Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2007., 17:20   #241
joj, dajte ne drvite svašta

Zna se što je egzaktna znanost a što alternativa njoj, nema tu puno filozofije


Postoje argumenti kojima dokazujemo neke tvrdnje, ne?

Privlačna sila mjeseca utječe na razinu mora (plima/oseka) npr., a ajmo sad dokazati da crnogorica negativno zrači...


Sve je to ok, nek postoji i joga i feng shui i tai chi i sl., al nemojte mi to trpati u znanost, u autogeni trening kao psihološku iliti psihijatrijsku vještinu opuštanja.

Ne kužim baš zašto bi netko tko je 6 godina studirao medicinu, pa onda specijalizirao psihijatriju, pa bio u Švicarskoj na usavršavanju uopće želio ulaziti u feng shuie, zračenja crnogorice i ženskog depiliranja, ali to je čisto stvar osobnog izbora

Samo jedno bi bilo poželjno; reći bobu bob a popu pop a ne sve trpati u isti lonac

Neke pojave se još uvijek ne mogu objasniti sa znanstvene točke gledišta i ostavimo ih tamo, ostalo su nagađanja
roza k. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 19:38   #242
Joj znaš kaj na ovoj planeti ima tisuću psihijatara koji su završili fakultete i ne znam kakve znanstvene i medicinske teorije pa su mi malo morgen pomogli Pomogao mi je čovjek koji je kao prvo gledao ljude na ljudski način kao dušu koja vapi za pomoć... A psihijatri seru govna, nakrcaju te tabletama i kažu ti ajde odi u svijet bit će bolje U jebene li pomoći ! Jedan mi čak rekao da ne gledam telku iza 22 sati navečer Jebem ja njihove diplome meni kada treba pomoć ja tražim nekoga tko ima rješenje, a ne nauku koju je izučio iz neke knjige, jer ja nisam jebena knjiga Autogeni trening se temelji na prirodi, a prirodno je da žene imaju dlake na pički, jer je to znak da su ušle u pubertet
mustangx10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 20:22   #243
jesi ti siguran da ti je taj čovjek pomogao?

oprosti, ali ne djeluješ mi ni malo smireno ni sretno ni zadovoljno, ali možda je to krivi dojam
roza k. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 22:34   #244
Max
mustangx10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 00:24   #245
Ja sam autogeni počeo raditi prije točno 7 god. Danas se već to sve komercijala.
Inače koga zanima saznao sam da profesor Gruden ima 23.10. meni se čini u 17 i 30h uvodni besplatni tečaj a onda par tjedana samo AT i košta nekih 500kn pa ako želite posjetite Park Trešnjavka... Uglavnom termini su utorak i četvrtak od 18 i 30h do 19 i 30h za one koji žele učiti AT...
mustangx10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 00:12   #246
U autogenom treningu sve ide svojim prirodnim tokom tj. stvari se same "slažu" i preslažu i čovjek se približava svojoj prirodi ili mu je autogeni trening preventiva da se od nje puno ne udaljava, protuuteg mu je npr današnjem potrošačkom društvu, raznim šablonama u koje nas žele utrpati itd itd. Preventiva je raznim psihičkim i fizičkim problemima. Uglavnom, htjedoh reći što god nekome pričali o autogenom treningu ili ako baš hoćete o višem, meditativnom, stupnju autogenoga treninga mu ne može naškoditi. Ne znam s čim bih to usporedio...npr možete nekome ispričati kako Blanka skače preko dva metra u vis no mu baš neće puno pomoći. Mogu se stvari pogledati i iz drugog kuta, npr možete nekome pričati kako se vozi auto i kako se pobjeđuje na utrkama no ako ovaj nije nikad vozio auto neće od toga baš puno profitirati niti će mu biti nanesena neka šteta. Dakle sva znanja o autogenom treningu su javna i svima dostupna i beskorisna ukoliko se ne počne vježbati i ukoliko se ne ukomponiraju u neki sustav vježbanja. Ta znanja (ako to moram baš tako istočnjački nazvati) ne mogu nikome štetiti niti baš previše koristiti. Možda ga mogu navesti na vježbanje jer će vidjeti odakle vjetar puše i kamo puše i vidjet će da tu nema skrivenih stvari. Mogao sam ovo sve svesti u jednu rečenicu no očito je nekima potrebno ovako opširno.
Ukoliko netko želi biti kvalitetan instruktor/voditelj autogenoga treninga tada je poželjno da bude psihoanalitički potkovan (ili barem imati veliko iskustvo u prepoznavanju psihičkih bolesti). No to što će ta osoba biti sposobna prepoznati neke stvari u pravom trenutku te te polaznika pravilno usmjeriti (npr prepoznati neku težu psihičku bolest ili pak prepoznati da se radi o nekom trivijalnom problemčiću koji osobu muči) nije vrsta "znanja" koju je moguće nekome samo tako ispričati te mu pritom naškoditi ili ga pritom nečemu naučiti.

To da se o nečemu "okolo ne priča" su stvari vrlo karakteristične za istočnjačka umijeća no u ovom slučaju je princip apliciran na krivom mjestu te vjerojatno iz posve drugačijih motiva. Ja ih neću ovdje ponovo navoditi, a mislim da ne treba biti preveć pametan da se zbroji dva i dva i skuži o kojim je motivima riječ.

To što autogeni trening približava čovjeka njegovoj prirodi nema baš puno veze s dlakama.
zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 00:45   #247
Quote:
dugogodisnja kaže: Pogledaj post
a njoj plaćaš za slušanje njenih podosta primitivnih stavova o životu.
kakvih, npr.? baš me zanima...možeš još malo ispričati?

mustang, kažeš da gruden ipak još uvijek drži tečajeve? eh, sad sam tek došla na forum i to vidjela, znači za ovaj od 23.10. (jučer) sam zakasnila.
__________________
I have super powers, I just don't wanna show you
Rosary is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 01:03   #248
Al možeš još stići u četvrtak na prvi sat autogenog treninga u 18 i 30h... Zvao sam centar za kulturu Trešnjevka pa su mi rekli i 500kn nije neka velika cifra pa vrijedi otići i vidjeti Grudenovo predavanje ! Traje sat vremena...

Nemojte ozbiljno shvaćati sve kaj ja pišem, jer sam previše bio blizu crnogorice kao mali
mustangx10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 22:25   #249
Dajte ako budete išli kod Grudena (mustang i rosary) napišite par riječi; kako vam se sviđa, na čemu koncipira predavanje i tak...

Inače, cijena je i više nego prihvatljiva
roza k. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 23:41   #250
S tečajevima je problem što ljudi odu pa im je to sve jako lijepo slušati i dobiju puno pažnje. Još ako s netko baš s njima osobno pozabavi onda su presretni. Mislim da je s obzirom na to dobivanje pažnje ili slušanje pričica skoro pa svejedno jeste li otišli na tečaj šivanja ili na tečaj autogenoga treninga.

Mislim da je za intelektualca, a mislim da dobar dio populacije na ovim jesu intelektualci bilo po školovanju ili po tome što ih uopće zanimaju takve stvari bolji pristup da ne počne s tečajem, već da nabavi koju knjigu o autogenom treningu i pročita je ako treba i 2-3 puta dok mu ne "sjedne". Kod nas se po antikvarijatima može naći Lindemanova knjiga koja je previše usmjerena na autosugesiju ali je dobra za početak (po meni bi trebalo zanemariti dijelove knjige koje se odnose na kojekakve ciljane sugestije), Grudenova knjiga "Vježbom do sreće" (mislim da se nova zove "autogeni trening) i ova sad nova u izdanju Mozaik knjige od autorice Delie Grasberger, s njom se dobije i cd.

Te sve tri knjige, prve dvije u antikvarijatu po nekoliko desetaka kuna i ova treća nova oko 150 kn su jako mali iznos u odnosu na cijene tečajeva.

Smatram da je zgodno prvo to sve detaljno proučiti, ukoliko osoba zna njemački može se svašta naći na internetu, ima dosta toga i na engleskom.

Tek nakon toga i nakon što se neko vrijeme vježba može se s tim predznanjem otići na neki tečaj da se popune rupe i isprave ili nadopune neke stvari koje su vježbaču promakle.

U ovoj fazi je moguće naći i neku privatnu "poduku" tj nekoga tko nas može usmjeriti ili potaknuti na vježbanje.

Pritom mislim da je ključna riječ "potaknuti".
zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 09:40   #251
Zvrk, a gdje naći privatnu poduku i još k tome kvalitetnu?

Jedino na preporuku, ne? Jer može bilo ko doći i reći "ja sam taj" a to baš i nije neka garancija
roza k. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 10:37   #252
Quote:
roza k. kaže: Pogledaj post
Jer može bilo ko doći i reći "ja sam taj" a to baš i nije neka garancija
Da, mislim da se u to čovjek ne može pouzdati.

Inače, dr. Škarica je bila izrazito protiv toga da čovjek to uči sam, koliko se sjećam, jer je tvrdila da je za to (da te dobro uputi u AT), ipak potrebna stručna ruka i netko tko će, na neki način, paziti na tvoje reakcije ili ti znati pojasniti neke stvari.

Primijetila sam tada, dok sam ja bila na tečaju, da su ljudi koji su imali izrazito teških problema ili većih konflikata sami sa sobom, imali dosta teške reakcije na vježbanje: bilo je tu i plača i svega, i neugodnih prisjećanja na teške trenutke u životu, za koje su vjerojatno mislili da su duboko potisnuli u sebe (ili nisu bili ni svjesni koliko ih to muči)...Smatram da im je tada njeno "vodstvo" ili upute kako se ponašati i što činiti i kako si to objasniti, vrlo dobro došlo.

Ja sam prošla tečaj kod Škarice prije više od 10 godina, tada cijena nije bila tako visoka (iako, sad se ne mogu točno sjetiti koliko je tada koštalo). Ne znam tko je njen učitelj i gdje je ona učila AT, ali netko mi je rekao da ona svake godine redovito ide van na daljnju obuku...ne znam gdje... i ne znam što njeni kolege-psihijatri misle o njenoj metodi i načinu rada. No, ja i tadašnja "generacija" AT-ovaca bili smo vrlo zadovoljni kod nje i mislim da smo imali puno više pozitivnih strana od AT-a kod nje nego eventualo negativnih.

Ja sam na žalost s godinama zapostavila vježbanje doma, a i desilo mi se da mi se upravo u stresnim situacijama ne da vježbati, jer se tada teže koncentriram na vježbu. Tako da bi najviše vježbala u ionako relativno mirnim i harmoničnim fazama svog života, što mi je donosilo samo dodatni osjećaj smirenosti. No, kad bi me nešto izbacilo iz kolosijeka ili period bio posebno stresan za mene teško bih se prisilila na vježbanje, a baš sam tad to trebala - ali to je moja greška.

Mislila sam otići malo do Jadranke na 'obnovu znanja' ali za sada nemam vremena.

Što se tiče ovih mistifikacija o kojima neki tu pišu - ne mogu reći da je na tome bilo njeno težište, bar ne tada.
Estee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 13:43   #253
Vremena se mjenjaju drage moje... Ljudi više ne vide dalje od novca, postaju hladni i tek sada se može vidjeti njihovo pravo lice. Mene autogeni trening nije učio netko tko je bio preporučen niti je bio stručni psihijatar, ali me spasio iz dreka u kojem sam bio i nažalost opet sam, ali svojom zaslugom i nemarnošću tj. prestanak vježbanja više od 3 god. Što dokazuje samo jedno da je AT u biti i stil života, težiti prirodi svakodnevno

Čuo sam da je Dr. Jadranka bila prevodilac u jednoj knjizi o Autogenom treningu, a s druge strane prof. Gruden je napisao par knjiga o AT-u i još k tome nema svoju dvoranu te je skoro 5 puta jeftiniji. A recimo Jadranka Škarica je toliko popularna kao rock zvijezda
mustangx10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 13:49   #254
Quote:
mustangx10 kaže: Pogledaj post
Vremena se mjenjaju drage moje... Ljudi više ne vide dalje od novca, postaju hladni i tek sada se može vidjeti njihovo pravo lice. Mene autogeni trening nije učio netko tko je bio preporučen niti je bio stručni psihijatar, ali me spasio iz dreka u kojem sam bio i nažalost opet sam, ali svojom zaslugom i nemarnošću tj. prestanak vježbanja više od 3 god. Što dokazuje samo jedno da je AT u biti i stil života, težiti prirodi svakodnevno

Čuo sam da je Dr. Jadranka bila prevodilac u jednoj knjizi o Autogenom treningu, a s druge strane prof. Gruden je napisao par knjiga o AT-u i još k tome nema svoju dvoranu te je skoro 5 puta jeftiniji. A recimo Jadranka Škarica je toliko popularna kao rock zvijezda
daj mi dovedi 1 (jednog) čovjeka kojem je gruden pomogao. čik ako možeš.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 13:54   #255
Quote:
Rosary kaže: Pogledaj post
kakvih, npr.? baš me zanima...možeš još malo ispričati?

mustang, kažeš da gruden ipak još uvijek drži tečajeve? eh, sad sam tek došla na forum i to vidjela, znači za ovaj od 23.10. (jučer) sam zakasnila.
pa evo...kao primjeri: žene koje se depiliraju, nešto s njima nije u redu, jer žele izgledati kao djevojčice i žena mora imati dlake na nekim mjestima.
dalje: žene se ne trebaju upuštati u usputni sex, jer ih to ne može ispuniti i jer ih to omalovažava
dalje: pogrešno je na početku odnosa tražiti kemiju i strast među partnerima, veza će lakše uspjeti ako se vežete za nekoga tko vam je prijatelj a privlačnost će doći.

jeli potrebno da ovo komentiram?
to je sve stvar što čovjeku osobno odgovara, a ne ispravnog izbora.
dugogodisnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 14:04   #256
no dobro, a je li ona to rekla u kontekstu nečega ili je to nametala kao princip života i kakve to veze ima sa autogenim uopće?


plavva; možeš li nam reći koliko misliš da je tebi pomogao taj trening kod Škarice?
roza k. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 14:24   #257
Quote:
dugogodisnja kaže: Pogledaj post
pa evo...kao primjeri: žene koje se depiliraju, nešto s njima nije u redu, jer žele izgledati kao djevojčice i žena mora imati dlake na nekim mjestima.
dalje: žene se ne trebaju upuštati u usputni sex, jer ih to ne može ispuniti i jer ih to omalovažava
dalje: pogrešno je na početku odnosa tražiti kemiju i strast među partnerima, veza će lakše uspjeti ako se vežete za nekoga tko vam je prijatelj a privlačnost će doći.

jeli potrebno da ovo komentiram?
to je sve stvar što čovjeku osobno odgovara, a ne ispravnog izbora.
ja ništa od ove tri stvari nisam čula, a kod škarice sam došla prije 10 godina i dolazim povremeno još, kad su zanimljiva predavanja ili kad jednostavno želim pričati.

čula sam da je usputni seks ponižavajuć i za muškarce i za žene, na više razina. ali vjerojatno žena ima krivo: skupljat nepoznate tipove i žene radi seksa je silno ispunjavajuće, ne?
o ovom trećem se valjda 20 puta razgovaralo dok sam ja bila tamo i nikad nisam čula ovo što se tu tvrdi. ali NIKAD.

ljudi čuju ono što žele, shvate onako kako žele i tu nema terapeuta koji bi to ispravio.


kako je meni pomogao? već sam negdje napisala: živa sam, a ne bih bila. trebalo bi biti dovoljno. pazite, ja ne tvrdim da je škarica idealna niti da je gruden baš totalni idiot, nije, idiot je nekih 70 posto. ali ovo što se ovdje piše PROTIV škarice je takva gomila gluposti i laži da toga nigdje nema.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 14:43   #258
Quote:
plavva kaže: Pogledaj post

kako je meni pomogao? već sam negdje napisala: živa sam, a ne bih bila.
kako to misliš "živa sam, a ne bih bila"? a šta ti je bilo?
__________________
I have super powers, I just don't wanna show you
Rosary is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 19:05   #259
Koliko se ja sjećam tu je bila riječ o tečajevima autogenog treninga... To znači platiš odeš na tečaj koji traje 5 tjedana i što poslije ? Moraš sam doma vježbati zar ne ? A inače prvi čovjek kojem je Gruden pomogao je bio moj učitelj AT Krunoslav Kviring koji je nažalost preminuo od raka na plućima

Inače ja sam Dr. Škaricu baš danas zvao i rekla je njezina asistentica Mira da je prebukirana do sljedeće god. Uh koliko joj je stalo da ne može naći pola sata vremena za mene,... Kada si ti išla bilo je to u Božidara Ađije 5 i tada je sigurno apetit za novcem bio manji, jer sigurno nije na tečajeve dolazilo 50 ljudi i više. Sada je kupila novu dvoranu sa vašim novcem na broju 17a iste ulice i vjeruj mi neće stati na tome. Možda uskoro kupi Vatroslav Lisinski

Gruden je skroman čovjek koji to radi u centru Trešnjevka trenutno utorak i četvrtak od 18 i 30 do 19 i 30h za siću od 500kn pa da je i toliko lošiji opet se isplati...

Inače AT bi trebao služiti za pomoć ljudima, jer Hrvatska je anksiozna zemlja, a ne da se s time ljudi iskorištavaju.

I još jedno pitanje za kraj ? Svi vi koji ste prošli tečaj kod Dr. Škarice možete ju nazvati u bilo koje doba, za vrijeme godišnjeg koji kod nje bogami traje jakooo dugo. Možeš s njom popiti kavu u nekom kafiću. Kada ti nešto nije jasno u svezi AT da li ju možeš nazvati u recimo nedjelju i pitati da ti objasni o tome ????

Ja sam kod svog učitelja sve to mogao i više
mustangx10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 19:44   #260
Uopće je glupo što sam i ja popušio pa sam počeo ulaziti u spiku tko je bolji voditelj AT-a ili nije...

Ja bih iskreno volio otići do Dr. Škarice da vidim o čemu se tu radi, ali individualno... Također bi tako postupio i s prof. Grudenom...

Ali koje su šanse da ću ja to ikada uspjeti izvesti e to već nešto sasvim drugo

Uglavnom AT nas uči toleranciji pa prema tome...
mustangx10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.