Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2008., 19:56   #81
Quote:
Jackp0t kaže: Pogledaj post
Ispravite me ako grijesim, ali ta piroplazma se najcesce pojavljuje u ZG i okolici.
U Rijeci mi puno ljudi kaze da nađu krpelja tu i tamo, ali u rijetkim slucajevima budu neke teze posljedice.
Ne grijesis, samo je podrucje oko Zagreba naseljeno krpeljima koji prenose piroplazmozu - zasad .
U Dalmaciji se zato bore sa lismanijozom koje oko Zagreba nema, tako da svugdje nesto .

@aiax: Nadam se da Gjuro nije pokupio , ako ga redovno pregledavate i sve, sumnjam jer krpelj treba biti zakacen puno sati da bi prenio piroplazmozu (prenosi je zapravo kad se skida sa izbacivanjem viska krvi).
Misery's Crown is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 20:05   #82

ne znam..ja sam prilično u komi zbog toga...reko mi je vet da kak je već 5 dana na antibioticima da nije baš vjerojatno da bi mu bila upala mokraćnih puteva...a rekla sam mu da nije imao krpelja pa je reko da je kad se napio valjda otpao..ali nema šanse da ne bi skužila krpelja punog krvi na njemu...sad ću ga pratiti pa bumo vidjeli...sad popodne je već normalno piškio ..samo spava jadničak...nadam se da nije neka još gora komplikacija
aiax is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 20:09   #83
iscupali smo mu jednog krpelja jutros

nakon koliko se javljaju simptomi piroplazmoze?
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 21:37   #84
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
iscupali smo mu jednog krpelja jutros

nakon koliko se javljaju simptomi piroplazmoze?
Od ugriza do prvih ocitih simptoma vecinom 5-7 dana... da li je vec bio pun ili tek zakacen?

@aiax: Stvarno sumnjam da ga ne bi primijetili, dok se napije i sam otpadne prode vise nego dan,vecinom i dva.
Drzim fige da nije nista ozbiljno .
Misery's Crown is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 21:40   #85
mi smo danas bili na kontroli i nema temperaturu vise
al isto samo spava, malo je zivnuo, nece bash da papa, al zato cim kazes idemo van ko munja je pred vratima i pikira u dvoristu igracku a nema trcanja 3 tj bit ce nam veselo ali barem je prestao povracat sad jos samo malo kaslje al nije za druzenja neka sa gostima samo se makne hoce svoj mir
uslagirani_svizac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 21:50   #86
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
nakon koliko se javljaju simptomi piroplazmoze?
do 10 dana od ugriza

na svom tempramentnom penzioneru buš odmah skužila jel krpelj bio zaražen
postanu jako usporeni, bezvoljni, neće jesti, ...
kontroliraj par puta dnevno zubno meso, ako promijeni boju u bolesno bljedunjavo-žućkasto-rizu (kao pokvareni file piceka) odmah zovi veta i trči

:fige: za facu
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 22:43   #87
Quote:
Misery's Crown kaže: Pogledaj post
:
@fermina-daza: ...
Mislim da je ogrlica suvisna, odnosno da je to malo previse kemije, pogotovo za malog psa (cula sam da se Bayerova ogrlica - sad ne znam koja - bas ne preporucuje koristiti s Frontlineom ili Advantixom recimo).
Sto se tice etericnih ulja, svi dosta hvale ulje geranijuma - samo par kapi na ogrlicu je dosta za par dana.
Hvala na savjetu za eterična ulja.

Nego, Scudo nije 'kemijska' ogrlica, već... (prepisujem)

'Elektronski odstranjivač buha i krpelja. Privjesak za mačke i pse. Proizvod je potpuno neotrovan, bez ikakvih kemijskih sastojaka. Efikasna zaštita za period od oko godine dana.

Privjesak djeluje na bazi ultrazvuka, napaja ga litijumska baterija, s rokom trajanja od godinu dana...



Za Kiltix ogrlicu znam da se ne smije kombinirati s Frontlineom i Advantixom. Svejedno, dobro da si to napisala, jer ovdje na forumu sam već vidjela da neki kombiniraju ovo dvoje, ne čitajući upute koje idu uz ogrlicu.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 23:19   #88
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetu za eterična ulja.

Nego, Scudo nije 'kemijska' ogrlica, već... (prepisujem)

Za Kiltix ogrlicu znam da se ne smije kombinirati s Frontlineom i Advantixom. Svejedno, dobro da si to napisala, jer ovdje na forumu sam već vidjela da neki kombiniraju ovo dvoje, ne čitajući upute koje idu uz ogrlicu.
Nista . Nadam se da ce upaliti.

Joj da, vidi mene ... cula sam za tu ogrlicu, ali je nisam nikad koristila jer sam cula da ti ultrazvucni valovi mogu omesti srcani ritam kod psa, to me nekako odbilo moram priznati.

Da, Kiltix, bravo . To nikako mijesati.
Misery's Crown is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 23:30   #89
Quote:
Misery's Crown kaže: Pogledaj post
Ne grijesis, samo je podrucje oko Zagreba naseljeno krpeljima koji prenose piroplazmozu - zasad
Krpelji koji prenose piroplazmozu mogu se naci od Slavonije pa do Dalmacije.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 23:31   #90
Quote:
aiax kaže: Pogledaj post
evo i tu nešto o tome i o cjepivu:

http://www.pet-centar.hr/content/view/1358/43/
To nije cjepivo na koje ljudi misle.
Oni misle na Pirodog ili Pirovax.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 01:44   #91
ja nemam kucne ljubimce, vidim vi pricate o njima ali cu vam reci nesto za krpelje ... kad vam se taj uvuce u krevet, namjestaj... taj napravi leglo.. samo nocu izlazi i vas ce pocet srkat...

mislim da je kucni ljubimac najmanji problem.
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 09:52   #92
Evo da se uključim i ja u raspravu. Naime, prije mjesec dana i naša Lunica je oboljela od piroplazmoze, a imala je tada tek 4 mjeseca. Uglavnom, sve je sretno završilo, al ja imam noćne more svaki put kad ju vodimo van.
Raspitala sam se kod veterinara (Buba) dal postoji neko preventivno cijepivo i postoji, al ga nema u Hrvatskoj, a razlog je NEMA VELIKE ZAINTERESIRANOSTI!!!! Najbliže je Slovenija. Cijepivo košte 60 eura i navodno je zaštita 90 posto. U Hrvatskoj postoji neki veterinar koji navodno ima to cijepivo, al još nisam saznala njegovo ime. Uglavnom, u Bubi su mi rekli da će možda i oni imati to cijepivo uskoro.

Za Kiltix ogrlicu znam da se ne smije kombinirati s Frontlineom i Advantixom. Svejedno, dobro da si to napisala, jer ovdje na forumu sam već vidjela da neki kombiniraju ovo dvoje, ne čitajući upute koje idu uz ogrlicu.[/QUOTE]

A što se ovoga tiče, mi koristimo advantix i stavili smo joj neku biljnu ogrlicu. Međutim, prije tjedan dana sam bila slučajno u jednoj ambulanti u Samoboru i rekli su mi da mogu staviti i Kiltix ogrlicu. Ja sam pitala dal to mogu koristiti uz advantix jer su mi u Bubi rekli da nije preporučljivo, al ovaj veterinar je rekao da slobodno mogu. Izgleda da se savjeti razlikuju od ambulante do ambulante. I sad kome vjerovati?!?!
milica123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 11:28   #93
Quote:
milica123 kaže: Pogledaj post
A što se ovoga tiče, mi koristimo advantix i stavili smo joj neku biljnu ogrlicu. Međutim, prije tjedan dana sam bila slučajno u jednoj ambulanti u Samoboru i rekli su mi da mogu staviti i Kiltix ogrlicu. Ja sam pitala dal to mogu koristiti uz advantix jer su mi u Bubi rekli da nije preporučljivo, al ovaj veterinar je rekao da slobodno mogu. Izgleda da se savjeti razlikuju od ambulante do ambulante. I sad kome vjerovati?!?!
Najprije, žao mi je zbog tvoje Lunice. Bebica mala, a već tako bolesna. Nadam se da je sve prošlo u najboljem redu.

Što se tiče ovoga da kod nas nema interesa - ne zvuči baš uvjerljivo. Prvo, nema informacije. Ja u ove tri godine od kada ima svoju beštijicu (srce moje malo ) nisam vidjela baš ni jedan tekst o cjepivu protiv piroplazmoze. A vjeruj mi, moje oko sokolovo bi to sigurno primijetilo.

Druga je stvar ako naši veterinari nešto znaju o ovom cjepivu, u smislu da je i ono potencijalni 'štetnik' za naše ljubimce, pa ga zato ne spominju. Mislim ovdje na neki oblik toksičnosti, a vidim da se propituje i njegova efikasnost.

A što se tiče kombiniranja Kiltixa s Frontlineom - koliko se sjećam, proizvođač ne preporučuje ovu kombinaciju. Pa bih se ja držala toga. Iako sam od Kiltixa odustala jer ga smatram 'prejakim' za moju maltezericu. A piše da ga ne smiju grickati djeca i psi, da treba prati ruke nakon dodira ogrlice... a moja Luna s nama i spava, stalno se mazimo, dodirujemo, dobivamo pusice iza uha...
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 14:22   #94
Molim za pomoć!! Naš Rino,16 mj stari shihtzu,bori se sa piroplasmozom.Iako je već 3 tjedan iza nas (od primljene inekcije i atibiotika),ozdravljenje je jako sporo...Daleko od toga da je mali veseljak raspoložen i za igru i za klopu,ali mu nakon 10 minuta skoči temperatura i jednostavno klone..Okice nikako da postanu opet bijele i zdrave..ma grozno kako je ta boles strašna.Hranimo ga,pazimo ga,štedimo od napora i sve po PS-u obzirom da sam magistrirala i simptome i lječenje piroplasmoze,ali...Krpelja je po svuda,desetak susjeda tj.peseka je obolilo od iste bolesti...jednostavno sam u paranojama voditi psa van!!! Bez obzira na advantixe,frontlinove...dobio ga je i bojim se da ga opet ne pobere jer mislim da sa ovakvim imunitetom nebi preživjeli.Papamo češnjak,bez problema (kao da klopa kobasu )a kupili smo i ulje geranijuma.Nakapala sam na ogrlicu ali bi ga rado pošpricala i po dlaci jer se bojim da tih par kapi na ogrlici nije dovoljno!! E sad...Kako?? Smije li ulje direktno na dlaku,sa čime ga razrijediti...dali je miris preintenzivan za psa..može li mu škoditi?? Primjetila sam da se dosta čoha mada sam pazila da kapnem sa gornje strane ogrlice..možda mu je ipak došlo do kože??!! Eto,možda netko zna odgovor na ove moje dileme i drame pa lijepo molim,još jednom,svaka pomoć je zlata vrijedna!! Čuvajte svoje ljubimce!! Ovo će biti paklena godina!!
SANDRA zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 14:46   #95
Mi smo locirani u Dalmaciji pa je mogućnost od oboljevanja od piroplazmoze minimalna iako je moj pas cijelu godinu zaštićen. Do nedavno sam ga pumpala kemikalijama (Frontline i Advantix), ali sada smo prešli na češnjak (točnije Canina tablete češnjaka) i da kucnem u drvo sve 5!

Nego, nekidan sam pročitala (ne mogu se sjetiti gdje ) da se krpelji zapravo lijepe na životinje slabijeg imunološkog sustava, pa možda da obratite pažnju malo i na to da im, osim zaštitnih preparata, podignete imunitet s nekim vitaminima i sl. , samo predlažem...

Lijep pozdrav
Zum-zum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 15:34   #96
Quote:
SANDRA zg kaže: Pogledaj post
...Naš Rino,16 mj stari shihtzu,bori se sa piroplasmozom.Iako je već 3 tjedan iza nas (od primljene inekcije i atibiotika),ozdravljenje je jako sporo...Daleko od toga da je mali veseljak raspoložen i za igru i za klopu,ali mu nakon 10 minuta skoči temperatura i jednostavno klone..
...kupili smo i ulje geranijuma.Nakapala sam na ogrlicu ali bi ga rado pošpricala i po dlaci jer se bojim da tih par kapi na ogrlici nije dovoljno!! E sad...Kako?? Smije li ulje direktno na dlaku,sa čime ga razrijediti...dali je miris preintenzivan za psa..može li mu škoditi?? Primjetila sam da se dosta čoha mada sam pazila da kapnem sa gornje strane ogrlice..možda mu je ipak došlo do kože??
Skoro pa se više neću usuditi otvoriti ovaj topic . Kao ni izvesti svoju Lunu van. . Jako mi je žao zbog vašeg psića. No, nadajmo se da će se ipak oporaviti. Vjerujem da vam je veterinar rekao da pas u prvih mjesec dana treba biti pošteđen bilo kakvih napora; gotovo pa potpuno mirovanje, bez igre, skakanja... Zato se brzo i umori jer mu je vjerojatno oštećena jetra, pa joj treba vremena da se regeneriara (otuda, vjerujem i žućkaste okice)...

Što se tiče geranija, to veoma ugodno eterično ulje često na koži djeluje kao iritans. To govorim iz prve, druge... i još nekoliko ruku... I najmanja količina kod mene je izazvala reakciju, gotovo pa ravnu alergijskoj, a kod dvije moje prijateljice lagani svrbež i peckanje kože. Zato pretpostavljam da može iritirati i psa. A još i miris, jer dvije tri kapi na ogrlici su jako blizu njuškice... dok mi u aromapampu stavimo dvije tri kapi i ne 'inhaliramo' se direktno nad njom.

Nego, baš sam sinoć na podforumu Prirodna kozmetika otvorila temu o kojoj ovdje govorimo. Tamo sudjeluju i aromaterapeuti za koje pretpostavljam da će nam dati dobre savjete. U svakom slučaju, prenijet ću njihove savjete i na ovaj topic.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 16:51   #97
Quote:
Misery's Crown kaže: Pogledaj post
Od ugriza do prvih ocitih simptoma vecinom 5-7 dana... da li je vec bio pun ili tek zakacen?

@aiax: Stvarno sumnjam da ga ne bi primijetili, dok se napije i sam otpadne prode vise nego dan,vecinom i dva.
Drzim fige da nije nista ozbiljno .
pun je bio

a stavili mu ono protiv buha/krpelja (ne advantix, ono drugo) prije dva tjedna


polly, za sad je vrlo zivahan i upravo je smazal punu zdjelicu hrane :drzi fige za facu da bu dobro:
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 17:07   #98
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
pun je bio

a stavili mu ono protiv buha/krpelja (ne advantix, ono drugo) prije dva tjedna
, nadam se da ce biti dobro i da krpelj nije bio zarazen.

Sredstva nisu 100 % zastita, toga svi moramo biti svjesni i koliki god davez bio, naviknuti se da nakon svake setnje dobro pregledamo psa.

Sad se odmah pokrenula panika ovdje ... to se ne moze sprijeciti, pa nema smisla panicariti i puniti pse sa sto kemija odjednom jer to nece pomoci, a moze nastetiti vasem psu.
Najbolje je, barem meni, koristiti jedno sredstvo i cesnjak tablete i redovito pregledavati psa i to je sve sto mozete napraviti.
Neki psi su jednostavno "primamljiviji" .

Netko je pitao za ulje geranijuma, da bi stavio i po psu, ne samo na ogrlicu... nikako, ulje moze biti dosta iritantno za kozu, a i miris zna jako smetati psu. Par kapi na ogrlicu je sve sto se tice ulja, taj miris se prosiri sasvim dovoljno okolo.

@Zum-zum: Kako si u Dalmaciji, mislim da ti je najbolje koristiti samo Advantix, radi papataca protiv kojih Frontline ne djeluje.
Misery's Crown is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 17:08   #99
Sandra, treba proć neko vrijeme da pas dođe k sebi, pogotovo ako se radi o tako malom psu...i probajte ga nekako suzdržati od igre, odnosno skakanja-piroplazmoza oštećuje jetra, bubrege i srce, znači i ubuduće pažljivije..

a otkud vam to za geranij?pa eterična ulja se stavljaju kao repelent za pse i mace koji vole grebati po namještaju i sl.i osim toga, geranij ima strašno jak miris.mislim da je ogrlica kao takva dovoljna.
i eterična ulja se nikako ne stavljaju koncentrirana na kožu već umiješana u neko bazno ulje.
slonova noga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 17:13   #100
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
ja nemam kucne ljubimce, vidim vi pricate o njima ali cu vam reci nesto za krpelje ... kad vam se taj uvuce u krevet, namjestaj... taj napravi leglo.. samo nocu izlazi i vas ce pocet srkat...

mislim da je kucni ljubimac najmanji problem.
Malo pretjerujemo ... mislim da si pomijesao krpelje sa buhama jer krpelji ne izlaze da bi sisali periodicno, vec se zakace i piju dok trebaju.
I sumnjam da to netko ne bi primijetio na sebi.
Misery's Crown is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:50.