Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2009., 16:51   #21
Quote:
Jelica Izjelica kaže: Pogledaj post
hvala ti na odgovoru.

radila sam nalaz urina i uronikulturu, urin je sterilan.
baš zato mi nije jasno zašto je ona to predstavila kao toliki problem
kod brisa maternice je dr. zaključila da imam ureaplazmu i prepisala je antibiotike za mene i partnera. pila sam eritromicin 10 dana u kombinaciji s dalacin kremom.

uredno mokrim, nešto češće jer je posteljica nisko, ali osim toga nemam apsolutno nikakvih tegoba
Ako je funkcija bubrega očuvana a nalaz urina sterilan onda bi se moglo radi o policističnom bubregu -to je moje mišljenje, ili pak da nije u pitanju neki kamenčić koji doktorica nije mogla zbog trudnoće vidjeti a koji je dijelom zatvorio odvodnu cijev pa se nakuplja urin i uvečava bubreg a u tom slučaju ipak bi se morao pojaviti neki infekt pa i bolovi.prije bi rekla ovo prvo.
Dok je urin sterilan i funkcija bubrega očuvana bebi se neće a niti može išta dogoditi.
Bubrezi imaju podmukle bolesti -ja bolujem od glomerulonefritisa i ništa me ne boli ali nalazi su loši-to je kod njih dodatni problem.Bolovi se javljaju kod infekta ili kamenčića i pijeska a kod ozbiljnijih bolesti ne što ne kažem da je kod tebe slučaj nego eto često bolest ne prate simptomi.
Jedini problem je u tome što si trudna jer se mnoge pretrage ne mogu odraditi za vrijeme trudnoće i kako bi se došlo do dijagnoze.
Nemoj paničariti ipak mislim da nije ništa strašno i da neće ugroziti tvoje zdravstveno stanje.
Problem bi bio daleko veći da je oštećena funkcija bubrega a što bi se pokazalo na urinu i krvnoj slici a to tek ne bi bilo dobro niti za bebu a niti za tebe. Ako tlak nije povišen budi mirna i stalno ga kontroliraj.U slućaju da se poćnu javljati edemi na nogama i povišen tlak moraš se odmah javiti doktoru.
Možda za početak da napraviš analizu 24 satnog urina,Što kaže doktorica nakon pregleda ti je nešto sugerirala?
ninica 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 16:56   #22
uputila me u kliniku dr. bates kod dr. čikare ili dr. brkljačića na color doppler, jer kaže da su oni najbolji. koliko sam shvatila, to je napravila jer ju zanima imam li potkovasti bubreg. možda bubam bezveze, ali takav sam dojam dobila. oni će dalje vidjeti trebaju li me slati dalje urologu.
sad ću vidjeti što će mi oni reći pa ću ti napisati. puno ti hvala na slušanju i savjetima.

ne paničarim, nekako mislim da sam skroz zdrava, štajaznam
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 21:47   #23
pozdrav jelice (i ninice )!

i meni su u trudnoći uočili problem sa bubrezima. naime, od kad sam ostala trudna stalno su mi bili povišeni eritrociti u urinu i ginekologica mi je dala antibiotike jer je bila uvjerena da je u pitanju neka upala. radila sam i briseve koji su bili ok. ali onda mi je tlak počeo rasti i otprilike u petom mjesecu trudnoće su mi sa onom test trakicom mjerili proteine u urinu i odmah su bili +++ na što mi je sestra rekla da to znači da se nešto događa sa bubrezima.
uglavnom (da sad ne duljim) mjerenjem proteina u 24h urinu pokazala se proteinurija zbog čega su me strpali u bolnicu sa dijagnozom EPH gestoza (edemi, proteinurija, hipertenzija) iako edeme nisam imala. daljnjim pretragama nakon poroda utvrdili su mi da imam autoimunu bolest koja se zove IgA nefropatija, a spada u vrstu glomerulonefritisa (kao i kod ninice, ali kod nje je malo drugačija situacija). također imam desni bubreg manji i mobilan i presavinuće onih kanalića koji vode od bubrega do mjehura. ni ja nisam imala nikakvih siptoma, bolova i sl. i da nisam ostala trudna ne bih ni znala da imam tu bolest.
a da li su tebi mjerili proteine u urinu? kakav ti je tlak? i ja bih ti preporučila (a i ninica ti je već rekla) da odradiš 24h urin da se, između ostalog, vidi i razina proteina u urinu. proteinurija (povišeni proteini u urinu) mogu utjecati na razvoj djeteta u trudnoći (može doći do nekih deformacija, tako mi je moja ginekologica rekla), ali ja sam čitavu trudnoću imala proteinuriju i moja curka je hvala bogu potpuno zdrava. a također proteinurija nije dobra ni za tebe jer ti oštećuje bubrege.
vrlo je vjerojatno da će te doktorica, ako je već toliko zabrinuta, poslati kod nefrologa, a nefrolog će ti već moći reći nešto više...
uglavnom, to je moje iskustvo što ne znači da je nešto takvo i kod tebe.
ajde javi kad budeš imala neku novu informaciju...
nela1505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 22:36   #24
pozdrav nela 1505

cijeli život imam nizak tlak, sada mi je na nekih 100/60 ili 90/60, ovisno o vremenu, ne nakuplja mi se ni voda u nogama, niti imam proteina u urinu.
kažem vam, zbunjena sam skroz.
kako vi živite sa svojim dijagnozama?
imate li neke posebne režime prehrane ili liječenja? ikakve tegobe?


ovo je moj nalaz urina:


PRETRAGE U MOKRAĆI
leukociti neg.

nitriti neg.

urobilinogen normalan

proteini neg.


pH 6.0

eritrociti 10 /µl; +

spec. težina 1.020

ketoni neg.

bilirubin neg.

glukoza norm.

SEDIMENT URINA
eritrociti 4-6

leukociti 1-2

cilindri
/
kristali
/
stanice
dosta epitela
dosta bakterija
dosta sluzi
/

nakon ovog sam radila urinokulturu i urin je bio sterilan.


nazvati ću ginekologicu u ponedjeljak ujutro da se i s njom posavjetujem. u utorak poslijepodne sam naručena na color doppler. pitati ću i za taj 24h nalaz urina. ne može škoditi.
što više čitam o tome, više me frka. ti policistični bubrezi uopće nisu mačji kašalj.
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 22:39   #25
p.s. nalaz urina na sistematskom je identičan, osim što za sediment urina piše B.O. (što god to značilo).
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 23:53   #26
Quote:
Jelica Izjelica kaže: Pogledaj post
p.s. nalaz urina na sistematskom je identičan, osim što za sediment urina piše B.O. (što god to značilo).
Tvoji nalaze urina su bo,tj potuno uredni što je potvrdila i urinokultura.
Da se radi o nekoj konkretnoj bolesti bubrega vjeruj da nalazi nikako ne bi bili u graničnim vrijednostima.
E sada razlog za tako uvečan bubreg i njegov promjenjen izgled mislim da još ništa puno ne govori.
Kada obaviš ovaj kolordopler onda nam se javi sa nalazom možda i ti i mi nešto više budemo znali.
Želim ti puno sreće i da sve bude u najboljem redu
ninica 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2009., 09:12   #27
jelice tlak ti je super! meni ni sada (uz dvije vrste tableta za tlak) ne pada ispod 120/80. rijetko ode na 110/70.
a i nalazi su ti dobri. jedino ti je u sedimentu urina malo povećan broj eritrocita (ako se ne varam, dozvoljeno je od 0-2). meni su eritrociti bili 14-15 kad mi je ginekologica propisala antibiotike. ali kod tebe to može biti (a vjerojatno i jeste) posljedica ureaplasme.
moja dijagnoza nije toliko strašna. naravno, nije bezazlena, ali hvala bogu bolest je sada u potpunoj remisiji
također, moram se pridržavati posebne prehrane i zabranjena je fizička aktivnost. posebna prehrana znači:
potpuno neslana hrana, smanjeni unos proteina (bjelančevina) - mesa, ne jesti suhomesnato, salame, paštete i sl., ne piti gazirana pića (uključujući mineralnu vodu)...ništa strašno, samo što zahtjeva disciplinu, ali sad kad sam se navikla i nije mi neki problem.
sve to možeš vidjeti na temi glomerulonefritis pa i to što su naše bolesti, a i kako živimo sa njima.
ti se svakako nemoj preuranjeno brinuti, to ti u trudnoći sigurno nije potrebno. znam kako je meni bilo kad su me doktori isprepadali i naprasito ostavili u bolnici...
ali sigurno obavi sve pretrage koje moraš iako ti je i to ograničeno zbog trudnoće.
ako te bilo što zanima slobodno nas pitaj
nela1505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2009., 10:12   #28
ninica, hvala ti na analizi

nela, drago mi je da si sada bolje

puno vam hvala, lakše mi je kad me slušate i savjetujete
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2009., 11:45   #29
Quote:
Jelica Izjelica kaže: Pogledaj post
ninica, hvala ti na analizi

nela, drago mi je da si sada bolje

puno vam hvala, lakše mi je kad me slušate i savjetujete
tu smo sa tobom i uz tebe i bilo što te zanima pitaj.
svakako naša iskustva sa bubrezima su velika i takva kakva jesu te se iskreno nadam da se nikada ne pridružiš nama.

To će biti kod tebe dobro, možda je samo to zbog trudnoće i nema razloga za brigu.
Držim fige da ti nalaz bude dobar i da se javiš sa dobrim vijestima.
ninica 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2009., 15:37   #30
ma i ja nekako znam da ce sve biti dobro. eto, sad čekamo taj utorak
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2009., 16:53   #31
dinamicka scintigrafija pomoc molim
Pozdrav,
Ja bi molila nekoga tko je koliko toliko upucen da mi protumaci nalaz din.scint. jer nam je kontrola za mjesec dana,a dr. ovaj tjedan ne radi pa je ne možemo telefonski dobiti.

GFR(ukupno)=26.5 ml/MIN
Desni bubreg=28 %
Lijevi bubreg=72%

Tsr(min)=desni b=4.8
lijevi b=4.0

Na sumacionom scintigramu prikazala su se oba bubrega .Desni bubreg je prikazan blijeđom i nehomogenijom distribucijom aktivnosti te je dosta manji u odnosu na lijevi.
Lijevi bubreg je prikazan relativno homogenom distribucijom aktivnosti,primjerenog je oblika i velicine za dob bolesnika.
Kompjutorski generirana fenografska krivulja lijevog bubrega je uredna dok desnog je na dosta nižem nivou te uz ocuvanu sekreciju pokazuje tek blaže smetnje eliminacije radioindikatora.
Vrijednost sveukupnog GFR-a je u granicama normale,uz znatno niže vrijednosti separatnih klirensa za desni bubreg.
Srednja vremena prolaza DTP-a kroz tabule oba bubrega su u granicama normale.
Preporuca se daljnja obrada i pracenje,a kontrola kod nas po potrebi.


Meni je jasan naravno taj dio koji je jasno napisan,mene u biti zanima da li je to stanje ozbiljno i trebam li se odmah nekome javljati ili je to nepotrebno i mogu cekati mjesec dana do kontrole.
Radi se o djetetu od godinu i pol.
Lijep pozdrav
__________________
nebo strpljive voli
Magaivago is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2009., 19:38   #32
magaivago,
prvo da te pitam da li je dijete bilo kod nefrologa?
ja sam radila scintigrafiju i meni je jedan bubreg manji (desni) i naravno, zbog toga mu je i funkcija oslabljena, ali ne toliko da bi to bilo nešto zabrinjavajuće.
ono što bi mene možda zabrinulo je to što kažu da su znatno niže vrijednosti separatnih vrijednosti klirensa za desni bubreg, ali s obzirom da je dosta manji od lijevog vjerojatno je to onda i normalno (ili prihvatljivo) u takvim slučajevima.
ali kako vidim, protoci kroz bubrege su u granicama normale što znači da ipak koliko-toliko funkcioniraju kako treba.
gle, ja mislim nemaš razloga za paniku (s obzirom da je uglavnom sve u granicama normale), ali ja nisam liječnik, a i sama imam dijete od godinu i pol i znam kako bi meni bilo u takvoj situaciji.
napravi kako misliš da je najbolje. ako ćeš biti mirnija odvedi ga ranije na kontrolu ili prvo pitaj pedijatra za mišljenje. iako nije specijalist nefrolog ipak može nešto više reći.
želim vam puuno sreće i da maleni (ili malena) bude dobro! držim vam fige i ako se sjetiš molim te javi kako je prošla kontrola.
držite se i sretno!!

Zadnje uređivanje nela1505 : 22.11.2009. at 19:49.
nela1505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2009., 19:44   #33
Quote:
Jelica Izjelica kaže: Pogledaj post

nela, drago mi je da si sada bolje
hvala!

Quote:
Jelica Izjelica kaže: Pogledaj post
puno vam hvala, lakše mi je kad me slušate i savjetujete
ma ne moraš zahvaljivati! ako ti zatreba slobodno se izjadaj (ili pohvali dobrim vjestima). i meni je puno pomogao razgovor o toj boleštini i da nije bilo tih divnih ljudi koji su me strpljivo slušali i trpili i pomogli svoji iskustvima i savjetima, sigurno bih puno teže podnijela to sve.
šaljem im veeeeeliku pusu!
uglavnom, ti samo pitaj što te zanima, a mi ćemo ti pomoći ako možemo i znamo!
nela1505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2009., 22:57   #34
Quote:
nela1505 kaže: Pogledaj post
magaivago,
prvo da te pitam da li je dijete bilo kod nefrologa?
ja sam radila scintigrafiju i meni je jedan bubreg manji (desni) i naravno, zbog toga mu je i funkcija oslabljena, ali ne toliko da bi to bilo nešto zabrinjavajuće.
ono što bi mene možda zabrinulo je to što kažu da su znatno niže vrijednosti separatnih vrijednosti klirensa za desni bubreg, ali s obzirom da je dosta manji od lijevog vjerojatno je to onda i normalno (ili prihvatljivo) u takvim slučajevima.
ali kako vidim, protoci kroz bubrege su u granicama normale što znači da ipak koliko-toliko funkcioniraju kako treba.
gle, ja mislim nemaš razloga za paniku (s obzirom da je uglavnom sve u granicama normale), ali ja nisam liječnik, a i sama imam dijete od godinu i pol i znam kako bi meni bilo u takvoj situaciji.
napravi kako misliš da je najbolje. ako ćeš biti mirnija odvedi ga ranije na kontrolu ili prvo pitaj pedijatra za mišljenje. iako nije specijalist nefrolog ipak može nešto više reći.
želim vam puuno sreće i da maleni (ili malena) bude dobro! držim vam fige i ako se sjetiš molim te javi kako je prošla kontrola.
držite se i sretno!!
Hvala na odgovoru.Maleni je imao urinarnu infekciju i nakon toga se redovito kontrolirao kod nefrologa.Od pocetka je uocen manji desni bubreg,ali valjda je to do neke dobi normalno,međutim ta razlika je na zadnjem UZV bila 1.2 cm pa smo upuceni na din.scintigrafiju misleci i nadajuci se kako je to samo jedan od mnogobrojnih kontrola koje smo s njim morali proci i da ce nalaz biti dobar,kad ono šok.Dr. nam se u utorak vraca i odmah je zovem.ono što sam uspijela na netu pronaci mi ne ulijeva nadu jer svugdje piše da vrijednost separatnih klirensa manja od 30 % zahtjeva pracenje,dodatne pretrage i uglavnom treba je shvatiti ozbiljno.Ma nemam pojma vec sam luda od surfanja netom .Naš pedijatar nam je dao diplomatski odgovor i cak ga i razumijem.Nadam se samo da nije nešto kronicno i da se može lijeciti.
Uglavnom,javim što je naša dr. rekla.
pozdrav
__________________
nebo strpljive voli
Magaivago is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 21:13   #35
Jelice želim sutra da pregled i nalaz budu što bolji za tebe i bebicu, javi se obavezno.
Džim fige i šaljem pozitivne vibre za vas dvoje!!!!!
ninica 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 20:52   #36
Sigurno si obavila pregled a nema te za čuti, daj javi se da znamo i mi kako je tvoje stanje jer nas zanima???????
ninica 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 21:22   #37
evo nisam ni vidila da ste mi pisale, oprostite sto kasnim

bila sam na pregledu do nekih 7 i sad sam maloprije došla.
prvo moram pohvaliti dr. čikaru koji je fenomenalan! strašno je ugodan i o svemu smo pričali, sve sam ga pitala što me zanimalo i ovo je zbilja bilo ugodno iskustvo.

e sad, što se tiče bubrega, oni su zbilja glomazni . može se reći da imam prave komadine bubrega. svaki ima po dvije renalne arterije (koliko sam shvatila, bubrezi inače imaju po jednu), podijeljeni su i prilikom zaokretanja (mog, u struku), oni se također izvijaju. to bi moglo ukazivati na to da su povezani, no kako je beba napravila sebi mjesta u trbuhu i podigla crijeva do ošita, ta veza među bubrezima se ne vidi. nema znakova kamenca.
dr. kaže da su moji bubrezi zbilja specifični, no kako je funkcija dobra, a trudnoća onemogućava ostale pretrage, da se vidimo za godinu dana.
eto, tako sam vam ja žena s jakim bubrezima
beba bi mogla eventualno pritisnuti kanale pa napraviti neki nered, ali u tom slučaju, mogu se opet javiti na pregled, ali i tu oni ne mogu pun učiniti jer se to rješava samo porodom.
nakon svega, izgleda da je to neka urođena anomalija, a kako mi ne predstavlja nikakav problem, o daljnjim pregledima i eventualnim "zračenjima" ćemo se dogovoriti dogodine.

bit će da sam ipak čudo prirode

hvala vam cure na podršci, stvarno mi je puno značilo što ste mi se javile jer sam bila zbilja prepadnuta
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 17:20   #38
Quote:
Jelica Izjelica kaže: Pogledaj post
evo nisam ni vidila da ste mi pisale, oprostite sto kasnim

bila sam na pregledu do nekih 7 i sad sam maloprije došla.
prvo moram pohvaliti dr. čikaru koji je fenomenalan! strašno je ugodan i o svemu smo pričali, sve sam ga pitala što me zanimalo i ovo je zbilja bilo ugodno iskustvo.

e sad, što se tiče bubrega, oni su zbilja glomazni . može se reći da imam prave komadine bubrega. svaki ima po dvije renalne arterije (koliko sam shvatila, bubrezi inače imaju po jednu), podijeljeni su i prilikom zaokretanja (mog, u struku), oni se također izvijaju. to bi moglo ukazivati na to da su povezani, no kako je beba napravila sebi mjesta u trbuhu i podigla crijeva do ošita, ta veza među bubrezima se ne vidi. nema znakova kamenca.
dr. kaže da su moji bubrezi zbilja specifični, no kako je funkcija dobra, a trudnoća onemogućava ostale pretrage, da se vidimo za godinu dana.
eto, tako sam vam ja žena s jakim bubrezima
beba bi mogla eventualno pritisnuti kanale pa napraviti neki nered, ali u tom slučaju, mogu se opet javiti na pregled, ali i tu oni ne mogu pun učiniti jer se to rješava samo porodom.
nakon svega, izgleda da je to neka urođena anomalija, a kako mi ne predstavlja nikakav problem, o daljnjim pregledima i eventualnim "zračenjima" ćemo se dogovoriti dogodine.

bit će da sam ipak čudo prirode

hvala vam cure na podršci, stvarno mi je puno značilo što ste mi se javile jer sam bila zbilja prepadnuta
Ako je to nešto urođeno znaći da si sve ove godine normalno živjela i funkcionirala sa time pa i sama kontrola za godinu dana govori da nije ništa niti ozbiljno a niti opasno.
Super da je tako a i sama sam ti rekla dok je njihova funkcija očuvana to je super i nema problema kako za tebe tako i za bebu.
Drago mi je da nije ništa ozbiljnije.
Svako dobro i uživaj u danima trudnoče.
ninica 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 23:22   #39
Problem sa bubrezima!

Evo ovako!
Stari mi ima 50godina i prije jedno 2-3 godine dobio je visoki pritisak,za jedan uskrs kada je mjerio imao je 200/100 i to je bio vrh,nije isao preko toga!!!

nakon brojnih pretraga nisu uspjeli ustanoviti sta je bio uzrok,pa su mu rekli da je u vecini slucajeva uzrokovano hranom!!!
prilagodio je bio ishranu nije koristio masnu hranu te je takodjer smanjio i kolicinu mesa u obrocima!!!
takodjer je poceo i piti tableta za smanjenje krvnog tlaka,mada sad neznam kakvu one imaju korist jer i dan danas sa njima on ima krvni tlak od oko 150/80!!!

prije nekoliko mjeseci,pred ljeto, isao je raditi detaljne nalaze,sve za 10 osim KREATINA,koji su usko povezani za bubrezima!
nakon toga isao je na ultrazvuk bubrega i receno mu je da je sve ok sa bubrezima,a to sto su mu povecani kreatini receno je da je moguce i da je aparat pokvaren pa da bi bilo najbolje da se nalazi ponove za nekoliko mjeseci!

nalaze je radio prije mozda 15dana i kreatini su imali jos vecu vrijednost nego prvi put kada je radjeno!!! mislim da je vrijednost bila negdje oko 190 a normalna vrijednost je negdje do 150 ja mislim ukoliko se dobro sjecam!!!

Dobio je uputnicu za internistu,koji ga je pregledao te mu je bio predlozio hospitalziciju radi biopsije bubrega,sto je ovaj odbio!!! internista mu je rekao da za posljedicu povecanih kreatina mu se bubrezi suse,a takodjer je neki lijecnik rekao da bi u najgorem slucaju mogao zavrsiti na dijalizi!!!

Mene zanima ukoliko je neko imao ili ima slicna iskustva s time, samo koliko su zapravo opasni ti kreatini i sta zapravo predstavlja susenje bubrega!!! te kako se lijeci i da li se uopste lijeci!?!?!?!

Unaprijed se zahvaljujem i ispricavam radi malo vece teme!!!
__________________
I crazy - you beautiful
TNTcollateral is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 00:40   #40
Evo ukratko koliko sam pohvatala. Tvoj tata boluje od visokog tlaka koji nije dobro reguliran.
Ovo povećanje kreatinina govori u prilog 'popuštanju' bubrega i predložena biopsija je vjerujem nužna kako bi se utvrdio razlog popuštanju bubrega i kako bi se imenovala bolest koja je do toga dovela.
Tek kada se utvrdi razlog popuštanja bubrega može se krenuti u liječenje. Moguće je da je sve od nereguliranog tlaka, a jednako tako je moguće da je bolest bubrega kriva za tlak. Postoje brojne bolesti koje pogađaju bubrege i dovode do njihovog popuštanja, a neke bolesti se mogu liječiti i time se može zaustaviti propadanje bubrežne funkcije.
I moguće je da s vremenom dođe do potpunog popuštanja funkcije bubrega i do potrebe liječenja dijalizom.
Mislim da je tvoj tata pogriješio kad je odbio biopsiju.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:06.