Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2014., 21:06   #1521
muz ga je okupao i evo sad je 38,5,
pa ja vise stvarno neznam sta je ovo
kronica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 21:07   #1522
ja sam na poslu i ludim od muke
kronica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 22:31   #1523
Kada vam klinci imaju prehladu do koje temp. tolerirate da ne date cepic?

Naime mali (15mj) je prehladjen....curi nos i temp ide do 38. Nikada ne prelazi 38.
Cesto ima oko 37,5-37,8.
E sada....to traje vec 3 dana. Netaspolozen je za popizditi. Jos uvijek mu nisam dala cepic jer vecina pedijatara smatra da ga treba staviti kada je temp iznad 38,5.

Da li netko od vas daje cim predje 37?
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 23:34   #1524
Ja bi mu dala cepic s obzirom da ga to jako pati,pomoci ce mu kod eventualnih bolova
a i posto mu temp ne spada vec 3 dana dovoljno si cekala,nece mu skodit.
__________________
my mind is my worst enemy!
zaged is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 13:00   #1525
Bili smo danas kod pedijatrice i rekla mi je da nema potrebe za cepicem do 38,5 jer na taj nacin se tijelo bori protiv infekcije.

Na kraju mali nervozan zbog sekreta koji se poceo taloziti u donjim sinusima (kod nosa) pa je dobio sirup za izbacivanje sekreta.
Tesko se moze sav sekret isisati.

I jos mi rekla da kod usnog tomplomjera uvijek oduzmem 0,5 stupnja
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 14:16   #1526
Quote:
pincica kaže: Pogledaj post
Bili smo danas kod pedijatrice i rekla mi je da nema potrebe za cepicem do 38,5 jer na taj nacin se tijelo bori protiv infekcije.

Na kraju mali nervozan zbog sekreta koji se poceo taloziti u donjim sinusima (kod nosa) pa je dobio sirup za izbacivanje sekreta.
Tesko se moze sav sekret isisati.

I jos mi rekla da kod usnog tomplomjera uvijek oduzmem 0,5 stupnja
Čudi me, jer kad se mjeri u guzi oduzme se 0,5 i u pravilu kod nas ispada da je baš ta korigirana temp. upravo ona koju izmjerimo u uhu. Mislim da bi se trebala držati upute proizvođaća toplomjera. Nisu svi isti i jednako kvalitetni.

Što se sekreta tiče, probaj ga inhalirati pa onda isisati sekret.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 11:50   #1527
Nema nikavog oduzimanja to je mazanje očiju "dosadnim roiditeljima" ili eklatantno neznanje...

Centralna tempertura koja se mjeri npr ngs ili sondom u mokraćnom mjehuru (normala je recimo od 36.2 do 37.8°C - postoje različite studije i konverzije iz farneheita i sl...) ta centralno mjerena temperatura je otprilike i ona koju se izmjeri ispravno plasiranim rektalnim termometrom (makar to u biti nije baš uvjek tako i postoje neke varijacije na temu - al to bi izašlo van gabarita ove rasprave pa nema smisla) oralno ili u uhu izmjerena temperatura je za nekih 0.3-0.6 MANJA od centralne tj. rektalne, a aksilarna je pak za nekih 0.2-0.6 manja od prethodne znači za 0.5-1.2°C MANJA od centralne temperature...

Dakle kad termometar za uho pokazuje 38°C u centrali to je ugrubo 38.5°C, a kad aksilarni pokaže 38°C u centrali to je ugrubo 39°C

Znači oduzimanja na izmjereni broj NEMA već se DODAJE na njega (osim ako se mjeri rektalno), naravno varijacije na temu postoje...

Sasvim druga priča je do koje temperature se smije pustit (centralne) da raste i kad ju skidati bio antpirreticima, fizikalnim mjerema hlađenja ili kombicancijom... Aposlutno je da centralna temperatura nesmije preći 42°C iznad toga definitivno počinje denaturacija proteina i sasvim sigurno nema koristi za imunološku funkciju to dozvoljavati, generalno nekih 40.5-41.0°C centralne temeprature bi bilo krajnje vrijeme za djelotvornu reakciju, a obzirom da laici nemoraju nužno znati to izvesti trebali bi se konzultirati s nekim ko zna ako ona počne prelaziti 40°C kako bi bilo vremena da se odradi što treba - dakle ako aksilarni termometar polaže 39°C ili više ili oralni/ušni pokaže 39.5°C ili više onda treba intervenirati...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 21:51   #1528
Wow ovo nisam znala. Znaci za usni toplomjer treba dodati 0,5 stupnjeva. :/
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 20:34   #1529
Danas je 3.dan temperature, petak je i nismo otišli doktorici. Pa ne znam jesam li dobro postupila.

Simtomi: zadnjih 5 dana zahuktava se u nosu ali 2 ispiranja fiziološkom na dan su dovoljna. Nema obilnog, ni žutog ni zelenog čuda. Vrlo malo sekreta. I ne treba operil, prohodno je. Ne boli grlo, uho, ništa.

Utorak na srijedu u noći vruća. Istu noć temp sama od sebe pala.
Cijeli dan bila bez temp do popodne..navečer 38,5 pa smo skinuli sirupom. Odlične volje, apetit okej, malo promukla, nosić malo curi..

Iduću noć (srijeda na četvrtak) opet temp koja je opet sama pala. Cijeli dan bez temp sve do navečer 21h kad je došlo do 38,5 i opet sirup.

Četvrtak na petak noć mislim da je ope bila topla. Cijeli dan bez temp (tj bilo je 37,2 jedno kraće vrijeme). Sad ćemo vidjeti hoće li navečer opet skočiti.

Ovo mi ne izgleda zabrinjavajuće uopće. Da je bakterijsko valjda bi bilo izraženije nekakvo žarište- u nosu, u grlu, zar ne?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 00:00   #1530
I još da dodam: ubrzano diše! Guglala sam sad a kad ono svugdje piše da je to znak upale pluća. ja mislila da je hiperaktivna tj razigrana (što inače i je) i da zato teško zaspi. Nikako se umiriti. Kašalj je ne muči, ništa ne pišti u plućima (koliko se može čuti), tu i tamo iskašlja produktivno.. Temp nema ni večeras.
Jel stvarno moramo na hitnu?!?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 08:36   #1531
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
I još da dodam: ubrzano diše! Guglala sam sad a kad ono svugdje piše da je to znak upale pluća. ja mislila da je hiperaktivna tj razigrana (što inače i je) i da zato teško zaspi. Nikako se umiriti. Kašalj je ne muči, ništa ne pišti u plućima (koliko se može čuti), tu i tamo iskašlja produktivno.. Temp nema ni večeras.
Jel stvarno moramo na hitnu?!?
Hm, gle, ako ubrzano diše i ako je svaki udisaj plići nego što bi trebao biti te ako je to permanentno , svakako ima smisla konzultacija nadležnog liječnika

Prvi dio "posla"je vrlo korektno odrađen po pitanju skidanja temperature
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 19:26   #1532
Nije permanentno niti je plitko.

Bili smo danas kod dežurne pedice, popljuvala nas da smo došli prekasno pa se ne mogu nikakvi krvni testovi napraviti (jbg tko je to mogao znati). Potvrdila je da je sve ok; uho, grlo, pluća (ne čuje se ništa). Ne preporuča ići na zaraznu s obzirom na sve, kako izgleda i ponaša se...osim ako se ne pogorša.

Inače, cura je dovoljno velika da sve razumije i može reći (da je ne peče balon u kojem je pišalina, da je ne peče niti boli balon u koji ide zrak). Svo vrijeme je super volje, ima energije i apetita.

Fakat mi ništa nije jasno.

Pogotovo ovo sa disanjem i tim skakanjem temperature. Npr malorpije, u 17:45 izmjerila temp: 37,5.
Počela je brrzo disati, zaspala na meni, osjetila sam kako je toplija i oko 18:05 disanje se unormalilo (22 udisaja/minuti)..pipnem čelo - nimalo vruće. U roku 20min zakurila i nazad I tako je sve ove dane. točnije noći.

Pa je li to normalno??

Inače, možda nebitno al nedavno (prije mj.i pol) je imala gnojnu upalu grla, bakterijsku i pedica se čudom čudila kako to da takva upaletina može proći bez povišene temperature. Možda ima neku čudnu samoregulaciju.

Btw nije često bolesna, ni ne sjećam se kad je zadnji put kurila. možda lani?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 08.11.2014. at 19:43.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 21:05   #1533
Koliko godina ima dijete? Koliko udisaja u minuti zabilježite u periodima ubrzanog disanja?
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 21:11   #1534
CRP, KKS/DKS i urin se mogu uzeti u hitnoj službi uvijek (hrv. 24/7) kad za to postoji indikacija.
Ti podaci su nam vrijedni, jer na osnovu njih možemo sa velikom sigurnošću tvrditi radi li se o npr. virusnoj infekciji (tada je terapija simptomatska- snižavanje temperature, hidracija, kapi za nos i sl.), ili se radi o bakterijskoj upali po kojoj "pucamo" antibiotikom.

Ne razumijem, po kojem je kriteriju to prekasno?


Oscilacije temp. - konkretno povišenje temp.-može značiti (naglašavam, MOŽE, ali nije apsolutno siguran znak) kako se u tim trenucima veća količina bakterija "otpušta" iz nekog žarišta u cirkulaciju.
Ako je i inače sklona ( a po tvom opisu je) reagirati na infekt sa relativno manjim porastom temperature od očekivanog, tada i vrijednosti od 37.5 C MOGU upućivati upravo na prisutnost veće količine bakterija u cirkulaciji.

Mjeri temperaturu svakih sat vremena ( i onda kad osjetiš da je dijete toplije) i piši na papir.

Ne bi bilo korektno od mene postavljati dijagnozu ovim putem, jer je to nemoguće bez uvida u "stanje na terenu"

Dojavi kako se situacija odvija
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 21:13   #1535
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Ne razumijem, po kojem je kriteriju to prekasno?
U domu zdrava postoje dežurni pedijatri, ali laboratorij nije dostupan 24 h. O tomu je forumašica, čini mi se, govorila. Ona nije bila u bolničkoj hitnoj službi.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 22:19   #1536
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Koliko godina ima dijete? Koliko udisaja u minuti zabilježite u periodima ubrzanog disanja?
bila sam mjerila i bilo je 26. u toj mjerenoj minuti (u 18:00h) počelo se smirivati na mahove. mogu nagađati da ipak nije puno preko 30 kad je bilo najbrže.
ima 4 za par mjeseci.

Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
CRP, KKS/DKS i urin se mogu uzeti u hitnoj službi uvijek (hrv. 24/7) kad za to postoji indikacija.

Oscilacije temp. - konkretno povišenje temp.-može značiti (naglašavam, MOŽE, ali nije apsolutno siguran znak) kako se u tim trenucima veća količina bakterija "otpušta" iz nekog žarišta u cirkulaciju.
Ako je i inače sklona ( a po tvom opisu je) reagirati na infekt sa relativno manjim porastom temperature od očekivanog, tada i vrijednosti od 37.5 C MOGU upućivati upravo na prisutnost veće količine bakterija u cirkulaciji.

Ne bi bilo korektno od mene postavljati dijagnozu ovim putem, jer je to nemoguće bez uvida u "stanje na terenu"

Dojavi kako se situacija odvija
Da, znam da nije zahvalno lupati na pamet. Ni dr. koja je isprepipala, nije mogla reći ništa pametnije od "moguće i da je upala pluća a moguće da nije ništa";ništa bez kks. Jeidno je primjetila da je malo dehidrirana. NIje mi uopće palo na pamet nutkati vodom odvikla sam se od toga

Da dođemo na hitnu sa ovakvim razigranim djetetom, mislim da bi nas otpravilo ča. Sad (identično ko jučer, u 21h) se temp digla na 38ipol i dala joj sirup. l svejedno luduje po krevetu, skače, pjeva. Vrlo atipična bolest. inače kad je prehlađena il je nešto lovi te je cendrava, nikakva, te ne jede... A ne bi li negdje nešto trebalo boliti, ako negdje postoji žarište? Danas je izraženiji sekret u nosu, malo je začepljen, i slijeva se pa iskašljava.

A niš, hvala na odgovorima i podršci dok čekamo ponedjeljak ili ako ovo nekim čudom nestane prije ponedjeljka...
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 08.11.2014. at 22:32.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 22:44   #1537
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
bila sam mjerila i bilo je 26. u toj mjerenoj minuti (u 18:00h) počelo se smirivati na mahove. mogu nagađati da ipak nije puno preko 30 kad je bilo najbrže.
ima 4 za par mjeseci.
Ako je uistinu disala frekvencijom od 26 udisaja u minuti, to za dijete ove dobi ne smatramo tahipnejom, odnosno ubrzanim disanjem, no to se odnosi isključivo na frekvenciju koja je potvrđena od strane zdravstvenog djelatnika, tako da ne treba isključiti niti da se radilo o pravoj tahipneji.

Disanje se moglo ubrzati i u tijeku rasta temperature.

Također, kao što je kolega već rekao, u obzir dolaze različite bolesti, a postojanje boli nije nužno da bi netko imao neko infektivno žarište u organizmu. Dapače, kod bakterijemija, primjerice, obično postoji samo povišena temperatura koja ponekad može biti praćena tresavicom, a bez nekih vodećih simptoma ili boli.

Moj je savjet da budete na oprezu. Svakako da je dobra okolnost da je zaigrana i vesela. S tekućinom je obvezno nutkajte često da ne bi dehidrirala.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 00:47   #1538
Moja mala od 4.5 je to imala prije mjesec dana.sve svugdje cisto.kks pokazuje virus. Ona super volje,preko dana ne kuri,a po noci do 39.7 cak jednu noc. S tim da joj se naglo i dizala i padala temp.radili inhalacije efedrinom, lupkala po ledima,pila puno tekucine i sirup od povrtnice i proslo za 6 dana.rekla doc eventualno uvesti nesto za iskasljavanje da ne ode na uho,al nije bilo potrebno. Kad smo nakon 4 dana dosli kod doc da trazimo vadenje krvi rekla da izgleda super zdravo

Sent from my ST23i using Tapatalk 2
__________________
Moj album za prodaju...
Kikica123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 16:06   #1539
Zadnje je imala temp sub navečer koju smo sanirali i više nije skakala. Nedjelja sve 5 al od tegoba začepljen nos i mokri kašalj. Pon pedici, veli virozna infekcija gornjih dišnih puteva u opadanju.
Sad još samo sanirati taj šlajm .. I naspavati se pošteno (ja)
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 13:01   #1540
Odlično
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:16.