Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2013., 12:45   #1
Prijenos porezne obveze - građevinari

Izdvojeno iz teme PDV nakon ulaska u EU.
Moderator lili p.



Evo meni nerješive mozgalice:
Prodavatelj istom kupcu isporučuje robu i obavlja uslugu koja spada pod onaj 'prijenos porezne obveze' (neki građevinski radovi) i želi mu to fakturirati jednim računom. Kako onda izgleda račun, jer, kako kaže dični novi nam Zakon (čl. 79 st. 3):
(3) Porezni obveznik koji obavlja oslobođene isporuke dobara ili usluga mora se u računu pozvati na odredbe ovoga Zakona kojim je to oslobođenje propisano, odnosno na odredbe članka 10. ovoga Zakona ili odgovarajuću odredbu Direktive Vijeća 2006/112/EZ-a ili navesti napomenu koja upućuje na oslobođenje. U tim slučajevima u računu ne smiju biti iskazani podaci iz stavka 1. točaka 8., 9. i 10. ovoga članka, već samo zbrojni iznos naknade.
Znači, zbog robe moram, a zbog usluge NE SMIJEM u računu prikazati
8. stopu PDV-a,
9. iznos PDV-a razvrstan po stopi PDV-a, osim ako se primjenjuje posebni postupak za koji je u smislu ovoga Zakona taj podatak isključen,
10. zbrojni iznos naknade i PDV-a.

Zadnje uređivanje lili p. : 16.09.2013. at 12:21.
PBDudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 17:52   #2
Quote:
PBDudek kaže: Pogledaj post
Evo meni nerješive mozgalice:
Prodavatelj istom kupcu isporučuje robu i obavlja uslugu koja spada pod onaj 'prijenos porezne obveze' (neki građevinski radovi) i želi mu to fakturirati jednim računom. Kako onda izgleda račun, jer, kako kaže dični novi nam Zakon (čl. 79 st. 3):
(3) Porezni obveznik koji obavlja oslobođene isporuke dobara ili usluga mora se u računu pozvati na odredbe ovoga Zakona kojim je to oslobođenje propisano, odnosno na odredbe članka 10. ovoga Zakona ili odgovarajuću odredbu Direktive Vijeća 2006/112/EZ-a ili navesti napomenu koja upućuje na oslobođenje. U tim slučajevima u računu ne smiju biti iskazani podaci iz stavka 1. točaka 8., 9. i 10. ovoga članka, već samo zbrojni iznos naknade.
Znači, zbog robe moram, a zbog usluge NE SMIJEM u računu prikazati
8. stopu PDV-a,
9. iznos PDV-a razvrstan po stopi PDV-a, osim ako se primjenjuje posebni postupak za koji je u smislu ovoga Zakona taj podatak isključen,
10. zbrojni iznos naknade i PDV-a.
mene isto ovo zanima pa ako neko može komentirat;
moram fakturirat obavljene suluge poslovnom partneru koje se sastoje od:
1.usluga prijevoza (za koju mogu raditi prijenos porezne obveze)
2.usluga najma vozila do 30 dana (za koju moram ja u RH obračunati PDV)
a za koje su nam partneri na web portalu, preko kojeg odjavljujemo izvršene intervencije, objedinili u jednu specifikaciju (otvaraju 1 broj slučaja i sve u njemu navode) pa se onda odjavom slučaja automatski sve fakturira na jednom računu kojeg možemo koristiti za potrebe našeg knjigovodstva ili možemo u skladu s tim računom izraditi račun u našem programu (tako je do sada išlo, mi smo preko portala odjavili i u skladu sa računom koji portal kreira mi u našem programu radimo fakturu).
Ali što sad kada čl.79 st.3 kaže ovo što je gore boldano, a oni su to meni spojili u jednu intervenciju na web portalu i ne mogu ih odvojiti a zbog usluge najma vozila moram, dok zbog usluge prijevoza ne smijem na računu iskazati;
8. stopu PDV-a,
9. iznos PDV-a razvrstan po stopi PDV-a, osim ako se primjenjuje posebni postupak za koji je u smislu ovoga Zakona taj podatak isključen,
10. zbrojni iznos naknade i PDV-a.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 22:07   #3
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
mene isto ovo zanima pa ako neko može komentirat;
moram fakturirat obavljene suluge poslovnom partneru koje se sastoje od:
1.usluga prijevoza (za koju mogu raditi prijenos porezne obveze)
2.usluga najma vozila do 30 dana (za koju moram ja u RH obračunati PDV)
a za koje su nam partneri na web portalu, preko kojeg odjavljujemo izvršene intervencije, objedinili u jednu specifikaciju (otvaraju 1 broj slučaja i sve u njemu navode) pa se onda odjavom slučaja automatski sve fakturira na jednom računu kojeg možemo koristiti za potrebe našeg knjigovodstva ili možemo u skladu s tim računom izraditi račun u našem programu (tako je do sada išlo, mi smo preko portala odjavili i u skladu sa računom koji portal kreira mi u našem programu radimo fakturu).
Ali što sad kada čl.79 st.3 kaže ovo što je gore boldano, a oni su to meni spojili u jednu intervenciju na web portalu i ne mogu ih odvojiti a zbog usluge najma vozila moram, dok zbog usluge prijevoza ne smijem na računu iskazati;
8. stopu PDV-a,
9. iznos PDV-a razvrstan po stopi PDV-a, osim ako se primjenjuje posebni postupak za koji je u smislu ovoga Zakona taj podatak isključen,
10. zbrojni iznos naknade i PDV-a.
Je. Kako stvari sada stoje, imaš samo dvije mogućnosti :
1. napraviti dvije fakture i referencirati se na istu "intervenciju"
2. imati program koji će na razini stavaka moći odvojiti "vrste" poreza, i uz to tumačiti Zakon tako da je obračun PDVa po "stopi od 0%" u stvari "ne iskazivanje "stope PDVa". Mislim da je Zakonodavac u ovom slučaju promašio s riječju "iskazani"!
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 16:43   #4
prijenos obveze plaćnja PDV-a ?

Mala smo firma ( u sustavu PDV-a ), glavna djelatnost vodovod i instalacije (po NKD-u 4322), u skladu s time spadamo u ovu grupu poreznih obveznika "uslužno graditeljstvo" te u skladu s time dužni smo iskazivati na računima "prijenos obveze plaćanja PDV-a".
1. slučaj
Ako izvodimo radove na nekoj stambenoj zgradi po nalogu Upravitelja te stambene zgrade koji nas je i angažirao i koji je u sustavu PDV-a, a radove plaća Upravitelj iz pričuve stambene zgrade (koja nema OIB, niti je u sustavu PDV-a). Da bi zadovoljili formu računa, račun ispostavljamo na Upravitelja s napomenom gdje su radovi izvedeni. Ako se gleda tko je krajnji korisnik, a to je stambena zgrada (budući da Upravitelj djeluje u ime i za račun te zgrade, tj. zgrada mu je nalogodavatelj) tada naša firma ispostavlja račun sa iskazanim PDV-om kao i do sad i ne radi prijenos obveze plaćanja? Da li smo dobro shvatili? Molimo Vas ispravite nas ako griješimo.
Svaki odgovor je dobrodošao
lp
confused77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 18:24   #5
Quote:
confused77 kaže: Pogledaj post
Da li smo dobro shvatili?
Dobro ste shvatili

Ide s PDV-om i tu nema prijenosa obveze.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 19:32   #6
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Dobro ste shvatili

Ide s PDV-om i tu nema prijenosa obveze.
Poštovana lili p. puno Vam hvala na odgovoru. Bili bismo Vam jako zahvalni kad bi nam pomogli i kod druge situacije:
2. slučaj
Većina građana u određenim bankama imaju otvorene račune, te im njihove banke i nude raznorazne pakete..."ako uzmeš ovaj paket imaš pravo na pomoć u kući ili šlepanje auta 2 puta godišnje putem naše asistencije". I tada npr. gospodinu Peri Periću iz Zagreba dogodi se puknuće cijevi ili neka poplavica u kući, on nazove besplatni telefonski broj 0800xxxxx i prijavi kvar,u biti poziv odlazi u Austriju, a oni pak prosljeđuju taj poziv hrvatskoj tvrtci koja ima s njima sklopljen ugovor i ta hrvatska tvrtka nas angažira i mi izlazimo na intervenciju. Fakturu ispostavljamo na tu HR tvrtku (koja je u sustavu PDV-a), a ona prefakturira naše usluge u Austriju i plaćaju joj iz Austrije, a ona plaća nas, a krajnji korisnik je g. Pero Perić koji plaća nešto veću naknadu banci pošto je izabrao taj paket. Usluga je izvršena u ZG-u pošto je krajnji korisnik g. Perić iz Zagreba. Što je s PDV-om u ovom slučaju???? Do sad smo ispostavljali fakturu sa PDV-om HR tvrtci koja nas je angažirala, ali što sad napraviti kad je ovaj novi Zakon????
confused77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 21:02   #7
Quote:
confused77 kaže: Pogledaj post
Do sad smo ispostavljali fakturu sa PDV-om HR tvrtci koja nas je angažirala, ali što sad napraviti kad je ovaj novi Zakon????
Koliko ja razumijem situaciju, vi radite prijenos obveze na firmu koja će u konačnici i platiti za vašu uslugu.
A dio kako će ta firma regulirati svoje odnose sa fizičkom osobom koja koristi njihove usluge, nije tvoj problem

Dajte provjerite još s nekim tko zna sigurno. U ovom času nisam sigurna ni u jedan odgovor

Quote:
Jadanka kaže: Pogledaj post
Izvozim drva u paletama u Italiju. Da li račun može biti izražen u € ????? Ili kunama? Molim vas da mi netko detaljno objasni ako zna. Hvala unaprijed.
Račun mora biti iskazan u kunama, a moža dodatno i u nekoj drugoj valuti. Prelistaj malo postove ove teme već smo o tome pričali
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 00:02   #8
Quote:
confused77 kaže: Pogledaj post
Poštovana lili p. puno Vam hvala na odgovoru. Bili bismo Vam jako zahvalni kad bi nam pomogli i kod druge situacije:
2. slučaj
Većina građana u određenim bankama imaju otvorene račune, te im njihove banke i nude raznorazne pakete..."ako uzmeš ovaj paket imaš pravo na pomoć u kući ili šlepanje auta 2 puta godišnje putem naše asistencije". I tada npr. gospodinu Peri Periću iz Zagreba dogodi se puknuće cijevi ili neka poplavica u kući, on nazove besplatni telefonski broj 0800xxxxx i prijavi kvar,u biti poziv odlazi u Austriju, a oni pak prosljeđuju taj poziv hrvatskoj tvrtci koja ima s njima sklopljen ugovor i ta hrvatska tvrtka nas angažira i mi izlazimo na intervenciju. Fakturu ispostavljamo na tu HR tvrtku (koja je u sustavu PDV-a), a ona prefakturira naše usluge u Austriju i plaćaju joj iz Austrije, a ona plaća nas, a krajnji korisnik je g. Pero Perić koji plaća nešto veću naknadu banci pošto je izabrao taj paket. Usluga je izvršena u ZG-u pošto je krajnji korisnik g. Perić iz Zagreba. Što je s PDV-om u ovom slučaju???? Do sad smo ispostavljali fakturu sa PDV-om HR tvrtci koja nas je angažirala, ali što sad napraviti kad je ovaj novi Zakon????
po meni se ova priča vama tu završava, vi fakturirate poreznom obvezniku u RH, dakle nema prijenosa porezne obveze, na računu iskazujete pdv. to što će oni dalje nekome to prefakturirati ili neće vas se to ne tiče niti vi morate znati kako dalje priča ide. mi imamo sličnu situaciju (vučna služba) i ja gledam samo kome ja to direktno fakturiram a kamo to sve dalje ide ne znam i nije me briga
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 06:23   #9
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
po meni se ova priča vama tu završava, vi fakturirate poreznom obvezniku u RH, dakle nema prijenosa porezne obveze, na računu iskazujete pdv. to što će oni dalje nekome to prefakturirati ili neće vas se to ne tiče niti vi morate znati kako dalje priča ide. mi imamo sličnu situaciju (vučna služba) i ja gledam samo kome ja to direktno fakturiram a kamo to sve dalje ide ne znam i nije me briga
Tu se radi o prijenosu obveze gradjevinara. Nije u pitanju "izvoz"
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 10:29   #10
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Tu se radi o prijenosu obveze gradjevinara. Nije u pitanju "izvoz"
Ups, pardon.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 14:13   #11
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Koliko ja razumijem situaciju, vi radite prijenos obveze na firmu koja će u konačnici i platiti za vašu uslugu.
A dio kako će ta firma regulirati svoje odnose sa fizičkom osobom koja koristi njihove usluge, nije tvoj problem

Dajte provjerite još s nekim tko zna sigurno. U ovom času nisam sigurna ni u jedan odgovor
puno Vam hvala , nekako i ja mislim da će biti tako, da će se raditi prijenos obveze na tu HR tvrtku, no provjeriti ću još
confused77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 14:14   #12
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
Ups, pardon.
nema problema, drago mi je da ste se uključili...što više mišljenja...prije ćemo doći do rješenja
confused77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 11:55   #13
Molim pomoć! Vezano uz ove građevinske usluge i prijenos obveze. Ako mi kao podizvođač radimo situaciju glavnom izvođaču, a investitor je jedan Grad koji nije obveznik PDV-a. Da li ja sad svejedno radim prijenos porezne obveze na izvođača (koji je obveznik) bez obzira što investitor nije obveznik, a on onda investitoru obračunava PDV?
E, i da li je izgradnja odnosno rekonstrukcija javne rasvjete građevinska usluga (radi se rekonstrukcija npr. jedne ulice u gradu, a mi kao podizvođač radimo javnu rasvjetu)?
Rosalita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 07:46   #14
Cool

Quote:
Rosalita kaže: Pogledaj post
Molim pomoć! Vezano uz ove građevinske usluge i prijenos obveze. Ako mi kao podizvođač radimo situaciju glavnom izvođaču, a investitor je jedan Grad koji nije obveznik PDV-a. Da li ja sad svejedno radim prijenos porezne obveze na izvođača (koji je obveznik) bez obzira što investitor nije obveznik, a on onda investitoru obračunava PDV?
E, i da li je izgradnja odnosno rekonstrukcija javne rasvjete građevinska usluga (radi se rekonstrukcija npr. jedne ulice u gradu, a mi kao podizvođač radimo javnu rasvjetu)?
Kod građevinskih usluga do prijenosa porezne obveze na primatelja usluge može doći samo u slučaju ako je primatelj usluge upisan u registar obveznika PDV-a. I to se da provjeriti putem interneta. Odgovor je dala porezna uprava na svojim stranicama (najčešća pitanja), a izaslo u večernjem:
http://www.vecernji.hr/biznis/evo-st...-clanak-580966
saskoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:19   #15
Mogu ja još nešto pitati?
Naime, kod onog famoznog tuzemnog prijenosa porezne obveze za građevinare iz članka 75. stavka 3. točke a) Zakona, neki mi tvrde da u stavkama takvog računa smijem navesti samo naziv/opis radova, tj. da ne smijem u zasebnim stavkama računa iskazati stavke radova i stavke materijala sa pripadnim količinama i cijenama, npr.
1. usluga ugradnje klime 2 kom x 500 kn = 1000 kn
2. klima A 1 kom x 2000 kn = 2000 kn
3. klima B 1 kom x 4000 kn = 4000 kn
već da mora biti samo
1. usluga dobave i ugradnje dvije klime 1 kom x 7000 kn
ili
1. usluga dobave i ugradnje klime A 1 kom x 2500 kn
2. usluga dobave i ugradnje klime B 1 kom x 4500 kn
Mislim da bi i kupcu i meni bilo jednostavnije i lakše i razumljivije da mu izdam prvu verziju računa, normalno sa zakonski iskazanom napomenom o neobračunavanju poreza
PBDudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 16:29   #16
synesis i račun sa stavkom koja ima oslobođenje te stavkom koja je oporeziva

Quote:
PBDudek kaže: Pogledaj post
Evo meni nerješive mozgalice:
Prodavatelj istom kupcu isporučuje robu i obavlja uslugu koja spada pod onaj 'prijenos porezne obveze' (neki građevinski radovi) i želi mu to fakturirati jednim računom. Kako onda izgleda račun, jer, kako kaže dični novi nam Zakon (čl. 79 st. 3):
(3) Porezni obveznik koji obavlja oslobođene isporuke dobara ili usluga mora se u računu pozvati na odredbe ovoga Zakona kojim je to oslobođenje propisano, odnosno na odredbe članka 10. ovoga Zakona ili odgovarajuću odredbu Direktive Vijeća 2006/112/EZ-a ili navesti napomenu koja upućuje na oslobođenje. U tim slučajevima u računu ne smiju biti iskazani podaci iz stavka 1. točaka 8., 9. i 10. ovoga članka, već samo zbrojni iznos naknade.
Znači, zbog robe moram, a zbog usluge NE SMIJEM u računu prikazati
8. stopu PDV-a,
9. iznos PDV-a razvrstan po stopi PDV-a, osim ako se primjenjuje posebni postupak za koji je u smislu ovoga Zakona taj podatak isključen,
10. zbrojni iznos naknade i PDV-a.
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
moram fakturirat obavljene suluge poslovnom partneru koje se sastoje od:
1.usluga prijevoza (radit se prijenos porezne obveze temeljem čl.17.)
2.usluga najma vozila do 30 dana (moram ja u RH obračunati i iskazati PDV)

Izvršene intervencije odjavljujemo preko partnerovog web portala preko kojeg odmah izrađujemo račun kojeg printamo i šaljemo našem partneru ( računu je razrađen po stavkama i one su iskazane u EUR) - postoji polje u kojem se definira broj računa pa se tu pozovemo na broj računa pod kojim će račun biti napisan u synesisu (za naše knjige, ne razbijamo račun po stavkama nego samo napišemo Prijevoz prema specifikaciji br:___) i u prilogu našeg računa ostavljamo specifikaciju usluga izlistanu sa partnerovog web portala.

Međutim, partner je ove 2 usluge (oslobođenu i oporezivu) objedinio u jednu specifikaciju (kako su obje usluge za istog korisnika otvorili su jedan slučaj i u njemu objedili obje garancije) pa se onda odjavom slučaja automatski sve fakturira na jednom računu; čak ako hoću to sebi odvojiti na dva računa nemam njima di naznačiti da je to kod nas išlo na dvije fakture jer imam samo jedno polje u koje se upisuje broj računa.

Ali što sad kada čl.79 st.3 kaže ovo što je gore boldano, a oni su to meni spojili u jednu intervenciju na web portalu i ne mogu ih odvojiti a zbog usluge najma vozila moram, dok zbog usluge prijevoza ne smijem na računu iskazati;
8. stopu PDV-a,
9. iznos PDV-a razvrstan po stopi PDV-a, osim ako se primjenjuje posebni postupak za koji je u smislu ovoga Zakona taj podatak isključen,
10. zbrojni iznos naknade i PDV-a.
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
Je. Kako stvari sada stoje, imaš samo dvije mogućnosti :
1. napraviti dvije fakture i referencirati se na istu "intervenciju"
2. imati program koji će na razini stavaka moći odvojiti "vrste" poreza, i uz to tumačiti Zakon tako da je obračun PDVa po "stopi od 0%" u stvari "ne iskazivanje "stope PDVa". Mislim da je Zakonodavac u ovom slučaju promašio s riječju "iskazani"!

može opet mala pomoć s ovime?
Hoće li biti u redu ako ja u synesisu (modul Prodaja) napišem račun u kojem će u onom dijelu stavke pod r.br.
1. pisati Prijevoz vozila prema specifikaciji:__ pa tu odaberem tarifni br. koji se odnosi na oslobođenje i piše mi onda PDV 0%,
2.pisati Usluga rent-a-car i stavim tar.br koji se odnosi na 25% pa će se u tom retku viditi da ima pdv 25%?

u synesisu se ispod tog dijela sa stavkama se na računu vidi rubrika Oslobođenje o PDV-a (Zakonska osnova:Prijenos porezne obveze temeljem čl.17.) međutim nije posebno navedeno da se to odnosi (u ovom slučaju) na stavku r.br.1 nego ispada da se odnosi na cijeli račun pa me muči da li to uopće smijem staviti na istu fakturu ili ću ipak morati odvajati?! kako biste vi postupili?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 14:22   #17
Quote:
PBDudek kaže: Pogledaj post
Mogu ja još nešto pitati?
Naime, kod onog famoznog tuzemnog prijenosa porezne obveze za građevinare iz članka 75. stavka 3. točke a) Zakona, neki mi tvrde da u stavkama takvog računa smijem navesti samo naziv/opis radova, tj. da ne smijem u zasebnim stavkama računa iskazati stavke radova i stavke materijala sa pripadnim količinama i cijenama, npr.
1. usluga ugradnje klime 2 kom x 500 kn = 1000 kn
2. klima A 1 kom x 2000 kn = 2000 kn
3. klima B 1 kom x 4000 kn = 4000 kn
već da mora biti samo
1. usluga dobave i ugradnje dvije klime 1 kom x 7000 kn
ili
1. usluga dobave i ugradnje klime A 1 kom x 2500 kn
2. usluga dobave i ugradnje klime B 1 kom x 4500 kn
Mislim da bi i kupcu i meni bilo jednostavnije i lakše i razumljivije da mu izdam prvu verziju računa, normalno sa zakonski iskazanom napomenom o neobračunavanju poreza
primjetih da spominjete klima uređaje. Da li se bavite i servisima istih i kako to fakturirate?
Navodno da se servisi klima uređaja, pa čak i bojlera ne tretiraju kao građ.usluga, te se fakturiraju sa PDV-om, ali zato kod fakturiranja popravka istih se radi prijenos porezne obveze?

Ovo sa građevinom su totalno zakomplicirali i sad ni Porezna, niti RRIF-ovi savjetnici ne znaju kud i kamo!
confused77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 19:13   #18
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Dobro ste shvatili

Ide s PDV-om i tu nema prijenosa obveze.
Poštovana lili p.,
sad primjetih da je izašlo novo tumačenje PDV-a u graditeljstvu na stranicama porezne. Muči me pitanje pod brojem 6 i odgovor na isto. Da li sam dobro shvatila da se Upraviteljima ipak ispostavlja faktura s prijenosom porezne obveze iako Upravitelj plaća sa računa stambene zgrade koja nije u sustavu PDV-a?
confused77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 19:23   #19
Porezna obveza se ne može prenijeti na nekoga tko nije obveznik pdv-a.
Piše i u odgovoru br 5.
"Porezni obveznik upisan u registar obveznika PDV-a u tuzemstvu obvezan je prema članku 75. stavku 3. Zakona, odnosno članku 151. stavku 1. Pravilnika platiti PDV kada mu porezni obveznik koji je upisan u registar obveznika PDV-a u tuzemstvu obavi građevinske usluge kojima se smatraju usluge u vezi s izgradnjom, održavanjem, rekonstrukcijom ili uklanjanjem građevina, uključujući usluge popravka i čišćenja tih građevina. "

i
"Napominjemo da naručitelji građevinskih usluga koji nisu upisani u registar obveznika PDV-a, ne mogu primijeniti postupak prijenosa porezne obveze."
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 19:39   #20
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Porezna obveza se ne može prenijeti na nekoga tko nije obveznik pdv-a.
Piše i u odgovoru br 5.
"Porezni obveznik upisan u registar obveznika PDV-a u tuzemstvu obvezan je prema članku 75. stavku 3. Zakona, odnosno članku 151. stavku 1. Pravilnika platiti PDV kada mu porezni obveznik koji je upisan u registar obveznika PDV-a u tuzemstvu obavi građevinske usluge kojima se smatraju usluge u vezi s izgradnjom, održavanjem, rekonstrukcijom ili uklanjanjem građevina, uključujući usluge popravka i čišćenja tih građevina. "

i
"Napominjemo da naručitelji građevinskih usluga koji nisu upisani u registar obveznika PDV-a, ne mogu primijeniti postupak prijenosa porezne obveze."
sorry, navela krivi br. pitanja...ma ni meni nema logike da se radi prijenos, ali danas nam se požalio jedan kooperant da mu je jedan Upravitelj vratio fakture na ispravak i da oni traže da navede prijenos porezne obveze na svojim IRA-ma, pa me to totalno zbunilo
confused77 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:19.