Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2014., 21:03   #10001
kratko pitanjce i tice se Njemacke...
posto smo sad Eu koliko cigareta se smije furati za osobnu potrebu.....ne nalazim nista pametno na net-u ili je zastarjelo tj iz doba gdje jos nismo bili u EU

znam recimo da poljaci mogu furati 4 stange...
eto ako tko ima info bio bih zahvalan...
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Old 31.07.2014., 23:32   #10002
Quote:
vhrkac kaže: Pogledaj post
kratko pitanjce i tice se Njemacke...
posto smo sad Eu koliko cigareta se smije furati za osobnu potrebu.....ne nalazim nista pametno na net-u ili je zastarjelo tj iz doba gdje jos nismo bili u EU

znam recimo da poljaci mogu furati 4 stange...
eto ako tko ima info bio bih zahvalan...
Do 31.12.2017 je dozvoljeno iz hrvatske u njemacku uvesti 300 cigareta (steka i pol). Ako imaju hrvatsku markicu.
mio8 is offline  
Old 01.08.2014., 15:18   #10003
Smile

Pozdrav ekipa
Evo nakon mjeseci surfanja,citanja i istrazivanja o uvjetima rada i zivota mogu reci da mi je glava puna i znam da nista ne znam po struci sam fizioterapeut (bachelors degree) i prijavila sam se vec na milijun oglasa za posao, a jucer i sluzbeno preko drzavnog zavoda. Danas sam obavila i razgovor sa zenom zaduzenom za medicinare, kroz 2-3mj cu polagati B2 (iako je rekla da trebam B1) a ona ce mi se javiti krajem 8.mj sa ponudama i da me uputi sto dalje. Na pitanje u kojem bih dijelu drzave htjela raditi nisam imala odgovor, ali sam naglasila da bih rado u manji gradic ili mjesto zbog troskova. Eh, sad. Obzirom da je moja struka trazena ne bi trebalo biti problema sa poslom ali koliko sam uspjela shvatiti pronaci stan je lutrija, te posrednici, te agencije,te ugovori...
Ne mogu imati one 3 platne liste,samo ugovor ako ga dobijem, a koliko vidim kaucije su dosta visoke. Trebam pomoc iskusnih gastarbajtera: na sto trebam paziti, sto je najbolja opcija za prvih par mjeseci, koju dokumentaciju bih trebala imati spremnu?
I jos par pitanja nevezano za stanovanje, muz ide samnom, mozda odmah a mozda par tjedana kasnije- ako sam ja zaposlena sto mu treba od papira za boravak? I da li za posao mora imati neki certifikat o poznavanju jezika? Po struci je elektromehanicar ali nikad to nije radio pa bi za prvu ruku radio bilo sto. Inace nismo naviknuti na luksuz i ne ocekujemo da nam lova padne s neba, zasukat cemo rukave - ali posto nemamo nigdje nikoga svaka informacija je dobrodosla.
E, da- sto je tocno minijob? Ako ja dobijem posao mogu li uz njega raditi i tako nesto honorarno?
Vielen Dank!
fizikalka is offline  
Old 01.08.2014., 17:41   #10004
Quote:
fizikalka kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa
...ali koliko sam uspjela shvatiti pronaci stan je lutrija, te posrednici, te agencije,te ugovori...
Ne mogu imati one 3 platne liste,samo ugovor ako ga dobijem, a koliko vidim kaucije su dosta visoke. Trebam pomoc iskusnih gastarbajtera: na sto trebam paziti, sto je najbolja opcija za prvih par mjeseci, koju dokumentaciju bih trebala imati spremnu?
...
Jain - i da, i ne - ovisi gdje tražiš posao, a i stan. U gradu od cca. 50k stanovnika ćeš sigurno brzo naći stan po razumnoj cijeni najma, nego u gradu od 1M stanovnika. A o cijeni najma ovisi kaucija. Iznimka je naravno ako je taj mali grad praktički uz neki veliki ili ako iz nekog drugog razloga uopće nema stanova za najam, no to lako provjeriš na internetu. I da, u mom slučaju se pokazalo da je stan najbolje tražiti preko malih oglasa u novinama ili preko preporuke od nekoga tko je upućen, da sam preko interneta bio tražio, sigurno ne bih bio našao svoj sadašnji stan. Pazi jedino na to da stan tražiš izravno, bez posrednika, tada nemaš tu neku proviziju koju moraš platiti posredniku.

Papiri koji ti trebaju; rekao bih da je isto o gradu ovisno. Meni su trebali samo putovnica i ugovor o radu, ništa više od toga.

I probaj se raspitati svakako ima li mogućnost da prvo budeš u nekom smještaju koji bolnica ima, pa makar ga i morala plaćati po nekoj simboličnoj cijeni. Dosta bolnica u D to ima, to je za početak sasvim dobro rješenje. Ili pitaj ima li bolnica nekog s kim surađuje kada je smještaj njezinih zaposlenika u pitanju, možda i to postoji.

Na ostala pitanja nažalost ne znam odgovor

Sretno!
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is offline  
Old 01.08.2014., 17:48   #10005
Talking

Quote:
Alpagueur kaže: Pogledaj post
Jain - i da, i ne - ovisi gdje tražiš posao, a i stan. U gradu od cca. 50k stanovnika ćeš sigurno brzo naći stan po razumnoj cijeni, nego u gradu od 1M stanovnika. Iznimka je naravno ako je taj mali grad praktički uz neki veliki ili ako iz nekog drugog razloga uopće nema stanova za najam, no to lako provjeriš na internetu. I da, u mom slučaju se pokazalo da je stan najbolje tražiti preko malih oglasa u novinama ili preko preporuke od nekoga tko je upućen, da sam preko interneta bio tražio, sigurno ne bih bio našao svoj sadašnji stan.

Papiri koji ti trebaju; rekao bih da je isto o gradu ovisno. Meni su trebali samo putovnica i ugovor o radu, ništa više od toga.

I probaj se raspitati svakako ima li mogućnost da prvo budeš u nekom smještaju koji bolnica ima, pa makar ga i morala plaćati po nekoj simboličnoj cijeni. Dosta bolnica u D to ima.

Na ostala pitanja nažalost ne znam odgovor

Sretno!
Tenkju

Mozes mi reci u kojem si gradu i kakvi su ti troskovi?mozes i na pp ako ti nije bed. Koje novine ili webstranice preporucas a da nisu medju prvih 15 stranica na google-u
fizikalka is offline  
Old 01.08.2014., 19:27   #10006
stan se nadje preko interneta, samo nikako nemoj slati mailove, potrebno je zvati na telefon.

za muza ne treba nista, sad smo EU, a certifikat isto ne treba, bitno je da zna / nauci pricati.
noldo is offline  
Old 02.08.2014., 11:01   #10007
Quote:
fizikalka kaže: Pogledaj post
I jos par pitanja nevezano za stanovanje, muz ide samnom, mozda odmah a mozda par tjedana kasnije- ako sam ja zaposlena sto mu treba od papira za boravak? I da li za posao mora imati neki certifikat o poznavanju jezika? Po struci je elektromehanicar ali nikad to nije radio pa bi za prvu ruku radio bilo sto. Inace nismo naviknuti na luksuz i ne ocekujemo da nam lova padne s neba, zasukat cemo rukave - ali posto nemamo nigdje nikoga svaka informacija je dobrodosla.
E, da- sto je tocno minijob? Ako ja dobijem posao mogu li uz njega raditi i tako nesto honorarno?
Vielen Dank!
pošto su zakonski dosta slične države prema hrvatima mogu ti reć za austriju...
on može odmah tamo živjet s tobom,osiguraš ga zdravstveno preko sebe i prijaviš ga na svoju adresu naravno..(prije te prijave može biti legalno 3 mjeseca s tobom..taman dovoljno da svu papirologiju riješiš prvo za sebe pa onda polako za njega...)
u austriji nemože radit odmah,tek može nakon 18 mjeseci kad ste bračni par...
i ne,ne treba mu nikakav certifikat..
Mortiis is offline  
Old 02.08.2014., 14:13   #10008
Quote:
Disco Squirrel kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Istina je da se ne isplati riskirati. Znate li mora li se imati prebivalište u RH da bi se mogli imati računi u nekoj od banaka u RH?
Ne mora! Ja sam bio u lipnju u Zagrebu, prolunjao sve banke raspitujuc se o uvjetima, od RBA, Erste, HPB i ZABA. Na koncu sam otvorio tekući kunski i devizni tekući u ZABA, iz više razloga, svi drugi imaju rok za display kartice od 3-4 tjedna, i moraš osobno u banci preuzet! A te display kartice su ujedno i tokeni za internet banking pa tako dok je nemaš u posjedu nemoš ništa online! A moj odmor je 3 tjedna .....

Zaba mi je dala token odmah ( tako da se može odmah online bankarit) naknada za online banking je 30 hrk.....manje nego u ostalih....a Maestro i Visa Electron karticu su mi poslali poštom na njemačku adresu i posebno pinove za te kartice isto u njemačku poslali!

Još jedna pogodnost kod ZABA jeste da iz Njemačke na račun u HR šaljem preko njihove poslovnice u Frankfurtu ( još ne ide SEPA za sve banke u HR) pa me ne košta ništa doznaka, i drugi dan je na računu mi u HR i to što ne moraš u HR da otvoriš račune, samo nazoveš poslovnicu u Frankfurtu i dobit ćeš poštom sve formulare potrebne za otvaranje računa....samo neznam za token ....to treba pitat!


Gesendet von meinem iPad Air WiFi + 4G LTE mit Tapatalk HD
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Old 02.08.2014., 21:14   #10009
Eto SEPA funkcionira sa PBZ i odmah dobiješ token ili fizicki ili na smartphone...

Sent from mobile
osibk is offline  
Old 03.08.2014., 01:06   #10010
Bok ljudi! Zanima me da li netko ima iskustva sa the job of my life programom? Upisao bih ausbildung i konkretno me zanima njemačka, da li ima netko tko je trenutno u tom programu , kakve su sanse da se to upisei koji su uvjeti potrebni osim ovih općih od 18-35 i da ste zavrsili barem srednju skolu? Hvala!
__________________
__________________
Everything you know is wrong!
mars_01 is offline  
Old 03.08.2014., 16:10   #10011
@fizikalka i @Mortis

Dosta se promijenilo odtad smo u EU. U Njemackoj vrijedi ovako: ako jedan supruznik ima radnu dozvolu, drugi odmah dobije NEOGRANICENU radnu dozvolu i moze ODMAH poceti raditi.

Prvu radnu dozvolu (kod prvog poslodavca) dobijes samo na godinu dana i onda VISE RADNA DOZVOLA NE TREBA tj imas neogranicenu radnu dozvolu tj mozes raditi gdje hoces i mijenjati poslodavce kako hoces.

A sad u vezi slanja novca iz Njemacke u HR.

Otkad smo u EU novci se salju preko SEPA sistema (IBAN i BIC tj swift) direktno u Hrvatsku i novci su u Hrvatskoj za 2-3 radna dana a to slanje NE KOSTA NISTA ali hrvatske pederske banke naplacuju primanje novca iz inozemstva, neka manje a neka vise, Zaba naplacuje 7,50 kuna a Erste naplacuje 9,50 kuna, nisam slao na druge banke pa ne znam za njih.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 03.08.2014., 18:08   #10012
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
@fizikalka i @Mortis


A sad u vezi slanja novca iz Njemacke u HR.

Otkad smo u EU novci se salju preko SEPA sistema (IBAN i BIC tj swift) direktno u Hrvatsku i novci su u Hrvatskoj za 2-3 radna dana a to slanje NE KOSTA NISTA ali hrvatske pederske banke naplacuju primanje novca iz inozemstva, neka manje a neka vise, Zaba naplacuje 7,50 kuna a Erste naplacuje 9,50 kuna, nisam slao na druge banke pa ne znam za njih.
Trebalo bi da su sve banke već u SEPA, no nisu sve! Nažalost! Od ovih razvikanijih banaka izgleda da RBA ima najbolje uvjete vođenja računa, i nema naknada za doznake iz inozemstva! 22 HRK je isto prihvatljivo za vođenje računa mjesečno u osnovnoj varijanti....jedino plaćanja u inozemstvo su mnogo skuplja nego u drugih banaka, čak do 1000HRK! Edit : minimalno 80 kuna što je najviša naknada od svih koje sam gledao!

Erste po cjeniku naknada naplaćuje 10 HRK obradu doznake iz inozemstva,


Anomalija svih banaka jeste da dobro deru transakcije u druge hrvatske banke ....a HANFA spava i dopušta pljačku za transfer na inozemne račune od čak 200 kuna naknade! Dok postoji EU direktiva da EU transakcije nesmiju koštat više od onih u zemlji!




Gesendet von meinem iPad Air WiFi + 4G LTE mit Tapatalk HD
__________________
W213 220d ....

Zadnje uređivanje Actros1841 : 03.08.2014. at 18:36.
Actros1841 is offline  
Old 03.08.2014., 18:19   #10013
Kako nisu sve banke u SEPA?? Zar nije SEPA u Njemackoj uvedena od 1.8. (trebala biti 1.2. pa odgodjeno).

U Hrvatskoj vec godinu dana sve funkcionira preko IBAN-a, nikako drugacije.

To za naknade se banke izvlace da vrijedi samo za Euro-zonu, ne i drzave koje su izvan Euro-zone.

A ustvari lazu.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 03.08.2014., 18:27   #10014
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
@fizikalka i @Mortis

Dosta se promijenilo odtad smo u EU. U Njemackoj vrijedi ovako: ako jedan supruznik ima radnu dozvolu, drugi odmah dobije NEOGRANICENU radnu dozvolu i moze ODMAH poceti raditi.

Prvu radnu dozvolu (kod prvog poslodavca) dobijes samo na godinu dana i onda VISE RADNA DOZVOLA NE TREBA tj imas neogranicenu radnu dozvolu tj mozes raditi gdje hoces i mijenjati poslodavce kako hoces.
u austriji je tako upravo NAKON ulaska u EU...
Mortiis is offline  
Old 03.08.2014., 18:43   #10015
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Kako nisu sve banke u SEPA?? Zar nije SEPA u Njemackoj uvedena od 1.8. (trebala biti 1.2. pa odgodjeno).

U Hrvatskoj vec godinu dana sve funkcionira preko IBAN-a, nikako drugacije.

To za naknade se banke izvlace da vrijedi samo za Euro-zonu, ne i drzave koje su izvan Euro-zone.

A ustvari lazu.
Njemačka jeste, no u Hrvatskoj još nisu sve iako imaju IBAN i BIC....ljudima se vrate doznake ....i to što traje 2-3 dana, ja preko ZABA u Frankfurtu ako online pošaljem do 16h već sutra ujutro je uknjiženo na račun u Zaba u Hrvatskoj! Ma banke kake, jer onda bi i meni moja Sparkasse naplatila ekstra a ne naplaćuje! U HR po običaju ...lov u mutnom!

I ERste mi se zgadila, bio uzimao novac na njihovom bankomatu, sa svog računa u Njemačkoj, i ima izbor...sa konverzijom ili bez.....sa konverzijom okrenu te na 1000 kuna za 20€!


Gesendet von meinem iPad Air WiFi + 4G LTE mit Tapatalk HD
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Old 03.08.2014., 22:29   #10016
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
u austriji je tako upravo NAKON ulaska u EU...
Mislim da u Austriji supruznik tek nakon 18mjeseci moze raditi. Prije 01.07 je mogao odmah.
osibk is offline  
Old 04.08.2014., 00:09   #10017
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
....i to što traje 2-3 dana, ja preko ZABA u Frankfurtu
Nije.

Ja slao direkt na Erste banku u HR, doslo za 3 dana.

Slao i direkt na Zabu u HR (ne preko Frankfurta) i doslo za 2 dana.

To preko Zabe u Frankfurtu sam koristio jos prije 13-14 godina, cak sam i iz Irske slao novce u Frankfurt (potpuno besplatno) a onda oni proslijedjivali u HR, to je nekad radila i PBZ ali su davno davno zatvorili ured u Frankfurtu.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 04.08.2014., 19:10   #10018
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Mislim da u Austriji supruznik tek nakon 18mjeseci moze raditi. Prije 01.07 je mogao odmah.
pa upravo sam to i rekao...
Mortiis is offline  
Old 04.08.2014., 19:49   #10019
Quote:
Lisa kaže: Pogledaj post
jesi li ti stvarno svejedno?? šta ako ti ni zdravstveno ne plaća?? nagrabusio si ako oboliš ...možda da ipak provjeriš??
Evo ipak sam provjerio, i nije me prijavio... Nitko od institucija ne zna da sam ovdje...užasno sam se razočarao, jer ok mi je na poslu i poslodavac je sam najavio da će me prijavit kad sam počeo radit.

Što predlažete da učinim sad? Ima li netko iskustva s radom na crno?
Svako mišljenje i sugestija je dobrodošlo i zahvaljujem unaprijed
neobuzdan is online now  
Old 04.08.2014., 21:02   #10020
Nemas sta dvoumiti, moras mu dati iltimatum, ili ce te odmah prijaviti ili odmah dajes otkaz i prijavljujes ga da te nije mjesecima prijavio tj da si radio na crno.

Jebes takvog poslodavca, treba bjezati od njega sto prije.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:53.