Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2005., 19:03   #1
Proizvodnja kupina

Prošle godine je moj daljnji susjed sadio na svojoj zemlji veliki komad plantaže kupina.
U razgovorima s njim je on potpuno uvjeren kako će u tome imati veliku zaradu.
Plantaža mu se prostire oko 5000 m2 (onako od oka).

E, ja sam sada čvrsto odlučila krenuti njegovim stopama.
Kupila sam zemlju od 1200 m2 i ovaj tjeda ću krenuti u rasadnike tražiti sadnice kupina.
Već sam dala zemlju na analizu i rođak mi trenutno obrađuje zemlju.

Što mislite o tome?

Imate li kakvih savjeta?

Znate li za dobre rasadnike u okolici Zagreba prema Zelini?
iguana free is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 20:39   #2
Navrati do lokalnog poljoprivrednog savjetnika, trebo bi imati odgovor na sva tvoja pitanja. www.hzpss.hr

Osobno imam vise iskustva s dracom od kupine nego samim plodovima...

Sretno s biznisom
zajec1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 07:45   #3
Re: Proizvodnja Kupina

Quote:
iguana free kaže:
Prošle godine je moj daljnji susjed sadio na svojoj zemlji veliki komad plantaže kupina.
U razgovorima s njim je on potpuno uvjeren kako će u tome imati veliku zaradu.
Plantaža mu se prostire oko 5000 m2 (onako od oka).

E, ja sam sada čvrsto odlučila krenuti njegovim stopama.
Kupila sam zemlju od 1200 m2 i ovaj tjeda ću krenuti u rasadnike tražiti sadnice kupina.
Već sam dala zemlju na analizu i rođak mi trenutno obrađuje zemlju.
Ovo je zaista fenomenalno jer se netko na ovom forumu zaista primio posla (čast izuzecima).

95 % sudionika ovakvih foruma samo sjedi pred kompjuterom i filozofira te ljudima dijeli kojekakve savjete, a sami ne poduzimaju ništa.

Koliko znam iz literature i stanja na tržištu, ovaj posao je stvarno profitabilan i treba samo žestoko krenuti i raditi.

Osobno imam iskustva sa proizvodnjom jabuka. Krenuo sam prije 7 ili 8 godina sa prvim sadnicama ili voćkama, a danas ih već imam u velimo broju, te sa njima zarađujem pristojan džeparac.

U proširenje proizvodnje još ne idem jer imam pristojno zaposlenje i ne mogu tjerati 2 posla istovremeno. A još se bavim i investiranjem.

U budučnosti, tko zna....
moonwalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 11:11   #4
Re: Proizvodnja Kupina

Quote:
iguana free kaže:


Što mislite o tome?

Imate li kakvih savjeta?

Znate li za dobre rasadnike u okolici Zagreba prema Zelini?
U samoposluzi u NL 100g=3.50 € u Italiji je cijena nesto malo manja.
Sretno!

P.S.: A sto je sa malinama?
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 11:31   #5
Re: Proizvodnja Kupina

Quote:
iguana free kaže:

E, ja sam sada čvrsto odlučila krenuti njegovim stopama.
Kupila sam zemlju od 1200 m2 i ovaj tjeda ću krenuti u rasadnike tražiti sadnice kupina.
Već sam dala zemlju na analizu i rođak mi trenutno obrađuje zemlju.

Što mislite o tome?

Imate li kakvih savjeta?

Znate li za dobre rasadnike u okolici Zagreba prema Zelini?
Odgovorit ću samo na prvo pitanje: kolega na poslu ima kupinjak. Veli da radi 'pomalo, onak, da se ima s čime zabavljat'. Ima 100 (?) no, kak se to zove - sadnica? stablo? izrast? voćka? no, komada, jel. I da ima nekakvo udruženje kupinaša tu oko zagrebačke županije. I da ti oni oće pomoć oko svega, i savjetom i sve. Uglavnom, on je vrlo zadovoljan. Veli da nešto vrlo malo prodaje kao voće, već puno veći dio preradi u vino i to prodaje. I veli da se isplati.
Calvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 21:31   #6
zanimljivo, izvještavaj nas o tome koje su cijene čega, što trebaš raditi isl., općenito kako to ide
nisam čula da ima puno toga pa pretpostavljam da bi to moglo biti ok
svaka čast na poduzetnosti, sretno
__________________
marietta
marietta2005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2005., 07:01   #7
Quote:
marietta2005 kaže:
zanimljivo, izvještavaj nas o tome koje su cijene čega, što trebaš raditi isl., općenito kako to ide
nisam čula da ima puno toga pa pretpostavljam da bi to moglo biti ok
svaka čast na poduzetnosti, sretno
Analiza zemlje u laboratoriju oko 800 kuna.

Gnojenje, umjetna gnojiva i stajsko 5 000 kuna.

Sadnice 8 kuna po komadu, ukupno 200 sadnica (još trebam toliko).

U potrazi sam za betonskim stupovima, imam info da su oko 30 kuna po komadu, trebam ih oko 130.

Ostali radovi, oranje, obrada tla, i sl. isto nose troškove, ali ne tolike.
iguana free is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2005., 22:07   #8
http://www.sjemenarna.com/glasilo-vrt/broj19/kupina.htm

provaj kontaktirati sa autorom članka
__________________
marietta
marietta2005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2005., 22:14   #9
Znam da sam negdje proslo proljece-ljeto u plodovima zemlje gledala prilog o nekom covjeku koji proizvodi kupine. Sjecam se da kad je rekao kolika mu je zarada da sam svoje pitala hocemo se s tim baviti
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2005., 22:22   #10
u posao se ne smije srljati, to je već prva greška, trebalo je čekati pa vidjeti dali se to susjedu isplati.
i ne pitaju se savjeti kad se već krene sa poslom nego prije.

ali možda ćeš imati sreće pa se to pokaže stvarno isplativim, nadam se da hoće.


to mi sliči malo na ove koji su se počeli baviti jagodama, jedan se krene time baviti pa onda svi moraju, i onda ne mogu prodati toliku količinu, ali mora se moda pratit
Quote:
Ava Adore kaže:
Znam da sam negdje proslo proljece-ljeto u plodovima zemlje gledala prilog o nekom covjeku koji proizvodi kupine. Sjecam se da kad je rekao kolika mu je zarada da sam svoje pitala hocemo se s tim baviti
a ti si stavi onaj avatar
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2005., 11:07   #11
Quote:
papa štrumf kaže:
u posao se ne smije srljati, to je već prva greška, trebalo je čekati pa vidjeti dali se to susjedu isplati.
i ne pitaju se savjeti kad se već krene sa poslom nego prije.

ali možda ćeš imati sreće pa se to pokaže stvarno isplativim, nadam se da hoće.


to mi sliči malo na ove koji su se počeli baviti jagodama, jedan se krene time baviti pa onda svi moraju, i onda ne mogu prodati toliku količinu, ali mora se moda pratit
a ti si stavi onaj avatar

Ovo se inače zove poticanje poduzetništva

Pa vidiš da se raspituje, skuplja informacije, traži mišljenja, savjete a još usput i nešto konkretno poduzima
__________________
marietta
marietta2005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2005., 12:28   #12
Quote:
papa štrumf kaže:
u posao se ne smije srljati, to je već prva greška, trebalo je čekati pa vidjeti dali se to susjedu isplati.
i ne pitaju se savjeti kad se već krene sa poslom nego prije.

ali možda ćeš imati sreće pa se to pokaže stvarno isplativim, nadam se da hoće.


to mi sliči malo na ove koji su se počeli baviti jagodama, jedan se krene time baviti pa onda svi moraju, i onda ne mogu prodati toliku količinu, ali mora se moda pratit
a ti si stavi onaj avatar
A možeš ti nama reći, sa čime se ti baviš i što ti radiš, kad tako voliš dijeliti lekcije drugima kad krenu u nekakav poduzetnički pothvat?

Pretpostavljam da si od onih što vole satima ili danima sjediti s društvom na nekom šanku i do besvijesti pričati o drugima i što bi drugi trebali raditi.
moonwalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 01:23   #13
Ja kupila danas ono voćarstvo na kiosku. Idu mi neke stvari na jetra, ali jako: NEMA NI SLOVA O DUDU ili što zovu južna braća i sestre MURVA.
Ko da to ne postoji.
Ni maruni (to valjda nije voće, jer maslina je).
Miiiiisliiiiimmmm-
Duda nema nigdi za kupit. NIkad. Eint det prvrted???
Mislim da ni orah nije spomenuo.

A znam da onaj kaktus koji raste po dalmaciji koji ima one plodove koje zovu figa u južnoj americi i od toga rade sok isto nije baš u eksploataciji.

A bagrem??? Sok od bagrema.

Ak gospon filozof nije zadovoljan time kaj se svi bace na istu kulturu, evo par prijedloga.
I one nejestive breskve kalanke od kojih se radi liker....

A propos kupinovog vina, nisu kupine i grožđe jedine voćke od kojih se vino može raditi, neneneneen.... sam da znate!!!
zvrndanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 08:35   #14
Prije 2-3 godine sam razmisljao o uzgoju kupina i lavande, ali sam na kraju odustao jer je tesko ozbiljno uz moj sadasnji raditi jos jedan posao. Racunao sam da kupina sve sama obavi a ja samo poberem plod ( sto ces, gradsko dijete), ali na kraju se ispostavilo da tu ima poprilicno posla ako zelis kvalitetan plod. U svakom slucaju, kupine su tada bile pravi hit, postojao je na stranicama ministarstva poljoprivrede dokument o uzgoju (vrlo informativan, ali ne mogu ga vise naci kako bih ti dao link). Sto se potraznje tice, mislim da nema bojazni, jer tada je odnos ponude i potraznje samo za HR bio negdje 1:5, a govorilo se da se u HR mogu proizvesti vrlo kvalitetne kupine koje se bez problema mogu izvoziti. Imas li kakve linkove na dokumentaciju o uzgoju kupina? U svakom slucaju, sretno!
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 09:38   #15
Quote:
zvrndanka kaže:
nije voće, jer maslina je).
Miiiiisliiiiimmmm-
Duda nema nigdi za kupit. NIkad. Eint det prvrted???
Mislim da ni orah nije spomenuo.
Lani sam kupila bjeli dud na Mihaljevcu 56 kn sadnica.
Za iskopat ima uz savski nasip kod Stružca, ak te ne vide.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2005., 00:46   #16
znači, ima u rasadniku?? super, hvala. kupit ću i bijeli i crni. to je nekaj preodlično.

a jel netko to vidio ikad na placu? mislim da nije.

nema za kupit na placu nikad ni bamija. A to uspijeva u Bosni, pa slutim da bi i tu moglo.

doduše, nema ni vrganja, ima samo na britancu u zg... a kad sam ja bila mala, bili su placovi svi krcati vrganjima.. pa sam se navukla.
zvrndanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2005., 00:47   #17
ciao opet ja

još sam se nekaj sjetila: jel zna ko od vas nekaj o uzgoju tartufa??? Naime, to se može i uzgajat, doduše skupa s bukovom šumom... čula sam negdi
zvrndanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2005., 16:08   #18
tartufi se uzgajaju tamo gdje je ljeska.
na agronomiji imaš profesora koji zna sve o tome; ali se ne mogu sjetiti imena njegovog.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2005., 20:22   #19
Za kupine sam cuo da su izuzetno profitabilne i da je za relativno kratko vrijeme kompletan povrat investicije (2 ili 3 god). Lijepo je vidjet da se netko zeli baviti profitabilnim kulturama a ne glupom psenicom za koji ima garantirani otkup drzave po 1 kn/kg
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2005., 03:01   #20
Quote:
tilla kaže:
tartufi se uzgajaju tamo gdje je ljeska.
na agronomiji imaš profesora koji zna sve o tome; ali se ne mogu sjetiti imena njegovog.
meni se čini da osim srdela snacka, taj faks ima prilične potencijale za offspring firme...
zvrndanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:58.