Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2013., 09:19   #1
Čitajmo priče...

izdvojeno sa novih/starih mama. ne znam da li je i tamo rasprava potaknuta nacionalnom kampanjom "Čitaj mi!", posvecena poticanju citanja naglas djeci od rodjenja
Ovdje mozete nastaviti



Quote:
đezzba kaže: Pogledaj post
dal vaša djeca vole kad im čitate priče za laku noć? dal opčenito vole slušati priče? imate li neku knjigu iz koje čitate priče ili smišljate iz svoje glave?
u kojoj dobi početi djete poticati na učenje slova brojki i sličnih stvari?
moj (u lipnju će 3 godine) jako voli priče, i izmišljene i čitanje slikovnica.
što se tiče bojanki, mislim mu ih kupovati, za sad samo šara bojicima po papiru, tj sad je počeo crtati nekakve oblike. ne polažem baš velike nade u njegov likovni talent, i mm i ja crtamo gore nego djeca od 4 godine, tako da će me iznenaditi ako bude imao imalo dara za crtanje


što se tiče poticanja na učenje slova, pretpostavljam da se djecu počne poticati negdje pred školu, ukoliko ranije ne pokažu interes.
moj recimo trenutno zna sva slova, sam je počeo pred nekoliko mjeseci pitati "koje je to slovo", ali mislim da je još jako mali i da se lako da dogoditi da recimo izgubi zanimanje i da sa 5 god ne zna više ni jedno, i onda ih opet uči u školi.
od susjede mali (sad je napunio 4 godine) je slova naučio u vrtiću uz stariju djecu (grupe su 3-6 godina, i tete sa predškolcima rade slova), i on već može pročitati riječ. s druge strane, ostali njegove dobi u vrtiću trčkaraju naokolo i ne zanima ih sjediti uz stariju dok se uče slova, tako da je do interesa djeteta.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.

Zadnje uređivanje Monstera : 03.04.2013. at 12:48. Reason: uvodni post
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 09:29   #2
Koliko su vam djeca bila stara kad ste im poceli citati price pred spavanje?
Ja sam to imala u planu od pocetka al maleni uvijek zaspi na boci pred spavanje, dakle imamo kupanje, pidamica, boca, hrk hrk
A kad i ne zaspi malo mu treba pa mi ga bezveze razbudivat icim
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 09:33   #3
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Koliko su vam djeca bila stara kad ste im poceli citati price pred spavanje?
Ja sam to imala u planu od pocetka al maleni uvijek zaspi na boci pred spavanje, dakle imamo kupanje, pidamica, boca, hrk hrk
A kad i ne zaspi malo mu treba pa mi ga bezveze razbudivat icim
ja sad više nisam 100% sigurna, ali mislim tako negdje oko 2. rođendana.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 09:42   #4
Od pocetka...s tim da bi odma zaspala...sad (11 mj.) joj citam navecer poslije tusiranja ali ne u krevetu nego mi sjedi u krilu. Trenutno prolaze one debele slikovnice od cca 3 strane kartonske. Mislim da u dalje ne kuzi sto joj citam ali svida joj se. Sada je u fazi da lupa rucicama po slici ili pokusava okrenuti stranicu.
__________________
Stigla naša princeza...28.04.2012.
Maya_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 10:32   #5
Mi jos ne citamo prije spavanja nego tijekom dnevnih aktivnosti. Uzmem slikovnicu ili neku pricu i citam mu a on se s necim igra i slusa me sa strane i rikava od smijeha kad mijenjam glasove...onako...prilicno se uzivim pa nam bude zabavno Ima 13mj.

Sent from my GT-I9070 using Tapatalk 2
Poopsie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 10:46   #6
Thx
Dakle nisam ga trajno ostetila sta mu ne citam
Mislim citam mu kroz dan, one sa zivotinjama pa imitiram zivotinje i tak to
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 10:52   #7
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Thx
Dakle nisam ga trajno ostetila sta mu ne citam
Mislim citam mu kroz dan, one sa zivotinjama pa imitiram zivotinje i tak to
zasto bi ga ostetila?
ja cak i mislim da djeci puno vise koristi citanje "po danu" nego tek pred spavanje

ja joj pred spavanje znam ponekad citati, al radije joj pricam pricu iz glave
(zbog svjetla, jer kad citam, upaljeno je svjetlo, nekad se skroz razbudi ili zica 15 budalastih prica ili svasta nesto, a dok pricam je u mraku...)
puno mi je draze citati joj po danu, u dnevnom boravku, u parkicu, na plazi....svjesnija je, cini mi se da je vise fokusirana i zainteresirana, a i volim kad aktivno sudjeluje
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 11:36   #8
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Thx
Dakle nisam ga trajno ostetila sta mu ne citam
Mislim citam mu kroz dan, one sa zivotinjama pa imitiram zivotinje i tak to
Hehe
Pa vidis da citate!

Sent from my GT-I9070 using Tapatalk 2
Poopsie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 11:59   #9
Mog čitanje ne interesira, ali ga interesiraju knjige. I kupujemo sve ove sa telke koje nam se svidaju (moramo Nema kupit, dobro da sam se sjetila) i tako jos neke na koje naletimo. Citanje nam se svodi na to da on lista i pokazuje prstom, a mi imenujemo stvari i likove. Rezultat je fantastičan! Npr, na ovim Disney Pixar bajkama kaj se reklamiraju, na poledini su male sličice svih bajki iz kolekcije, oko 20 ih je ziher, i kad mi njega ispitujemo bez greške pokazuje, tu i tamo fula neku koju je on nas rijetko ispitivao. Neke knjige su nam u spavaćoj pa čitamo prije spavanja, a neke u boravku pa tokom dana (sasvim slučajno). Mislim da je to, opet sasvim slučajno, ispao super uvod u čitanje jednog dana kad krene to. Al nekak, 20mj mislim da je jos prerano, a nije ni on tip koji ce se leći, a mama ce citat priču zasada... Al voljela bih jednog dana da to bude pod normalno
__________________
I871/L791
Dogodila se ljubav... Za kakvu nikad niste čuli
Kjavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 12:53   #10
evo, malo c/p sa

Čitajte djeci naglas od rođenja kako bi ona...

...mogla povezati čitanje i knjige s ugodnim osjećajima.
...mogla čuti zvukove, rime i riječi.
...mogla koristiti svoja osjetila sluha, vida i opipa.
...mogla stvarati zvukove – od gugutanja do riječi.
...mogla pokazati na sliku, a osoba koja čita imenovati to što dijete pokazuje.
...počela razumijevati da slike prikazuju određene predmete iz njihove okoline.
...dakako – mogla uživati u glasnom čitanju!

neke preporuke za citanje

sajt je fakat super i super mi je da se pokrenula kampanja za poticanje ranog citanja
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 14:25   #11
Potpisujem sve iz prethodnog posta.

I da, mi čitamo u tramvaju kad idemo daleko, to nam je spas. I često smo u knjižnici, ima i svoju iskaznicu.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 14:38   #12
Mi i čitamo i pričamo ali u zadnje vrijeme joj je fora slušati priče na cd-u,i prek dana ali najviše pred spavanje. Počeli smo dosta rano jer smo i ja i muž ljubitelji knjige, i dijete mi već ima popriličnu zbirku. Sad pred ljeto planiram nas učlaniti u knjižnicu (mala ima 3.5g)
__________________
LadyMo Foto album
LadyMo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 14:41   #13
Mi mu čitamo otkako je bio beba. Prve riječi je naučio iz slikovnica sa životinjama (krava je muuu, a ovca je beee ). Čitamo u bilo koje doba dana, a navečer u krevetu nam je ritual. Iako to pokušavam svesti na najmanju moguću mjeru (2-3 slikovnice), radije gasim svjetlo i pričam priču. On sa žicanjem knjiga navečer prolongira odlazak na spavanje, stalno traži još.

Samo što je i pričanje priča u mraku zeznuto - ponekad ja prva zaspim usred priče.

A ponekad i on nama "čita" svoje slikovnice, to bude jako smiješno.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 15:09   #14
Dajte me prosvjetlite: ovca je beee a koza meeee?
A guska i patka? Ja mu velim gaga za obje a bas su bezveze stavili jednu do druge
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 15:15   #15
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Dajte me prosvjetlite: ovca je beee a koza meeee?
A guska i patka? Ja mu velim gaga za obje a bas su bezveze stavili jednu do druge
mom je ovca meeee, kozu ga nisam ucila gusku isto, patka mu je "pa pa" iako ga učim da je "kva kva"
__________________
I871/L791
Dogodila se ljubav... Za kakvu nikad niste čuli
Kjavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 15:49   #16
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Dajte me prosvjetlite: ovca je beee a koza meeee?
A guska i patka? Ja mu velim gaga za obje a bas su bezveze stavili jednu do druge
Patka kvakče, guska gače
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 18:22   #17
Quote:
Kjavica kaže: Pogledaj post
mom je ovca meeee, kozu ga nisam ucila gusku isto, patka mu je "pa pa" iako ga učim da je "kva kva"
A nemrem kozu preskakat
A nis, ovca beeee a koza meeeee

Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Patka kvakče, guska gače
Bravo
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 20:39   #18
mi poceli s Hlapicem na selu i kaze patka ide kva kva, svinja rok rok, konjic njihaaaaaa
__________________
Brusim pilu
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 12:15   #19
Mi isto čitamo puno. Ima veliku kolekciju kojekavih slikovnica, ali i u knjižnici uvijek užica još neku.

Meni se jedino ne sviđa što je sve prepuno slikovnica koje sviraju. Više mi se sviđaju jednostavne slikovnice kao npr. stare Pikove slikovnice sa prozorčićima koji se otvaraju. Malac (nema ni dvije godine) je prvo dobio hrpu tih što sviraju jer su te na svakom koraku i valjda svima na dohvat ruke. A onda sam se ja baš ciljano uputila u traženje jednostvanih Piko slikovnica i stvarno mu se sviđaju. Čak više od ovih što sviraju.

Ne znam koliko će naše čitanje utjecati na to hoće li u životu rado čitati jer meni se rijetko čitalo, imala sam svega par slikovnica, a ne odvajam se od knjige i knjižnice otkad sam naučila prva slova.
Newbiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 12:27   #20
ja svojima čitam praktički od rođenja, prvo one platnene knjigice sa neki šuškavim dijelovima, pa one najjednostavnije knjige itd. i jako vole čitanje i uživaju u knjigama, s 2 godine sam stariju upisala u knjižicu, zajedno idemo posuđivati knjige..
Uživaju u knjigama.
pana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.