Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2015., 09:45   #21
Quote:
volimljeto kaže: Pogledaj post
Moja mama uvijek govori, ne nositi vaze, košarice sa groblja doma...ne nositi ništa sa groblja doma..ja se toga pridržavam...nekako se uvijek toga sjetim.
Običaj je da se ono što se na grob odnese, neka na/u grobu i ostane.
A ono što možeš sobom ponjeti doma su sjećanja, ta svakako nisu predmeti.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 19:35   #22
Ovako. Moj prijatelj se ubio ali je pokopan na Groblju jer je tokom zivota imao nekih psihickih problema. Na sahrani ja sam na celu kolone nosio njegovu sliku, koju smo stavili na grob. A kad je pokop zavrsio tu sam sliku u rukama nosio nazad na karmine.

Sta mislite o tome?
vilijam is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 10:01   #23
Quote:
vilijam kaže: Pogledaj post
Ovako. Moj prijatelj se ubio ali je pokopan na Groblju jer je tokom zivota imao nekih psihickih problema. Na sahrani ja sam na celu kolone nosio njegovu sliku, koju smo stavili na grob. A kad je pokop zavrsio tu sam sliku u rukama nosio nazad na karmine.

Sta mislite o tome?
Čini se da je običaj kojem niko ne zna porijeklo. I mene je zanimalo zašto neki na sprovod nose sliku pokojnika jer jasno je da je nakon ukopa ne misle ostaviti na grobu, kako veliš nose je sobom dalje. Neki pak umjesto tog ugraviraju sliku pokojnika na nadgrobnoj ploči, tako slika ostane trajno na istom mjestu.

A, što su ti rekli, zašto to i tako, koji je ustvari smisao samog čina? Jesi li ih uopće pitao? I koga se treba pitati za to, dal popa? Taj bi valjda znao odgovor.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2015., 14:21   #24
Quote:
vilijam kaže: Pogledaj post
Ovako. Moj prijatelj se ubio ali je pokopan na Groblju jer je tokom zivota imao nekih psihickih problema. Na sahrani ja sam na celu kolone nosio njegovu sliku, koju smo stavili na grob. A kad je pokop zavrsio tu sam sliku u rukama nosio nazad na karmine.

Sta mislite o tome?
a, gdje se inace kod tebe pokapaju samoubojice ak ne na groblju?

inace, nošenje slike na sahrani je nešto sto smo pruzeli od amera i vjerujem da je stvar samo u njihovim drugacijim pogledima na smrt a, ne stvar obicaja kao obicaja...u americi npr. urne s pepelom pokojnika možeš držati doma dok je kod nas obaveza istu sahraniti na groblju...

i bez brige, nikaj ti se nebu desilo jer si nosio sliku na groblje i sa groblja
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2015., 20:41   #25
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
inace, nošenje slike na sahrani je nešto sto smo pruzeli od amera i vjerujem da je stvar samo u njihovim drugacijim pogledima na smrt a, ne stvar obicaja kao obicaja...u americi npr. urne s pepelom pokojnika možeš držati doma dok je kod nas obaveza istu sahraniti na groblju...
Preuzeto od amera? Čudno. Pa ameri su doseljenici na strani kontinent, zašto bi se mislilo da sobom nisu donjeli i neke svoje "običaje"? Ili nije valjda da su ih preuzeli od starih Indijanaca koji su na istom prostoru već obitavali? Jesu li Indijanci nosili slike pokojnika na pogreb? Čini se da nisu.

A držanje urni doma... zvuči ko da su izmislili ameri, ali jesu li stvarno? Oko kremiranja je čitava jedna svojta neobičnih prastarih običaja iskomešanih u dovoljnoj mjeri da posumnjamo i u to. Čini se morali bi se vratiti u historiju starih Rimljana, oni su imali običaje kremiranja, možda čak i još unazad u prošlost, samo što ko će se sad time baviti, istraga bi mogla bit prezahtjevna.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 11:26   #26
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Preuzeto od amera? Čudno. Pa ameri su doseljenici na strani kontinent, zašto bi se mislilo da sobom nisu donjeli i neke svoje "običaje"? Ili nije valjda da su ih preuzeli od starih Indijanaca koji su na istom prostoru već obitavali? Jesu li Indijanci nosili slike pokojnika na pogreb? Čini se da nisu.

A držanje urni doma... zvuči ko da su izmislili ameri, ali jesu li stvarno? Oko kremiranja je čitava jedna svojta neobičnih prastarih običaja iskomešanih u dovoljnoj mjeri da posumnjamo i u to. Čini se morali bi se vratiti u historiju starih Rimljana, oni su imali običaje kremiranja, možda čak i još unazad u prošlost, samo što ko će se sad time baviti, istraga bi mogla bit prezahtjevna.
fotografija je inace nastala u 15. stoljecu pa ju možemo vezati sa doseljenicima na americki kontinent?
kremiranje i držanje urni doma također...koja je veza? ako se zna da su u tom starom rimu, za te urne bile građene posebne odaje i da je cak i obicaj kremiranja nestao širenjem kršcanstva...
usto, stari rimljani su vjerovali da spaljivanjem oslobađaju dušu pokojnika...ljudi u americi, koji cuvaju urne doma vjeruju da na taj nacin dušu pokojnika drže uza sebe...

btw, zašto bi uopce tražili poveznicu u prošlosti koja se iskljucivo temelji na pretpostavkama a, ne u sadašnjosti koja jasno dokazuje da su ameri kako tehnološki tako možda i duhovno puno, puno ispred nas
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 11:11   #27
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
fotografija je inace nastala u 15. stoljecu pa ju možemo vezati sa doseljenicima na americki kontinent?
kremiranje i držanje urni doma također...koja je veza? ako se zna da su u tom starom rimu, za te urne bile građene posebne odaje i da je cak i obicaj kremiranja nestao širenjem kršcanstva...
usto, stari rimljani su vjerovali da spaljivanjem oslobađaju dušu pokojnika...ljudi u americi, koji cuvaju urne doma vjeruju da na taj nacin dušu pokojnika drže uza sebe...

btw, zašto bi uopce tražili poveznicu u prošlosti koja se iskljucivo temelji na pretpostavkama a, ne u sadašnjosti koja jasno dokazuje da su ameri kako tehnološki tako možda i duhovno puno, puno ispred nas
Nisam li izraz "običaji" svela pod općenite stvari? Onda, koji je problem?

Gle, s nošenjem slika na pogreb, još bi se i moglo skužit ako pokojnik tragično nestane a tijelo mu nikad pronašli al ga proglasili mrtvim. U tom slučaju sprovod praznog simboličnog lijesa i uokvirena slika možda i imaju nekog prenesenog smisla.

Je, ljudi vole doma držat urne svojih dragih pokojnih da im prezentiraju svetište, bliže je neg svako malo odlazit na tamo neko groblje gdje su pokopani pa palit svijeće jer ako se svijeća ugasi pokojnik neće pronać put kroz podzemlje, znamo već, ispod zemlje sve je mračno, zato valja stalno dežurat i držat svijeće upaljenima.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 11:17   #28
pa kupiš one električne lumine, oni se ne gase dok ne rikne baterija
mikimiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 17:51   #29
Quote:
mikimiki kaže: Pogledaj post
pa kupiš one električne lumine, oni se ne gase dok ne rikne baterija
E vidiš, tog se nisam sjetila, valjda zato što na groblju ne palim lampaše, donesem samo cvijeće, uvijek svježi buketić, a kad me neki posle pitaju zašto mrtvim ljudima nosim cvijeće... ah, tad ne znam što bih im odgovorila.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 07:43   #30
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Nisam li izraz "običaji" svela pod općenite stvari? Onda, koji je problem?
odgovor nije ni baziran na obicajima pod navodnicima, vec iskljucivo na krivim poveznicama koje navodiš ...problem,pa i nije baš problem, prije demant veze koja nema veze

Quote:
Gle, s nošenjem slika na pogreb, još bi se i moglo skužit ako pokojnik tragično nestane a tijelo mu nikad pronašli al ga proglasili mrtvim. U tom slučaju sprovod praznog simboličnog lijesa i uokvirena slika možda i imaju nekog prenesenog smisla.
na pogrebu, ti ionako ne vidiš pokojnog, nego samo lijes...pa, ipak mislim da je prije simbolika nošenja te slike podsjetnik da ne ispracamo lijes vec covjeka cije tijelo leži u njemu...što masa ljudi ocito danas zaboravlja
Quote:
Je, ljudi vole doma držat urne svojih dragih pokojnih da im prezentiraju svetište, bliže je neg svako malo odlazit na tamo neko groblje gdje su pokopani pa palit svijeće jer ako se svijeća ugasi pokojnik neće pronać put kroz podzemlje, znamo već, ispod zemlje sve je mračno, zato valja stalno dežurat i držat svijeće upaljenima.
a, možda samo netko drži do svog pokojnog pa se želi poštedjeti modernog covjeka koje voli hodati po tuđim grobovima, pogotovo na sprovodima, jer je jako važno vidjeti tamo neki lijes koji se spušta u grob...pa onda onih krađa lampaša s groba cim se makne itd..itd...
a, svijeca, njena simbolika je sasvim druga...nema veze s osvijetljavanjem puta kroz podzemlje

Quote:
mikimiki kaže: Pogledaj post
pa kupiš one električne lumine, oni se ne gase dok ne rikne baterija
i onda na groblju imamo light show,
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 10:47   #31
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
odgovor nije ni baziran na obicajima pod navodnicima, vec iskljucivo na krivim poveznicama koje navodiš ...problem,pa i nije baš problem, prije demant veze koja nema veze

na pogrebu, ti ionako ne vidiš pokojnog, nego samo lijes...pa, ipak mislim da je prije simbolika nošenja te slike podsjetnik da ne ispracamo lijes vec covjeka cije tijelo leži u njemu...što masa ljudi ocito danas zaboravlja

a, možda samo netko drži do svog pokojnog pa se želi poštedjeti modernog covjeka koje voli hodati po tuđim grobovima, pogotovo na sprovodima, jer je jako važno vidjeti tamo neki lijes koji se spušta u grob...pa onda onih krađa lampaša s groba cim se makne itd..itd...
a, svijeca, njena simbolika je sasvim druga...nema veze s osvijetljavanjem puta kroz podzemlje
i onda na groblju imamo light show,
Odgovori mogu ai ne moraju biti svedeni pod navodnike. Dapače, kad ljudi izraze misao a bez navodnika, dvostruko se zapitaju čitaoci. To onda podsjeti na mistiku, ne.

Ne znam ko se hrani na čijim sprovodima il poslje sprovoda, jer ono što znam da neki ljesovi prije ukopa su otvoreni a drugi nisu. A zašto neki jesu a drugi nisu, pretpostavljam da na to pitanje odgovorićeš. I nemoj s onim 'neki su pokojnici tolko iznakaženi da bolje da ih ne vidi oko živog čovjeka' jer je skroz suprotno - bolje da ih vide živi ljudi, bila majstorka obrada šminke i dokrpavanja lica pokojnika ili ne, svejedno želimo vidjeti dal je pokonik taj kojeg samo što nisu ukopali 2 metra ispod zemlje. Tražimo li puno? Ne, al umjesto tog nam Mirogoj d.d.o. pošalje unapred obavjest da dobro je nosit lampaše na grob, to veli i pop, svi vele, a ja velim bolje je odnjeti cvijet, a vi kak oćete.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 07:42   #32
isuse bože kaj ti ovdje nadrobi gluposti
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 12:09   #33
Moja pitanja su i inače prezahtjevna, tematski jedinicama, kad sugovornik ne zna što odgovoriti tada postavljeno pitanje nazove glupošću, štandard štorija.

Stoga, bit će da ipak nisam u neznanju, čak ni po temi ovdje.

Stoga, cvijeće gore a lampaši dolje? Mislim, kod cvijeta se barem zna zašto ga položiš na grob, cvijet kanda kaže umrlom 'čekam te po uskrsnuću, vidjet ćemo se opet, pričat ćemo o svemu ovome, ne mislim da sam te zaboravio'.

Eto.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 16:11   #34
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Moja pitanja su i inače prezahtjevna, tematski jedinicama, kad sugovornik ne zna što odgovoriti tada postavljeno pitanje nazove glupošću, štandard štorija.

Stoga, bit će da ipak nisam u neznanju, čak ni po temi ovdje.

Stoga, cvijeće gore a lampaši dolje? Mislim, kod cvijeta se barem zna zašto ga položiš na grob, cvijet kanda kaže umrlom 'čekam te po uskrsnuću, vidjet ćemo se opet, pričat ćemo o svemu ovome, ne mislim da sam te zaboravio'.

Eto.
e, da su bar tvoja pitanja prezahtjevna, bio bi mi gušt pozabavit se odgovorima no, pošto ovdje nema prezahtjevnosti, cak ni pitanja ,mogu se samo nasmijati
sa nošenja slike na sprovodu ti odleti na parolu "gore cvijece, dolje svijece"...poput pravog jehovog svjedoka
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 16:52   #35
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
e, da su bar tvoja pitanja prezahtjevna, bio bi mi gušt pozabavit se odgovorima no, pošto ovdje nema prezahtjevnosti, cak ni pitanja ,mogu se samo nasmijati
sa nošenja slike na sprovodu ti odleti na parolu "gore cvijece, dolje svijece"...poput pravog jehovog svjedoka
Ok, shvatila sam, ti zapravo ni sama ne znaš kako bi to sve pojasnila jer nisi od struke.

Da, cvijeće gore a lampaši dolje, forever!
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:49.