja je maturirala prošle godine i rekla je da njima državna matura vrijedi 3 godine, te da ako će u budućnosti (nakon isteka 3 godine, jel) htjeti upisivati fakultet da će morati polagati sve još jednom. dali onda to vrijedi i za mene (iako to nije bilo pravilo kad sam ja polagala) jer je prošlo više od 3 godine od mog polaganja državne mature?

negdje sam čitala da se stariji maturanti dijele na dvije kategorije "mlađi od 24" i "stariji od 24". znam da je pitanje glupo, ali ja ću iduće godine imati točno 24 godine kod polaganja i u koju grupu se onda mene svrstava?
1. Ne moras, mozes pisati koji god hoces - u tvom slucaju hrv i mat.
2. Glupost, matura ti vrijedi zauvijek.
3. To ti ne vrijedi za sve fakultete, raspitaj se na tom fakultetu koji zelis upisat.
uiiu is offline  
Old 24.10.2014., 19:43   #14
Pozdrav
da pitam
dali znate dali se ja kao stariji maturant od 27god mogu upsati redovno na faks ili ne?
zanima me povijest umjetnosti inače u Splitu.

i dal bi se s svojim starim ocjenama iz srednje mogao konkurirati?
DM za polagao prije par godian al nisam položio matematiku
Metallic fan is offline  
Old 03.11.2014., 21:47   #15
Pozdrav
Zanima me da li mogu pisati maturu iz engleskog jezika ako učim od 4.razreda osnovne njemački jezik. Njemački nakon 9 godina učenja nemam pojma a engleski znam sto puta bolje.
Petra5553 is offline  
Old 04.11.2014., 12:26   #16
Quote:
Petra5553 kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Zanima me da li mogu pisati maturu iz engleskog jezika ako učim od 4.razreda osnovne njemački jezik. Njemački nakon 9 godina učenja nemam pojma a engleski znam sto puta bolje.
Možeš.
uiiu is offline  
Old 04.11.2014., 13:12   #17
Quote:
uiiu kaže: Pogledaj post
Možeš
Mogu ako uopće nisam u školi učila engleski?

Zadnje uređivanje Rakkatakka : 04.11.2014. at 18:22. Reason: popravak citata
Petra5553 is offline  
Old 04.11.2014., 18:22   #18
Quote:
Petra5553 kaže: Pogledaj post
Mogu ako uopće nisam u školi učila engleski?
Da.
Rakkatakka is offline  
Old 04.11.2014., 18:49   #19
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Da.
Jooj super..hvala
Petra5553 is offline  
Old 05.11.2014., 15:36   #20
Pozdrav
Fali mi zadnja godina za upis na faks, završio sam trogodišnju inače, a trenutno se prekvalificiram da imam završenu tu 4., e sad, to doškolovanje traje do 7. mjeseca slj. godine, najkasnije, možda još pola mjeseca više, da bi dobio diplomu i sve potrebno. Imam li ja šanse tj. mogu li pisati državnu i ako uspijem započeti akademsku godinu na jesen i konačno upisati/krenuti na faks? Nisam upoznat sa procedurom niti informiran pa ako bi mi netko htio pojasniti...
maximum9 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:05.