Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2018., 18:02   #1
Iduće godine uvodi se PDV na sve pakete do 22 eura, koji dolaze iz zemalja izvan EU

http://www.index.hr/vijesti/clanak/l...e/1020401.aspx

Izgleda da je odzvonilo jeftinoj robi iz Kine. Osim što će se na nju plaćati PDV, vjerojatno će tu biti i drugih dodatnih troškova.
Naravno da će reći da nas na to prisiljava EU. Poznavajući hrvatske prilike, ne bih se čudio da se sav taj novac samo pretoči u nove uhljebe.
Volim EU.
Arsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 18:28   #2
Pretpostavljam da nisi EU-poduzetnik, pa čak ni EU-trgovac.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 18:59   #3
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da nisi EU-poduzetnik, pa čak ni EU-trgovac.
Ukratko, ne slažem se s ničim što mi poskupljuje život, pa ni s ovim. Ovo je samo povećanje poreznog opterećenja, odnosno udar na standard. Ništa dobroga, a toga će biti još.
Koliko se sjećam, čak i u Jugi si mogao nešto uvesti bez plaćanja poreza.
Arsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 19:21   #4
Quote:
Arsen kaže: Pogledaj post
Ukratko, ne slažem se s ničim što mi poskupljuje život, pa ni s ovim. Ovo je samo povećanje poreznog opterećenja, odnosno udar na standard. Ništa dobroga, a toga će biti još.
Koliko se sjećam, čak i u Jugi si mogao nešto uvesti bez plaćanja poreza.
Ne slažeš se ??

Šta misliš dali se slaže onaj koji proizvodi istovrsni proizvod a na njega se plaća PDV ?

Nije to nikakav udar na standard ako se na nekoj drugoj stavci smanji porezno terećenje,
na pr. smanji porez na dohodak.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 19:30   #5
Quote:
Arsen kaže: Pogledaj post
Ukratko, ne slažem se s ničim što mi poskupljuje život, pa ni s ovim..
Ne sumnjam da bi jednako zdušno branio mjeru da tvoj kolega radi isti posao kao i ti, a da na njegov proizvod nema poreza.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 19:32   #6
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Ne slažeš se ??

Šta misliš dali se slaže onaj koji proizvodi istovrsni proizvod a na njega se plaća PDV ?

Nije to nikakav udar na standard ako se na nekoj drugoj stavci smanji porezno terećenje,
na pr. smanji porez na dohodak.
Poznavajući hrvatske prilike, ne slažem se.
Ne slažem se zato što mislim da se zbog toga neće smanjiti druga porezna opterećenja. Tendencija treba biti prema smanjenju poreza, a ne nametanju novih. Država je definitivno preskupa.
Arsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 19:45   #7
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne sumnjam da bi jednako zdušno branio mjeru da tvoj kolega radi isti posao kao i ti, a da na njegov proizvod nema poreza.
U Hrvatskoj se malo što isplati, zato što država svojim mjerama uništava poduzetništvo. Tu su zaista najmanji problem jeftini paketi iz Kine.
A ovih 25% PDV-a pretvorit će se u 100% poskupljenja kad se nadodaju svi poštanski dodaci.
Arsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 20:07   #8
Quote:
Arsen kaže: Pogledaj post
Poznavajući hrvatske prilike, ne slažem se.
Ne slažem se zato što mislim da se zbog toga neće smanjiti druga porezna opterećenja. Tendencija treba biti prema smanjenju poreza, a ne nametanju novih. Država je definitivno preskupa.
Nemože se tvrditi da se ne čine naporii smanje neka porezna terećenja, poput poreza na dohodak i ukidanje nekih parafiskalnih nameta.
To je daleko bolji smjer, nego ići na smanjenje PDV, jer povećava konkurentnost domaće proizvodnje.
I to je smanjenje poreznih terećenja, koja imaju veći učinak na standard nego što nečeš platiti PDV na neke kinesku, najčešće bofl robu.

To je jedan od rijetkih preostalih instrumenta da se poveća konkurentnost gospodarstva, kad smo se već 93 odrekli samostalne monetarne politike i tečajnog instrumenta.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 05:23   #9
Quote:
Arsen kaže: Pogledaj post
http://www.index.hr/vijesti/clanak/l...e/1020401.aspx

Izgleda da je odzvonilo jeftinoj robi iz Kine. Osim što će se na nju plaćati PDV, vjerojatno će tu biti i drugih dodatnih troškova.
Naravno da će reći da nas na to prisiljava EU. Poznavajući hrvatske prilike, ne bih se čudio da se sav taj novac samo pretoči u nove uhljebe.
Volim EU.
Nije to stvar EU, već RvaCke potrebe da zadovolji svoje uhljebe.

Treba to plaćati, nisu uhljebi mala stvar.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 15:02   #10
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Šta misliš dali se slaže onaj koji proizvodi istovrsni proizvod a na njega se plaća PDV ?
Istovrsni proizvod?? Jer mi iza 1991. baš imamo industriju elektronike??

A kako je krenulo i odjeće, obuće, i hrpe drugih stvari.
Kunta Sphincte is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 19:54   #11
Nema nam druge, mi imamo tako razvijenu industriju, a Kina nas uništava dumpingom.

Nadaleko su poznati hrvatski smartphone-i, računala, potrošačka elektronika, odjeća, obuća....
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 21:09   #12
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne sumnjam da bi jednako zdušno branio mjeru da tvoj kolega radi isti posao kao i ti, a da na njegov proizvod nema poreza.
Ali na kineske proizvode placa se porez, u Kini.
Po tvojoj logici sve sto ima drugacije druskove proizvodnje bi trebalo udariti kaznenim tarifama. Npr. u Wolfsburgu se proizvode Golfovi i gle vraga, efikasni su u tome, pogotovo kad se to usporedi s cijenom Golfova koje bi kod nas proizvodila drzavna firma, pa ajmo nabit neke divlje tarife na aute iz Njemacke...

Ako cemo biti jedini u EU onda jednostavno nema direktnog narucivanja, odnosno narucit cemo na postu u Brezicama, pa otici tamo po robu, jer eto, domaca uhljebarija ce bacat klocne gradjanima pod noge, u glave i prozore, iz objesti i gluposti, jer nema sta pametnije raditi.

Svaka drzava koju znam ima neki minimum vrijednosti ispod kojeg se ne placa nista.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 09:35   #13
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne sumnjam da bi jednako zdušno branio mjeru da tvoj kolega radi isti posao kao i ti, a da na njegov proizvod nema poreza.
Načelno, nemam ništa protiv da se na takvu robu plaća porez.

Međutim.

Tu se postavljaju mnoga praktična pitanja.
Netko mora taj porez obračunati i naplatiti. Radi se o relativno malim iznosima, a nitko to neće raditi badava. Porez na 50 kn vrijedan paketić je 12,5 kuna. Ali kad netko zaračuna trošak tog oporezivanja, to bi moglo biti i 25 kn.
Nadalje, tu je i vječito pitanje stvarne vrijednosti paketića.
Ta je roba , naročito neka bofl elektronika, kamere i sl. tako jeftina da često naručitelji imaju problema dokazati da su to uistinu toliko platili.


Postavljam racionalno pitanje - zašto se ozbiljni uvoznik iz EU ne bi bavio takvim uvozom i tako suzbilo to individualno naručivanje?

Ako ja privatno naručim recimo Go Pro kameru za 100 kn, plus 30 kn troškovi dostave. Ukupno 130 kn.
Ako tvrtka uvoznik narči kontejner takve robe, vjerojatno će dobiti takvu istu kameru po cijeni ispod 40 kn. Transportni trošak je zanemariv.Da na to stavi carinu, pdv, maržu 100% - još uvijek je ispod 130 kn!

A siguran sam da bi mnogi radije istu robu platili ovdje u trgovini i 20% više nego ju mogu dobiti ovakvim naručivanjem - em su sigurni da će robu i dobiti, em imaju i neku graranciju.

Dakle - postavlja se pitanje:

Zašto da ovakva uredba štiti nesposobne trgovce koji nisu sposobni raditi sa maržom od preko 100% ?

Zadnje uređivanje thortwins : 27.01.2018. at 10:24.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 10:12   #14
Naši genijalci iz vlade su se opet genijalno dosjetili poticati poduzetništvo - uvođenjem novih državnih nameta.

Iz dana u dan me oduševljava genijalnost ovih naših genijalaca iz vlade.
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2018., 17:04   #15
Dobro koliko je sigurno da će to biti od iduće godine? Gledao vijesti i čitao po netu piše da do 2021 se mora to uvesti nigdje nije definitivno i izričito navedeno da će to biti 2019. nego samo navodno...koliko znam ako netko ima drugu informaciju neka me slobodno demantira..
Ivan skeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2018., 22:22   #16
Quote:
Ivan skeka kaže: Pogledaj post
Dobro koliko je sigurno da će to biti od iduće godine? Gledao vijesti i čitao po netu piše da do 2021 se mora to uvesti nigdje nije definitivno i izričito navedeno da će to biti 2019. nego samo navodno...koliko znam ako netko ima drugu informaciju neka me slobodno demantira..
Koliko sam ja shvatio, to je u planu za neko naredno razdoblje, kroz koju godinu. Ako ništa drugo, smanjit će se opterećenej poštara koji će imati za nositi jedno 97% manje pošiljki.

Ako bi ovo zaživjelo na nivou EU, vjerujem da bi Kinezi mogli početi pojačane operacije iz EU skladišta, ukoliko im je EU tržište dovoljno vrijedno da se takva investicija isplati. Morat će jebene tarife nametnut Kinezima da ih učine nekonkurentnima.

I da se složim se nekim posterima ovdje, nema te regulative (naročito u HR) koja neće dodatno uništiti tržište. "Država" bi se trebala naplaćivati od usluga koje pruža i odjebati od svega ostaloga. To bi riješilo 99% problema koje imamo danas.
mkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 12:58   #17
Quote:
mkey kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja shvatio, to je u planu za neko naredno razdoblje, kroz koju godinu. Ako ništa drugo, smanjit će se opterećenej poštara koji će imati za nositi jedno 97% manje pošiljki.

Ako bi ovo zaživjelo na nivou EU, vjerujem da bi Kinezi mogli početi pojačane operacije iz EU skladišta, ukoliko im je EU tržište dovoljno vrijedno da se takva investicija isplati. Morat će jebene tarife nametnut Kinezima da ih učine nekonkurentnima.

I da se složim se nekim posterima ovdje, nema te regulative (naročito u HR) koja neće dodatno uništiti tržište. "Država" bi se trebala naplaćivati od usluga koje pruža i odjebati od svega ostaloga. To bi riješilo 99% problema koje imamo danas.
Kinezi već imaju masu skladišta za elektroniku po Europi, tako da me živo zanima kome i što uvode. Samo će sad još povećati kapacitete.

@thortwins, čitaj šta sam napisao. Kinezi će zauzeti tržište, zapravo već jesu dobar dio.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 16:41   #18
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Kinezi već imaju masu skladišta za elektroniku po Europi, tako da me živo zanima kome i što uvode. Samo će sad još povećati kapacitete.
Imaju oni ta skladišta ali čini mi se da je kod dosta trgovina to još uvijek muljaža ili makar granična muljaža. Makar što se tiče mobitela i iskustva kojeg sam imao s par trgovina.

U dva od tri slučaja, mobitel kojeg sam kupio s EU skladišta nije došao s nekakvog ocarinjenog EU stocka. Jedan je bio u tranzitu, jedan je išao direkt iz Hong Konga ali sam imao kao nekakvo "carinsko osiguranje" koje je prošibalo kroz administraciju za jedan dan s DHLom. Što su i kako oni to plaćali u tom slučaju pojma nemam. Telefon je naravno bio nešto skuplji sa tim nadgradnjama.

U trećem slučaju nije bilo nikakvih problema, telefon je stvarno prošao kao da je ocarinjen. Ili je našoj carinskoj pošti promakao, što čisto sumnjam.

U svakom slučaju, očekujem da ako uvedu taj porez, EU skladišta će postati normalna stvar.
mkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 16:57   #19
Pošto se ide na udaranje PDVa na te male iznose vjerojatno su namirisali
novi plijen kako bi neoporezivani dio došao na nulu. Pošto se masu sitnica kupuje preko ebay tako će najvjerojatnije ta trgovina sitnicama propasti
na korist EU proizvođačima tih sitnica (smiješan razlog). Mene ne čudi ovo.
prince lorang is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:22.