Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2009., 14:14   #1
Venerina muholovka

Imam problem s tom biljkom...Ovako.
Dobio sam tu biljku kao poklon nedavno i na netu sam gledao kako ju odrzavat, međutim biljka mi je sad u kriticnom stanju, večina listova je pocrnjelo a neki su se i olabavili i nisu čvrsti.
U čemu bi mogao biti problem?

Trenutno biljka probavlja 2 kukca, muhu koju sam joj ja ulovil i pčelu koju je sama... jeli se možda biljka namučila pa sad propada?
Please help! Hvala!

the_dodo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2009., 21:21   #2
hm... pa nisi bas puno rekao o uvjetima koje je imala... cisto sumnjam da je to razlog, moja isto trenutno probavlja 2 kukca, i prepuna je zdravih listova... kreni od pocetka... kakva je bila kad si ju dobio, u kakvim uvjetima si ju drzao... samo tako mozemo prokomentirati gdje si napravio krivi korak...
Sarracenius is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 11:50   #3
Pa ovako, imam ju malo više od mjesec dana.
Uvjeti ja mislim da su bili dobri za nju jer sam gledao na netu kakvi trebaju biti.
Prvo je bilo na prozoru tjedan dana , utopljena je utopljena u destiliranoj vodi
i sada je 3 tjedna na balkonu na puno sunca. Na početku su listovi počeli imat crne točke i crniti pa sam te odstranio sa škarama.
Prskati sa destiliranom vodom sam ju počeo tek kasnije dok je crnjnje već počelo
Je li se biljka možda počela sušiti na suncu pošto sam ju tek kasnije počeo špricat i temperature su bile preko 30 stupnjeva (čuo sam da im paše ljeti od 23 do 30 stupnjeva). Mislio sam da možda joj fali vlage pa sam biljku stavio prvo u jednu posudu s destiliranom vodom (iz koje "pije") a oko te posude je druga s običnom vodom iz pipe koja isparava i daje vlagu biljci (ta voda ne ma doticaj s biljkom tako da ju biljka upija). Neznam u čemu je problem
the_dodo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 14:11   #4
kad uzgajam neku biljku, ja probam na sve moguce nacine kopirati uvjete klime odakle ta biljka potjece... dionaea bi trebala rasti u relativno pjeskovitom supstratu i ne biti preduboko uronjena u vodu... kad bi ju stavio u svoju mocvaru, birao bi područje koje je na najvišljoj tocki , dakle, gdje ima vode, ali nije premorko i tapoljeno... saracenije bolje rastu u mokrijim uvjetima, kao npr sarracenia psittacina za koju se vjeruje da u vrijeme kad ju poplavi voda moze hvatati i vodene kukce... cisto sumnjam da je voda u pitanju, ali opet... drugo, nikad takvu biljku nebih drzao u kuci, tj iza prozora... pogotovo ako na tom prozoru sunce nemilice przi... to su biljke koje su okruzene mahovinom i vlaznim tresetom koji se stalno isparava i samim time ublazava destruktivno djelovanje suncevih zraka... znaci, smanjuje opasnosti od opekotina... istu ulogu ima i gibanje zraka, tj vjetar... da sam na tvom mjestu, radije bi napravio malu "mocvaricu", i probao kopirati uvjete iz kojih biljka potjece... tako ne mozes pogrijesit...
Sarracenius is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 14:43   #5
Quote:
Sarracenius kaže: Pogledaj post
kad uzgajam neku biljku, ja probam na sve moguce nacine kopirati uvjete klime odakle ta biljka potjece... dionaea bi trebala rasti u relativno pjeskovitom supstratu i ne biti preduboko uronjena u vodu... kad bi ju stavio u svoju mocvaru, birao bi područje koje je na najvišljoj tocki , dakle, gdje ima vode, ali nije premorko i tapoljeno... saracenije bolje rastu u mokrijim uvjetima, kao npr sarracenia psittacina za koju se vjeruje da u vrijeme kad ju poplavi voda moze hvatati i vodene kukce... cisto sumnjam da je voda u pitanju, ali opet... drugo, nikad takvu biljku nebih drzao u kuci, tj iza prozora... pogotovo ako na tom prozoru sunce nemilice przi... to su biljke koje su okruzene mahovinom i vlaznim tresetom koji se stalno isparava i samim time ublazava destruktivno djelovanje suncevih zraka... znaci, smanjuje opasnosti od opekotina... istu ulogu ima i gibanje zraka, tj vjetar... da sam na tvom mjestu, radije bi napravio malu "mocvaricu", i probao kopirati uvjete iz kojih biljka potjece... tako ne mozes pogrijesit...

Znači moguče je da se biljka suši zbog prejakog sunca?
the_dodo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 19:21   #6
ne... dionea voli sunce, ako su svi ostali faktori pogodeni (dovoljno vode, dovoljno strujanja zraka, dovoljno vlage u zraku...) to sve pomaze biljci da se ne pregrije i ne dobije opekotine, tj da se rashladi... npr, nedavno sam kupio kaktuse i stavio ih direktno na sunce misleci da ce sve bit ok, ali nije. neki od njih su dobili opekotine, ali na vrijeme sam skuzio i spasio stvar. Sta zelim rec je da dionaea voli sunce, ali treba joj osigurati postepeno povecanje intenziteta svijetla, jel je ionako uzgajana pod "staklenim zvonom" dok je bila u stakleniku... ne znam u kakvom ti je stanju biljka sada, ali kod njih je opce poznato da ne oprastaju greske... nek te tjesi da biljke nisu skupe barem, pa ako i ova rikne, uvijek stignes probati s drugom...
Sarracenius is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 23:45   #7
Rasteju novi listovi ali čim su malo jače vani list se isuši tj. pocrni i omlohavi.
the_dodo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 00:58   #8
to se meni dogadalo kad je kvaliteta vode bila losija i kad je bila previsoka razina vode... ne mora znacit da je to pravi razlog, ali mogao bi bit...
Sarracenius is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 17:38   #9
Zna li tko di se ova biljka može nabavit u Splitu?
__________________
ђ
Gunr is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 23:52   #10
Quote:
the_dodo kaže: Pogledaj post
Rasteju novi listovi ali čim su malo jače vani list se isuši tj. pocrni i omlohavi.
Ne drži ju na izravnom suncu.

Spržio si joj listove.

To je biljka kojoj odgovara visoka vlažnost zraka. Zrak ne smije bit suh.

Njoj treba svijetla ali ne izravnog sunca. Nije to kaktus.
__________________
Samo se budale i slabići tješe onom ''pametniji popušta'' :)
Nakirija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 18:31   #11
Quote:
Nakirija kaže: Pogledaj post
Ne drži ju na izravnom suncu.

Spržio si joj listove.

To je biljka kojoj odgovara visoka vlažnost zraka. Zrak ne smije bit suh.

Njoj treba svijetla ali ne izravnog sunca. Nije to kaktus.


Muholovke rastu na specifičnim površinama - tresetištima, gdje se sva vegetacija svodi na mahovine. Nema visokog raslinja koje bi pravilo sjenu - znači, samo izravna svjetlost.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 21:53   #12
U prirodnom staništu da.

Tamo odakle oni potječu vlažnost je tolko visoka tijekom cijele godine da posvuda raste mahovina.

Kod nas u hrvatskoj uvjeti su drugačiji, zrak je suh, a mahovina ne raste posvuda već samo u sjeni gdje je vlažnost velika.

Isto kao što mahovina nebi kod nas opstala na izravnom suncu iz dana u dan, tako ne može ni ova biljka.

Puno bolje ju je držati pod umjetnoj rasvjeti.
__________________
Samo se budale i slabići tješe onom ''pametniji popušta'' :)
Nakirija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 02:14   #13
Quote:
Nakirija kaže: Pogledaj post
U prirodnom staništu da.

Tamo odakle oni potječu vlažnost je tolko visoka tijekom cijele godine da posvuda raste mahovina.

Kod nas u hrvatskoj uvjeti su drugačiji, zrak je suh, a mahovina ne raste posvuda već samo u sjeni gdje je vlažnost velika.

Isto kao što mahovina nebi kod nas opstala na izravnom suncu iz dana u dan, tako ne može ni ova biljka.

Puno bolje ju je držati pod umjetnoj rasvjeti.
Jok... puno bolje uspijeva pod suncem. Što više to bolje. Samo treba uvijek biti u posudi s par cm vode.

U terariju može živjeti ali nikad tako zdravo.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 11:27   #14
Za uspjeh je idealno imitirati uvjete odakle biljka dolazi. To sam previše puta pročitala da bih u uvjetima raspoloživog ljetnog sunca išla osvjetljivati muholovku lampama.

Meni muholovka u uvjetima jake svjetlosti i konstantnog nivoa vode raste kao korov.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 14:09   #15
help

bok, imam jedno pitanje, mojoj venerinoj muholovki počeo je rasti cvijet, i sad, čula sam da postoji mogućnost da mi uvene ako ga pustim da procvijeta, no on je relativno mlad još, imao je tek 4 klopke koje su uvenule i sad mu rastu mlade nove, al raste i taj cvijet... htjela bih ga pustiti al ne želim riskirati da mi biljka uvene, pa me zanima, da li bi taj cvijet mogao pustiti korjenje ako ga odvojim od biljke??? znam da je to glupo pitanje al eto ipak se nadam da postoji nekakva mogućnost...
Tinchypoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 22:10   #16
Quote:
Tinchypoo kaže: Pogledaj post
bok, imam jedno pitanje, mojoj venerinoj muholovki počeo je rasti cvijet, i sad, čula sam da postoji mogućnost da mi uvene ako ga pustim da procvijeta, no on je relativno mlad još, imao je tek 4 klopke koje su uvenule i sad mu rastu mlade nove, al raste i taj cvijet... htjela bih ga pustiti al ne želim riskirati da mi biljka uvene, pa me zanima, da li bi taj cvijet mogao pustiti korjenje ako ga odvojim od biljke??? znam da je to glupo pitanje al eto ipak se nadam da postoji nekakva mogućnost...
Ne, nema šanse. Odreži cvijet jer ti biljka u takvom stanju ne može uspješno cvjetati.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 16:50   #17


Dobila sam ovu biljčicu jučer i nemam pojma kako se brinuti o njoj Stavila sam fotke jer vidim da se vi kužite pa mi recite u kakvom je stanju, meni se ne čini baš naj, stavila sam je u vodu i blizu svjetla, ali mi se čini da bi je trebalo presaditi, pa bi mi par savjeta o tome dobro došlo. hvala!
Lydia_Deetz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 18:15   #18
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ne, nema šanse. Odreži cvijet jer ti biljka u takvom stanju ne može uspješno cvjetati.
Znam da malo kasno odgovaram ali eto...ako netko naleti da zna za ubuduće... IMA šanse uzgojiti novu biljku iz stapke cvijeta... najbolje šanse su da se pusti cvijet do cca 6-8cm visine.... zatim ga odrezat sa što je moguće oštrijim škarama ili skalpelom da bude čisti rez bez nagnječenja, i što je moguće bliže samoj bazi biljke.... napraviti malu rupicu gdje ćete zataknuti cvijet...ne preduboko...dovoljno da stoji uspravno... ostalo je sve samo pitanje vremena i malo sreće

Upravo to iskušavam sa svojom dionaeom... prošlo je već 5 dana i cvijet je još uvijek svjež i nema znakova sušenja ili propadanja... za sad mi sve izgleda poprilično dobro...

evo i slika da se uvjerite...
http://img807.imageshack.us/img807/6...antlets350.jpg

isto tako moguće ju je uzgojit iz zdravih listova koje morate doslovno izvuć...ne rezati...u doba kad presađujete biljku...(proljeće)... no o tome možete više pročitat na stranici flytrapcare.com
Itchy88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 23:28   #19
Ljudi dali zna netko gdje bi mogla kupiti treset da mogu presaditi biljku? Koliko sam vidjela po netu, jako je teško za naći. Hvala unaprijed
Arctium Lappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 01:02   #20
Quote:
Arctium Lappa kaže: Pogledaj post
Ljudi dali zna netko gdje bi mogla kupiti treset da mogu presaditi biljku? Koliko sam vidjela po netu, jako je teško za naći. Hvala unaprijed

http://www.pecina.hr/
Kod njih sam svojevremeno kupovao treset.
Problem je da su pakiranja vrlo velika.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:55.