Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2008., 20:27   #1
Je li vrijeme za reguliranje medijskog sektora?

Kapitalizam, kakvog smo ga do sada poznavali pokazuje slabosti kod strateških bitnih sektora. Smithova teorija je i dalje točna o nevidljivoj ruci tržišta, o samoregulirajućem tržištu. Problem je što u strateškim sektorima povratna reakcija s tržišta je vrlo bolna i utječe na cijele gospodarske sustave.
Europske države su dokapitalizirale banke i ubrizgale svježi kapital. To će imati samo kratkoročnog efekta i neće dugoročno pomoći bankama, ako se ne promijeni sustav poslovanja u bankarstvu i bude pod većim nadzorom specijaliziranih državnih agencija. Posebno moraju biti pod nadzorom aktivni (kreditni) i vlastiti (ulagački) poslovi Banaka. Banke moraju biti i u funkciji razvoja lokalnih gospodarstava, pa će obostrano i banke i gospodarstvo imati korist. Nema više bezgraničnog pumpanja kreditnih volumena i stalno izmišljanje novih proizvoda kojim će pomoći zaduživanje građanstva i pravnih osoba ili isti će imati neke limite.
Sarkozy je već najavio promjene menadžementa i što je bitnije načina poslovanja banaka. Ako ne bude promjene financijskog sustava, za desetak godina nas čeka opet isto, bez obzira na nekoliko bilijuna miljardi Eura već utrpanih u banke u ovih 30-tak dana u SAD-u i Europi.

Mene interesira, zašto se isti recept ne primjeni na medije, koji su instrument iste mašinerije i koji rade totalno na istim principima kao bankari, samo u svom sektoru i na svoj način. Znači, temeljni princip poslovanja je pohlepno pumpanje naklade i čitanosti, bez imalo društvene odgovornosti. A društveni utjecaj je (pre)golem.
Je li vrijeme za poseban zakon o medijima, kojim bi se prvenstveno reguliralo:

- redovito javno objavljivanje godišnjih izvješća o izvorima financiranja. Točno specificiranje, koliko koja korporacija i tvrtka ima udjela u zakupljivanju oglasnih prostora; Ograničavanje udjela u financiranju reklama sponzorstva od pojedinih tvrtki, korporacija ili grupacija.
- osnivanje neovisne državne agencije za medije;
- na žute novine vratiti PDV i uvesti dodatne trošarine (lupam 24 sata, jutarnji), o čemu bi naravno odlučila državna agencija;
- obvezno uvođenje određenog vremenskog perioda edukativno/obrazovnog sadržaja u privatno elektronske medije, daljnje ograničavanje reklamnog prostora,
- povećanje razine odgovornosti za novinare, uvođenjem krivičnih prijava za objavljenje vijesti, koje se kasnije pokažu kao lažne. Kazne da budu velike novčane ili čak zatvorske;
i sl.
Naravno, ovo sve isključuje mogućnost državne dokapitalizacije i nadziranja od strane države, zabranjivanje medija, jer je to najgora moguća opcija za društvo. Jednostavno mislim na veće reguliranje tog sektora s ciljem da isti imaju veću odgovornost prema društvu.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 21:37   #2
Quote:
- redovito javno objavljivanje godišnjih izvješća o izvorima financiranja. Točno specificiranje, koliko koja korporacija i tvrtka ima udjela u zakupljivanju oglasnih prostora; Ograničavanje udjela u financiranju reklama sponzorstva od pojedinih tvrtki, korporacija ili grupacija.
- osnivanje neovisne državne agencije za medije;
- na žute novine vratiti PDV i uvesti dodatne trošarine (lupam 24 sata, jutarnji), o čemu bi naravno odlučila državna agencija;
- obvezno uvođenje određenog vremenskog perioda edukativno/obrazovnog sadržaja u privatno elektronske medije, daljnje ograničavanje reklamnog prostora,
- povećanje razine odgovornosti za novinare, uvođenjem krivičnih prijava za objavljenje vijesti, koje se kasnije pokažu kao lažne. Kazne da budu velike novčane ili čak zatvorske;
i sl.

Potpisujem.

Novinarstvo je spalo na niske grane ,nije ni izbliza četvrti stup vlasti ,glas javnosti itd. ,a što bi vjerovatno trebalo biti ,sami se ne popravljaju i vjerovatno je došlo vrijeme za ovakvu nekakvu intervenciju.
dr.laki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 08:18   #3
Stanje u medijima se mora sriktati, jer su u hrvatskoj došli na niske grane. Ovo je vjerojatno dno hrvatskog novinarstva. Medijski reket, plaćenici rade za medije, narudžbe tekstova i priloga, međusobni obračuni preko medija.
Marco.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 09:10   #4
jako dobra usporedba! financijski kaos pokazuje kako se masivni sistemi ponašaju kad ih baš ništa ne nadzire. a novinarstvo se godinama trudi da se oslobodi svakog nadzora, i što je još gore - odgovornosti. sve u ime "slobode tiska". za početak bi bilo najvažnije u praksu povratiti odgovornost za izrečenu i napisanu riječ. ja u projektu ne smijem pisati pizdarije jer će se zgrada zapaliti, tako ni novinar ne bi smio srati bez osnova jer će se zapaliti društvo. ali novinari po defaultu svaku tužbu za klevetu doživljavaju kao "atak na profesiju", ili "ugrožavanja slobode tiska". SVI moraju snositi odgovornost za ono što rade.
zmay is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 10:51   #5
Quote:
zmay kaže: Pogledaj post
jako dobra usporedba! financijski kaos pokazuje kako se masivni sistemi ponašaju kad ih baš ništa ne nadzire. a novinarstvo se godinama trudi da se oslobodi svakog nadzora, i što je još gore - odgovornosti. sve u ime "slobode tiska". za početak bi bilo najvažnije u praksu povratiti odgovornost za izrečenu i napisanu riječ. ja u projektu ne smijem pisati pizdarije jer će se zgrada zapaliti, tako ni novinar ne bi smio srati bez osnova jer će se zapaliti društvo. ali novinari po defaultu svaku tužbu za klevetu doživljavaju kao "atak na profesiju", ili "ugrožavanja slobode tiska". SVI moraju snositi odgovornost za ono što rade.
Problem je što bezgranično štićenje te slobode novinarstva, dovodi do kontraefekta i iskorištavanja stanja od medija.
Sloboda da ali uz nadzor i ograničenja kao i u ostalim dijelovima društva. Zašto bi oni bili izuzetak...
Marco.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 11:30   #6
Quote:
zmay kaže: Pogledaj post
jako dobra usporedba! financijski kaos pokazuje kako se masivni sistemi ponašaju kad ih baš ništa ne nadzire. a novinarstvo se godinama trudi da se oslobodi svakog nadzora, i što je još gore - odgovornosti. sve u ime "slobode tiska". za početak bi bilo najvažnije u praksu povratiti odgovornost za izrečenu i napisanu riječ. ja u projektu ne smijem pisati pizdarije jer će se zgrada zapaliti, tako ni novinar ne bi smio srati bez osnova jer će se zapaliti društvo. ali novinari po defaultu svaku tužbu za klevetu doživljavaju kao "atak na profesiju", ili "ugrožavanja slobode tiska". SVI moraju snositi odgovornost za ono što rade.
Quote:
Marco.hr kaže: Pogledaj post
Problem je što bezgranično štićenje te slobode novinarstva, dovodi do kontraefekta i iskorištavanja stanja od medija.
Sloboda da ali uz nadzor i ograničenja kao i u ostalim dijelovima društva. Zašto bi oni bili izuzetak...
baš suprotno... novinari nemaju slobode, što i kako će pisati određuju vlasnici medija i oni koji se oglašavaju u njemu... nema oglašavanja, nema medija... sjetite se ferala, ostavljen na cjedilu i od države i od oglašivača... eto efektnog nadzora i ograničenja...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 12:52   #7
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
baš suprotno... novinari nemaju slobode, što i kako će pisati određuju vlasnici medija i oni koji se oglašavaju u njemu... nema oglašavanja, nema medija... sjetite se ferala, ostavljen na cjedilu i od države i od oglašivača... eto efektnog nadzora i ograničenja...
Onda ste pod ropstvo, ograniceni i ismanipulirani kad se ponasa te bez ljudkosti drugima u imena vasih vladara tko bih reko
Bijela Hrvatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 18:55   #8
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
sjetite se ferala, ostavljen na cjedilu i od države i od oglašivača... eto efektnog nadzora i ograničenja...
Mislim da je Feral druga krajnost od ove sada i ne bi nam nikako trebao biti uzor. Bilo je tu dobrih tema i dobre kritike, ali je kasnije preraslo u konstantno pljuvanje svega i svačega. Ne može se tržište graditi samo na pljuvačini negativnih društvenih pojavnosti i uvijek i isključivo su se obrušavali na jedan dio društva, dok bi njihovi miljenici na tragu njihove ideološke matrice uvijek ostali bez kritike. Uostalom ni naklada ih nije mogla držati.
Jednostavno nelojalnu konkurenciju, država mora fiskalnom politikom destimulirati. Po čemu je 24 sata oslobođen PDV-a? Zašto im se ne uvedu i dodatne trošarine?

Zašto se RTL-u i Novoj TV ne propiše obvezni dnevni period edukacijsko/ obrazovnog programa?
Na kraju zašto novinari imaju vrlo nisku razinu odgovornosti za napisane tekstove ili napravljene priloge?
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 19:54   #9
Koliko ja znam na novine je ukinut PDV. Jesu li oni smanjili cijenu novina? Ne, nisu, još su podigli cijenu. Kad se isto dogodi sa bilo kojom drugom namirnicom ili proizvodom, novinari su prvi koji dignu graju da bi se cijena tribala spustiti.

Novinarstvo bi tribalo zakonski regulirrati, a nakon zakona, sudske sporove riješavati što prije i što brže. Medjutim.....

Ovako, pod krinkom slobode govora i pisane riječi, mjedijska gamad i medijski terorissti koriste situaciju i dijelom stvaraju bolesno društvo o čijim bolestima opet pišu i kritizitaju i tako u krug, stalno....

Najbolje je ne kupovati novine. Onošto ja ne radim već godinama. Triba ih bojkotirati i to je najbolji način.
klapac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 12:12   #10
Quote:
klapac kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam na novine je ukinut PDV. Jesu li oni smanjili cijenu novina? Ne, nisu, još su podigli cijenu. Kad se isto dogodi sa bilo kojom drugom namirnicom ili proizvodom, novinari su prvi koji dignu graju da bi se cijena tribala spustiti.
Novinama je PDV srezan na pola. Tko je ikada provjerio što sve posjeduje Pavić i klika iz jugo soc saveza omladine oko njega poput onog Stipe Oreškovića? Nikad nitko, nikoga ne zanima koliko oni imaju kuća, jahti, vikendica i dača. Miljenici svake vlasti i oružje u rukama exvelikosrpskih slugana i srpskih krugova danas i to svaki puta kad im zatreba.

Quote:
Novinarstvo bi tribalo zakonski regulirrati, a nakon zakona, sudske sporove riješavati što prije i što brže. Medjutim....
...to se neće desiti jer su svi povezani kao neka mafijaška banda.

Quote:
Ovako, pod krinkom slobode govora i pisane riječi, mjedijska gamad i medijski terorissti koriste situaciju i dijelom stvaraju bolesno društvo o čijim bolestima opet pišu i kritizitaju i tako u krug, stalno....
Samo obavljaju posao za par lijevih i prokomunističkih novorođenih velikih liberala iz EU i Hrvatske.

Quote:
Najbolje je ne kupovati novine. Onošto ja ne radim već godinama. Triba ih bojkotirati i to je najbolji način.
Možeš ih ti ne kupovati koliko hoćeš, ta banda ne živi od prodaje već jako dugo, već od reklama, koje po političkoj liniji dogovaraju sa najvećim firmama po Hrvatskoj.

S druge strane, u ovakvoj situaciji svakodnevan puk nema gdje pročitati ni čuti korektnu informaciju, sve se svodi na rekla-kazala i dobijamo hrpetine "osmišljenih" pričica i nakićenih laži, tako da nikad ne znamo što se stvarno dešava. Živimo u mraku! Nevjerovatno je koliko ljudi je u doba najveće informacijske buke i milijuna različitih dostupnih medija, potpuno neinformirano ili potpuno krivo informirano.

Iskreno se nadam da će ova kriza rezultirati sa propašću nekoliko velikih i manje velikih medijskih kuća jer su tvornice laži i manipulacija, a ne stvarnog informiranja ljudi!
live.and.kicking is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 12:57   #11
Quote:
live.and.kicking kaže: Pogledaj post
Novinama je PDV srezan na pola. Tko je ikada provjerio što sve posjeduje Pavić i klika iz jugo soc saveza omladine oko njega poput onog Stipe Oreškovića? Nikad nitko, nikoga ne zanima koliko oni imaju kuća, jahti, vikendica i dača. Miljenici svake vlasti i oružje u rukama exvelikosrpskih slugana i srpskih krugova danas i to svaki puta kad im zatreba.

...to se neće desiti jer su svi povezani kao neka mafijaška banda.


Samo obavljaju posao za par lijevih i prokomunističkih novorođenih velikih liberala iz EU i Hrvatske.


Možeš ih ti ne kupovati koliko hoćeš, ta banda ne živi od prodaje već jako dugo, već od reklama, koje po političkoj liniji dogovaraju sa najvećim firmama po Hrvatskoj.
:
Ne znam od kuda ideja da su mediji proliberalni kad su i Večernji list i Jutarnji list i Vjesnik i TV kuće vezane uz desnicu, bilo Sanaderovu, bilo još desnije?
tajni agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 13:40   #12
Quote:
tajni agent kaže: Pogledaj post
Ne znam od kuda ideja da su mediji proliberalni kad su i Večernji list i Jutarnji list i Vjesnik i TV kuće vezane uz desnicu, bilo Sanaderovu, bilo još desnije?
Zaboravio si Novi list i Slobodnu, iza njih stoji Norvalska skupina..
__________________
Krepat ma ne molat
Mr.No. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 13:42   #13
Negiraš da Jutarnji i Vjesnik podržavaju Sanadera, da je Večernji bliži bivšoj Pašalićevoj struji, a da su TV stanice čvrsto na desnici?
tajni agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 14:41   #14
Quote:
Mr.No. kaže: Pogledaj post
Zaboravio si Novi list i Slobodnu, iza njih stoji Norvalska skupina..
Nemoj dva puta reć, vidiš kak je lako postati Sanderova desnica, prek noći, u jutro se zbudiš i desničar si, onaj od Snaderove sorte.

A na TVu je nekadašnja HDZovka glavna, što znači da je HTV desničarski, je tako?

Sve smo brzo naučili.

A Pašalić je nekada imao prste u Večernjem odnosno Styriji, što znači da je Večernji ekstremno desničarski list, radikalno ekstremno ultra desničarski.
live.and.kicking is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 16:32   #15
Pogled na svijet ti je iskrivljen, na HRT se postavljaju HDZ-ovci na glavna mjesta, Jutarnji brani Sanadera a napada Milanovića, Večernji slično, a ti buncaš o nekakvim komunističkim neoliberalima.

Problem medija u Hrvatskoj je u prvom redu manjak profesionalizma i sklonost žutilu, a ne crvenilu.
tajni agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 17:36   #16
Quote:
tajni agent kaže: Pogledaj post
Ne znam od kuda ideja da su mediji proliberalni kad su i Večernji list i Jutarnji list i Vjesnik i TV kuće vezane uz desnicu, bilo Sanaderovu, bilo još desnije?
Sanader je desnica?
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 19:36   #17
Ne, u pravu si, Sander je ortodoksni jugokomunist.

Oho ekipa, kud ste vi zabrazdili..
tajni agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 22:00   #18
Quote:
tajni agent kaže: Pogledaj post
Ne, u pravu si, Sander je ortodoksni jugokomunist.

Oho ekipa, kud ste vi zabrazdili..
Suprotno od desnice je jugokomunist? Super. Imamo ideološke stručnjake, sa istančanim smislom za smještanje ljudi i stranaka po ideološkoj osi.

Što je u ovih 5 godina bila desničarska politika u HDZ-a? Ne mislim na pojedinačnu odluku (a i takvih je vrlo malo bilo), daj mi neke odluke, koje upućuju na desni smjer hrvatske politike pod HDZ-ovom vlašću u razdoblju 2003-2008?
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 10:55   #19
Tabloidima lupit poseban porez za zaglupljivanje naroda
Master27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 11:01   #20
Pojedine "novinare" treba dovesti u red jer podrivaju državni poredak(ma koji bio) svojim tekstovima, širenjem panike i lažima, a sve zbog zarade.
Jedini mogući način je gašenje pojedinih medija ili stavljanje pod državnu kontrolu.
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:53.