Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2010., 21:44   #1
Vađenje krvi i podljevi

Zanima kaj mislite o ovome:

U zadnjih tjedan dana 3 puta sam pikan za krv. Od toga dva puta je normalno zaraslo i drugi dan je u biti bilo kao da se ništa nije desilo. Muči me 3. vađenje krvi. 5 dana poslije još uvijek se vidi crvena pikica i osjećam povremeno kao neko bockanje na tom mjestu. Uokolo su mi se žile nekako kao proširile, u biti se vidi iznad i ispod tog mjesta kao plava mrlja (široka 1.5 cm) umjesto žile, a ne žila, nešto kao kako izgleda podljev pod kožom.

Sumnjivo mi je to kaj još uvijek osjećam nelagodu na toj ruci ...
Đilkoš is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 13:08   #2
Quote:
Đilkoš kaže: Pogledaj post
Zanima kaj mislite o ovome:

U zadnjih tjedan dana 3 puta sam pikan za krv. Od toga dva puta je normalno zaraslo i drugi dan je u biti bilo kao da se ništa nije desilo. Muči me 3. vađenje krvi. 5 dana poslije još uvijek se vidi crvena pikica i osjećam povremeno kao neko bockanje na tom mjestu. Uokolo su mi se žile nekako kao proširile, u biti se vidi iznad i ispod tog mjesta kao plava mrlja (široka 1.5 cm) umjesto žile, a ne žila, nešto kao kako izgleda podljev pod kožom.

Sumnjivo mi je to kaj još uvijek osjećam nelagodu na toj ruci ...
Pa ovako na prvi pogled ima 3 stvari koje bi mogao učiniti:

1.Dati si odrezati ruku
2.Mazati sa Deep Heat kremom, odlična je za rane, ogrebotine...
3.Možeš početi piti Prazine, to je jako dobar antibiotik tako da budeš siguran da ne bi došlo do upale.
sveti_petar is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 03.03.2010., 16:40   #3
Nije potrebna nikakva terapija. Povući će se samo od sebe.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 15:19   #4
Vađenje krvi i podljev koji se širi

dobar dan!
imam pitanje jer sam sad već pomalo zabrinuta pa se zanima jel to normalna pojava
vadila sam krv prije 4 dana i sad oko mjesta uboda imam ogroman podljev koji se proširio skoro do lakta.. ma uglavnom, ogroman je i preružan. i čini mi se da se i dalje širi (možda sam već i zabrijala od brige) u ponedjeljak idem po rezultate pretraga krvi pa ću pitat doktoricu, ali do tad ću izludit od brige

iskustva?

p.s. nisam držala ruku stisnutu nakon vađenja krvi zbog više sile
__________________
How soon is now?
malabaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 15:24   #5
ja sam nedavno primala neke kontrast kroz venu radi MR...isto sam imala ocajan ljubicasti podlijev. vidio se jedno 10 dana....mislim da nemas razloga za brigu
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 15:26   #6
Quote:
malabaya kaže: Pogledaj post
p.s. nisam držala ruku stisnutu nakon vađenja krvi zbog više sile
To je razlog podljeva.
Kada se krv izvadi, ubod se mora držati pritisnut jedno 5 min, a ruku skvrčiti u laktu i držati je uspravno.
Od kad prakticiram ovo nikad više nisam imala niti jedan podljev.

Sad se ništa ne može. Ružno izgleda, al nije niš strašno.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 16:15   #7
Dobro bi bilo da kupiš u ljekarni heparin gel pa namažeš na taj podljev. Nemoj to mjesto na koži jako masirati i utrljavati taj heparin gel, samo lagano namaži dva ili tri puta na dan. Proći će ti i bez mazanja, ali mislim da je ovako ipak brže. Postoji i heparin krema, ali ona ima slabije djelovanje, tako da mislim da je heparin gel puno bolji. Prodaje se pod raznim nazivima heparin gel, hepan..., ali to je sve manje više isto.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 17:58   #8
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
To je razlog podljeva.
... a ruku skvrčiti u laktu
......stisnuti ubodno mjesto da...držati koji minut, može i to....ali ne saviti ruku u laktu......
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 18:00   #9
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Dobro bi bilo da kupiš u ljekarni heparin gel pa namažeš na taj podljev. Nemoj to mjesto na koži jako masirati i utrljavati taj heparin gel, samo lagano namaži dva ili tri puta na dan. Proći će ti i bez mazanja, ali mislim da je ovako ipak brže. Postoji i heparin krema, ali ona ima slabije djelovanje, tako da mislim da je heparin gel puno bolji. Prodaje se pod raznim nazivima heparin gel, hepan..., ali to je sve manje više isto.
Jednako je sve neučinkovito. Heparin kreme i masti osim psiho-učinka nemaju ama baš nikakav učinak na resorpciju hematoma....Odnosno imaju učinak na vaš novčanik...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 20:55   #10
stisnut ubodno mjesto i zahtjevat od tete koja vadi krv suhu vaticu.. alkohol potiče krvarenje..
__________________
”Gorda naspram podsmeha i spletki poslednjih,
usamljeni galeb iznad mora osrednjih"
Luscinia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 21:16   #11
Meni su tijekom oporavka od op.zahvata u bolnici vadili krv nekom vakum-iglom tako da su mi popucali kapilari cijele podlaktice i kasnije je sve bilo crno i plavo. Zurili su se, a izgleda da krv nije htjela izaci tj. organizam je jednostavno rezervirao krv za glavne sustave (strasno inzak Hgb preoperatvno, za vrijeme op.zahvata zbriinuta transfuzijama svjeze krvi), kasnije ...... to vadjenje krvi.
I bolilo me je.
Sto je to?
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 21:46   #12
Quote:
Slizim kaže: Pogledaj post
Meni su tijekom oporavka od op.zahvata u bolnici vadili krv nekom vakum-iglom tako da su mi popucali kapilari cijele podlaktice i kasnije je sve bilo crno i plavo. Zurili su se, a izgleda da krv nije htjela izaci tj. organizam je jednostavno rezervirao krv za glavne sustave (strasno inzak Hgb preoperatvno, za vrijeme op.zahvata zbriinuta transfuzijama svjeze krvi), kasnije ...... to vadjenje krvi.
I bolilo me je.
Sto je to?
Pukla ti je vena prilikom venepunkcije. Prvo treba odabrati prikladnu venu koja će se bosti. Ako je pretanka, tvrda...na palpaciju neelastična...treba je izbjegavati. Potom, treba imat "osjećaj" kad se iglom uđe pod kožu pa potom u venu. Ako se uđe preplitko, krv će kraj igle izlaziz pod kožu i eto podljeva. Isto tako, ako se nepažljivo uđe dublje može se perforirati stražnja stijenka vena i eto podljeva...Uglavnom, ima tu nekoliko štoseva koje valja usvojiti. No ponekad jednostavno, hematom se napravi...jbg...

Znači, nema veze ni vacutainer sistem koji su koristili niti nizak hemoglobin a niti je organizam išta centralizirao...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 23:46   #13
znači, nije to znak neke bolesti krvi ili nešto slično? nije zadatak za dr hausa? tenks ljudi
__________________
How soon is now?
malabaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 23:57   #14
ne sekiraj se...meni se to isto par puta desilo...ruka bukvalno poplavi...uzasno za vidjeti...pa posije pozuti i kroz nekoliko dana nestane skroz...kao neka velika ruzna modrica...
azamaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 01:00   #15
Quote:
malabaya kaže: Pogledaj post
znači, nije to znak neke bolesti krvi ili nešto slično? nije zadatak za dr hausa? tenks ljudi
nije to ništa strašno, samo gadno izgleda
inače do hematoma nakon vađenja krvi može doći iz dva razloga.
prvi razlog je jako čest,a javlja se zbog nedovoljne kompresije na mjestu uboda odmah nakon vađenja krvi. odmah po vađenju igle treba čvrsto stisnuti vaticu koja je na mjestu uboda i tako je držati barem 5 minuta. ruka treba biti ispružena i šaka opuštena. nikako ne savijati ruku u lakat. ako se vatica malo popusti može lako doći do stvaranja hematoma. naknadno čvrsto držanje vatice na mjestu uboda nije učinkovito i u većini slučajeva dođe do stvaranja podlijeva. primjerice ideš se odmah nakon vađenja krvi obući i pokupiti svoje stvari ili ideš dati urin pa pustiš vaticu.
drugi slučaj je puno rijeđi i predstavlja pucanje vene najčešće zbog nestručnog i neopreznog vađenja ili zbog takve strukture same vene koja je "krhka" pa može puknuti. u trenutku dok laborant vadi krv ako dođe do pucanja vene može se to vidjeti jer vena jednostavno poplavi i natekne (dakle u trenutku dok se još vadi krv).
kod tebe je ovaj prvi slučaj jer navodiš da nisi držala stisnutu vaticu.
proći će kroz par dana.
to je sasvim bezopasna pojava oko koje se ne moraš brinuti
ljetos mi je prijateljica bila na praksi i ja sam taman išla vaditi krv i smjestili su me kod nje. nakon njenog vađenja sam imala hematom preko pola ruke koji se nije povukao naredna 3 tjedna, a o bojama koje su se mijenjale ne treba ni govoriti, prava mala duga na ruci
__________________
*Ako si licem okrenut prema suncu, sve će sijenke biti iza tebe!*
lost_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 12:51   #16
A zašto se ne smije saviti ruka nakon vađenja?

Znam da uvijek kažu da se drži vata na mjestu uboda i da se savije lakat.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 15:33   #17
Quote:
malabaya kaže: Pogledaj post
dobar dan!
imam pitanje jer sam sad već pomalo zabrinuta pa se zanima jel to normalna pojava
vadila sam krv prije 4 dana i sad oko mjesta uboda imam ogroman podljev koji se proširio skoro do lakta.. ma uglavnom, ogroman je i preružan. i čini mi se da se i dalje širi (možda sam već i zabrijala od brige) u ponedjeljak idem po rezultate pretraga krvi pa ću pitat doktoricu, ali do tad ću izludit od brige

iskustva?

p.s. nisam držala ruku stisnutu nakon vađenja krvi zbog više sile

nis ti nije..to te tehničarka malo izmrcvarila, neprofesionalnost

ugl. Ili ti je pukla vena..sto je malo rijeđe, ili ti je, ovo je vec malo fizika ali je u 90 % slucajeva a to je nedovoljan pritisak, tj. kompresija na mjestu uboda nakon vađenja. Da objasnim, kad vadimo iglu na mjesto uboda treba vaticu jako stisnuti i drzati stisnutu min-2, znaci ostat sjedit, ne se dic i kupit stvari jer je tu podljev zagarantiran. Sjest, stisnut i odmorit min/dvije

stavi ledeni oblog, ako je pukla hladnoca ce stisnut žilu
secret_agent♀ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 15:35   #18
Quote:
secret_agent♀ kaže: Pogledaj post
nis ti nije..to te tehničarka malo izmrcvarila, neprofesionalnost

ugl. Ili ti je pukla vena..sto je malo rijeđe, ili ti je, ovo je vec malo fizika ali je u 90 % slucajeva a to je nedovoljan pritisak, tj. kompresija na mjestu uboda nakon vađenja. Da objasnim, kad vadimo iglu na mjesto uboda treba vaticu jako stisnuti i drzati stisnutu min-2, znaci ostat sjedit, ne se dic i kupit stvari jer je tu podljev zagarantiran. Sjest, stisnut i odmorit min/dvije

stavi ledeni oblog, ako je pukla hladnoca ce stisnut žilu
ae..napisali vec to...no,misljenja nikad dosta
secret_agent♀ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 17:34   #19
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
......stisnuti ubodno mjesto da...držati koji minut, može i to....ali ne saviti ruku u laktu......
Onda ove tete na transfuzijskoj lažu.
Uglavnom, meni to pomaže
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 17:36   #20
meni tete na transfuziji kažu uvijek da držim ravno ruku
najbolje je neka si svatko nađe sam od ta dva načina onaj koji mu bolje paše pa neka primjenjuje taj
betty_boop_19 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:30.