Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2018., 18:24   #21
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Od micanja stope 36% najviše mogu profitirati političari i razni uhljebi koji imaju plaće 15 000 kn neto i više.

Ozbiljni pomak u rastu plaća moguć je jedino ako se država odrekne svog harača i ako se prepolove doprinosi za mirovinsko i doprinosi za zdravstveno.
To je bit svega
Lucky is offline  
Old 11.02.2018., 18:55   #22
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Egzodus šalje signal tko ima globalno utrživa znanja i vještine, a tko nema. Za vrijeme uhljebničko-rodijačkog modela taj signal je bio nepostojeći, da ne kažem da su se davali potpuno netržišni signali šta i kako raditi.
Egzodus ne šalje nikakav takav signal, jer apsolutno bilo tko može otić vani i zaposlit se. I nema nikakve razlike naspram izmišljenog uhljebničkog-rodijačkog modela i ovog danas (koji isti, i bit će još desetljećima).
Freek is offline  
Old 11.02.2018., 18:59   #23
Quote:
Freek kaže: Pogledaj post
Egzodus ne šalje nikakav takav signal, jer apsolutno bilo tko može otić vani i zaposlit se. I nema nikakve razlike naspram izmišljenog uhljebničkog-rodijačkog modela i ovog danas (koji isti, i bit će još desetljećima).
Može samo na kojim radnim mjestima i za koje plače....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Old 11.02.2018., 20:16   #24
Nešto me baš zanima kad gledam ovu temu - da li se u zemljama koje su prošle ili prolaze kroz egzodus (pribaltičke državice, Moldavija, Ukrajina, Bugarska, Rumunjska itd) o tome govori kao o kritičnom problemu, kao kod nas? U medijima, od strane političara i sl. Ili su suzdržaniji po tom pitanju.

Nekako nam previše prolaze ispod radara iskustva tih zemalja, i to se ignorira kod nas. Samo se trubi o egzodusu, a pojma nemamo ni kako se drugi nose s tim, ni kako se tamošnje javnosti i vlasti postavljaju prema tome, ni što se i kako se piše...
žalac_1 is offline  
Old 11.02.2018., 20:34   #25
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Parametri za izračun plaće za 2018:
1) osobni odbitak 3800 kn
2) osnovica od 0 do 17500 kn - 24% poreza na dohodak
3) razlika preko 17500 kn - 36% poreza na dohodak

Prema tome na plaće do 21300 kn bruto (3800 + 17500) primjenjuje se ista porezna stopa od 24%.

Preko 95% plaća u RH je manje ili jednako 21300 kn bruto, pa bi se moglo reći da imamo flat tax.

Samac u Zagrebu za 21300 kn bruto dobije 13300 kn neto, porez 24% + prirez 18% u tom slučaju iznose 3750 kn.

Većina IT poslova u RH, posebno oni koji nisu menadžerski je plaćeno manje od 21300 kn bruto.

IT sektor ne može profitirati od micanja stope 36%, jer su im plaće niže od toga.

Od micanja stope 36% najviše mogu profitirati političari i razni uhljebi koji imaju plaće 15 000 kn neto i više.

Mali pomak u povećanju neto plaće moguć je ako se smanji prva stopa poreza na dohodak s 24% na npr. 10%.

Ozbiljni pomak u rastu plaća moguć je jedino ako se država odrekne svog harača i ako se prepolove doprinosi za mirovinsko i doprinosi za zdravstveno.

Fali ti vremenski faktor tu.

Prvo tu granicu prebacuje sve vise seniora i skoro svi leadovi.

Drugo, za tri godine to postaje problem, place ce rast gore cca 10% godisnje , i pocet ce vec i mid level devloperi hitati te limite...

A cak da iz nekog razloga i stane taj zamah , u nekom srednjerocnom razdoblju ce i sama inflacija gurnuti te place iznad tog praga.
lostcase is offline  
Old 11.02.2018., 22:03   #26
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Nešto me baš zanima kad gledam ovu temu - da li se u zemljama koje su prošle ili prolaze kroz egzodus (pribaltičke državice, Moldavija, Ukrajina, Bugarska, Rumunjska itd) o tome govori kao o kritičnom problemu, kao kod nas? U medijima, od strane političara i sl. Ili su suzdržaniji po tom pitanju.

Nekako nam previše prolaze ispod radara iskustva tih zemalja, i to se ignorira kod nas. Samo se trubi o egzodusu, a pojma nemamo ni kako se drugi nose s tim, ni kako se tamošnje javnosti i vlasti postavljaju prema tome, ni što se i kako se piše...
Pisao sam prije godinu dana svoja iskustva s Moldavcima.
Kako oni to opisuju iz države bježi tko god može. Ovi koji ostaju proživljavaju Dickensovu noćnu moru. Djeca beskućnici, human trafficking, korupcija i kriminal. Ako nemaš za kruh prodaš organ. Egzodus ne postoji kao nekakva dnevnopolitička tema. To je jednostavno normalno i očekivano u njihovoj situaciji. A i po prirodnom priraštaju opet bolje stoje od ostalih u regiji.

Za ostale države znam jedino što pročitam u novinama. Čini se da su iste priče kao i kod nas. Manjak liječnika, ruši se sustav socijalnih potpora, većina se nikad neće vratiti,...

Jedna stvar koju sam primijetio jest da su druge države od 2008.-2013. imale pad ekonomije i egzodus koji je uglavnom bio manji nego očekivan. Mi smo od ulaska u EU i sada u doba uvjetno dobrog rasta ekonomije imali iseljavanje koje je nadmašilo sve procjene.

Isto su i razlozi drugačiji. Ima onog standardnog tipa male plaće, manjak posla i slično. Ali mislim da jedino kod Hrvata igra ulogu politička situacija, rast nacionalizma i vjere, ustaše i partizani, manjak perspektive za djecu. Hoću reći, kod nas nisu razlozi čisto ekonomski. Nađe se svega.

Imam još jednu sitnicu iz osobnog iskustva koja mi je upala u oko. Vjerojatno se mnogi neće složiti. Ali čini mi se da jedino Hrvati vode žene i djecu sa sobom u inozemstvo. Oni Moldavci s kojima sam pričao su svoje ostavili doma. Kod svih ljudi koje sam sreo ista priča. Nemam svoju obitelj, ali nema šanse da bih išao igdje bez njih. Čitao sam negdje da se najbrže uklapamo u sredinu koju dođemo. Možda je i to razlog.
Zek0slav is offline  
Old 11.02.2018., 22:21   #27
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
uhljebnickoj bagri je glavu doslvno spasilo nas ulazak u EU,
to je u principu bio za njih ispusni ventil na expres loncu koji je odrzao kuhanje zabe al da lonac ne pukne...
kriticne,nezadovoljne,podtlacene i druge zakinute mase su otisle ili odlaze,
ostaju kumovi i netijaci,
kriticna masa je izgubila potentnost za bilo kakvu promjenu...
Jako dobro rečeno.
A kad dobro razmislimo, stvar je upravo suprotna od onoga što Monsignor i RealBear pišu.
Egzodus ne da nije koristan nego POMAŽE uhljebima i održava trenutno stanje kakvo je!
Zašto?
Pogledajmo povijest jer ne kaže se da je povijest učiteljica svega.
Za bilo kakve korijenite promjene potreba je kritična masa ljudi koja će te promjene zahtijevati. Revolucije, demonstracije, prosvjedi, vješanje političara na banderu, giljotiniranje, pasivni otpor itd. Uglavnom, samo od sebe se ne rješava ništa, za promjene je potreban otpor trenutnom sistemu a taj otpor pruža kritična masa ljudi.
Zašto danas imamo 8 satno radno vrijeme (nažalost ne zadugo), plaćeni godišnji odmor, bar nekakava prava kao zaposlen? Zato jer je masa prije 100 i više godina to zahtijevala i za to se izborila. Je, to zvuči kao neki komunistički pamflet ali to se zasta tako i desilo i danas zbog toga normalno radno vrijeme nije 12 sati dnevno 365 dana u godini dok ne krepaš.
Egzodus je zapravo sjebao stvar.
Nema kritične mase! Nema dovoljnog broja ljudi koji bi pružio otpor. I zato neće biti nikakve bitne promjene.
Egzodus je jedan lijep mehanizam kojim se uhljebi i rodijaci rješavaju nezadovoljnih. Ako ti ne paše ovdje odi van.
A oni ovdje mogu egzistirati još godinama, možda i desetljećima.
Kerefek76 is offline  
Old 11.02.2018., 22:27   #28
zek0slav

malo je problematično sa hrvatskog gledišta pratiti situaciju sa egzodusom u tim istočnoeuropskim zemljama (ne konkretno statistički aspekt priče, već baš konkretno taj medijski diskurs kako o tome pišu i kako gledaju na to), zbog jezične barijere, jasno, a slabo je pokriveno tekstovima na engleskom.
Stoga je svaki osvrt dragocjen.
žalac_1 is offline  
Old 11.02.2018., 22:28   #29
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Jako dobro rečeno.
A kad dobro razmislimo, stvar je upravo suprotna od onoga što Monsignor i RealBear pišu.
Egzodus ne da nije koristan nego POMAŽE uhljebima i održava trenutno stanje kakvo je!
Zašto?
Pogledajmo povijest jer ne kaže se da je povijest učiteljica svega.
Za bilo kakve korijenite promjene potreba je kritična masa ljudi koja će te promjene zahtijevati. Revolucije, demonstracije, prosvjedi, vješanje političara na banderu, giljotiniranje, pasivni otpor itd. Uglavnom, samo od sebe se ne rješava ništa, za promjene je potreban otpor trenutnom sistemu a taj otpor pruža kritična masa ljudi.
Zašto danas imamo 8 satno radno vrijeme (nažalost ne zadugo), plaćeni godišnji odmor, bar nekakava prava kao zaposlen? Zato jer je masa prije 100 i više godina to zahtijevala i za to se izborila. Je, to zvuči kao neki komunistički pamflet ali to se zasta tako i desilo i danas zbog toga normalno radno vrijeme nije 12 sati dnevno 365 dana u godini dok ne krepaš.
Egzodus je zapravo sjebao stvar.
Nema kritične mase! Nema dovoljnog broja ljudi koji bi pružio otpor. I zato neće biti nikakve bitne promjene.
Egzodus je jedan lijep mehanizam kojim se uhljebi i rodijaci rješavaju nezadovoljnih. Ako ti ne paše ovdje odi van.
A oni ovdje mogu egzistirati još godinama, možda i desetljećima.


Baš to.

Van danas ne ide ista rulja ko 60-ih i 70-ih (i prije) koji su bili (čast izuzecima)obični fizički radnici.

Odlaze kvalificirani radnici/stručnjaci,koji su jedini bili neki prtuuteg uhljebima.

I ono najbitnije neopterećeni jer da su imali kakve veze iskoristili bi to. Neće se danas nitko zamjeriti politiki kad se svaki posao dobiva uz blagoslov stranke (čak i u privatnim firmama)!

I nažalost,politika je pobijedila. A deviza,turizma će biti da će uhljebi živjeti lijepo kao i prije.Malo će biti željni onih zapadnih stvari kao boljeg auta i sl.,ali nitko nije za tim prošao u tuđinu.
Tomgold is offline  
Old 11.02.2018., 22:53   #30
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Pogledajmo povijest jer ne kaže se da je povijest učiteljica svega.
Za bilo kakve korijenite promjene potreba je kritična masa ljudi koja će te promjene zahtijevati. Revolucije, demonstracije, prosvjedi, vješanje političara na banderu, giljotiniranje, pasivni otpor itd. Uglavnom, samo od sebe se ne rješava ništa, za promjene je potreban otpor trenutnom sistemu a taj otpor pruža kritična masa ljudi.
Zašto danas imamo 8 satno radno vrijeme (nažalost ne zadugo), plaćeni godišnji odmor, bar nekakava prava kao zaposlen? Zato jer je masa prije 100 i više godina to zahtijevala i za to se izborila. Je, to zvuči kao neki komunistički pamflet ali to se zasta tako i desilo i danas zbog toga normalno radno vrijeme nije 12 sati dnevno 365 dana u godini dok ne krepaš.
Egzodus je zapravo sjebao stvar.
Nema kritične mase! Nema dovoljnog broja ljudi koji bi pružio otpor. I zato neće biti nikakve bitne promjene.
Egzodus je jedan lijep mehanizam kojim se uhljebi i rodijaci rješavaju nezadovoljnih. Ako ti ne paše ovdje odi van.
A oni ovdje mogu egzistirati još godinama, možda i desetljećima.
da, kad imaš ispušni ventil u vidu emigriranja, i otvoreno društvo, logično je zaključiti da će dobar dio ići linijom manjeg otpora i da će ići na gotovo, vani, a ne čekati kod kuće i zjebavat se sa bildanjem kritične mase, hoće-neće.

jednako tako je jasno da danas puno toga uzimamo zdravo za gotovo, ne samo 8-satno radno vrijeme, već i "sitnice" poput toga da ne moraš strepiti hoće li ti nekakva naoružana banda uletjeti u dvorište, i hoće li djeca umrijet od gladi ili tifusa.
žalac_1 is offline  
Old 11.02.2018., 22:53   #31
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
zek0slav

malo je problematično sa hrvatskog gledišta pratiti situaciju sa egzodusom u tim istočnoeuropskim zemljama (ne konkretno statistički aspekt priče, već baš konkretno taj medijski diskurs kako o tome pišu i kako gledaju na to), zbog jezične barijere, jasno, a slabo je pokriveno tekstovima na engleskom.
Stoga je svaki osvrt dragocjen.
Moldavski "egzodus" je totalno neprimjenjiv. Zaboravljaš navodnike - "egzodus" je alat slobodnog tržišta s četiri slobode (koje su zajedno sveobuhvatne).

Mene uopće ne bi iznenadilo da Hrvati imaju najveću "egzodus" kuknjavu.

@z_k

Međed ti je odgovorio, ključ je u produktivnosti. Veća produktivnost znači veće bogatstvo naroda.
Bogatiji narodi mogu isfinancirati kvalitetniju javnu uslugu (ako žele). To se najviše tiče zdravstva gdje se cijene* osim najjednostavnijeg repromaterijala određuju na svjetskom tržištu.

*Dugo se kod nas racioniralo niskim plaćama liječnika, sad to sve manje ide.

Nego, Hrvati su imali 30 godina skoro za promjene, i sad je baš "egzodus" sjebao kritičnu masu. Najgora recesija u Europi je nije uspjela stvorit i baš bi sada krenulo.

"Egzodus" je kroz pomicanje krivulje ponude rada jedini reformski faktor u Hrvatskoj.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Old 11.02.2018., 22:58   #32
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Moldavski "egzodus" je totalno neprimjenjiv. Zaboravljaš navodnike - "egzodus" je alat slobodnog tržišta s četiri slobode (koje su zajedno sveobuhvatne).

Mene uopće ne bi iznenadilo da Hrvati imaju najveću "egzodus" kuknjavu.
ma više sam imao u okusu "kuknjavu" u javnom i informacijsko-medijskom prostoru,nego samu primjenjivost i kopiranje tuđih rješenja na naš problem.

kod nas nema dana da mainstream mediji ne izbace barem cca 5 članaka na temu iseljlavanja/depopulacije, i vezuju na sebe tisuće i tisuće komentara, na portalima ili forumima... p rekoh, kako je kod ostalih, jel i oni drve o tome i pale crvene lampice ili su ravnodušni i flegmatični po tom pitanju.
žalac_1 is offline  
Old 11.02.2018., 23:04   #33
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Tako je.

Koliko se mora crtati Monsignoru i RealBearu da je egzodus konačna stvar. Da nema nikakvih utjecaja ovih koji su otišli na ove koji su ostali. Da nema nikakivh blagotvornih učinaka dijaspore, nikakvih ljudi koji će iskustvo i lovu ulagati natraga u Hrvatsku (osim sporadičnih slučajeva).
Oni o tome ni ne pričaju, već o logici da se porastom egzodusa smanjuje nezaposlenost u matičnoj domovini, plus novčana pomoć obitelji i slično.


Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Egzodus je jedan lijep mehanizam kojim se uhljebi i rodijaci rješavaju nezadovoljnih. Ako ti ne paše ovdje odi van.
A oni ovdje mogu egzistirati još godinama, možda i desetljećima.
Ne treba biti ekonomski stručnjak za ovo shvatiti, ako rodijak ne nalazi radnike za male plaće jer je veliki broj ljudi otišao u egzodus, onda mora povećati plaće radnicima ili propasti (ili oboje). Taj zakon tržišta je prilično jednostavan, a te priče o kritičnoj masi za prosvjede ostavi za temu o Pernaru.
Mingus is offline  
Old 11.02.2018., 23:09   #34
Mene zanima da li su Litvanci imali istu (medijsku) kuknjavu?

Zanimljivo je da je konzervativna ekipa trljala na nos Milanoviću početak egzodusa, a sada je još gore.
Tržište će regulirati to na najbolji mogući način. Upravo tamo gdje je "klika" najjača, najveći je egzodus. A oni briju na natalitet i Isusa boga i dr.

Šteta je samo da Dalmacija to ne osjeća, ali njih sada gura konkurentnost u turizmu i uskoro značajan nedostatak radne snage.
Win-win za Kroejšu.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Old 11.02.2018., 23:21   #35
Ono što možemo vidjeti jest kakve posljedice je kod njih egzodus ostavio. Oni su svi ušli u EU desetljeće prije nas.

A recent report endorsed a British study, which found that just five years of emigration since 2004 had left a “permanent scar” on Latvian growth rates of at least three per cent, while the Bulgaria, Romania and Lithuania economies will have a permanent ten per cent cut.
Remittances only partially make up the shortfall, and tend to dry up the longer migrants are away from home, it noted.
Mihails Hazans, a Latvian economist, reckons the exodus in 2000-13 has cost a permanent 9 per cent reduction in the country's future potential output, and argues that other EU states should pay compensation for the loss of “human capital, labour force and reproductive potential.”


http://www.telegraph.co.uk/news/2016...eat-eu-exodus/
Zek0slav is offline  
Old 11.02.2018., 23:24   #36
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Ono što možemo vidjeti jest kakve posljedice je kod njih egzodus ostavio. Oni su svi ušli u EU desetljeće prije nas.

A recent report endorsed a British study, which found that just five years of emigration since 2004 had left a “permanent scar” on Latvian growth rates of at least three per cent, while the Bulgaria, Romania and Lithuania economies will have a permanent ten per cent cut.
Remittances only partially make up the shortfall, and tend to dry up the longer migrants are away from home, it noted.
Mihails Hazans, a Latvian economist, reckons the exodus in 2000-13 has cost a permanent 9 per cent reduction in the country's future potential output, and argues that other EU states should pay compensation for the loss of “human capital, labour force and reproductive potential.”


http://www.telegraph.co.uk/news/2016...eat-eu-exodus/
Sve je to isto, nemozes gubiti samo one Koje nemaju posla ili samo nekvalificirane.
Na to nitko ne kuka.

Normalno da ce i elita ici i to manje zbog place nego zbog drugih uvjeta.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 11.02.2018., 23:26   #37
ma tu ima dosta kuknjave i brige oko gluposti, sta kome je bolje vani ide van kome je bolje tu ostaje, svi sretni i zadovoljni... a tko si ne moze usparati do penzije neku lovu, eh.... reko bi jedan moj rodjo - jebes coveka koji nema bar sto soma evra kad ide u penziju... ajd ja ne bu bas tako bio ostar, al ono, treba se brinuti danas da ne bi starost pitala sta je radila mladost
marcuscato is offline  
Old 11.02.2018., 23:29   #38
i ovaj teoretski gubitak rasta je isto bezvezarija, nic ja u to ne verujem, to bi ovi samo neku kompenzaciju

ki bi da bi, rekel bi francek
marcuscato is offline  
Old 11.02.2018., 23:38   #39
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Pisao sam prije godinu dana svoja iskustva s Moldavcima.

Kako oni to opisuju iz države bježi tko god može. Ovi koji ostaju proživljavaju Dickensovu noćnu moru. Djeca beskućnici, human trafficking, korupcija i kriminal. Ako nemaš za kruh prodaš organ. Egzodus ne postoji kao nekakva dnevnopolitička tema. To je jednostavno normalno i očekivano u njihovoj situaciji. A i po prirodnom priraštaju opet bolje stoje od ostalih u regiji.



Za ostale države znam jedino što pročitam u novinama. Čini se da su iste priče kao i kod nas. Manjak liječnika, ruši se sustav socijalnih potpora, većina se nikad neće vratiti,...



Jedna stvar koju sam primijetio jest da su druge države od 2008.-2013. imale pad ekonomije i egzodus koji je uglavnom bio manji nego očekivan. Mi smo od ulaska u EU i sada u doba uvjetno dobrog rasta ekonomije imali iseljavanje koje je nadmašilo sve procjene.



Isto su i razlozi drugačiji. Ima onog standardnog tipa male plaće, manjak posla i slično. Ali mislim da jedino kod Hrvata igra ulogu politička situacija, rast nacionalizma i vjere, ustaše i partizani, manjak perspektive za djecu. Hoću reći, kod nas nisu razlozi čisto ekonomski. Nađe se svega.



Imam još jednu sitnicu iz osobnog iskustva koja mi je upala u oko. Vjerojatno se mnogi neće složiti. Ali čini mi se da jedino Hrvati vode žene i djecu sa sobom u inozemstvo. Oni Moldavci s kojima sam pričao su svoje ostavili doma. Kod svih ljudi koje sam sreo ista priča. Nemam svoju obitelj, ali nema šanse da bih išao igdje bez njih. Čitao sam negdje da se najbrže uklapamo u sredinu koju dođemo. Možda je i to razlog.


Oni koji su odrasli pod ruskom cizmom uglavnom ne smatraju zapad svojim prirodnim okruzenjem. Puno je tu ucinio brainwash i slabo informiranje kroz desetljeca.. a i nama njemci i austriajnci nisu toliko strani po mentalitetu...


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Old 11.02.2018., 23:39   #40
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Iz drzavnih firmi,moze otici samo ludi avanturist ili teska budala/mazohist.
Jer nije tu samo stvar place,ima tu xy-drugih pogodnosti i benificija,krenimo samo od toga da nema presinga,vec tu si sacuvao fizicko i mentalno zdravlje,
a iz svega prilozenog vidimo da je zdravlje najskuplje za odrzavanje i posjedovanje...
Eventualno netko tko odlazi iz drzavnih firmi,
to je vecinom ekipa koja je na dnu "hranidbenog lanca",
koji i tak imaju mizeriju od place,istureni su prema gradjanima(tj stoci) i svi ih iznad jebu za 3-4-max 5k kn a ima i takvih u drzavnim sluzbama...



druga stvar,toj uhljebnickoj bagri je glavu doslvno spasilo nas ulazak u EU,
to je u principu bio za njih ispusni ventil na expres loncu koji je odrzao kuhanje zabe al da lonac ne pukne...
kriticne,nezadovoljne,podtlacene i druge zakinute mase su otisle ili odlaze,
ostaju kumovi i netijaci,
kriticna masa je izgubila potentnost za bilo kakvu promjenu...

i u principu to je bio pravi razlog zasto su ti lesinari uhljebnicki potpisivali svaki papir u "pregovorima" za ulazak u EU,samo da se to sto prije odradi,tj ujde u uniju da se glave sacuvaju,a nikakav njima nije bio drugi cilj...

Jer da nismo usli tada,onda bi dotaknuli dno vjerovatno....
i ljudi bi bili prisiljeni izaci na ulice i nekoga na vile&motike napiknuti ono u revolucinarnom stilu...
pa bi mozda u TOM TRENUTKU(kraha)dozivjeli KATARZU,al eto spasila ih je EU...
A ovak kak je sada,mozemo zivotariti desetljecima....
nesto kak je bila Argentina..
te je ta mogucnost propustena...
1) Djelomično točno,
Naime, i u državnim/javnim firmama netko mora obaviti posao. OBavi ga onaj školovani bez veze. Njega prče i odzgo i odozdo oni bez kvalifikacija al sa vezom. Više puta viđeno.

2) Aposlutno krivo
Hrvati su jebeno pasivan narod. I da su 2008god stavili bodljikavu žicu na granice, do dana današnjeg nebi bilo značajnijeg prosvjeda (osim šatoraškog :P)
Uostalom, u svakoj drugoj obitelji netko sisa državnu sisu, bar na mala vrata. Ili radi u državno/javnom psolu, ili je otišao ranije u mirovinu, prima poticaje, djeca primaju stipendije, svi su u istom kolu, nitkome nije cilj talasanje.
U HR kritična masa NE POSTOJI.

Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Tako je.
Dijaspora se nije vratila 45-te (ovi koji su otišli za kraljevine Jugosalvije). Dijaspora se nije vratila ni 91' kada smo dobili neovisnost i državu. Dijaspora se nije vratila ni 95-te kad je završio rat. Nije se vratila ni 2003-04 kad je počeo gospodarski "uzlet" (koji se pokazao lažnim kasnije). Dijaspora se nije vratila ni 2013-te kad smo ušli u EU.
Koliko se mora crtati Monsignoru i RealBearu da je egzodus konačna stvar. Da nema nikakvih utjecaja ovih koji su otišli na ove koji su ostali. Da nema nikakivh blagotvornih učinaka dijaspore, nikakvih ljudi koji će iskustvo i lovu ulagati natraga u Hrvatsku (osim sporadičnih slučajeva). To je to, konačna stvar, ljudi su otišli, prilagodili se na bolje i nema nazad, pogotovo ne nakon rođenja djece koja Hrvatsku više ne smatraju prvom domovinom veće samo nekom egzotičnom pradjedovinom. Jedini koji se vrate su starci koji tu žele umrijeti a od toga naše gospodarstvo zaista nema koristi.
Ako nam ode 500 000 ljudi to je nenadoknadivi gubitak, nema tog čudesnog oporavka kojim bi se i desetina tih ljudi vratila. Pa pogledajte Irsku - tradicionalno egzodašku zemlju, ni nakon gospodarskog uzleta se irci nisu vratili u domovinu.
Slažem se.
moje selo je izrazito raseljeno, većinom Astoria, 90tih su se dvije obitelji vratile za stalno (al je opet kasnije pola djece otišlo preko bare), ljudi rođeni 40-50tih su dolazili redovno i sagradili kuće u koje dođu ljeti. Djeca dolaze ako im je bračni partner naših gena. Ako nije, nema ih.
90tih su baš masovno ljeti dolazili naši "Amerikani" kako ih tu zovemo. Poneki i sa ozbiljnijim novcima pa sagradili kuće.
AL od 2000 je sve to stalo. TA generacija je ionako ostarila, nasljednicima nismo toliko zanimljivi, a i varijacije tečaja rade svoje.

Quote:
marcuscato kaže: Pogledaj post
o visini placa da ne pricam, 7000kn prosjek realno, masa ljudi radi za 3500 i jos 2 do 3 soma na ruke
Pričaš gluposti.
Jel Toda davao 2-3 hiljade na ruke? Ili Goranko Fižulić dok je drmap?
Malo sutra.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:15.