Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2011., 15:08   #21
Bilo bi odlično kada bi netko podijelio malo opširnija iskustva od prošle godine u vezi filozofije,naravno ili zna neku korisnu stranicu ili link gdje je gradivo skraćeno ,neku skriptu iz koje je lakše učiti nek stavi ovdje ili na pm
.Pišem ju ove godine izborno,a maturirala sam prije 3 godine u školi u kojoj ju nisam imala kao predmet nijednu godinu .Unaprijed hvala
india_8686 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 19:33   #22
Da, i mene zanimaju neke stvari u vezi filozofije. Maturirao sam prije 9 godina, radili smo u školi, naravno, po Kalinu, pa me zanima dal je to još uvijek glavna literatura za ispit.

Koliko sam shvatio malo je ljudi uzelo filozofiju, barem prošle godine, pa će biti prilično teško skupiti neka iskustva ...
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 14:45   #23
Ja sam ove godine morala uzeti filozofiju kao izborni predmet, u srednjoj školi je nisam imala niti jednu godinu pitam se jel dosta ona leteratura knjiga od profila "Filozofija na državnoj maturi" ?
Cura1990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 22:08   #24
Quote:
Cura1990 kaže: Pogledaj post
Ja sam ove godine morala uzeti filozofiju kao izborni predmet, u srednjoj školi je nisam imala niti jednu godinu pitam se jel dosta ona leteratura knjiga od profila "Filozofija na državnoj maturi" ?
Mislim da to nije dosta. Piše se i neki tip eseja u kojem treba povezati dosta toga. Ne znam koliko u toj knjižici ima podataka, ali pretpostavljam da malo. Ja ću raditi po Kalinu - Povijest filozofije (s tekstovima filozofa) i mislim da je to dovoljno. Nekih 500 stranica, ali zanimljivih
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 13:02   #25
Aha hvala ti puno, budem i ja onda nabavila tu knjigu..)))
Cura1990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 19:41   #26
Pozdrav svima !
Ove godine polažem filozofiju na DM kao izborni predmet.Dakle filozofiju sam uzela jer mi se veoma dopada,to i želim studirati . Dakle recite mi iz koje literature je najbolje učiti, (gimnazijski udžbenici ili noviji priručnici za državnu maturu)
Molim za odgovor
__________________
Scientia est potentia
melisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 22:13   #27
Quote:
Echoe kaže: Pogledaj post
Da, i mene zanimaju neke stvari u vezi filozofije. Maturirao sam prije 9 godina, radili smo u školi, naravno, po Kalinu, pa me zanima dal je to još uvijek glavna literatura za ispit.

Koliko sam shvatio malo je ljudi uzelo filozofiju, barem prošle godine, pa će biti prilično teško skupiti neka iskustva ...
Ja sam pisala filozofiju . Ovak nije bilo teško, esej su dosta blago ocjenjivali barem mi se tako čini, dvojica ocjenjuju pa onda uzmu onog koji ti je dao više bodova, tema je bila može li dokazati postojanje boga i dva ulomka iz Kantova i djela sv. Augustina. Uz to još dodaju dosta pojmova i pitanja koje moraš objasniti i ubaciti u sastavak te povezati naravno. Mi smo u školi stvarno brusili po Kantu pa mi to nije bio neki problem, dosta sam zapravo brljavila neš bezveze, objasnila pojmove koje sam otprilike znala dok neke pojmove poput logički predikati i slično jednostavno preskočila .
Od gradiva bilo je svega pomalo, dosta iz suvremene filozofije što nisam pojma imala jer to nismo stigli ni obraditi... ali sam to pogađala jer je na zaokruživanje i spajanje, pa nešto eventualno i pogodiš . Nama je profesorica na pola sata pokazala neku knjigu filozofija na državnoj maturi i objasnila sadržaj i kako pisati esej iz nje i stvarno je pomoglo tako da preporučujem . Ja sam učila po Kalinu i bilo je izgleda čisto dovoljno jer sam dobila 5, jer valjda to nitko u državi nije ozbiljnije učio . Što je po meni retardirano jer na većini društvenih fakseva ni ne gledaju koji izborni pišeš, a i puno ih se zezlo uzevši politiku i gospodarstvo misleći da će to biti turbo lagano i da će svi podobijati petice. Ja sam bila učila politiku ko kreten, i na kraju dobila veći postotak iz filozofije na koju sam išla turistički čak ni ponovila nisam(dosta mi je bilo ostalo u glavi još od školskih ispita, a nisam imala vremena jer smo isti dan pisali engleski), i izašla prije kraja ispita dobrih 50 minuta. Istina bilo je i onih koji su čim su vidjeli test otišli učiti doma pig, to jest većina jer su je prijavili, a nisu ni pogledali gradivo ni u školi ni za ispit, ali i ako malo voliš filozofiju ovaj ispit nije bio problem.

Zadnje uređivanje SilverEyes : 24.04.2011. at 22:26.
SilverEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 02:12   #28
Aha dakle filozofija nije bila strašno teška .
Uglavnom jel se smije u eseju iznositi svoja mišljenja, svojim rijecima se izrazavati, ili bas mora biti strogo da se trebaju usporediti dva teksta Mene zanima jel sastav eseja tipa kao npr. raspravljacki esej iz hrv. dobijes jednu slobodnu temu pa pricas o tome .
Htjela bi svojim rijecima filozofirati a ne uciti kanta pa njegovu biografiju prepricavati u eseju .

Ja ucim po Kalinu, Imam vodic kroz filozofiju neki kao pomocni bezveze nasla u knjiznici, a i ovaj Gaudeamus mi dosta dobro dođe . Iako mi se pomalo brkaju informacije , jbg. ja nikada nisam imala filozofiju i stariji sam maturant jako mi je tesko oslonjena na sebe .. tesko je to ali moguce je kad se hoce i zeli nauciti
__________________
Scientia est potentia

Zadnje uređivanje melisa : 13.05.2011. at 02:17.
melisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 15:06   #29
Priprema li se tko za sutra?

Ja ne planiram ništa posebno učiti, nego samo ponoviti ono što smo radili u školi.
Valjda će biti dovoljno.
Wallflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 17:51   #30
I? Kakvi su vam dojmovi od današnjeg ispita iz filozofije?
Tema za esej mi je bila ali test...
__________________
Kad si sretan i sunce za tobom žuri.
eat.me is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 18:33   #31
Quote:
eat.me kaže: Pogledaj post
Tema za esej mi je bila ali test...
I meni isto. Ispit bezveze, tema odlična, ali mozak nikak da proradi. Totalno loš dan... nije mi se dalo ni disati, kamoli misliti.

Bezveze kaj je ispit bio popodne.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 08:35   #32
Quote:
eat.me kaže: Pogledaj post
I? Kakvi su vam dojmovi od današnjeg ispita iz filozofije?
Tema za esej mi je bila ali test...
Ja čak mislim da sam bolje riješila test.
Naravno, osim onog dijela s objašnjenjima.

Esej mi je valjda dobar, jedino što imam dvije stranice zaključka.
Malo sam se preračunala s vremenom, pa zato.
Wallflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 16:46   #33
Meni koja nikad nisam imala filozofiju u srednjoj školi nego se samostalno full malo pripremala nije bila teška.Nadam se da cemo je proci. Sretno svima! Što ste rekli s kojim se više slažežete filozofom?
Cura1990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 17:06   #34
Quote:
Cura1990 kaže: Pogledaj post
Meni koja nikad nisam imala filozofiju u srednjoj školi nego se samostalno full malo pripremala nije bila teška.Nadam se da cemo je proci. Sretno svima! Što ste rekli s kojim se više slažežete filozofom?
S Kungom.

Ali on je teolog, ne filozof. To zapravo i je problem, barem po meni.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2011., 11:17   #35
Kako ste prošli?

Ja dobih 3, što je u redu.

I jesu li još nekome uzimali procjenu onog ocjenjivača koji je slabije ocijenio?
Wallflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 23:38   #36
bok ljudi
evo da nepitam sad petsto puta vec pitano... i da predzem na stvar:
daklem. ja nikad nisam imala filozofiju, ove godine cu je prijavit.. pa me zanima, koliko unaprijed cca da se pocnem pripremat?
imam kalina, imam neke pripreme za maturu kopirane i jos neki udzbenik.
iii sofijin svijet.
kazete da je kalin okej za radit, pa cu ito prolistat.
zanima me samo, jel bilo vise podjela onih i pitanja tipa: sta je bitak, sta je bit, staje bice...and shit
il je vise bilo ono stila: sta platon misli, zast aristotel ovo kaze..koja skola i kad je osnovana... i to?

molila bi pomoc
hvala vam ^^
__________________
But I'm not a slave to a God that doesn't exist.
Funk Lizard is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 14:30   #37
da malo podignemo ovo
piše li tko ovo uopće? kako se pripremate?
__________________
“Sometimes I need what only you can provide: your absence.”
Žic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 21:36   #38
evo, pišem... učim po kalinu. u biti, učit ću po kalinu. još je cijeli dan pred nama
a esej - improvizacija
vaturak000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 21:41   #39
osnove znam, a ono, tu i tamo ^^ - pojmovima baratam, znam tko sta zastupa, valjd cu se snaci i bez nekog pretjeranog ucenja... Eseji budu cak zanimljivi, bar mi je tak rekao buraz :P
kovac00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 12:21   #40
Quote:
vaturak000 kaže: Pogledaj post
evo, pišem... učim po kalinu. u biti, učit ću po kalinu. još je cijeli dan pred nama
a esej - improvizacija
Tako i ja Kalin - od korica do korica
__________________
“Sometimes I need what only you can provide: your absence.”
Žic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:32.