Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2018., 12:04   #21
Uvedeno pravilo teme: zabrana negiranja žrtava Jasenovca

Odnedavno je na forum.hr, kao alat moderatora, uveden novi karton "kršenje pravila teme", koji nosi 25 kaznenih bodova.

Na topicu "Koncentracijski logor (Grupa logora) Jasenovac" uvedeno je pravilo teme: Zabranjeno je negiranje karaktera KL Jasenovac kao logora smrti, kao i opće negiranje žrtava ustaškog terora. To je pro-fašistička propaganda i jednako loše kao i negiranje holokausta (ili, slično, negiranje genocida nad Armencima i negiranje genocida u Srebrenici, što je također kažnjivo u nekim europskim državama).

Kršenje tog pravila bit će promptno kažnjavano. U ponovljenom slučaju, forumaš će biti kažnjen kartonom s većim brojem kaznenih bodova.

Naravno, isto pravilo o zabrani negiranja vrijedi i kad se ta tema spomene na drugim topicima.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 08.03.2018., 22:26   #22
Ima puno teza o kojima se može diskutirati, čak i ako su netočne, ali imaju bar neke veze sa stvarnošću. Ali ima i nekih, koje su toliko bez veze sa stvarnošću, a plasiraju se kao nešto što je nesumnjivo i na zloban i provokativan način, da je to klasični primjer trolanja.

Jedna od primjera takve teze, koja se plasira da bi se minirala racionalna diskusija, jest da su komunisti imali program stvaranja jugoslavenske nacije, ili čak da su partizani bili jugoslavenski šovinisti. To, jednostavno, nije točno, i svakome tko se iole interesirao za programe KPJ, formiranje DFJ/FNRJ/SFRJ isl. zna, da to nije točno.

Da netko poriče kako su nove komunističke vlasti masovno ubijale zarobljenike i političke protivnike, to bi isto bilo trolanje, jer nesumnjivo je da jesu.

Mogu recimo tolerirati ako inzistirate da je Tito bio u Španjolskoj u ekipi za likvidacije trockista. Za to nema nikakvih dokaza pa ni indicija, ali nije načelno nemoguće, kao što sam pisao neki dan: Josip Broz / Friedrich Walter / Tito bio je odani vojnik komunističkoga pokreta, i on bi radio i to, da su mu naredili. Ali znamo da je radio druge poslove. Ali gornji slučaj, tvrdnje da su komunisti ili čak "partizani" kao cjelina propagirali jugoslavenski šovinizam, netočna je na načelnom nivou.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 08.05.2018., 04:32   #23
Ako imate primjedbu na nešto što sam ja napisao, nemojte prijavljivati post, jer ta prijava ide moderatorima, dakle prvenstveno meni. Za primjedbe na moderatore, koje razmatraju supermoderatori i administratori, koristite podforum PŽK.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 23.05.2018., 18:26   #24

1.

Pravilo je foruma da slike, koje se unose u post, smiju biti široke najviše 640 piksela.

Razlog je što šire slike izobličuju prikaz stranice na ekranu, pa tekstovi u postovima mogu "procuriti" na desnoj strani.

Ako je slika veća, možete ili u tekst staviti samo poveznicu, ili sliku smanjiti pa je takvu uvrstiti u tekst.

2.

Ako kopirate neki post ili dio posta na koji želite odgovoriti, izbacite sliku iz citata!


3.

Usput dodajem, nije pravilo foruma ali je praktično: nemojte ekstenzivno citirati cijeli podulji post, pogotovo ne da biste dodali sasvim kratak komentar, nego citirajte samo onu rečenicu ili pasus na koji odgovarate. Tako se ne zatrpava stranica i lakše je za čitanje.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 09.06.2018., 21:56   #25
Kako je topic "Dragi moderatore" sada zaključani i više nije prikvačen na vrh, prenosim i ovdje post administratora:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=7...&postcount=407

Za sve žalbe na moderatorske odluke imate PŽK. Ova tema nije predviđena da služi žalbama već za savjete i preporuke kako unaprijediti pdf. S obzirom da se očito zloupotrebljava, i to već jako dugo vremena, odluka administracije je da se topic zaključa. Ako se želite žaliti na moderatorske odluke, već imamo pdf za to. Možda se nakon nekog vremena ponovo otvori topic za prijedloge i savjete, o tome ćemo odlučiti među sobom, ali to neće biti jako brzo u svakom slučaju.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 09.07.2018., 23:04   #26
Više ljudi je spominjalo sumnju da se forumaš Djuro hipster javlja s više nickova, tj. klonova.

Prijavio sam administratorima, koji imaju alate da to provjere. Zaista se javljao pod još dva nicka, a možda i pod još nekoliko.

Pod jednim od ta dva nicka je pisao zadnji put još 2008., ali s drugim, Tandoori Masala, je pisao na ovom podforumu 2013., a onda opet dvije poruke u topicu "Tumačenje povijesnih migracija pomoću populacijske genetike" u listopadu 2017.. Valjda je tada imao ban pod osnovnim nickom.

@Djuro, to je protiv pravila foruma. Nemoj to više raditi, jer može slijediti perma za sve klonove.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 10.07.2018., 15:48   #27
Nešto o trolanju, i o tome što NIJE trolanje, nego suprotno

U jednoj raspravi na pdf-u dobio sam vrlo čudnu zamjerku na sintagmu "Koliko znam", koju nerijetko koristim. Moja rečenica je počinjala s »Koliko znam, nema nijednog dokaza (…)«, a jednom se forumašu učinilo da je korištenje fraze "Koliko znam" = trolanje!?

Korištenje takve fraze, ograde kad se neki stav iznosi, jest suprotno trolanju. Priznao sam mogućnost da je moje znanje manjkavo i da postoji neki dokaz za koji ne znam. To je analogno ogradama, koje se sreću u znanstvenim radovima: "Koliko zasad znamo", "Prema dosadašnjim istraživanjima" isl..

Mislim da je dobra navika u diskusijama koristiti tu skromnu frazu, priznajući moguće granice svoga znanja.

(Naravno, ponekad se može koristiti i ironično, pa i sarkastično; ali ovdje to nije bio slučaj.)

Forumašu se učinilo, da frazu "koliko znam" koristim kao "argument negiranja protivnika u diskusiji". To nije točno. Govorim o dokazima, ne o ljudima. Dopuštam da netko zna više od mene. Nastojim usmjeriti diskusiju na suštinu, na dokaze (ili bar indicije).

Za "trolanje" se na ovom forumu koristi jedna skraćena definicija iz postaRječnik - značenja pojedinih termina korištenih na forumu.
Trollanje znači pisanje s primarnim ciljem da se od sugovornika isprovocira emotivna reakcija ili da se na drugi način ometa normalna rasprava na temi.
Širi je opis na engleskoj wikipediji.
In Internet slang, a troll (/troʊl, trɒl/) is a person who starts quarrels or upsets people on the Internet to distract and sow discord by posting inflammatory and digressive,[1] extraneous, or off-topic messages in an online community (such as a newsgroup, forum, chat room, or blog) with the intent of provoking readers into displaying emotional responses[2] and normalizing tangential discussion,[3] whether for the troll's amusement or a specific gain.

This sense of both the noun and the verb "troll" is associated with Internet discourse, but also has been used more widely. (…)
"Flejmanje" u praksi često izjednačavamo s trolanjem (nemamo na forumu posebni karton za flejmanje), iako "trolanje" ukazuje na suptilnije tehnike da se izazove svađa.

Fraza "Koliko znam" bi zapravo trebala smanjiti vjerojatnost "emotivne reakcije", ispraznog natezanja i "svađe radi svađe". Onaj/ona koji ju koristi, priznaje da nije sveznajuć, te dozvoljava mogućnost da drugi znaju nešto što je za diskusiju bitno.

(Naravno, ponekad se može koristiti i ironično, pa i sarkastično; ali ovdje to nije bio slučaj.)
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 12.07.2018., 18:21   #28
Do kraja srpnja sam manje-više na godišnjem odmoru. Pogledat ću svaki dan što se zbiva i obavljati osnoven moderatorske dužnosti.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 13.07.2018., 16:59   #29
Moja je greška bila, što sam kao moderator pdf-a Povijest zanemarivao dva pod-podforuma. Tu nisam gotovo nikad intervenirao. Pogotovo na ppdf-u "Vojna povijest i tehnologija" (na kojem se međutim gotovo nikad stvarno ne razgovara o povijesti, a uobičajeno ni o tehnologiji, nego o politici) nekim su ljudima popustile sve kočnice. To je vrlo neugodan primjer, što se dogodi kad moderatori ne rade svoj posao.

Konačno sam obratio pažnju na prijave koje su stizale. zato sam sada podijelio, iako se radi o upisima koji su bili prije 2-3 tjedna, ali su uistinu preko svake granice tolerancije, podijelo kartone za trolanje i jednodnevne banove nekolicini sudionika diskusije na topicu "OS BiH".

Karton "jednodnevni ban" (uglavnom se radi i o govoru mržnje, ali sam za prvi put ipak dao slabiji karton.)

Miki Pirs.

Quote:
Ja se iz prve uverio u pismenost,pitomost i kulturu engleskih turista...Narocito u pet ujutro dok sam preskakao dve upishane,debele britanske krompirushe na trotoaru...
karabin

Quote:
anglosaksonska i germanska bagra? da 20st. nisu znali šta je pribor za jelo,da ne brojin dalje. svoje imperije su izgradili na tuđoj krvi i kostima.
Tupson

Quote:
niti jedna od država koje si naveo ne graniče sa srbijom(namjeno pisano malim slovom da ne mislis da je pravopisna greška)a tko graniči sa srbijom( namjerno pisano malim slovom da ne misliš da je pravopisna greška) mora biti na oprezu,jedini faktor nestabilnosti u ovom dijelu svijeta je srbija(namjenro pisano malim slovom da ne misliš da je pravopisna grška) nadalje,srbiji( najmerno pisano malim slovom da nemisliš da je pravopisna greška)treba rasturiti do temelja sve što je poezano sa prozvodnjom bilo kakvog oružja ili povezanog s istim,ali do temelja ma u yaye.ma treba porušiti i sve šljive da ni praćku ne mogu napraviti,
Appalachia-n

Quote:
Balkan je pojam za divljaštvo, prijevaru, prijetvornost, ubijanje, silovanje, pljačku, palež, grabež, mučenje, sakaćenje itd. Nitko ne može nadmašiti primitivizam Balkana bez obzira koliko ukazivali na zločine gore spomenutih.
watrai


Quote:
Nije tebi lako. Vidjelo se to na prvom postu kojeg si na ovom podforumu ostavio.
Primitivizam Balkana koji se ogleda u paležu, pljački, silovanju, grabeži.
OK.
Naprednost zapadnoeuropskih zemalja se ogleda u tome što su gore pobrojane aktivnosti podigli na višu, razvijeniju, industrijaliziranu razinu što se vidjelo tijekom osvajanja obiju Amerika isto kao i u Africi i Aziji.

Američka paravojna konjica je kod Sand Creeka izvršila takav masakr nad Čejenima kakav se ne pamti na primitivnom Balkanu po razini mesarenja žena i djece.

Da ne spominjemo da su konclogore izumili u tvojoj glavi očito superiorni germanski narodi, zapravo Anglosasi koje su kasnije kopirali kontinentalni Sasi aka Nijemci.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 16.07.2018., 11:57   #30
Tehnički problemi

Prijave poruka trenutno ne prolaze.

Ukoliko na podforumu Povjest naiđete na neku neprihvatljivu poruku, molim prijaviti na PŽK, po mogućnosti u https://www.forum.hr/showthread.php?t=1081571
rezon@tor is offline  
Old 06.08.2018., 18:29   #31
1. Svako spominjanje "jugoslavenskih povjesničara" nakon 1991. tretiram kao trolanje. To je primitivna ideološka etiketa, posve isto kao kad su u ono doba nekoga prozvali "buržuaskim povjesničarem".

2. Svaku tvrdnju da je neka nacija "veštačka" (umjetna) je trolanje. Sve su moderne nacije "umjetne", jer su sve nastale i kao produkt napora društvenih elita i državnih vlasti, a pogotovo one "zakašnjele" u istočnim dijelovima Europe.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 12.09.2018., 13:58   #32
Za nick celin ustanovljeno je da je klon jednog nicka koji je dobio permu, pa je i celin trajno baniran na cijelom forumu.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 14.12.2018., 01:10   #33
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Pravilo je foruma da slike, koje se unose u post, smiju biti široke najviše 640 piksela.
U dogovoru s administratorom, toleriram do 800 piksela, iako postoji poseban karton "slika veća od 640 piksela". Vjerojatno nitko više nema tako mali ekran da bi slika od nešto preko 640 piksela "razlila" preko ruba, ali preko 800 već je moguće.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 14.12.2018., 01:13   #34
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Na tepicu "Koncentracijski logor (Grupa logora) Jasenovac" uvedeno je pravilo teme: Zabranjeno je negiranje karaktera KL Jasenovac kao logora smrti, kao i opće negiranje žrtava ustaškog terora.
Da ne bude zabune, pravilo je "teme" a ne "topica", dakle jednako vrijedi za cijeli podforum Povijest.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 17.01.2019., 20:24   #35
Jedna dilema

https://www.forum.hr/showpost.php?p=7...&postcount=146

Slobodan Praljak kao avatar?

Quote:
Wanted123 kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno,kako da moderacija odnosno admini dozvole pojedinim članovima foruma koristiti sliku Slobodana Praljka - osuđenog zločinca za avatar ?
Pitanje jest na mjestu, ali eto, glede mene, iako se nikako osobno ne slažem s takvim izborom, odlučio sam tolerirati. Jest, nema nedvosmislenog odgovora na pitanje dokle bi toleriranje moglo ići, bismo li tolerirali Karadžića, Hitlera, Metoda Trobeca idr..

Dozvoljavam da ljudi smatraju da je sud pogriješio osudivši Praljka i da on nije kriv za zločine. Ili da su njegova eventualna herojska djela važnija od onih sramotnih.

E sad, ako bi netko rekao da ona ubijanja zbog kojih je osuđen nisu stvarno zločin i da sasvim OK ubijati civile isl., onda će slijedit kartoni. Ali neću osuđivati samo na osnovu izbora avatara.

Za Hitlera ili Metod Trobeca, recimo, ima manje dilema. Ali opet, ni zagrebački bend Trobecove krušne peći ne propagira da je Metod Trobec heroj i dobro ubijati ljude.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 04.05.2019., 14:58   #36
Stavio sam na početku naziva tema koje se onodse na "alternativne povijesti", tj. spekulacije o tome što bi bilo da se nešto u povijesti dogodilo drugačije ("alternativne povijesti"), kraticu ŠBBDJB, koja znači "Što Bi Bilo Da Je Bilo". Tako korisnici foruma mogu na prvi pogled vidjeti da ti threadovi pripadaju drugačijem žanru nego uobičajeni, u kojima razgovaramo o onome što se stvarno dogodilo. Polazimo od spekulacija i tu naravno ima više slobode da se unose pretpostavke.

Po mom mišljenju, tu ipak ne bi trebalo odlaziti u posve neobuzdane maštarije, u kojima se pretpostavljaju stvari koje su realno nemoguće ili gomila previše pretpostavki o raznim promjenama.

IMHO takve spekulacije su zanimljive i/ili korisne na dva načina.

1. Pretpostavka da se nešto dogodilo drugačije može nam dati novu perspektivu u razmišljanju o onome što se jest dogodilo. Neke se stvari u povijesti događaju zakonito, a neke neke su posve slučajne, a između toga je prostor mogućnosti, od kojih je samo jedna bila ostvarena, pa možemo diskutirati o zakonitostima i o vjerojatnostima ovog ili onog tijeka događaja.

(Npr. 1914. su europske sile bile podijeljene na u dva velika tabora, koji su bili spremni međusobno zaratiti, pa se zakonito moglo očekivati da rat prije ili kasnije bukne. Postojao je i separatistički pokret među Srbima u Bosni i Hercegovini, što je razumljivo i bilo je praktički neizbježno; a nije čudno ni to što su organizirali atentate - puno atentata je u to doba bilo u Europi. Ali činjenica da je Gavrilo Princip uspio bila je plod slučajnog spleta događaja, "hira sudbine". Mogao je ne uspjeti, i kako bi onda povijest tekla? Možemo tu činiti razne pretpostavke. Uspješan atentat je pokrenuo lanac događaja i postojala je zakonitost u tome, ali mnogo je događaja moglo krenuti drugim putem.)

2. Mogu biti osnova za skicu zanimljive priče iz žanra znanstvene fantastike, podžanr alternativne povijesti. (Npr. razni autori napisali su priče u kojima se 1SR nije dogodio ili je drugačije tekao.)
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 02.08.2019., 17:51   #37
Ako na Svemrežju nađete neki sajt koji vam se dopada i mislite da je važan za razumijevanje povijesti, te želite s njim upoznati čitatelje podforuma Povijest, ono što trebate napraviti jest objaviti poveznicu i dati kratko objašnjenje o sajtu i njegovom sadržaju. Možete naravno dodati poveznice na pojedine tekstove i ukratko prepričati o čemu se radi, prenijeti sažetak, iznijeti osnovne teze i osnovne linije argumentacije, po mogućnosti na hrvatskom (toleriram i prenošenje pasusa na engleskom, jer, ipak, danas naprosto moramo pretpostaviti znanje engleskoga), tako da prosječni čitatelj vidi što je osnovno, pa može odlučiti zanima li ga da temu podrobnije prouči ili pak zanemari jer ga ne zanima.

Ali nikako nemojte ekstenzivno i bez uredničkih intervencija kopipejstati plahte teksta! Forumi služe diskusiji, prenose se osnovne informacije i fokusira na osnovno što se želi reći ili predložiti diskusiji, a ne detaljnoj edukaciji i informiranju. Upravo i jest ljepota Interneta u tome što nam je sadržaj dostupan jednim klikom kad date poveznicu, pa ne treba isti sadržaj ponavljati ovdje. To samo nepotrebno zauzima prostor i sigurno će iritirati mnoge čitatelje.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 08.03.2021., 12:50   #38
Ljudi, molim vas, nemojte se upuštati u amaterske etimologije!! Vidio sam tijekom desetljeća puno fantazija u tom području. Prčkati laički po etimologiji još je gore nego u povijesti generalno. Kao kad nadobudni majstori koji pojma nemaju o recimo automobilima prčkaju po motoru, pa se onda majstor snebiva da što je ovo. (Inače, osobno sam za etimologiju totalni laik, ali znam da sam to.)

Povezivati zagorsku klijet s nekim rimskim generalnom Cletusom - ono, fakat…

OK da vam onak usput svašta padne napamet, možete pitati, možete reći "možda tu ima nešto?", ali nemojte nešto tvrditi na osnovu toga! Ogromna većina onoga što čak i ekspertima padne napamet onak usput nije točno - ali eksperti svoje hipoteze i provjeravaju. To ih čini ekspertima, taj proces provjeravanja - a ne to da "sve znaju", što naravno nije istina. Znanstvenik se definira onim što ne zna, dakle onim što istražuje.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 06.07.2021., 13:53   #39
Preporuka čitateljima podforuma: kad forumaš Wikiceha počne pisati o dijalektima, izoglosama, naglascima isl. - preskočite. Iako obično ima kakav-takav povod da počne sa svojom omiljenom temom, gotovo nikad nije relevantno za temu diskusije, sve je već stoput napisao, a njegovo znanje o jezikoslovlju je upitno.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 20.07.2021., 18:04   #40
U postu #21 upozorio sam da će svako negiranje žrtava logora Jasenovac, a također i svako drugo negiranje žrtava ustaškoga režima i žrtava fašizma generalno, biti kažnjeno kartonom od 25 bodova.

Kod onh koji isti prijestup ponove, karton će biti 100 bodova.

Ako je netko već dobio karton od 100 bodova i laž ponovi, slijedit će karton od 200 bodova.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:45.