Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2012., 01:17   #2081
Quote:
Dinamo78 kaže: Pogledaj post
Bok svima! Imam jedno pitanje.nas ima 4 brata otac je nedavno prepisao kucu sa okucnicom i poslovnim prostorom na jednog od nas radi ostvarivanja nekih prava.zanima me kako sam ja najstariji od brace koja su moja prava u slucaju da situacija(prepis imanja na brata)ostane nepromijenjena kad se bude dijelila imovina i sta bih trebao uraditi da bih prevenirao situaciju u kojoj ne bih naslijedio nista?? hvala unaprijed
zakon ne razlikuje nasljednike po dobi tako da to nema veze što si ti najstariji.

ne može situacija ostati nepromijenjena kad je promijenjena. u smislu vlasništva. u slučaju očeve smrti, što on ima dijeli se na 4, okućnica i pp je bratovo, eventualno pobijanje ugovora (o darovanju), al budući da si ti bio upoznat s njime i za to postoje svjedoci (ostala braća) ne vjerujem da će ti to uspjeti. u slučaju da brat umre, ide njegovoj ženi i djeci, tj ako ih nema onda vama po ZN-u.
ja bih napravila ugovor o darovanju s pravom doživotnog uživanja (ostale braće i oca), tako bi izbjegli sadašnju poziciju i zadržali pravo na korištenje kuće i pp.
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 01:20   #2082
Quote:
toniz kaže: Pogledaj post
Zakon propisuje da se ne mogu odricati ili ustupati nasljedni djelovi koji još nisu nasljeđeni.

....uopće pravna mogućnost da se njegovi braća Ivan i Luka unaprijed odreknu u korist njega i koji je najvjerodostojniji?...
S obzirom na boldano, ne.
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 14:07   #2083
Podjela imovine

Pozdrav svima!Posto se ne razumijem ni malo u pravne postupke molila bih detaljnu pomoc.Radi se o tome da se nas 4 stranke(familija)moramo podjelit oko nasljedjene zemlje.Ostavinska je bila,svatko ima pravo na isti dio osim jednog sta ima udio 2/1.Ne radi se o maloj kolicini,ima puno pasnjaka i sume tako da nam nije u interesu(barem meni)djelit se da svatko od svakog pasnjaka dobije dio nego da svatko uzme sebi onaj komad zemlje koji zeli da danas sutra moze na tome radit sta hoce.E sad ima problem sta se jedna stranka uopce ne zeli javit,ne otvara mi vrata,izbjegava me maksimalno i to ne samo mene nego svih nas.Mi namjeravamo u 2 mjesecu odredit datum i obavit to jednom zauvijek ali kako postupit sa ovom sta ne odgovara?Ako budemo nju cekali nece se nikad nista napravit a meni se stvarno zuri jer imam neke planove?I jos me zanima kolki su troskovi za sve to,za prepis zemlje i porezi i koliko to traje od kad se dogovori datum?Ovo mi je prvo iskustvo u zivotu sa podjelom imovine i nasljedjem tako da stvarno nista ne znam a ne poznajem ni jednu strucnu osobu koja bi mi pomogla.Hvala unaprijed!
Alexa sa x is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 17:53   #2084
Pozdrav svima! Zanimalo bi me situacija kod koje ne bi bilo oporuke. U pitanju je imovina moga strica, zanimalo bi me kako bi se u tom slucaju raspodjelila njegova imovina. On nema nikakve rodbine,nikada se nije zenio. Osim moje majke,mene i mog sina, a otac mi je preminuo. Hvala unaprijed!
google_m@use is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 23:50   #2085
Pomoć

Imam pitanje glede nasljednog reda, ukratko ja sam izvanbračni sin, nedavno sam izgubio oba polubrata po ocu koji se prije nekoliko godina rastao od njihove majke koja je isto umrla. (znam da zvuči morbidno). s ocem nisam u nekim odnosima ,zanima me dali je on mogao sve nasljediti jer braca nisu bili ozenjeni niti imaju potomke, i dali sam ja njegov nasljednik. Hvala.
rdukic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 00:14   #2086
On je vjerojatno sve nasljedio (osim ako je bila napisana neka oporuka). Ti jesi njegov zakonski nasljednik, ali ako te je priznao on ili sud (na temelju DNA analize). Koliko se ja sjećam obiteljskog prava, dijete ima pravo do 25g. tražiti utvrđivanje očinstva. Mislim možeš ti i kasnije, ali onda otac nije dužan pristati na to.
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 20:48   #2087
Povrat duga umirovljenicima-kamo ide novac,ako osoba umre,a ima nasljednike

Molim vas ako itko zna,da mi odgovori na ovo.
Radi se o povratu duga umirovljenicima.I tko ima pravo na ostatak duga ako je nosioc mirovine pokojni.

Objasnit ću slikovito ovako;
Pero Perić nema primanja,ali je njegova pokojna mama imala mirovinu.On aj e živjela s njima,a druga dva brata su bili u svojim kućama.
Ako je pokojna mama imala pravo na povrat duga umirovljenicima,ima li na to i njen sin koji nema nikakvih primanja,i treba mu desetak godine do starosne mirovine..?
Ima li on uopće pravo na povrat,i gdje se to riješava..?Na HZMO?
__________________
AVNOH 1944* Seljačka košulja širokih rukava,u ruci srp*SP-A.HSS 15,000 glasova
NOVH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 23:31   #2088
Prvo mjesto gdje se to rijesava je prilkom ostavinske rasprave kod javnog biljeznika, zanaci da taj dug i potraživanje prema Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje na temelju Zakona o provođenju Odluke Ustavnog suda o obeštećenju umirovljenika, moraju uci u "Rijesenje o nasljedjivanju".
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 18:47   #2089
auto-ostavinska rasprava

Auto je registriran na mog očuha,a bračna je stečevina sa mojom majkom.Ulazi li
auto u ostavinsku masu iza smrti moje majke?
Din is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 16:38   #2090
upitnik

Ej ljud,,treba mi odgovor hitno,otac mi je umro nedavno,Živio je u izvanbračnoj zajednici.Ima li njegova prijateljica ikakvo pravo na naše nekretnine.Otac je sve stvorio s mojom pokojnom majkom,,,kuća je bila na djedu do njegove smrti,zatim je nasljeđuje moj otac.Helpppp
BURA 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 16:59   #2091
Da, ima pravo nasljeđivanja kao i da je bračni drug.

Zadnje uređivanje Katrin : 20.01.2013. at 11:13.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 11:14   #2092
Quote:
BURA 76 kaže: Pogledaj post
Ej ljud,,treba mi odgovor hitno,otac mi je umro nedavno,Živio je u izvanbračnoj zajednici.Ima li njegova prijateljica ikakvo pravo na naše nekretnine.Otac je sve stvorio s mojom pokojnom majkom,,,kuća je bila na djedu do njegove smrti,zatim je nasljeđuje moj otac.Helpppp
ima kao što reče katrin; uz jednu napomenu:

zajednica mora biti trajna, tzv zajednica života......dakle kao da su u braku, samo što nemaju papir.
__________________
Probudi me strah ne bih da te izgubim samo ne znam kakve veze imaju godine sa tim
Trotoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 15:31   #2093
Ajde pejstat ću iz gornjeg topica, jer mislim da je ovdje ipak prikladnije postavit pitanje :

Molim pomoć.

Dakle, baka mi je umrla prije nekih 2 mjeseca, imao sam ostavinsku prije 3 dana, no neke stvari u vezi određenog zemljišta nisu mi štimale pa su mi dali 15 dana da dopunim podatke prije nego donesu rješenje.

Problem je slijedeći- baka je živjela u izvanbračnoj zajednici 33 godine i u toj zajednici je zajednički stekla dotično zemljište (čak su u ugovoru navedeni kao kupci ona i njen vanbračni partner). No , on je umro prije nekakvih 18 godina i očekivao sam da je nasljedila njegovu polovicu ili bar dio tog zemljišta. No, kada sam došao na sud u Vodnikovu na odjel koji se bavi ostavinskim raspravama, dali su mi na uvid podatke o ostavinskoj tog vanbračnog partnera i u rješenju tog suda piše da je cjelokupnu njegovu imovinu naslijedila nekakva nećakinja njegova, a moja baka ( dakle vanbračni drug njegov) nije nasljedila baš ništa. Na to rješenje ona se žalila a sud je odbio želbu rekavši da ona nije zakonski nasljednik ?!
E sad, budući sam pravnik po struci, meni to baš ne štima- znam da po hrvatskim zakonima vanbračni drugovi bi trebali stjecati slična prava kao i bračni partneri nakon 3 godine zajedničkog života- barem mislim da je tako nekako. Žena koja radi na tom sudu se isto čudila zašto baka nije zakonski nasljednik i rekla mi da vjerojatno po tom starom zakonu ( riječ je o 1994-oj) vanbračni drugovi nisu imali nikakva prava. Rekla mi je i da mogu otići u Vukovarsku na sud po rješenje o toj ostavinskoj, iako ne znam šta bih mogao s tim.

Mene sad zanima je li istina da zakon iz 1994-e nije davao nikakva prava vanbračnim drugovima? Ako je takva situacija pretpostavljam da nemam nikakvih drugih opcija, ali ako je sud pogriješio zanima me mogu li tražiti nekakvu reviziju postupka, odnosno novu ostavinsku raspravu?
Molim stručan odgovor nekog tko se razumije dobro u nasljedno pravo, i imam li kakvih mogućnosti za izmjenu odluke tog suda?

Hvala.
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 10:03   #2094
Članak 259.

(1) Danom primjene ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o nas­­ljeđiva­­nju (»Narodne novine«, br. 52/71., 47/78. i 56/00.).

(2) Posebni propisi o nas­­ljeđiva­­nju ostaju na snazi.

Članak 260.

Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«, a počet će se primje­­njivati nakon šest mjeseci od dana stupa­­nja na snagu.

Klasa: 552-01/02-01/01
Zagreb, 11. ožujka 2003.

@asprah

ne mogu ti precizno odgovoriti, ali....

pravo vanbračnih drugova da nasljede je novija kategorija kod nas, u cg to pravo imaju tek par godina, a mislim da ni u hrvatskoj situacija nije drugačija.

zakon o nasljeđivanj (hrvatski) je donijet 2003 , a prije je na snazi bio zakon iz 71 sa izmjenama iz 78 i 00.

skoro je izvjesno da zakon iz 71 (sa izmjenama iz 78) koji je primjenjen u tvom slučaju, nije dao pravo vanbračnim drugovima na nasljeđivanje.
__________________
Probudi me strah ne bih da te izgubim samo ne znam kakve veze imaju godine sa tim

Zadnje uređivanje Katrin : 25.01.2013. at 19:01.
Trotoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 16:32   #2095
Ok, hvala puno.
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 15:12   #2096
Slučaj

Dragi forumaši i forumašice pravnici molim pomoć.

U obiteljskoj kući živi baka, djed, kćer1 od bake,te njen sin i kćer. Za vrijeme rata doselilo sa istoka, za tu obiteljsku kuću mijenjan je stan i dodatno još novčani iznos. Stan je glasio na bakino ime ali ga je kćer1 otplaćivala i živjela u njemu. Dodatan novčani iznos za kuću dale su baka i kćer1. Djed nije dao ništa. Djed je drugi brak bake, koji je sklopljen samo u crkvi prije nego se selilo. Trenutno, članovi obitelji zajedno žive u toj obiteljskoj kući više od 15god.
S obzirom na miroljubive odnose prije selidbe nažalost nije se stavljalo na papir tko je koliko uložo prilikom ''mijenjanja'' kuće. Međutim kćer2 je svjedok tadašnjoj situaciji i ona se odriče svog nasljedstva u korist kćeri1. Djed ima dvoje djece iz prvog braka gramzljivog karaktera.
Prije nego je prošlo 10godina zajedničkog života u toj obitlejskoj kući, napravljena je izjava kod odvjetkika u kojoj baka pripisuje kuću kćeri1, mislim da uz uvijet da je do kraja života u toj kući. Kćer1 uzdržava majku i očuha,te od nastanka izjave počinje ulagati u trošnu obiteljsku kuću.

Zanima me da li se tom izjavom eliminira u potpunosti djeljenje nasljedstva na djeda (jer to je cilj), odnosno zaštićuje li ta izjava da djeca djeda zatraže nešto nakon što baka umre? Sve korisne savjete molim u PM. Hvala puno.
shana_9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 00:44   #2097
Kako samu sebe zastiti

Trebala bi koji savjet od vas. Ali naravno samo savjet jer znam I sama da sam bila naivna I nepromisljena ali sad moram uciniti sve da to ispravim I sebe zastitim. Situacija je sljedeca imala sam nesto ustedjevine prije braka jer sam radila u inozemstvu na crno. Udala sam se i jos neko vrijeme bila vani.muzu sam dala punomoc na novac. I on je uz moje odobrenje uzeo nekretninu ali od nekoliko uvjeta koje sam ja imala ta nekretnina ispunjava samo jedan. Kako ja nisam bila tu stan glasi na njegovo ime 1/1 makar I kreditic koji smo digli I ja sam skupa sa njime otplatila. Ali stan glasi skroz na njega makar je obecao kod kupnje da ce ga prebaciti na mene sto I nakon 5 godina nije ucinio. Ali problem je sto on ima djecu iz prijasnjih brakova koja ukoliko se njemu nesto dogodi imaju pravo I nesto da nasljede od te nekretnine. Ja naravno ne zelim sa njima nista djeliti jer sam sama to stekla I zasto bi njegovoj djeci poklonila.Muz ludi cim spomenem da stavimo stan na mene.On se drzi povrijeden kad ja to spomenem kao da je on milijunas I ja se udala I trazim da stanove pise na mene. Osjecam se kao da stiti djecu a ja sam sve izgubila. Dijece zajedno nemamo. A on se nesto pozurio tada kupiti stan dok mene nema a danas bi za te novce u gotovininkupila bas kakav sam zeljela. A on je losijeg zdravlja I ako mu se nesto desi ja cu morati to prodat da isplatim njegovu djecu I onda u podstanarstvo..Na koji bi nacin ja sad mogla samu sebe zastititi? Da li se moze nekretnina prebaciti sa jednog vlasnika na drugog ili samo ide darovnim ugovorom. Darovni ugovor mi ne odg jer imaju pravo na nuzni dio. A ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju je ok ali ako ja necu biti neko vrijeme bez posla da li ga se moze ponistiti, da njegova djeca ga jednog dana proglase nistavnim?

Zadnje uređivanje samosama : 02.02.2013. at 02:07.
samosama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 01:11   #2098
Pitanjce..
Frendici je poginuo nevjenčani supružnik s kojim je imala 2 djece i s kojim je živjela nekoliko godina. On je sa jednom djevojkom imao još jedno dijete koje je zakonski priznao.. Dotični je poginuo u saobraćajnoj nesreći i imao je neko osiguranje od nezgode po kojem je odšteta 1 milion kuna. Osiguranje je isplatilo odštetu i u toj svoti su se na kraju djelili mnogi.. Kolegica i njihovo dvoje djece, maleni kojeg je imao sa bivšom curom, zatim, sestra njegova i mama, baka i teta.. Meni je to ful nevjerojatno jer, ako se ne varam, direktno nasljedstvo imaju žena i djeca (sva njegova).. Ne kužim po kojoj su se logici u nasljedstvu djeliti i baba i teta i sestra...? On nije ostavio ništa oporučno..
__________________
ALBUMI
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 00:03   #2099
Quote:
samosama kaže: Pogledaj post
Trebala bi koji savjet od vas. Ali naravno samo savjet jer znam I sama da sam bila naivna I nepromisljena ali sad moram uciniti sve da to ispravim I sebe zastitim. Situacija je sljedeca imala sam nesto ustedjevine prije braka jer sam radila u inozemstvu na crno. Udala sam se i jos neko vrijeme bila vani.muzu sam dala punomoc na novac. I on je uz moje odobrenje uzeo nekretninu ali od nekoliko uvjeta koje sam ja imala ta nekretnina ispunjava samo jedan. Kako ja nisam bila tu stan glasi na njegovo ime 1/1 makar I kreditic koji smo digli I ja sam skupa sa njime otplatila. Ali stan glasi skroz na njega makar je obecao kod kupnje da ce ga prebaciti na mene sto I nakon 5 godina nije ucinio. Ali problem je sto on ima djecu iz prijasnjih brakova koja ukoliko se njemu nesto dogodi imaju pravo I nesto da nasljede od te nekretnine. Ja naravno ne zelim sa njima nista djeliti jer sam sama to stekla I zasto bi njegovoj djeci poklonila.Muz ludi cim spomenem da stavimo stan na mene.On se drzi povrijeden kad ja to spomenem kao da je on milijunas I ja se udala I trazim da stanove pise na mene. Osjecam se kao da stiti djecu a ja sam sve izgubila. Dijece zajedno nemamo. A on se nesto pozurio tada kupiti stan dok mene nema a danas bi za te novce u gotovininkupila bas kakav sam zeljela. A on je losijeg zdravlja I ako mu se nesto desi ja cu morati to prodat da isplatim njegovu djecu I onda u podstanarstvo..Na koji bi nacin ja sad mogla samu sebe zastititi? Da li se moze nekretnina prebaciti sa jednog vlasnika na drugog ili samo ide darovnim ugovorom. Darovni ugovor mi ne odg jer imaju pravo na nuzni dio. A ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju je ok ali ako ja necu biti neko vrijeme bez posla da li ga se moze ponistiti, da njegova djeca ga jednog dana proglase nistavnim?
Ako je nekretnina kupljenja u braku, onda bez obzira na to što stan glasi na njegovo ime imate 1/2 od tog stana i to možete vrlo jednostavno napraviti jednom malom tužbom ili eventualno čak poslije njegove smrti dokazivati. Znači, polovina stana je svakako vaša, a za tu njegovu polovinu ovisi kako se on postavlja na to, jer bez njegovog pristanka ništa nećete moći riješiti, a izgleda da je ovdje baš takav slučaj...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 00:08   #2100
Quote:
alexandra_zg kaže: Pogledaj post
Pitanjce..
Frendici je poginuo nevjenčani supružnik s kojim je imala 2 djece i s kojim je živjela nekoliko godina. On je sa jednom djevojkom imao još jedno dijete koje je zakonski priznao.. Dotični je poginuo u saobraćajnoj nesreći i imao je neko osiguranje od nezgode po kojem je odšteta 1 milion kuna. Osiguranje je isplatilo odštetu i u toj svoti su se na kraju djelili mnogi.. Kolegica i njihovo dvoje djece, maleni kojeg je imao sa bivšom curom, zatim, sestra njegova i mama, baka i teta.. Meni je to ful nevjerojatno jer, ako se ne varam, direktno nasljedstvo imaju žena i djeca (sva njegova).. Ne kužim po kojoj su se logici u nasljedstvu djeliti i baba i teta i sestra...? On nije ostavio ništa oporučno..
Moguće je da je naveo u Ugovoru o osiguranju, tko će sve dobiti dio od tog novca...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:44.