Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2018., 15:53   #21
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Je, ali Amerika si to može priuštiti, ali Juga to baš i nije bila u stanju, bar ne sa takvom ekonomijom i unedogled.
Inače što se hipotetske jugoslavenske nuklearne bombe tiče možda misle na bombe u kuferima, jer čisto sumnjam da je bivša Juga imala znanstvene i proizvodne kapacitete za razvoj balističkih raketa kratkog i srednjeg dometa.
Kufer je atomka novije generacije.
U ono doba bi taj kufer morao biti veličine kamiona
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Da sam iskren na to sam i ja pomislio ili možda misle na bombu bumerang u stilu Alana Forda.

To bi već prošlo

@fgzcvijetic
Ovo je fora
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 15:55   #22
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Kao što vidiš, nažalost, priuštila si je. Paranoja i zdrav razum nemaju dodirnih točaka.



Ma kakav crni kufer...

Za nuklearku, i to u nekakvoj hi-tech izvedbi, treba ti minimalno 10 kg plutonija (što je, kroz imploziju sfere, ujedno i najkompaktnije moguće rješenje) ili 50 kg urana.

Evo, ovo je jedna od najmanjih ikad napravljenih:

The M-28 or M-29 Davy Crockett Weapon System was the tactical nuclear recoilless gun (smoothbore) for firing the M-388 nuclear projectile ....
The M-388 round used a version of the Mk-54 warhead, a very small sub-kiloton fission device. The Mk-54 weighed about 51 lb (23 kg), with a yield equivalent to somewhere between 10 and 20 tons of TNT — close to the minimum practical size for a fission warhead...

https://en.wikipedia.org/wiki/Davy_C...nuclear_device)
Ok, nagađam nisam nuklearni fizičar, maksimalni domet je možda hirošimska bomba, a za nju opet treba bombarder.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 16:03   #23
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Kufer je atomka novije generacije.
U ono doba bi taj kufer morao biti veličine kamiona

To bi već prošlo

@fgzcvijetic
Ovo je fora
Dobro onda znači FAP-nuklearna bomba , ali tad se postavlja smisao takve bombe.
Grunf i njegova lansiranja praćkom i ostali slični izumi su nekako u skladu sa Jugovinom.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 16:05   #24
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Kao što vidiš, nažalost, priuštila si je. Paranoja i zdrav razum nemaju dodirnih točaka.



Ma kakav crni kufer...

Za nuklearku, i to u nekakvoj hi-tech izvedbi, treba ti minimalno 10 kg plutonija (što je, kroz imploziju sfere, ujedno i najkompaktnije moguće rješenje) ili 50 kg urana.

Evo, ovo je jedna od najmanjih ikad napravljenih:

The M-28 or M-29 Davy Crockett Weapon System was the tactical nuclear recoilless gun (smoothbore) for firing the M-388 nuclear projectile ....
The M-388 round used a version of the Mk-54 warhead, a very small sub-kiloton fission device. The Mk-54 weighed about 51 lb (23 kg), with a yield equivalent to somewhere between 10 and 20 tons of TNT — close to the minimum practical size for a fission warhead...

https://en.wikipedia.org/wiki/Davy_C...nuclear_device)
Da a rezultate besmislenog ulupavanja novca u JNA smo imali prilike i sami vidjeti.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 20:16   #25
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Da a rezultate besmislenog ulupavanja novca u JNA smo imali prilike i sami vidjeti.
Da su imali bombu, vjerojatno bi sravnili Sarajevo ili neki drugi grad...
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Dobro onda znači FAP-nuklearna bomba , ali tad se postavlja smisao takve bombe.
Grunf i njegova lansiranja praćkom i ostali slični izumi su nekako u skladu sa Jugovinom.
Yup
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 21:07   #26
Sve si mislim dal da otkrijem tu povjerljivu informaciju..te hoću te neću..al ajde neka bude:

https://www.youtube.com/watch?v=710YnrrreDE
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 21:22   #27
Iako ima svakojakih priča o Yu A-bombi čini mi se kako je ovo najbliže istini:


Ipak, ozbiljni historijski izvori govore, ističe Kamberović, da je jugoslovenski nuklearni program bio isključivo mirnodopski i da su svi kasniji navodi o tajnoj izradi bombe dolazili od nevjerodostojnih ljudi. Kao potvrdu teze navodi nalog, koji je Ivan Gošnjak izdao vojsci, o izradi elaborata isplativosti konstruiranja atomske bombe. Taj elaborat pokazao da Jugoslavija nije u stanju investirati tolika sredstva u izradu bombe. Osim toga, Avdo Humo, Ivan Gošnjak i Svetozar Vukmanović Tempo jasno su, u nekoliko navrata, rekli da Jugoslavija nije imala namjeru napraviti bombu.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti...lovenska-tajna



Vinčom od 1955. godine upravlja Savezna komisija za nuklearnu energiju (SKNE) kojom predsedava Aleksandar Ranković, u to doba šef Titove tajne policije i drugi čovek Jugoslavije. SKNE traga za rešenjima velikog broja atomskih problema. Širom zemlje se pokreću pomoćna postrojenja, a u Kalni na jugu Srbije se otvara rudnik uranijuma. U međuvremenu, SKNE od Vinče pravi zabranjeni grad. Kako nam lično svedoči jedan od istraživača iz tog doba, Đorđe Bek Uzarov, agneti SKNE su u neprekidnom kontaktu sa naučnicima, a njihov život i rad se kontinuirano nadziru.

Na Vinču se troše ogromna sredstva, a budući da se projekat ne oslanja ni na jednu od dve postojeće nuklearne sile, naučnici upadaju u brojne zamke i, suočeni sa tehnološkim problemima, zahtevaju sve više sredstava. I polako, pred tolikim izdacima, čelnici režima počinju da se povlače, što je proces koji će krajem šesdesetih dovesti do toga da svima u vlasti postane jasno da Jugoslavija nije u stanju da sama napravi bombu. Tako Vinča polako prelazi u novu fazu razvoja.

http://www.nationalgeographic.rs/rep...-reaktora.html
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 22:47   #28
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Da su imali bombu, vjerojatno bi sravnili Sarajevo ili neki drugi grad...

Yup
Iskreno rečeno sumnjam, bomba bi u tom slučaju mogla biti i kontraproduktivna pa bi imali i puno veće angažiranje SAD-a u Jugoslavensku krizu pa bi se stvari drugačije odvijale, a da bi u nekom hipotetskom scenariju bacili nuklearnu bombu na Sarajevo ili bilo koji drugi grad dobili bi poštenu porciju bombi već 1991 ili 92.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 22:57   #29
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Iskreno rečeno sumnjam, bomba bi u tom slučaju mogla biti i kontraproduktivna pa bi imali i puno veće angažiranje SAD-a u Jugoslavensku krizu...dobili bi poštenu porciju bombi već 1991 ili 92.
Ne bi se usudili Amerikanci u tom slučaju.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 23:44   #30
Ja gledam recimo na situaciju da ta bomba uopce ne bi bila realno bacena.

Vec da bi strani koja bi ju posjedovala ( u 95 posto slucajeva mislim da bi ju samo imala srpska strana ) dala puno jacu pregovaracku poziciju.

Kako sam vec napisao 99 ne bi bilo NATO bombardiranja jer bi se bojali nuklearnog protuudara
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 23:49   #31
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Iskreno rečeno sumnjam, bomba bi u tom slučaju mogla biti i kontraproduktivna pa bi imali i puno veće angažiranje SAD-a u Jugoslavensku krizu pa bi se stvari drugačije odvijale, a da bi u nekom hipotetskom scenariju bacili nuklearnu bombu na Sarajevo ili bilo koji drugi grad dobili bi poštenu porciju bombi već 1991 ili 92.
Yup
Milošević bi ranije dobio po piksi.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 14:50   #32
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Ništa se ne bi dogodilo.

Bivša SFRJ se raspala - ne agresijom izvana (za što je formlno opremala armiju i razvijala doktrinu, u biti ) , več neriješenim političkim , povijesnim i ekonomskim problemima -iznutra. Tu ni atomska bomba ne bi promijenila stvar. Jedino bi eventulano došlo do vojne intervencije NATO-a ili snažnog pritiska na one koji bi imali nadzor nad takvim nuk. oružjem u vrlo ranoj fazi "krize". Dakle ono što smo gledali 99.ih nad Srbijom gledali bi 92.

SSSR je imao hrpu atomskih bombi i raketa pa se raspao, a sva nuklearni arsenal koji se našo u novim državama nastalim raspadom sovjetskog carstva je dogovrno predan Rusiji kao i međ. institucijama pod nadzor.
Ovo boldano - mislim da bi tu bomba itekako promijenila stvar.

Zavisno kad bi Jugoslavija razvila bombu, pretpostavimo za Titovog života, mislim da bi se stvari drastično drugačije odigravale. Bio bi ogromni presing SAD da Juga prijeđe i formalno na zapad.
U svakom slučaju ne bi bilo ni nesvrstanih ni ičeg sličnog tome. Taman posla da bi itko dopustio nesvrstanu nuklearnu silu. Tita bi već nečim potkupili.

Tako, ne da Miloševića ne bi bilo, nego bi do 1980. Jugoslavija možda bila i u NATO-u. Bili bi europski ekvivalent J. Koreje.
Jedini razlog zašto NATO nije "anektirao" Jugoslaviju i napravio tampon zonu prema V. paktu je činjenica da bi dan poslije iz Mađarske nahrupilo milijardu ruskih tenkova. Uz bombu, nitko ne bi nahrupio nego bi slali diplomatske note. M.A.D. je zlato.
Nakon pada zida, išlo bi se na razoružavanje. Tu bi onda vjerojatno opet krenule nacionalne tenzije, ali je pretpostavka da bi zemlja bila uređenija, pa bi se to možda i civiliziranije riješilo. Uglavnom, bili bi zatrpani parama, a to uvijek dobro dođe.

SSSR je najbolji primjer toga. On se jest raspao, ali se nije krvavo raspao.
IceClimber is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 17:27   #33
Titovoj Jugoslaviji atomska bomba bi sa strateškog stanovišta zapravo bila poprilično beskorisna. Između dva velika bloka od kojih svaki posjeduje tisuće bombi i sredstava za efikasnu dostavu - što bi značilo imati nekoliko relativno primitivnih bombi?
Kome bi uopće tim bombama Jugoslavija mogla zaprijetiti? Austriji? Albaniji?

To je potpuno drugačija situacija od recimo one koju ima Izrael. Njegovi protivnici su bili susjedne držve sa daleko brojčano nadmoćnim vojskama, ali tehnološki inferiorne. Nemaju nuklearno oružje da uzvrate. Prijetiti vojnom bloku koji će te čim opališ prvu nuklearnu doslovno sravniti u radioaktivnu pustoš - to nema previše smisla.

Da bi odvraćanje bilo zaista učinkovito, trebalo bi napraviti bar 200 bombi, usvojiti minijaturizaciju, razviti hidrogenske bombe bar 150 Kt, i balističke rakete srednjeg dometa. To bi bio ekonomski napor koji bi potpuno uništio državu.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 23:01   #34
Treći Reich je imao par tona iperita i sarina, pa ga nisu upotrijebili. I to u ratu u kojem su izgubili. VB je imala par tona antraxa u vrijeme dok su im gađali London. Sovjeti isto nisu koristi kemijsko i biološko oružje, mislim da je bilo u jednom slučaju 20-tih kada su testirali na svojim građanima, gušenje neke pobune ili tako nešto.

Jedino su Amerikanci upotrijebili atomsku u ratu.

OK, čime bi SFRJ prevozila i upotrebljavala te bombe? Morala bi se značajno promijeniti koncepcija zračnih snaga. SFRJ nije imala teške bombardere, zar ne? Niti je imala tehnologiju ICBM, čak niti raketa srednjeg i kratkog dometa.

Ništa, JNA bi poslije smrti Tita počela prevoziti bombe u Srbiju, to bi bio prvi znak nečega. Amerikanci bi vjerojatno 90-tih inzistirali na mirnom rješenju, a ako bi došao Milošević na vlast, vjerojatno bi bombardirali Srbiju već 1992. i brzom kopnenom invazijom osigurali te bombe. Nitko ne bi tolerirao kretene sa MAD-om. Štoviše, Rusi bi podržali zapad u tome.

Na kraju bi se sve države bivše ex-yu odrekle nuklearnog oružja u zamjenu za novčanu pomoć. Čak i divljaci od diktatora znaju svoje granice.
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 23:03   #35
Quote:
IceClimber kaže: Pogledaj post
Ovo boldano - mislim da bi tu bomba itekako promijenila stvar.

Zavisno kad bi Jugoslavija razvila bombu, pretpostavimo za Titovog života, mislim da bi se stvari drastično drugačije odigravale. Bio bi ogromni presing SAD da Juga prijeđe i formalno na zapad.
U svakom slučaju ne bi bilo ni nesvrstanih ni ičeg sličnog tome. Taman posla da bi itko dopustio nesvrstanu nuklearnu silu. Tita bi već nečim potkupili.

Tako, ne da Miloševića ne bi bilo, nego bi do 1980. Jugoslavija možda bila i u NATO-u. Bili bi europski ekvivalent J. Koreje.
Jedini razlog zašto NATO nije "anektirao" Jugoslaviju i napravio tampon zonu prema V. paktu je činjenica da bi dan poslije iz Mađarske nahrupilo milijardu ruskih tenkova. Uz bombu, nitko ne bi nahrupio nego bi slali diplomatske note. M.A.D. je zlato.
Nakon pada zida, išlo bi se na razoružavanje. Tu bi onda vjerojatno opet krenule nacionalne tenzije, ali je pretpostavka da bi zemlja bila uređenija, pa bi se to možda i civiliziranije riješilo. Uglavnom, bili bi zatrpani parama, a to uvijek dobro dođe.

SSSR je najbolji primjer toga. On se jest raspao, ali se nije krvavo raspao.
Pa ono, imali su egzibiciju u Litvi, Moldavija je ušla u građanski rat, Ukrajini je ostalo 600 bombi, Čečenija i Ingušetija, armensko-azerski rat...

Da, nije bilo free-for-all kao u SFRJ, ali je bilo problema.
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 23:27   #36
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
SFRJ nije imala teške bombardere, zar ne? Niti je imala tehnologiju ICBM, čak niti raketa srednjeg i kratkog dometa.
.
Sustav 9K52 Luna-M (Domet 70km.) se nalazio u naoružanju JNA.
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 23:28   #37
Ono sto me buni na temi je da vecina misli da bi medjunarodni pritisak na drzavu bio jaci da je imala atomsku bombu.

Ja mislim da ne bi ( tu mislim na vojni pritisak ) Tko bi se usudio napasti drzavu sa nuklearnim oruzjem.

Ovo sto se tice lansiranja, u hipotetskom scenariju sam predvidio da se ona negdje i mogla lansirati jer nema bas neke koristi od nje ako ju je nemoguce lansirati.

Ovako kada razmisljam prvi gradovi gdje bi ona mogla ici su Minhen, Bec, Rim, Budimpesta.

To mislim jer su to naseljena podrucja a ne predaleko.

Nekako mislim da bi jugo nuklerni program da je bio moguc bio stopiran id obje strane hladnog rata u pocetku.

U slucaju da je juga imala nuklearnu bombu mislim da postoji velika mogucnost da bi zapad ( SSSR se raspadao ) prilikom raspada igrao na foru da se ona ne smije nikako koristiti.

Drugim rijecima ili bi isli u jos vecu podrsku opstanka juge tako da ju prime u EU i NATO ( EU su nudili ) te da bi nudili ogromnu pomoc samo da ostane zajedno.

Da je kojim slucajem otisla u srpske ruke mislim da bi pristali na veliku srbiju.

Da su kojim slucajem Hrvatska i Srbija obje dosle u posjed nuklearnog oruzja onda bi se islo na to da se to nikako ne koristi te se izrazito inzistiralo na mirnom rjesenju.

Nigdje ne vidim mogucnost vojne intervencije protiv drzava koje imaju atomsku bombu
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 23:29   #38
Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
Sustav 9K52 Luna-M (Domet 70km.) se nalazio u naoružanju JNA.
Frog 7 i moze nositi nuklearnu bojevu glavu samo je to po meni dosta kratak domet
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 09:02   #39
Dovoljno za taktičku uporabu atomskog/nuklearnog oružja.
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:23   #40
Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
Ono sto me buni na temi je da vecina misli da bi medjunarodni pritisak na drzavu bio jaci da je imala atomsku bombu.

Ja mislim da ne bi
Naravno da bi bio ogroman pritisak da se osigura da nuklearno oružje ne bude bez čvrste kontrole. Na sve sovjetske republike bio je pritisak da se takvo oružje preda Rusiji.

Južna Afrika je u vrijeme apartheida razvila nuklearno oružje, to je uklonjeno/ razmontirano u vrijeme smjene vlasti.


Quote:
Tko bi se usudio napasti drzavu sa nuklearnim oruzjem.
Izrael stalno napadaju.
SAD napadaju.
Indija i pakistan svako malo zarate.
Gruzija je napala ruske snage/štićenike.
itd...



Quote:
Ovako kada razmisljam prvi gradovi gdje bi ona mogla ici su Minhen, Bec, Rim, Budimpesta.
I što bi se dogodilo kada bi jugoslavenske atomske pale na te gradove?
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:17.