Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2009., 21:01   #81
Thumbs up

Quote:
samoobrana kaže: Pogledaj post
hm...pretpostavljao sam...obzirom da su ti auti već po prodajnoj cijeni rizični...ne bi se ja zezao sa ugradnjom plina i gubitkom garancije ...takvi auti se i ne kupuju u načelu ako se nema para za gorivo jer spadaju skoro pa u luxsuznu klasu pa ....ok, svatko ima svoju računicu i svoj rizik...još čekam neke informacije o tim povoljnim crosserima, vi koji ste ih kupili (i moj frend između inih)sve je ok? naime, nešto mi ne štima u cijeloj priči a to je da se navodno prodaju ko alva, ali na cesti ih nema, bar po zagrebu...jer ako je prodano 200 auta takvih to bi se itekako primjetilo na zagrebačkim ulicima, međutim vidjeh jednog jedinog s probnim tablicama u zadnjih mjesec dana, a stalno sam po gradu...malo čudno
neznam zašto kažeš da su zbog cijene rizični, ali vrlo je jednostavna stvar, uvijek nekome smrkne da bi nekome svanulo kažu stari naši, pa tako i neka druga tržišta, tj. njihovi uvoznici nisu ukalkulirali krizu u svoje nardžbe, pa im je sada bolje izgubiti dio, nego platiti i ostaviti na lageru višak vozila bez kupaca.

što se tiče količina, prodano je u prve dvije tranše preko 300 vozila, ima još nešto exscluziva, i ono što je najbolje, ako se isporuči večina do kraja mjeseca( od druge tranše) dobiti čemo mogučnost naručiti još vozila.

koga interesira kupnja neka se javi na pm.

i ono najbitnije sa današnjim danom sva naručena vozila su stigla u Hrvatsku, znači plačanje isporuka i na vožnju.

pozdrav svima
butros is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 23:44   #82
Quote:
Mickey1982 kaže: Pogledaj post
Da li Crosser sa CVT automatskim mjenjačem ima polugice za promijenu brzina na volanu kao Mitsubishi?
Da.
Banderas-Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 10:03   #83
OJ ljudi ! Vratio sam se sa mora i moram priznati da me potrošnja zbunjuje. Gradska vožnja cca 13.5, a vožnja do mora i natrag cca 12 lit. Vozio sam prosjećnom brzinom 100 km/h s obzirom da sam imao troje djece u automobilu. Max. brzina bila je 150 ali vrlo kratko vrijeme. Mislim da definitivno ide plin u auto pa kud puklo da grunulo !!!
Niramm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 06:50   #84
U četrvrtak ugrađujem PLIN ! javljam u petak potrošnju !!!
Niramm is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 10:06   #85
Question

Jučer sam uplatio akontaciju za benzinca 2,4 sa automatskim mjenjačem i dogovorio sam ugradnju plina kod distributera. Platio cca 150K sa PDV i moram čekat auti 10 dana. To su zadnje informacije koje imam
Sad kad vidim ove postove malo me havat frka oko same tehnike ugradnje.
Gume su 16 pa se pitam da li umjesto rezervnog kotača ide spremnik za plin od 60L ili manji. I neko je spomenu gubitak zadnje klupe zbog ugradnje plina. Dajte ljudi - ima li ko plin, kakvo je rješenje i kako funkcionira
Sisčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 11:14   #86
Smile

Quote:
Sisčanin kaže: Pogledaj post
Jučer sam uplatio akontaciju za benzinca 2,4 sa automatskim mjenjačem i dogovorio sam ugradnju plina kod distributera. Platio cca 150K sa PDV i moram čekat auti 10 dana. To su zadnje informacije koje imam
Sad kad vidim ove postove malo me havat frka oko same tehnike ugradnje.
Gume su 16 pa se pitam da li umjesto rezervnog kotača ide spremnik za plin od 60L ili manji. I neko je spomenu gubitak zadnje klupe zbog ugradnje plina. Dajte ljudi - ima li ko plin, kakvo je rješenje i kako funkcionira
Ide ti boca od cca 60 lit. bruto tj. 49 lit neto umjesto rezervnog kotaća. Pošto će bit potrošnja cca 15 lit. plina znaći imaš sigurno za cca 300 km, a to je taman da svaki tjedan odem i tankam (bar ja) ! A možeš staviti i bocu u prtljažni prostor, ali onda kako si i sam primjetio gubiš 1. prostor, 2. zadnju klupu koja je smještena u podu i koja postaje nefunkcionalna !
Niramm is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 16:21   #87
Quote:
doc holliday kaže: Pogledaj post
boca je umjesto rezervnog kotača, ako staviš u gepek nema zadnja dva sjedala. Rupa za punjenje je odmah do benzin tanka(nema Posebni otvor prema vani), dobiješ i adapter. Indikator po običaju nije osobito pouzdan, veličinu boce ne znam napamet. Pogledat ću ako te interesira. Vožnja najnormalnija
Pozdrav sretni plinoficirani korisniče

Možeš li podijeliti neka iskustva sada, nakon nekog vremena eksploatacije? Npr, detalji kao: da li primječuješ kakve probleme u vožnji na plin, imaš li potrebe za puno podešavanja smjese goriva, problemi s elektronikom, kolika je potrošnja itd..
Koji sustav (proizvođač) je ugrađen i za koliko novaca? Izvođač ako je ok, upitat ću na PM, reklama nije potrebna..

nadam se da nisam previše znatiželjan..
kapetan morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 17:29   #88
Quote:
Niramm kaže: Pogledaj post
Ide ti boca od cca 60 lit. bruto tj. 49 lit neto umjesto rezervnog kotaća. Pošto će bit potrošnja cca 15 lit. plina znaći imaš sigurno za cca 300 km, a to je taman da svaki tjedan odem i tankam (bar ja) ! A možeš staviti i bocu u prtljažni prostor, ali onda kako si i sam primjetio gubiš 1. prostor, 2. zadnju klupu koja je smještena u podu i koja postaje nefunkcionalna !
Hvala na odgovoru. Sad još ostaje dilema oko promjene u voznim karakteristikama. Ako neko ima ugrađen plin bilo bi ljepo da nam kaže kako to funkcionira i jel se osjeti razlika u vožnji.
Sisčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 11:20   #89
Quote:
Sisčanin kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Sad još ostaje dilema oko promjene u voznim karakteristikama. Ako neko ima ugrađen plin bilo bi ljepo da nam kaže kako to funkcionira i jel se osjeti razlika u vožnji.
raspitao sam se na 4 različita mjesta oko ugradnje plina o ovaj auto-svi kažu ne , nikako, prvo zbog samog motora 2.4(ne pitajte me za detalje, ne razumijem niti želim razumjeti), drugo zbog premalog spremnika (kome je 300 km vožnje u komadu dosta?!, to može biti dosta samo za neke lokalne vožnje) i što ja najbitnije zbog vrlo skupih popravaka u slučaju ugradnje plina jer se garancija nepovratno gubi,a gubi se i pravo na tzv. garanciju+, dakle gubi se mogućnost produženja garancije za dodatnih na pr 36 mjeseci za samo 4.500 kn što se definitivno isplati, jer citroeni (mada je ovo de facto mitsubishi...)su skloni kvarićima i kvarovima , kao i renaulti i peugeoti

dakle omjer rizika i neke korist zbog uštede je nedvojbeno na strani odluke o neugradnji plina

moj kolega ga vozi već evo skoro mjesec dana, zagrebačka gradska vožnja prosjek (zavisno da li je vožnja u špici ili ne) 12 litara, po autoputu sa 180 km/h trošio je do maksimalno 14.6 litara,sa 150 km/h nekih 13.5 litara, vožnja po otvorenoj cesti (Zagreb-Sisak!) sa 80-100 km /h oko 9-10 litara

sve u svemu potpuno ok i očekivano za takav auto

Zadnje uređivanje samoobrana : 03.06.2009. at 11:26.
samoobrana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 17:11   #90
Quote:
kapetan morgan kaže: Pogledaj post
Pozdrav sretni plinoficirani korisniče

Možeš li podijeliti neka iskustva sada, nakon nekog vremena eksploatacije? Npr, detalji kao: da li primječuješ kakve probleme u vožnji na plin, imaš li potrebe za puno podešavanja smjese goriva, problemi s elektronikom, kolika je potrošnja itd..
Koji sustav (proizvođač) je ugrađen i za koliko novaca? Izvođač ako je ok, upitat ću na PM, reklama nije potrebna..

nadam se da nisam previše znatiželjan..
Niti malo! Boca je manja, stane cca 45 litara što nije velika količina(prije sam imala veću), ali me to ne čini neuroznom jer imam određeni broj plinskih punionica na pravcima kretanja. Vožnja ista kao i prije. Ako te zanimaju detalji oko cijene i izvođača javi na PM. Vidim da se formiraju dvije skupine ljudi, oni koji bi montirali plin jer su "škrti" i oni koji misle da je ovaj auto teška "high class" pa je kao "sramota" voziti se na plin. Niti je Ccrosser "Ante niks Darinka" niti ja imam potrebu hraniti 7 sestara naftne industrije. Stoga potencijalni plinaši hrabro naprijed isplati se!
Inače po mom skromnom mišljenju (a vozila sam lijepi broj auta) ovaj auto vrijedi taman novce koje smo platili i osim dobrog motora i lijepog izgleda ima dosta drugih mana koje treba tražiti na drugim mjestima.
Poslušajte zvuk pri zatvaranja vrata......
doc holliday is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 17:28   #91
Quote:
doc holliday kaže: Pogledaj post
Inače po mom skromnom mišljenju (a vozila sam lijepi broj auta) ovaj auto vrijedi taman novce koje smo platili i osim dobrog motora i lijepog izgleda ima dosta drugih mana koje treba tražiti na drugim mjestima.
Poslušajte zvuk pri zatvaranja vrata......
Je, i meni je to "zapelo" za uho!
niner.alpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 21:50   #92
Outlander s krivom znackom

tj CITROËN C-Crosser - jer je rijec o identicnom vozilu, proizvedenom (kako kazu u salonu) u Japanu.
Danas sam stvarno ostao iznenadjen kad sam vidio cijenu za opremu Confort (polukozni sicevi, metalik, 4X pogon, 170konja...) model 2009.

158.400 kuna

po redovnom cjeniku je 100.000 skuplji

Uistinu mislim da je Citroen zadnja kanta koju bih kupio (uz Peugeota) ali ovo mi je dalo razmisljati?!?
Ima li itko iskustava?
Pilot is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 22:42   #93
Quote:
Pilot kaže: Pogledaj post
tj CITROËN C-Crosser - jer je rijec o identicnom vozilu, proizvedenom (kako kazu u salonu) u Japanu.
Danas sam stvarno ostao iznenadjen kad sam vidio cijenu za opremu Confort (polukozni sicevi, metalik, 4X pogon, 170konja...) model 2009.

158.400 kuna

po redovnom cjeniku je 100.000 skuplji

Uistinu mislim da je Citroen zadnja kanta koju bih kupio (uz Peugeota) ali ovo mi je dalo razmisljati?!?
Ima li itko iskustava?
cekaj malo, ne kuzim o cemu uope pricas. pa di si to vidio da c-crosser dode 158k kn?? nema sanse...
Zekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 22:44   #94
imaš ponešto o tome na ovoj temi:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=424172
kapetan morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 23:05   #95
Quote:
Pilot kaže: Pogledaj post
tj CITROËN C-Crosser - jer je rijec o identicnom vozilu, proizvedenom (kako kazu u salonu) u Japanu.
Danas sam stvarno ostao iznenadjen kad sam vidio cijenu za opremu Confort (polukozni sicevi, metalik, 4X pogon, 170konja...) model 2009.

158.400 kuna

po redovnom cjeniku je 100.000 skuplji

Uistinu mislim da je Citroen zadnja kanta koju bih kupio (uz Peugeota) ali ovo mi je dalo razmisljati?!?
Ima li itko iskustava?

Ako ti je Citroen kanta, što ti to voziš molim te?! I da, imaš već tu temu na forumu, i to razrađenu do detalja...
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 00:40   #96
Quote:
Pilot kaže: Pogledaj post
tj CITROËN C-Crosser - jer je rijec o identicnom vozilu, proizvedenom (kako kazu u salonu) u Japanu.
Danas sam stvarno ostao iznenadjen kad sam vidio cijenu za opremu Confort (polukozni sicevi, metalik, 4X pogon, 170konja...) model 2009.

158.400 kuna

po redovnom cjeniku je 100.000 skuplji

Uistinu mislim da je Citroen zadnja kanta koju bih kupio (uz Peugeota) ali ovo mi je dalo razmisljati?!?
Ima li itko iskustava?
Pa cemu se cudite,nije 170 konja,ali je 156 sto i nije tako lose,a cijena super

http://www.autoscout24.ch/AS24Web/De...9&page=1&row=6
Svicar is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 09:16   #97
Quote:
doc holliday kaže: Pogledaj post
Niti malo! Boca je manja, stane cca 45 litara što nije velika količina(prije sam imala veću), ali me to ne čini neuroznom jer imam određeni broj plinskih punionica na pravcima kretanja. Vožnja ista kao i prije. Ako te zanimaju detalji oko cijene i izvođača javi na PM. Vidim da se formiraju dvije skupine ljudi, oni koji bi montirali plin jer su "škrti" i oni koji misle da je ovaj auto teška "high class" pa je kao "sramota" voziti se na plin. Niti je Ccrosser "Ante niks Darinka" niti ja imam potrebu hraniti 7 sestara naftne industrije. Stoga potencijalni plinaši hrabro naprijed isplati se!
Inače po mom skromnom mišljenju (a vozila sam lijepi broj auta) ovaj auto vrijedi taman novce koje smo platili i osim dobrog motora i lijepog izgleda ima dosta drugih mana koje treba tražiti na drugim mjestima.
Poslušajte zvuk pri zatvaranja vrata......
Prvo i najbitnije:krivo si shvatila...uopće ne mislim da je sramota (?!?)u crosser ugraditi plin,ali sam siguran da je cijena rizika zbog gubitka garancije na takvom autu kod kojega su popravci vrlo skupi nasuprot prividne uštede zbog voženja na plin prevelika...adacova dugogodišnja istraživanja pokazuju učestalost kvarova na svim citroenovim vozilima, a ni mitsubishi ne prolazi puno bolje, tj citroen je uvijek na kraju kolone a miceki negdje u sredini...daje Bože da crosser promjeni tu statistiku!

Plinom ne samo da "ubijaš" garanciju na novo vozilo već i onu buduću koju za poštenu cijenu možeš uplatiti nakog što ti dvogodišnja istekne.

Drugo: ugradnja plina nije besplatna, daleko od toga, zar ne?

Onome tko ne prelazi godišnje više od 30.000 km (cifru nisam izmislio ja nego je općepoznata u auto svijetu) ne isplati se ugraditi plin niti u koje vozilo-osim ako mu netko ne pokloni ugradnju plina i ako mu zbog toga ne "pada" garancija( kao na pr. što je bilo kod korektnog Hyundaia)

Na jesen poskljupljuje plin cca 20 %, to je sigurno, a kako mi reče kolega iz Ine:"auto plin će ili znatno poskupiti ili ga neće biti na crpkama"...ne bi se žalio vidjeti u nekom repu pred nekom pumpom kako čekam plin...

Zašto je to tako?Čista poslovna logika, državi se ne isplati da vozači u većem broju prelaze na plin, kada država i niz tvrtki s njom povezanih (Hrvatske ceste, Hrvatske autoceste-pogledaj Zakon o javnim cestama)..."živi" od prodaje benge i dizela...a graditi ceste i autuceste i most pelješac se mora-a to treba platiti itd. ,to je taj krug...

Treće: konačno, nema spora da je crosser SUV visoke klase,a ne neko štedljivo prijevozno sredstvo, to je činjenica, i nigdje zapadnije od bregane nećeš naći niti jednog crossera ili slični SUV kojem je ugrađen plin...na zato što slovenci ili švabe nisu štedljivi(o itekako jesu!) nego se to na takvim motorima te zapremine i sa 170 konja jednostavno-ne radi...

kao što rekoh moj kolega ga je vozio u svim uvjetima (od autoputa do centra zagreba, čak i preko potoka hahaha)i prosjek ispada 12 litara, što je prihvatljivo za taj a mislim i za svaki malo "prostraniji" i "jači" tip vozila

osim toga, još ću provjeriti, ali kažu mi da imati plinski spremnik na mjestu gdje je kod crossera pomoćna guma, dakle da facto van vozila i to dolje ,nije nikako siguran potez, zbog mogućeg oštećenja spremnika kod vožnje po na pr terenu prekrivenom kamenjen i sl...

dakle, pamet u glavu i ne zalijećite se s plinom, trenutna ušteda (koja?-pa ugradnje se skupo plaća-dakle, već u startu ste u financijskom gubitku!) !) se može pokazati velikom , čitaj skupom, greškom...


Evo za kraj jedna odlična analiza isplativosti plina sačinjena od jednog od članova foruma, nick zvm, nadam se da se ne ljuti što ga citiram!:

"Napravio sam malu analizu isplativosti ugradnje plinske instalacije u auto srednje klase. Pojavili su se novi uvjeti na trzistu u odnosu na one otprije 1-1,5 godine. Plin je 10% skuplji, a benzin je 4-5% jeftiniji. Dizel je jeftiniji cca 10%. No, dizel nije dio ovog osvrta/proracuna.
Plin imam ugradjen u svoj auto (Toyota Corolla 1.6 vvti, za one koji ne znaju) vec dovoljno dugo, da imam dovoljan uzorak za analizu (30.000 km, cca 16-17 mjeseci), a i znam dosta vise o svemu nego kad sam ugradjivao plin.
No, da konacno predjem na stvar.

Ušteda pri voznji na plin
Prosjek potrosnje mog auta je 9 l plina + 0,5 l benzina na 100 km. Taj prosjek je stvarno dosta pouzdan, jer je radjen na uzorku od preko 20.000 km. Uz danasnje cijene, trosak na 100 km iznosi: 9x3,35 + 0,5x7,7 = 34 kn.
Na to treba dodati trosak potrosnje Flashlube-a, koji sam ugradio na nedavnom plinskom servisu, a koji se preporucuje za ugradnju u dosta auta. Potrosnja Flashlube-a nije velika: cca 0,1 l na 1000 km. No, litra je preko 100 kn. Dakle, na 100 km se potrosi cca 0,01 l, što iznosi cca 1 kn.
Prema tome, trosak voznje na plin je 35 kn/100 km.
Tu se radi o cistoj voznji na plin – uvijek na plin, osim startova koji su na benzin. Preporučljivo je povremeno malo voziti na benzin, ali to ovdje nisam uzeo u obzir, jer dosad nisam niti uprazanjavao takvo sto. Mada bih trebao i vjerojatno hocu.

Istovremeno, da se vozim iskljucivo na benzin, pretpostavljam da bi potrosnja bila cca 15% niza od plinske, dakle 7,8 l /100km, sto daje: 7,8 x 7,7 = 60 kn / 100 km.

Dakle, plinom se štedi 25 kn /100 km.
Uz godišnju kilometrazu od 20.000 km, to je 5.000 kn godisnje.

A sad dolazimo to troškovne strane plina.
Prosječan ukupni iznos ugranje plinske instalacije je cca 13.000 kn. 1300 kn su atest i promjena knjizice vozila i prometne. A moze se reci da je 11.700 cijena ugradnje sustava, sa flashlubeom. Jasno, govorim o multipointu s plasticnom usisnom granom, tj. o modernim benzinicima. Cijena ugradnje je negdje visa, negdje niza, no mislim da je ovih 13000 fer procjena troskova ugradnje. Fer, stoga sto je cesce visa, nego niza.
Pored toga, treba racunati na skuplju registraciju za 510 kn godisnje i za dodatni servis plinske instalacije (recimo 300-400 kn godisnje).
Dakle, ovo su prakticno minimalne pretpostavke troskova – za sustave bez problema u radu, skupih dodatnih servisa plina, pretjerane potrosnje itd.

Kako je sve skupa funkcija vremena, onda tako treba i racunati.
Usteda se ostvaruje u vremenu, ovisno o predjenoj kilometrazi.
Trosak ugradnje moze biti jednokratan, ali da bi ga sveli u istu vremensku dimenziju, treba racunati da je kupljen na kredit na recimo 5 godina. Tako se mora racunati u svakom slucaju, jer cijena novca danas i za 5 godina nije ista.
Registracija i servisi su takodjer funkcija vremena.

Pretpostavke izracuna
Trajanje – 5 godina
Godišnja kilometraža – 20.000 km
Trosak ugradnje uvecan za kamate kroz 5 godina – cca 16.000 kn (13.000 kn na 5 godina, uz kamatu od 8,5%)

Ušteda = 25 x 1000 = 25.000 kn (1000 x 100 km = 100.000 km za 5 godina, a 25 kn je usteda na 100 km), ili 5 godina x 5.000 kn = 25.000 kn.

Troškovi = 16.000 kn + 5 x 900 kn = 20.500 kn (16.000 kn je ukamaćeni trošak ugradnje, a 900 kn je godišnji extra trošak zbog plina, a za registraciju i dodatni servis)

Na troškove treba dodati i ponovni atest boce nakon 5 godina, ali posto ne znam koliko je to, zanemarit cu ga ovo prilikom. Ionako je sigurno manje od 500 kn. Možete isto tako reći da se nešto produžuje interval izmjene ulja, no to bih zanemario, jer se time vjerojatno manje ustedi nego sto se izgubi nekim neplaniranim plinskim troskom kojeg takodjer nisam uracunao.

Dakle, Ušteda – Troškovi = 4.500 kn za 5 godina.
Nadam se da ćete se složiti da i nije neka ušteda. To je 75 kn mjesečno. A ipak je „strano tijelo“ u autu (mogući izvor dodatnih problema) ; nemate gepek ili rezervnu gumu; manja je autonomija; iako je dosta punionica, ipak ih je dosta manje nego benzinskih (pogotovo u Zg!).
Važno je napomenuti da uštede nema za kraće razdoblje, jer se ne uspije isplatiti cijena ugradnje. Istina je i da je šeste, sedme, osme godine ušteda velika, cca 4000 kn godišnje, jer se instalacija isplatila. No, to je vec srednjorocna investicija i pitanje je hoce li je auto uopce dozivjeti, a pogotovo kod istog vlasnika. Doduse, mozete reci da cete bolje prodati auto s plinskom instalacijom – no, sigurno se vrati samo manji dio ulozenog. Prije bih rekao da cete mozda brze prodati auto, a ne toliko po visoj cijeni.

Još jednom ističem osnovne pretpostavke: godišnja kilometraža oko 20.000 km i auto navedene ili slične potrošnje. Jasno, ako netko prelazi puno više kilometara, onda je to druga računica. Isto tako, tko prelazi manje, plin je apsolutno neisplativ u sadasnjim uvjetima.

Cijela situacija je bila ipak dosta drugacija sa „starim“ cijenama (plin 3,05 kn, benzin 8 kn). Tada sam stedio preko 30 kn /100 km, tj. preko 6000 kn godisnje. Na 5 godina bi se nabralo preko 5.000 kn razlike u odnosu na sadasnje stanje. To bi, po meni, bila prava isplativost. Ako nema ustede od priblizno 2000 kn godisnje (uz uzimanje u obzir svih navedenih troskova!), po meni se ne isplati ugradjivati plin. Drugim rijecima, danas, s ovim (sa)znanjima i pri ovoj cjenovnoj situaciji, vjerojatno ne bih ugradio plin u svoj auto. Napominjem da nemam nikakvih bitnih problema s plinom i da sam generalno zadovoljan. No, vec sam ustedio dosta u starom rezimu cijena, pa je za mene gornja racunica ipak nesto povoljnija. Ali ne i tako povoljna kako sam racunao na pocetku. "

Zadnje uređivanje samoobrana : 04.06.2009. at 09:41.
samoobrana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 10:41   #98
Quote:
samoobrana kaže: Pogledaj post
Na jesen poskljupljuje plin cca 20 %, to je sigurno, a kako mi reče kolega iz Ine:"auto plin će ili znatno poskupiti ili ga neće biti na crpkama"...ne bi se žalio vidjeti u nekom repu pred nekom pumpom kako čekam plin...
daj kad već kolega vidi budućnost, nek pogleda koji brojevi lota će biti izvučeni.
dam mu 100 kuna za to. može i 100 eura, neću biti sitničav
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 11:06   #99
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
daj kad već kolega vidi budućnost, nek pogleda koji brojevi lota će biti izvučeni.
dam mu 100 kuna za to. može i 100 eura, neću biti sitničav
za loto (ipak) ne bih znao, ali plin će definitivno poskupjeti na jesen-što ne znači da i benzin neće, naravno, ali plin sigurno ide dosta gore-daje Bože da ne ide gore, ja se inače grijem na plin, pa ....međutim stvarnost je jedno a želje drugo

živi bili pa vidjeli, što da kažem drugo, daje Bože da ste vi u pravu ,pa plin ne poskupi, eto

100 e iskoristi za nešto korisnije, recimo čuvaj za bobinu, brzo odlaze kod francuza...

Zadnje uređivanje samoobrana : 04.06.2009. at 11:12.
samoobrana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 11:33   #100
Quote:
samoobrana kaže: Pogledaj post
za loto (ipak) ne bih znao, ali plin će definitivno poskupjeti na jesen-što ne znači da i benzin neće
ovo ti je jedino donekle točno.
cijena auto plina (po novome) ovisi o cijeni benzina. ako poskupi benzin, poskupit će i plin.
ali opet će plin biti 50% jeftiniji, jer je takva formula za izračun.
Quote:
naravno, ali plin sigurno ide dosta gore-daje Bože da ne ide gore
jednom mjesečno, u ovisnosti o benzinu.
ignorantsku INU boli ona stvar što se i kod nas MORA provesti direktiva o 20% auta na čišća goriva, ali stisnut će ih vlada, htjela-nehtjela.
to je uvjet kod pregovora za EU.
jedan od uvjeta (ustvari, preporuka EU) je da cijena plina ne prelazi 50% cijene benzina.
Quote:
ja se inače grijem na plin, pa ....međutim stvarnost je jedno a želje drugo
plin u kućnim cijevima je metan, za auto je propan-butan.
moja želja je da ljudi koji odluče nešto napisati o auto-plinu imaju neka temeljna znanja o tome.
Quote:
živi bili pa vidjeli, što da kažem drugo, daje Bože da ste vi u pravu ,pa plin ne poskupi, eto
nadam se i ja, ali teško da ćemo to doživjeti.
Quote:
100 e iskoristi za nešto korisnije, recimo čuvaj za bobinu, brzo odlaze kod francuza...
moj auto nije iz F.
renault na poslu ima 165 000 km i dosada je promijenjena jedna (1) bobina, i ta je koštala 480 kn (denso).
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:00.