Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2006., 15:06   #1
HOLOGRAFSKI FENOMEN

HOLOGRAFSKI UNIVERZALNI FENOMEN

Delija je dobro rekao da ovo nije forum ZNANOSTI već forum s RUBA ZNANOSTI, a kao što smo vidjeli dobar dio učesnika ovdje govori iz perspektive tradicionalne znanosti koja još uvijek govori u terminima više nevažeće " krute materijalističke stvarnosti ( pameti ) . " Da učesnici nisu spremni raspravljati o znanstvenim i filozofskim inovacijama najbolje pokazuje košmar koji su izazvale tri otvorene prvorazredne teme s RUBA ZNANOSTI: NOVA TEORIJA evolucije u kojoj se govori o makro evoluciji Čovjeka i čovječanstva prema NOVOM MAKROBIĆU ZEMLJE I SVEMIRA kojem je dato preliminarno ime Homoteras, zatim tu je NOVA DRUGA teza o stvaranju atoma materije na Zemlji posredovanjem inteligencije čovjeka, te tu je i treća teza koja govori o Nemogućnosti halo - halo, tj. čovjek - čovjek komuniciranja u svemiru radi komunikacijske zagušenosti.
Nakon ove tri teme slijedi ČETVRTA vrlo važna tema s RUBA ZNANOSTI s nasovom: HOLOGRAFSKI UNIVERZALNI FENOMEN.

To je tema koja najdublje i najsveobuhvatnije govoi o umnoj paradigmi 21. stoljeća započeto s hiolografskom teorijom fizičara Bhoma i neurologa Pribrama. Budući je kod nas izašla sa zakašnjenjem od nekih tridesetak godina Talbotova knjiga HOLOGRAFSKI SVEMIR za uvod koristim neke inserte iz te knjige kao uvod za raspravu:

" Postoje dokazi koji ukazuju na to da su naš svijet i sve u njemu - od snježnih pahuljica do stabla javora, zvijezda padalica i elektrona u atomu - također samo slike nalik duhu, projekcija iz razine stvarnosti koja je u toj mjeri izvan naše da je doslovno izvan i prostora i vremena.
Glavni kreatori ove zapanjujuće zamisli među najeminentnijima su fizičar sa Sveučilišta u Londonu , David Bhom, Einsteinov štićenik i jedan od najpoštovanijih kvantnih fizičara; i Karl Pribram, neuropsiholog sa Sveučilišta Stanford . Bhom i Pribram do svojih zaključaka su došli neovisno jedan od drugog , radeći u dva vrlo različita smjera.
Holografski modeli koji su njihovom inicijativom nastajali uskomešali su tradicionalnu znanstvenu javnost jer se odjednom dali smisao širokom spektru pojava koje su bile toliko neshvatljive da su po pravilu svrstavane izvan znanstvenog razumijevanja. "


Dakle ovaj citat jasno govori da je HOLOGRAFSKI MODEL PRAVI PREDMET ZA RUB ZNANOSTI jer je izvan tradicionalnog znanstvenog razumijevanja. Da bi razumijevanje postalo " znanstvenije " prvo ću reći slijedeće:

Bhom i Pribram, kao i mnogi drugi " holografisti " holgrafski fenomen uglavnom nastoje otkriti i objasniti u mikrosvijetu subatomskih čestica, ili u svijetu ljudske pshilogoije i parapsihologije. U talbotovoj knjizi nisam primijetio niti jedan holografski makro primjer iako knjiga ima naslov HOLORAFSKI SVEMIR. Deficit makro primjera ukazuje da ni istraživači Bhomovog ili Pribramovog kalibra još uvijek nisu spremi otkrivati holografski fenomen u realnom životu Čovjeka i čovječanstva pa ću umjesto njih to prvi učiniti ovdje.

Kao što prvi izlazim s tezom da Čovjeka i čovječanstvo evoluiraju prema makro svemirskom biću koje nas je i stvorilo, prema Homoterasu, zatim prvi izlazim s tezom da život, a u životu Čovjek svojom inteligencijom posreduje u stvaranju atoma materije i na Zemlji, te nakon teze da halo - halo komuniciranje s ljudskim navikama u svemiru nije moguće, ovdje prvi izlazim s tezom da se HOLOGRAFSKI FENOMEN NA MAKRORAZINI LJUDSKOD DRUŠTVA OČITUJE PUTEM MEDIJSKOG FENOMENA.
Značajka modernog suvremenog medijskog fenomena je da JEDNU VIJEST, recimo CNN - a, istodobno čuju i vide milijarde ljudi, što je očigledno hologramski fenomen. Jedan čovjek zna i vidi ono što znaju i vide milijarde drugih ljudi. To je apsolutno makro prikaz holografskog fenomena, što DOKAZUJE, da je taj fenomen protežan i na makro razinu. Naravno postoje i drugi dokazi no o tom eventualno kasnije.
Dakle, ovo je ČETVRTA kapitalna spoznaja koja se PRVI PUTA IZLAŽE na Hrvatskom forumu " Na rubu znanosti ".
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 19:01   #2
Moram te razočarati, naime holografsko načelo i nije baš toliko van, kako ti kašeš, tradicionalnog znanstvenog razumijevanja.
Holografsko načelo je posljedica toga što maksimalna entropija koju može poprimiti neki kuglasti volumen prostora, ne ovisi linearno sa volumenom te kugle, nego sa oplošjem te kugle.
A ima i već jedna takva tema ovdje
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 23:02   #3
Quote:
Daniels kaže:
Moram te razočarati, naime holografsko načelo i nije baš toliko van, kako ti kašeš, tradicionalnog znanstvenog razumijevanja.
Holografsko načelo je posljedica toga što maksimalna entropija koju može poprimiti neki kuglasti volumen prostora, ne ovisi linearno sa volumenom te kugle, nego sa oplošjem te kugle.
A ima i već jedna takva tema ovdje
Ne kažem ja da je Holografska paradigma van tradicionalne znanstvene percepcije već to kaže sam autor knjige HOLOGRAFSKI SVEMIR. Ti ne čitaš dovoljno pažljivo što je napsao u izvatku iz te knjige. Pa evo ti ponovno pročitaj . " Holografski modeli koji su njihovom inicijativom nastajali uskomešali su tradicionalnu znanstvenu javnost jer se odjednom dali smisao širokom spektru pojava koje su bile toliko neshvatljive da su po pravilu svrstavane izvan znanstvenog razumijevanja. "
Kugla i holografska teorija zaista nemaju ničeg zajedničkog s hologramskim fenomenom, a još manje nekakva zamišljena entropija.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 13:48   #4
Quote:
geza kaže:
Ne kažem ja da je Holografska paradigma van tradicionalne znanstvene percepcije već to kaže sam autor knjige HOLOGRAFSKI SVEMIR. Ti ne čitaš dovoljno pažljivo što je napsao u izvatku iz te knjige. Pa evo ti ponovno pročitaj . " Holografski modeli koji su njihovom inicijativom nastajali uskomešali su tradicionalnu znanstvenu javnost jer se odjednom dali smisao širokom spektru pojava koje su bile toliko neshvatljive da su po pravilu svrstavane izvan znanstvenog razumijevanja. "
Imaš neki link za tu knjigu?

Quote:
geza kaže:
Kugla i holografska teorija zaista nemaju ničeg zajedničkog s hologramskim fenomenom, a još manje nekakva zamišljena entropija.
Ne kažem da nikakva kugla ima veze s ičim što sam naveo, nego sam ju samo iskoristio za opisivanje, a ti odmah shvatiš to kao da tu postoji neka kugla koja igra važnu ulogu.
I nije holografska teorija nego holografsko načelo, a holografski svemir (vidi slučajnost tako se zove i knjiga spomenuta u uvodnom postu) je svemir u kojem je trodimenzionalnost iluzija zbog holografskog načela i on je na neki način dvodimenzionalan. I ne kužim zašto nečenu takvome pripisivati spiritualna ili kakvaveć svojstva.
I entropija nije zamišljena.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2006., 18:42   #5
Quote:
Daniels kaže:
Imaš neki link za tu knjigu?


Ne kažem da nikakva kugla ima veze s ičim što sam naveo, nego sam ju samo iskoristio za opisivanje, a ti odmah shvatiš to kao da tu postoji neka kugla koja igra važnu ulogu.
I nije holografska teorija nego holografsko načelo, a holografski svemir (vidi slučajnost tako se zove i knjiga spomenuta u uvodnom postu) je svemir u kojem je trodimenzionalnost iluzija zbog holografskog načela i on je na neki način dvodimenzionalan. I ne kužim zašto nečenu takvome pripisivati spiritualna ili kakvaveć svojstva.
I entropija nije zamišljena.
Nije to nikakvo holografsko načelo, nije to ni teorija, nije ni paradigma, več je to holografski fenomen u kojem živimo, djelujemo, mislimo........... Neznam od kuda ti spiritualna svojstva kada je to fizikalni i psihološki fenomen prema Bhomu, Pribramu i drugima, a prema meni je to i medijskih fenomen, pa ako hoćeš, to je i evolucijski fenomen jer se holagrafski fenomen zorno javlja tek kao sinergična pojva, kao pojava složenih sustava.
Upiđši HOLOGRAPIC UNIVERSE na Googlu pa ćeš dobiti webove koji o tome govore.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2006., 20:35   #6
Google mi je hitil svakakve stranice od kojih većina nama veze ni s jednim ni s drugim, pa bi te zamolio da mi UKRATKO definiraš što smatraš pod pojmom HOLOGRAFSKI FENOMEN.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 00:57   #7
Quote:
Daniels kaže:
Google mi je hitil svakakve stranice od kojih većina nama veze ni s jednim ni s drugim, pa bi te zamolio da mi UKRATKO definiraš što smatraš pod pojmom HOLOGRAFSKI FENOMEN.
Trebaš primarno pratiti ono što pišu fizičar Bhom, neurolog Pribram i autor knjige Hologranmski svemir - Talbot.

Ili, što je hologram, ili holografsko prvo pročitaj u definiocijama, a ako mene pitaš već sam to objašnjavao. No za tebe ponavljam.

Nakon što su mađari otkrili hografsku fotografiju - sliku korištenjem dva izvora laserskih zraka i time napravili " sliku " koja u svakom svom djeliću reproducira cijeli prizor snimljene slike. Na fotografskom hologramskom filmi slika prizora se ne vidi.
Temlejm tog otkrića , neovisno jedan od drugog, Bhom i Pribtram su ustvrdili da se cijeli svemir ponaša holografski ( Bhom koroisti fenomene valno - kvantne fizike ), dok je Pribram ustvrdio da mozak također radi holografski (
Ppribram koristi dobro poznavanje limbičkog mozga koji je holografska poveznica između ostalih mozgova i svemira stanica organizma.
Dakle, ovi istraživaći nalaze da svaki djelić svemira sadrži cijeli svemir i obratno cijeli svemir zrcali svaki djelić svemira. Isto tako Pribram kaže da svaki djelić naše svijesti zna što zna naš cijeli organizam i obratno svaki djelić ( stanica ) organizma zna što zna mozak.

Temeljem takvih spoznaja ( gledišta ) krenuo sam u istraživanje holografskog fenomena, kako sam to već naveo, na makrorazini ljudske i društve pojavnosti, i ustanovio, da je MEDIJ tipičan hologrtafski fenomen.

Jel ti sada jasnije?
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 11:41   #8
Znači da se radi o tome da je na neki način i u najsitnijem djeliću svemira sadržana informacija o cijelom svemiru i obrnuto.

Kako su ovo dvoje ljudi došli do te pretpostavke? (prvenstveno me zanim za kvantnog fizičara)


Pretpostavnjam da je medijski fenomen spomenut samo kao analogija, budući da bi se on javio bez obzira na "holografskost" svemira.


E, da i zanima me kako holografski fenomen utjeće na svijet, odn. kako se očituje u fizikalnim zakonima.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 22:33   #9
Quote:
Daniels kaže:
Znači da se radi o tome da je na neki način i u najsitnijem djeliću svemira sadržana informacija o cijelom svemiru i obrnuto.

Kako su ovo dvoje ljudi došli do te pretpostavke? (prvenstveno me zanim za kvantnog fizičara)


Pretpostavnjam da je medijski fenomen spomenut samo kao analogija, budući da bi se on javio bez obzira na "holografskost" svemira.


E, da i zanima me kako holografski fenomen utjeće na svijet, odn. kako se očituje u fizikalnim zakonima.
Znači da se radi o tome da je na neki način i u najsitnijem djeliću svemira sadržana informacija o cijelom svemiru i obrnuto.

Da, upravo tako!

Kako su ovo dvoje ljudi došli do te pretpostavke? (prvenstveno me zanima za kvantnog fizičara)

Predlažem ti da se sam potrudiš i pročitaš Bhomovu kvantnu interpretaciju i njegovu teoriju međupovezanosti. Da to prepisujem nema smisla no mogu reći samo to da klasična kvantna interpretacija s relacijom val - čestica i obratno za Bhomovu interpretaciju ne vrijedi. U njegovoj interpretaciji kavantni fenomeni, naročito na razini subatomskih čestica, pokazuju u plazmatičnim poljima elektronsku međupovezanost i polarne interakcije na velikim distancama. Po Bhomovoj interpretaciji kvantna pojava na subatomskoj razini se prenosi na CJELINU koja upravlja kvantnim pojavama. Možda je tome najbliža slika za razumijevanje Bhomove interpretacije, interpretacija fraktala koji se prenosi na cjelinu kako po " dužini " tako i " visini ".

Pretpostavnjam da je medijski fenomen spomenut samo kao analogija, budući da bi se on javio bez obzira na "holografskost" svemira.
Medijaski fenome nije spomenuti samo kao analogija već kao eksenzija i ekstraplacija hologramskog fenomena. Holografski fenomen nije niti može biti samo na razinu subatomskog svijeta, ako je u korelaciji sa svemirom. Hologramski fenomen se mora odnostio na svaku stvar i pojavu u svemiru, pa tako i na medij. kao što se prenosi i na tebe? Upravo na medijskom fenmomenu se dobro vidi kako se " satus " jednog ( TV spikera ) kao informacija prenosi na mnoštvo, kada jednu te istu informaciju, ili izjavu zna milijarda ljudi. Uz medijski fenomen imamo i fenomen filogeneze i ontogeneze kada se povijesna cjelina evolucije u " trenu " prenosi na jedno biće, i obratno kada se svojstva jednog bića prenose na sva bića kao cjelinu.
Recimo, ja smatram da je sva industrijska proizvodnja također hologramska. Magnetno polje je definitivno također hologramsko!


E, da i zanima me kako holografski fenomen utjeće na svijet, odn. kako
Već sam spomenuo da se hologramski fenomen počinje javljati ( očitavati ) s pojavom kompleksnih - sinergičnih pojava. Hologramski fenomen između dva, ili nekoliko ljudi teško je primjetljiv, no ako se radi o mnoštvu od recimo 100.000.000 ljudi onda pojava informacijske povezanosti ( telefon, mobitel, radio, TV ) jasno počinju pokazivati holografski fenomen.
Na tvoje izravno pitanje kako holografski fenomen utječe na svijet odgovorit ću analogijom: Isto onako kako utječe na stanice u tvom, ili bilo kojem ljudskom organizmu.
Reproduktivna stanica je 100% u holgorafskoj povezanosti s cjelinom organizma, što je i temelj hereditarnosti! Ekstrapolirano to na makro razinu svijeta, moje je mišljenje, da će holografski fenomen dovesti svijet do sposobnosti vlastite samo reprodukcije, do samostvaranja, do svog makro autopoiesisa isto onako kako se to dešava u biologiji svijeta i u biologiji našeg života. .
Dakle, holografski fenomen ima i imat će velike neslućene utjecaje na svijet.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2006., 02:38   #10
Da, neslućeni utjecaji, ali KOJI?
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 11:43   #11
Quote:
Daniels kaže:
Da, neslućeni utjecaji, ali KOJI?
pA NAPISAO SAM TI: " Moje je mišljenje, da će holografski fenomen dovesti svijet do sposobnosti vlastite samo reprodukcije, do samostvaranja, do svog makro autopoiesisa isto onako kako se to dešava u biologiji svijeta i u biologiji našeg života. "

Zar to nije dovoljno?
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 15:10   #12
Samo malo, koliko sam shvatio, holografski fenomen je samo društveni (i/ili slični) fenomen ili i fizikalni fenomen?

Ako je i fizikalni, onda mi objasni fiziku holografskog fenomena.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 17:55   #13
Quote:
Daniels kaže:
Samo malo, koliko sam shvatio, holografski fenomen je samo društveni (i/ili slični) fenomen ili i fizikalni fenomen?

Ako je i fizikalni, onda mi objasni fiziku holografskog fenomena.
Opet, logićno je, ako je svemitrski da j i univerzalni, t.j. da je fenomen koji obuhvća se pojave u svemiru: fizikalne, kemijske, biologijske, društvene, medijske, inženjerske, glazbene i t.d. sve do hiolografskog mozga.
Što tu nije jasno? Ako se zna da je holografsko sve ono što povezuje jedno s mnoštvom, i obratno.

Što da ti ja objašnjavam kada je za to expert fizičar Bhom. Ja ti mogu reći samo to da je fizikalni hologhrafski fenomen sama holografska slika koja je posljedica čisto fizikalnog fenomena - dvojnog laserskog svjetla. Da bi se to razumijelo treba razumijeti i holografiju valnog fenomena, što je opet čista, ali ovaj puta valno - kvantna fizika, o čemu naravno najviše zna fizičar Bhom, ili Alan Aspect.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 18:42   #14
Ako se taj fenomen javlja u fizici i u društvu, onda mora da je on obična matematička posljedica, isto kao što je drugi zakon termodinamike matematička posljedica, tj. nije neki fundamentalni zakon.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 19:07   #15
Uspio sam naći nešto.
O Michaelu Talbotu, koji je napisao knjigu piše da je on tvorac ideje o Holografskom svemiru, a od Bohma i Pribrama je crpio samo neke ideje i bio je sklon povezivanju kvantne mehanike i drevnog misticizma.
Pribram i Bohm su samo došli do ideje o holonomskom modelu mozga, a Talbot je prenio tu ideju na svemir, najvjerojatnije vežući kvantnu mehaniku i drevni misticizam.
Ali, cover mi se sviđa:

Inače knjiga je senzacionalistički prezentirana, a zanima me otkud su copypastane informacije s uvodnog posta. Pretpostavljam da sa stranica "znanja" ili sličnih.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 17:49   #16
Quote:
Daniels kaže:
Ako se taj fenomen javlja u fizici i u društvu, onda mora da je on obična matematička posljedica, isto kao što je drugi zakon termodinamike matematička posljedica, tj. nije neki fundamentalni zakon.
U hiolografskom fenomenu matematikla ne postoji!!!!
Ako je sve jedno te isto jedno, onda postoji samo JEDAN koji je međupovezan u mnoštvu u JEDAN. Dva tu ne postoji, pa prema tome logički ne postoji ni 2,3,4, ............ niti bilo koja računska operacija osim odnosa jedinice sa samom sobom.
Malo, teže za razumijeti, ali tu s moje strane nema pomoći. Moraš si sam pomoći studiranjem hologranmskog fenomena. Vidim da je netko priložio i sliku ( stare ) aktualne knjige. Tu ti manje više sve piše.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 17:54   #17
Quote:
Daniels kaže:
Uspio sam naći nešto.
O Michaelu Talbotu, koji je napisao knjigu piše da je on tvorac ideje o Holografskom svemiru, a od Bohma i Pribrama je crpio samo neke ideje i bio je sklon povezivanju kvantne mehanike i drevnog misticizma.
Pribram i Bohm su samo došli do ideje o holonomskom modelu mozga, a Talbot je prenio tu ideju na svemir, najvjerojatnije vežući kvantnu mehaniku i drevni misticizam.
Ali, cover mi se sviđa:

Inače knjiga je senzacionalistički prezentirana, a zanima me otkud su copypastane informacije s uvodnog posta. Pretpostavljam da sa stranica "znanja" ili sličnih.
Oprosti, bio sam koncentriran na tvoj prvi post, pa nisam zamjetio da si ti priložio sliku knjige.
Ma ne, Talbot nije izmislio nikakvi holografski fenomen. On je samo interpretastor ono što su radiloi Bhom i Pribram, time da je, kao što je iz knjige vidljivio dodao dosta psihologije i parapsihologije.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 10:19   #18
Quote:
geza kaže:
Što da ti ja objašnjavam kada je za to expert fizičar Bhom. Ja ti mogu reći samo to da je fizikalni hologhrafski fenomen sama holografska slika koja je posljedica čisto fizikalnog fenomena - dvojnog laserskog svjetla. Da bi se to razumijelo treba razumijeti i holografiju valnog fenomena, što je opet čista, ali ovaj puta valno - kvantna fizika, o čemu naravno najviše zna fizičar Bhom, ili Alan Aspect.
Hoces reci da ti zapravo ne razumijes to o cemu pricas?
I da, nije Bhom, nego Bohm.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 10:50   #19
Quote:
skeptik kaže:
Hoces reci da ti zapravo ne razumijes to o cemu pricas?
I da, nije Bhom, nego Bohm.
Da vrlo točno, piše se David Bohm, a ne David Bhom, što je veliki doprinos hogrfskoj toriji, ili pradigmi. No što bi na to rekao Salavadore Dali, o tom potopm?
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 11:10   #20
Quote:
geza kaže:
hogrfskoj toriji pradigmi Salavadore potopm?
Ti si neki zajebant, jelda?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:40.