Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2008., 21:51   #1
jesu li kineski i hrvatski jezici toliko različiti

ili mi se to samo čini? ali nekako mi se čini da imaju puno više fonema, kao da je melodiozniji jezik
__________________
Beyond the horizon lies... Jebus: http://isukrst.blog.hr
edge0nne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 21:54   #2
Imaju dvostruko manje fonema. Ne se razbacivati terminologijom ako se ne zna što znači. Da ima više fonema, zvučali bi kao kavkaski jezici, recimo.

Teže otvorenim slogovima, a i imaju tonove, zato zvuče melodičnije. Tako je vjerojatno zvučao i praslavenski, s obzirom na zakon otvorenih slogova, a i dva tona.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 21:58   #3
Na koji kineski jezik točno misliš?Ima ih sedam ukupno.Svi su oni međusobno slični,ali i različiti kako po naglasku i izgovoru,tako i po leksiku,a i gramatici.

Mandarinski ima 4 tona,mada se u praksi izgovaraju samo 3.Kantonski ima 9 tonova,ali je u zadnje vrijeme taj broj reduciran na 6.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 02:20   #4
Quote:
edge0nne kaže: Pogledaj post
ili mi se to samo čini? ali nekako mi se čini da imaju puno više fonema, kao da je melodiozniji jezik
Naravno, pogrješna uporaba pojma fonem. Vjerojatno misliš na glasove, odnosno sâmoglasnike, suglasnike, dvoglase i poluglase; da imaju ih; i ne, hrvatskí nije uzporedljiv ni s jednim sino-tibetskim jezikom. Sgolj za primjer; bamarskí ima četiridesetak suglasnikâ i 25 sâmoglasnikâ, poluglasâ, dvoglasâ tere promjenjivih glasova (ovisno o glasovnomu okružju). Tu trjeba dodati i 5 tonova, posebne dugljine i naglase, a i naglasno-tonsku jačinu (koja isto mienja značenje). Ukratko, ni u najmanjem nije isto.
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 02:25   #5
Meni je osobno kantonski najljepši.Mandarinski također nije loš,ali mi je nekako previše zvaničan.

Hakka mi se nekako čini kao mješavina mandarinskog i kantonskog,mada se u ovaj dijalekt ne razumijem.Minnan mi djeluje malo bliži mandarinskom nego kantonskom.Ostale još uvijek nisam čuo.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 02:46   #6
Meni je isto kantonski mrak. Zahvaljujuci Velikoj Britaniji i Portugalu on ce jedini prezivjeti najezdu Mandarinaca.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 01:00   #7
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
Meni je isto kantonski mrak. Zahvaljujuci Velikoj Britaniji i Portugalu on ce jedini prezivjeti najezdu Mandarinaca.
Hoće,ali će mu se vokabular izmijeniti.Već u njega ulaze mandarinske standardne riječi,a jedino ostaje kantonski izgovor.

Problem je što se na Hong Kong doseljava veliki broj mandarinskih govornika iz kopnene Kine u zadnje vrijeme.To znatno otežava borbu za opstanak ovog dijalekta.

Ne znam,ali po meni bi svih 7 kineskih jezika trebalo ozvaničiti i dati im ista prava,ne trpajući ih u isti koš.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:05.