Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2011., 21:26   #81
aha... tnx a kad sam najplodnija gledajući po temperaturi na početku povišene temperature ili? nikad to nisam kužila, ja sam se vodila po ovom prethodno navedenom
chichita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 21:38   #82
Nakon što ti se dogodi skok temperature (barem za cca 0,3 stupnja; npr. bazalna temperatura ti se kreće 36,4 i 36,5 u prvom dijelu ciklusa i onda skoči na 36,8, barem 3 dana za redom mora ostati povišena), znači da je ovulacija prošla i više nisi plodna. Dakle, najplodnija si na dan ovulacije, ali i nekoliko dana prije, s obzirom da spermići mogu živjeti nekoliko dana.

Evo (ovo sam nedavno pisala, ali ajde opet ):

Racunanje plodnih dana temelji se na pretpostavci da vecina žena ima ovulaciju sredinom ciklusa. Nakon ovulacije jajna stanica može živjeti do 24 h (iako većina danas kaže da je prosjek 12 h). Spermići mogu preživjeti 3-6 dana u plodnoj sluzi žene. E sad, kad uzmeš to u obzir, dakle barem tjedan dana u ciklusu se smatraju ''plodnim danima''.

Međutim, moraš uzimati veći raspon dana od tih tjedan dana jer ti zapravo ne znaš kad ćeš točno imati ovulaciju. Da bi koristila metodu računanja plodnih dana, moraš pratiti svoj menstrualni ciklus barem 6 mjeseci. Prvi dan plodnih dana određuje se tako da od svog najkraćeg menstrualnog ciklusa oduzmeš 18 dana. Zadnji dan plodnih dana određuje se tako da od svog najdužeg ciklusa oduzmeš 11 dana.

Npr. trajanje zadnjih 6 ciklusa ti je bilo: 28, 30, 30, 32, 28 i 28 dana. Najkraći ciklus ti je trajao 28 dana, a najduži ti je trajao 32 dana. Prvi dan plodnih dana se izračuna: 28-18=10, a zadnji dan plodnih dana je: 32-11=21.

Dakle, plodni dani ti (s ovim gore ciklusima) traju od 10.-21. dana ciklusa.

Međutim, čak i da to sve tako računaš, ne možeš biti sigurna i opustiti se, jer i da imaš izrazito uredne cikluse, može ti se dogoditi ovulacija onda kad ne planiraš (npr. dogodi ti se neki stres u životu, putovanje, prehlada, itd.).

Inače, ako te zanima praćenje ovulacije na temelju mjerenja bazalne temperature, vidi ovu temu.


Najsigurniji način ti je kombinirati sve navedeno. Dakle, ako redovno mjeriš bazalnu temperaturu nekoliko ciklusa, pratiš sluz (postaje kao bjelanjak kad se ovulacija približava) i osluškuješ svoje tijelo (ovo što si spomenula bol u jajniku ili kapljica krvi - iako se to ne događa svima), onda možeš otprilike pretpostaviti kad bi mogla ovulirati.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 12:19   #83
aha... mislim da sam skužila... probat ću sad i temperaturu pratiti jer sam do sad se po iscjetku vodila, 3-4 dana raztezljiv 1-2 gust, žućkast pa kad prođe prestala sam ovulirati ali ću sad uključiti i mjerenje temperature... hvala puno na pomoći
chichita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 12:32   #84
Mjerenje temperature će ti puno pomoći, jer iscjedak zna varirati. Nekim curama bude samo vodenast, a ne bjelanjkast, ali ipak ovuliraju. Nekima bude bjelanjkast, ali jako slabo pa ipak ovuliraju. Nekima bude obilnog iscjetka, a bude anovulatoran ciklus (bez ovulacije). Ako ti imaš bjelanjkast ciklus, u pravilu zadnji dan takvog iscjetka bude dan ovulacije.

Kod temperature je vrlo jednostavno, ako nije došlo do porasta, nije ni bilo ovulacije. Ako je došlo do stabilnog porasta, ovulirala si.

Zato je najbolje kombinirati i pratiti i temperature i iscjedak, onda možeš biti poprilično sigurna kad se dogodila ovulacija
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 19:37   #85
mene zanima je li moguca ovulacija 11. dan u ciklusu koji traje 28 dana?
ocito nije, ako menstruacija dolazi 14 dana nakon ovulacije?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 20:25   #86
Menstruacija ne dolazi svima 14 dana nakon ovulacije, svakome lutealna faza ciklusa (faza nakon ovulacije do mjesečnice) traje drugačije, a moguće i u svakom ciklusu drugačije.

Evo ti npr. mojih zadnjih nekoliko ciklusa:

Ciklus od 27 dana, ovulacija 13. dc (dakle lutealna faza 14 dana)

Ciklus od 31 dana, ovulacija 15. dc (dakle lutealna faza 16 dana)

Ciklus od 27 dana, ovulacija 11. dc (dakle lutealna faza 16 dana)

Ciklus od 28 dana, ovulacija 15. dc (dakle lutealna faza 13 dana)



Kao što možeš vidjeti, meni je ovulacija bila 11. dc u ciklusu od 27 dana.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 12:30   #87
je li pojava plodne sluzi oznacava pocetak ovulacije,pa je i prije pojave iste moguce ostati trudna,ili pojava sluzi,prva pojava znaci da se tijelo priprema za ovulaciju...i da li je nakon prestanka iste ovulacija gotova? sad su mi brojne price pomutile ono sto sam dosad mislila...
Otilija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 12:48   #88
Quote:
Otilija kaže: Pogledaj post
je li pojava plodne sluzi oznacava pocetak ovulacije...
Obilnija sluz (kao bjelanjak, razvlači se) prethodi ovulaciji. Prva pojava sluzi znači da se tijelo tek priprema za ovulaciju. Obično traje nekoliko dana i najčešće se zadnji dan kad imaš takav iscjedak dogodi ovulacija.

Ali, naravno, svaki organizam je drugačiji pa se tako događa da neke žene normalno ovuliraju, iako imaju vrlo skroman pa skoro i nikakav iscjedak u vrijeme plodnih dana. Neke imaju vrlo obilan.

Quote:
Otilija kaže: Pogledaj post
...pa je i prije pojave iste moguce ostati trudna...
Možeš ostati trudna u smislu da se seksaš prije pojave sluzi, onda ti se recimo drugi dan nakon seksa pojavi sluz i traje dva dana, nakon toga potpuno nestane (dakle, ovulacija je prošla, vjerojatno se dogodila na taj drugi dan sluzi). S obzirom da spermići mogu živjeti i do 5 dana, moguće je zatrudniti. Ako se seksaš u vrijeme kad ti je iscjedak već krenuo, šanse su još veće, jer ženska sluz pomaže spermićima da prežive

Kad sluz prestane, to znači da je ovulacija prošla. Iako, nemoj se osloniti samo na tu metodu praćenja sluzi, nije potpuno pouzdana. Npr. ako imaš odnose i dečko svrši u tebe, njegova sperma može utjecati na izgled sluzi.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 13:12   #89
Quote:
Sashica kaže: Pogledaj post
Obilnija sluz (kao bjelanjak, razvlači se) prethodi ovulaciji. Prva pojava sluzi znači da se tijelo tek priprema za ovulaciju. Obično traje nekoliko dana i najčešće se zadnji dan kad imaš takav iscjedak dogodi ovulacija.

Ali, naravno, svaki organizam je drugačiji pa se tako događa da neke žene normalno ovuliraju, iako imaju vrlo skroman pa skoro i nikakav iscjedak u vrijeme plodnih dana. Neke imaju vrlo obilan.



Možeš ostati trudna u smislu da se seksaš prije pojave sluzi, onda ti se recimo drugi dan nakon seksa pojavi sluz i traje dva dana, nakon toga potpuno nestane (dakle, ovulacija je prošla, vjerojatno se dogodila na taj drugi dan sluzi). S obzirom da spermići mogu živjeti i do 5 dana, moguće je zatrudniti. Ako se seksaš u vrijeme kad ti je iscjedak već krenuo, šanse su još veće, jer ženska sluz pomaže spermićima da prežive

Kad sluz prestane, to znači da je ovulacija prošla. Iako, nemoj se osloniti samo na tu metodu praćenja sluzi, nije potpuno pouzdana. Npr. ako imaš odnose i dečko svrši u tebe, njegova sperma može utjecati na izgled sluzi.
ok,racunam ja sebi plodne dane,ali pratim i tjelesne znakove, od ovog ciklusa i temperaturu. zelim da budem sigurna oko toga, jer jednog dana ce mi trebati ne za izbjegavanje tih dana, nego ciljano uglavnom zelim da budem informirana...
Otilija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 14:00   #90
Onda dođi na ovu temu pa se tamo druži s nama mjeračicama
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 16:22   #91
super,da znam sve,iako mi nece za jos dugo vremena trebati
Otilija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 19:14   #92
Ja sam jučer mislila da će mi se rasprsnuti desni jajnik koliki mi je pritisak bio. Sad mi je nekako ovulacija pa pretpostavljam da je od toga, al bome je bolilo ko sam vrag.

Jel se to zna i vama dogoditi?

Ja čak ponekad za vrijeme ovulacije imam probojno krvarenje, jel to znak niskog progesterona ili šta? Moji hormončeki su inače u banani, pa se ne bi iznenadila da su mi i spolni isto malo zbrčkani.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 20:23   #93
ja sam prije koji mjesec pitala ginekologinju jel normalno da me boli jajnik kad su mi plodni dani... isto tako je znalo dobrano boliti, nekad čak i jače nego kod menstruacije... onako čudan pritisak i rekla je da je to sasvim normalno, čak sam bila na kontroli u vrijeme toga, kaže da neke žene osjete da kao pukne u njima nešto i znaju da ovuliraju onda
chichita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 20:29   #94
Ma jajnik u tijeku ovulacije bude ko neka polucista i valjda dok ne pukne bude taj pritisak. Mene više zanima to probojno krvarenje baš kad mi je ovulacija, sigurno ima veze sa hormonima.

Jednom sam bila kod gina na pregledu baš kad mi je bila ovulacija i još mi je on komentirao, danas ti je ovulacija, imaš sukrvice. Nije mi to tak uvijek, al zna mi se dogoditi.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 20:56   #95
Ma lee, to je posve normalno. Ja nekad imam spotting za vrijeme ovulacije, nekad nemam. Kad folikul (s jajnom stanicom) sazrije, on prsne i izbaci jajnu stanicu, tj. dođe do ovulacije.

Ponekad to pucanje folikula prati malo krvi pa se ženama pojavi to sasvim lagano krvarenje usred ciklusa, iliti spotting.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 22:00   #96
Ma znam ja da je to normalno, samo me zanima zašto se to nekad događa a nekad ne. Jel to ovisi od hormona ili...?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 23:29   #97
Pa ne znam, meni isto nekad bude, nekad ne. Možda ovisi o veličini folikula, zaista ne znam

Edit: Evo, našla sam na netu odgovor nekog ginekologa: Spotting - slaba sukrvica koja nastaje neposredno prije ovulacije, a zbog kratkotrajnog laganog pada estrogena prije nego se poveca kolicina LH koja ce izazvati ovulaciju. Cesta je pojava u zdravih mladih zena koja ne zahtjeva poseban tretman.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 09:31   #98
Quote:
Sashica kaže: Pogledaj post
Pa ne znam, meni isto nekad bude, nekad ne. Možda ovisi o veličini folikula, zaista ne znam

Edit: Evo, našla sam na netu odgovor nekog ginekologa: Spotting - slaba sukrvica koja nastaje neposredno prije ovulacije, a zbog kratkotrajnog laganog pada estrogena prije nego se poveca kolicina LH koja ce izazvati ovulaciju. Cesta je pojava u zdravih mladih zena koja ne zahtjeva poseban tretman.


Znala sam da je u pitanju pad ili rast nekog od hormona, jer bi se to inače pojavljivalo u svim ciklusima da je nešto poremećeno.

Znala sam ja da će meni moja Sashka znati odgovoriti na moje pitanje.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 17:16   #99


Eto što rad na bebici učini od čovjeka
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 17:44   #100
Tako sam ti i ja pola stvari naučila pored svojih boleština. Došla sam do toga da me moje frendice kad im je nešto zovu i ispituju ili mi čitaju svoje nalaze. Svašta čovjek nauči kad je prisiljen.

Saška tvoj plusić će me razveseliti skoro kao kad budem ugledala svoj. Držim fige da se više taj mali ili ta mala tvrdoglavica uhvati.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:00.