Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2004., 18:29   #1
Thumbs up POLJE (nulte točke) -- revolucija u znanosti?

Obećao sam da ću pokrenuti jednu ovakvu temu kada se govorilo i sporilo o revoluciji u znanosti. (ja osobno mislim da je to stvar pojmova, da smo se sporili oko pojmova, revolucija u znanosti, znanstvenom mišljenju, ili znanstvenom pogledu na svijet; ali evo jos nesto sto bi moglo razjasniti nalazimo se pred revolucijom ili ne)

...
Svi spomenuti znanstvenici imali su iza sebe upravo nevjerojatan istraživački put. Kao mladi istraživači s obećavajućim postignućima na početku su svoje karijere određene doktrine smatrali svetima – predodžbe i prihvaćeno znanje svojih kolega:

Čovjek je stroj za preživljavanje koji je u velikoj mjeri rezultat djelovanja kemikalija i genetskih kodova.
Mozak je odvojen organ i kuća svijesti koja je isto tako u velikoj mjeri rezultat kemije: međustanične komunikacije i kodnih zapisa DNK.
Čovjek je u osnovi izoliran od svojega svijeta, a njegov um je izoliran od njegovog tijela.
Vrijeme i prostor su konačni, općeniti redovi.
Ništa ne putuje brže od brzine svjetlosti.


Svaki od njih je otkrio nepravilnosti u tom mišljenju, a imali su i dovoljno hrabrosti i neovisnosti da slijede taj istraživački smjer. S ustrajnim eksperimentiranjem i učenjem na pogreškama jedan za drugim su došli do konačnog otkrića a su sve te dogme – kameni temeljci fizike i biologije – najvjerojatnije pogrešne:

Komunikacija u svijetu ne odvija se u vidljivom prostoru Newtona, nego u subatomskom svijetu Heisenberga.
Stanice i DNK komuniciraju preko frekvencija. Mozak prepoznaje i bilježi vlastitu snimku svijeta u pulsirajućim valovima.
Svemir podupire temeljna supstancija koja sve registrira te omogućava da sve komunicira sa svim ostalim.
Ljude nije moguće odvojiti od njihove okoline. Živa svijest nije izolirani entitet. Ljudska svijest povećava stupanj reda u preostalom svijetu i ima nevjerojatne moći, da liječimo sebe, da liječimo svijet: da ga u određenom smislu učinimo takvim kakav želimo da bude.


Ti znanstvenici su u svojim laboratorijima svakog dana otkrivali malene tračke mogućnosti koje su pretkazivala njihova otkrića. Otkrili su da je čovjek nešto mnogo impresivnije od pukog evolucijskog slučaja ili genetskog stroja za preživljavanje. Njihov rad otkrio je decentraliziranu, no jedinstvenu inteligenciju koja je mnogo više veličanstvena i odlična nego što su to zamišljali Darwin i Newton; proces koji nije ni slučajan ni kaotičan nego inteligentan i smislen. Otkrili su da u dinamičkom tijeku života pobjeđuje red.
To su otkrića koja mogu promijeniti živote budućih generacija u mnogo praktičnih pogleda, recimo u putovanju bez goriva i trenutačnoj levitaciji, no njihov rad ukazuje na nešto još mnogo dublje u razumijevanju najviših postignuća ljudskog potencijala. U prošlosti su pojedinci slučajno svjedočili određenim sposobnostima – slutnjama, sjećanju na prošle živote, jasnovidnosti, daru izlječivanja – koje je službena znanost brzo odbacivala kao igru prirode ili prijevaru. Rad ovih znanstvenika ja pak govorio da te sposobnosti nisu ni nenormalne ni rijetke, nego postoje u svakom čovjeku. Njihov rad ukazivao je na ljudske mogućnosti veće od naših najsmionijih snova. Mi smo mnogo više no što sami mislimo. Ako bi taj potencijal znanstveno razumjeli, možda bi mogli otkriti način kako sustavno crpiti iz njega. To bi izuzetno poboljšalo sva područja našeg života, od komuniciranja i poznavanja samih sebe do interakcije s našim materijalnim svijetom. Znanost nas ne bi više reducirala na najmanji zajednički nazivnik nego bi nam pomogla napraviti konačni evolucijski korak u našoj povijesti tako da napokon razumijemo sami sebe sa svim svojim potencijalom.
Ti pokusi poduprli su vjerodostojnost alternativne medicine za koju je ranije empirijski dokazano da djeluje, no dosada nije bilo poznato na koji način. Ako bi mogli stvoriti znanost medicine koja liječi čovjekove energetske razine, te otkriti točnu prirodu «energije» koju liječimo, to bi otvorilo neslućene mogućnosti za bolje zdravlje.
Ta otkrića su i znanstveno dokazala istinitost starih mudrosti i vjerovanja tradicionalnih kultura. Nove teorije dale su znanstvenu potvrdu mnogim legendama i religijama u koje ljudi vjeruju od samih početaka vremena, ali su dosad u njih mogli samo vjerovati. Zapravo su samo dali znanstveni okvir za znanja koja najmudriji ljudi već dugo poznaju.
Mnoge «primitivne» kulture, kao što su australski Aboridžini, vjeruju da su kamenje, stijene i planine žive i da «pjevamo» svijet: da stvaramo imenovanjem stvari. Otkrića Brauda i Jahna pokazala su da to nije puko praznovjerje. Zapravo je točno tako kao što vjeruju indijanci iz plemena Achuar i Huaorani: na našoj najdubljoj razini međusobno dijelimo snove.
Nadolazeća znanstvena revolucija pretkazala je konac dualizma u svim pogledima. Daleko od toga da uništava Boga, znanost je po prvi put dokazala njegovo postojanje tako što je demonstrirala da postoji viša, kolektivna svijest. Sada više nema potrebe za dvije istine: znanstvenu i religijsku. Sada možemo imati jedno jedinstveno viđenje svijeta.
Ova revolucija u znanstvenom mišljenju je također obećala da će se čovjeku vratiti optimizam izgubljen zbog suhoparne vizije filozofije dvadesetog stoljeća koja je u velikoj mjeri bila rezultat znanstvenih pogleda. Ljudi nisu izolirana bića koja proživljavaju svoje očajne živote na osamljenom planetu u ravnodušnom svemiru. Nikada nismo sami. Uvijek smo dio veće cjeline. Oduvijek smo i uvijek ćemo biti u središtu događaja. Svijet se nije raspao jer središte sve drži – mi smo oni koji sve držimo na okupu.
Imamo i mnogo veću moć nego što mislimo, moć da liječimo sebe i svoje bližnje, čak i zajednicu u kojoj živimo i djelujemo. Svaki od nas ima sposobnost – a svi zajedno veliku kolektivnu moć – za poboljšanje vlastite životne sudbine. Naš život je u svakom pogledu u našim rukama.

To su bile smjele spoznaje i otkrića, no čuli su ih samo rijetki. Spomenuti pioniri svoja su otkrića trideset godina predstavljali na matematičkim konferencijama u uskom krugu ili na godišnjim susretima manjih znanstvenih tijela ustanovljenih za unaprjeđivanje dijaloga u novoj znanosti. Na tim internim susretima kolega bili su priznati jer su se međusobno poznavali i cijenili. Većina tih znanstvenika su u trenutku svojih velikih otkrića bili još mladi, i prije no što su u životu sa zacrtanog puta skrenuli u potpuno novi smjer bili su cijenjeni i čak vrlo poštovani. Sada su se bližili dobi za umirovljenje, a šira znanstvena zajednica još uvijek nije vidjela većinu njihovog rada. Svi su bili poput Cristophera Columbusa; nitko im nije vjerovao kada su se vratili s novim otkrićima. Većina znanstvene zajednice ih je ignorirala, nastavljajući se čvrsto držati postavke da je zemlja ravna.
Jedina prihvatljiva strana polja nulte točke bila su istraživanja o svemirskoj propulziji. Njihova otkrića unatoč najstrožem znanstvenom protokolu nitko u pravovjernoj znanstvenoj zajednici nije uzimao za ozbiljno. Neke, kao što je bio Benveniste, su jednostavno marginalizirali. Sada sedamdesetjednogodišnji Edgar Mitchell morao je čitav nit godina priređivati javna predavanja o svojim svemirskim podvizima kako bi mogao financirati svoj istraživanja o svijesti. Robert Jahn je svako malo u tehničke časopise slao stručne članke s besprijekornim statističkim dokazima, no odbacivali su ih kao neprimjerene. Ne zbog manjkavog znanstvenog protokola, nego zbog implikacija koje su potresale same temelje trenutnih znanstvenih pogleda.
Usprkos tome, Puthoff i drugi znanstvenici dobro su znali što imaju u rukama. Svaki od njih je tvrdoglavo ustrajao s povjerenjem u konačni uspjeh koje je značajka istinskog pronalazača. Stari način bio je samo još jedan balon s vrućim zrakom. Napredak u znanosti uvijek isprva nailazi na otpor. Nove zamisli oduvijek su se smatrale herezom. Sasvim je moguće da će njihovi dokazi zauvijek promijeniti svijet. Mnogošto još treba usavršiti, a neke smjerove napustiti. Mnogo toga će se možda pokazati kao stranputica ili čak slijepa ulica, no prva pokusna ispitivanja su bila napravljena. To je bio početak, prvi korak s kojim počinje svaka prava znanost.

---------------------
Molio bih samo da se, ako je to moguće, u komentarima i odgovorima na replicira na ono što nije ni rečeno odnosno na nešto na što se nekome čini da određeni dio teksta implicira. (jer to onda odvede kojekuda)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2004., 22:29   #2
Re: POLJE (nulte točke) -- revolucija u znanosti?

Quote:
goranbo kaže:
---------------------
Molio bih samo da se, ako je to moguće, u komentarima i odgovorima na replicira na ono što nije ni rečeno odnosno na nešto na što se nekome čini da određeni dio teksta implicira. (jer to onda odvede kojekuda)

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2004., 22:43   #3
e dobro si me nes potsjetio

fala , fala
__________________
I'm being hunted by paleface in blue
and these cracka' spooks are haunting you too ;)
grimReaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 13:28   #4
Quote:
grimReaper kaže:
e dobro si me nes potsjetio

fala , fala
I mene da uzmem malu pauzu dok se gornji genije nesmiri malo sa svojim "dokazanim" stvarima.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 18:15   #5
Ništa ne razumijem. Koji znanstvenici? Što su istraživali? Kako su istraživali? Kako gornji zaključci slijede iz toga što su oni istraživali? Daj pojasni malo.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 18:37   #6
Goranbo je tamo napisao svasta, od cega se i s mnogocim slazem, ali nije napisao NISTA o onom sto je nagovijestio naslovom - o polju nulte tocke.

Mozda bi bilo dobro da nam za pocetak definira taj pojam. Dakle, POLJE NULTE TOCKE je ... ???
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 18:41   #7
Quote:
nitko i ništa kaže:
Ništa ne razumijem. Koji znanstvenici? Što su istraživali? Kako su istraživali? Kako gornji zaključci slijede iz toga što su oni istraživali? Daj pojasni malo.
O tome se nešto govorio na prijasnjnim topicima, prvenstveno eter ... , makar i tamo samo jedan dio.
Odgovori na tvoja pitanja nalaze se u knjizi The Field od Lynne McTaggart, uskoro izlazi hrvatsko izdanje.
Tamo je sve lijepo objasnjeno, opisana su njihova brojna znanstvena istraživanja na različitim područjima (radi se o desetinama znanstvenika), reference itd.
Ja sad ovdje ne mogu prepricati cijelu knjigu i sva znanstvena istraživanja koja su dovela do tih spoznaja.
Da bi se sagledalo reperkusije njihovih istrazivaja, bilo bi potrebno ta istrazivanja i njihove rezultate detaljno opisati i povezati. Dakle, izvan moje moći je da putem ovog foruma sve objasnim, zato je tu knjiga, eventualno bi se mogla obraditi jedna po jedna tema. (kao sto sam rekao jedan skup istrazivanja sam predocio na spomenutom topicu (...ni val ni materija ...)

Uglavnom, bila je rasprava o tome je li to znanstvena revolucija, pa sam ja prenio te zakljucke da se vidi je li to revolucija ili nije.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 18:47   #8
Quote:
skeptik kaže:
Goranbo je tamo napisao svasta, od cega se i s mnogocim slazem, ali nije napisao NISTA o onom sto je nagovijestio naslovom - o polju nulte tocke.

Mozda bi bilo dobro da nam za pocetak definira taj pojam. Dakle, POLJE NULTE TOCKE je ... ???
I za ovaj post djelimično vrijedi odsgovor iznad.
No bit cu slobodan pa kopi-pastati dva odlomka iz knige o kojima se govori o polju nulte točke (da ja sad tu ne pocnem objasnjavati kako sam ja to razumio, pa da niko ne razumije, a vjerujem i da mnogi ovdje znaju bolje od mene, potpunog laika, o cemu se radi).:

«Postoji jedan golemi izvor energije o kojemu još nismo govorili,» rekao je Hal. Pojasnio je da svaki kvantni fizičar dobro poznaje polje nulte točke. Kvantna mehanika dokazala je da vakuum odnosno «ništavilo» u stvarnosti ne postoji. Navodna potpuna praznina koja bi trebala postojati u svemiru iz kojega je izuzeta sva tvar i energija te u prostoru između zvijezda u subatomskom je smislu pravi mravinjak aktivnosti. Po načelu neodređenosti koje je razvio Werner Heisenberg, jedan od začetnika kvantne teorije, nijedna čestica nikada potpuno ne miruje nego je u neprestanom gibanju zbog osnovnog stanja polja energije koje je u neprestanoj interakciji sa svom subatomskom materijom. To znači da je temeljna supstancija svemira more kvantnih polja koju nije moguće eliminirati s nijednim poznatim zakonom fizike. Naš navodno stabilni, statični svemir zapravo je kipući vrtlog subatomskih čestica koje se u hipu pojavljuju i nestaju. Iako je Heisenbergovo načelo najpoznatije po tome što se odnosi na neodređenost pri mjerenju fizičkih svojstava subatomskog svijeta, ono ima još jedno značenje: kod subatomskih čestica ne možemo istovremeno znati i kolika je njihova energija i koliki im je životni vijek, te zbog toga vrijedi da za subatomski događaj u vrlo malom vremenskom periodu ne možemo odrediti količinu njegove energije. Einsteinove teorije i njegova slavna jednadžba E=mc2, u kojoj je energija razmjerna masi, u velikoj su mjeri uzrok da sve elementarne čestice međusobno utječu jedna na drugu tako da izmjenjuju energiju s drugim kvantnim česticama, koje se prividno pojavljuju iz nečega te se u trenutku uzajamno udružuju i uništavaju – u 10-23 sekunde, da budemo precizni – čime prouzrokuju slučajne fluktuacije energije bez vidljivog uzroka. Nestalne čestice koje nastaju u tom zbijenom trenutku poznate su kao «virtualne čestice». Od pravih čestica razlikuju se po tome što postoje samo u trenutku te izmjene – «neodređenom vremenu» koje dopušta načelo neodređenosti. Hal je taj proces rado uspoređivao s prštanjem vodene prašine u podnožju vodopada. Taj subatomski tango zaista je vrlo kratak, no subatomski događaji u cijelom svemiru sabiru se u ogromnu energiju koja je veća od cjeloupne energije u svoj materiji svijeta. Polje nulte točke (kako fizičari nazivaju vakuum) tako se naziva jer su fluktuacije u tom polju primjetljive i pri temperaturi od apsolutne nule, najnižem mogućem energetskom stanju u kojem više nema nijedne tvari i u kojem navodno nema više ničega što bi prouzrokovalo bilo kakvo gibanje. Energija nulte točke je energija u maksimalno praznom prostoru pri najmanjoj mogućoj energiji, od koje se više nimalo energije ne može oduzeti; to je najbliže koliko se gibanje subatomske tvari može približiti ništici.2 No, prema načelu neodređenosti, zbog izmjene virtualnih čestica uvijek je prisutno još malo rezidualnog vibriranja. Fizičari tu trešnju, zato što je uvijek prisutna, uglavnom otpisuju. Većina fizičara u fizičkim jednadžbama obično oduzima problematičnu energiju nulte točke; taj postupak naziva se «renormalizacija».3 Prema njihovoj teoriji energija nulte točke je uvijek prisutna i zato ništa ne mijenja, a pošto ništa ne mijenja, možemo ju zanemariti.4
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 18:50   #9
I još:
Hal se već više godina zanimao za polje nulte točke, sve od kada je u fizikalnoj knjižnici slučajno naletio na znanstvene rasprave koje je napisao Timothy Boyer iz newyorške City University. Boyer je pokazao da klasična fizika – ako uključimo u nju postojanje kontinuirane, slučajne energije polja nulte točke – može objasniti mnoge neobične pojave iz kvantne teorije.5 Ako je Boyer imao pravo, tada za objašnjavanje svemira ne trebamo dvije vrste fizike: klasičnu newtonsku i kvantnu. Sva događanja u kvantnom prostoru možemo objasniti s klasičnom fizikom, samo trebamo u nju uključiti polje nulte točke.

Hal koji se spominje u odlomcima je Hal Puthoff.
Ako koga zanima dat cu mu reference za ovaj odlomak, pod 4 i 5, pa se moze sam pozanimati o teorijama koje se spominju.
Nadalje, svi zakljucci koji su gore navedeni temelje se na rezultatima isrtazivanja koja su sva na neki način povezana s tim poljem, no kao sto sam rekao stvarno nadilazi moje mogucnosti da sve to povezem ovdje na forumu.

Mogu reci par zanimlivosti: istrazivanja su pokazala da se ljudska sjecanja nalaze u tom polju, a ne u mozgu. Onda, u tom polju, koje prozima sve sto postoji, nalaze se informacije o svemu sto postoji, o obliku svih stvari npr. pa na dalje.
Ima još mnogo toga, ne bih se dalje upuštao.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 19:03   #10
Quote:
goranbo kaže:
I još:
[I]Mogu reci par zanimlivosti: istrazivanja su pokazala da se ljudska sjecanja nalaze u tom polju, a ne u mozgu. Onda, u tom polju, koje prozima sve sto postoji, nalaze se informacije o svemu sto postoji, o obliku svih stvari npr. pa na dalje.
Ima još mnogo toga, ne bih se dalje upuštao.
Kako su to pokazali?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 19:21   #11
Quote:
nitko i ništa kaže:
Kako su to pokazali?
Pokusima. Pokusima, na primjer ovo prvo pokusima s mozgom različitih životinja i drugim pokusima.

Fakat ne mogu sada sve tom ovdje objasnjavati. Koga bas jako zanima nek prolista knjigu. Zapravo sma htiop postaviti topic da se podje od pretpostavke da su navedeni zakljucci valjani (ja mislim da jesu), pa da se vidi dal' je to revolucija ili nije.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 19:32   #12
Kako se zove ta knjiga? Rekao si da si one odlomke copy pasteao, znaci ima online verzija knjige?
__________________
Kako oblikovati potpise
Zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 19:51   #13
Quote:
goranbo kaže:
Pokusima. Pokusima, na primjer ovo prvo pokusima s mozgom različitih životinja i drugim pokusima.

Fakat ne mogu sada sve tom ovdje objasnjavati. Koga bas jako zanima nek prolista knjigu. Zapravo sma htiop postaviti topic da se podje od pretpostavke da su navedeni zakljucci valjani (ja mislim da jesu), pa da se vidi dal' je to revolucija ili nije.
Ma jest, ali te se teze provlače godinama...

Vidi, znanost je dio društva. A društvo se u zadnjih dugo vremena kreće u smjeru zasebnosti svakog pojedinog subjekta...Svaki čovjek za sebe ima svoje vlastito mišljenje, svoju volju, društvo je skup takvih u biti međusobno neovisnih pojedinaca...Komunikacija je posredovanje između dvaju odvojenih subjekata...
I tako dalje. Liberalna demokracija i te priče. U Grčkoj Demokrit i sofisti...
Po naravi stvari takvom gledištu odgovara shvaćanej prirode kao sastavljene od međusobno odvojenih zasebnih čestica koje međudjeluju, pri čemu to međudjelovanje ne mijenja njihovu bit...

Zamisli o poljima s druge strane odgovara shvaćanje čovjeka koji nije nikakav zasebni subjekt, koji niti ne postoji kao čovjek izvan svoga međudjelovanja s okolinom. Gdje misli nisu moje zasebne misli, već je jasno da je mišljenje nešto što je grupno, u čemu čovjek samo sudjeluje i td.

A takva promjena cjelokupnog svjetonazora se neće dogoditi zato što bi netko nešto pokazao pokusom.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 21:49   #14
Quote:
Zmaj kaže:
Kako se zove ta knjiga? Rekao si da si one odlomke copy pasteao, znaci ima online verzija knjige?
Nema online verzija. Ja je simam slucajno doma. Uskoro, za jedno oko mjesec mozda(?) izlazi na hrvatskom jeziku pod naslovom Polje.
Original je Lynne McTaggart: The Field
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 21:56   #15
Quote:
nitko i ništa kaže:
Ma jest, ali te se teze provlače godinama...

Vidi, znanost je dio društva. A društvo se u zadnjih dugo vremena kreće u smjeru zasebnosti svakog pojedinog subjekta...Svaki čovjek za sebe ima svoje vlastito mišljenje, svoju volju, društvo je skup takvih u biti međusobno neovisnih pojedinaca...Komunikacija je posredovanje između dvaju odvojenih subjekata...
I tako dalje. Liberalna demokracija i te priče. U Grčkoj Demokrit i sofisti...
Po naravi stvari takvom gledištu odgovara shvaćanej prirode kao sastavljene od međusobno odvojenih zasebnih čestica koje međudjeluju, pri čemu to međudjelovanje ne mijenja njihovu bit...

Zamisli o poljima s druge strane odgovara shvaćanje čovjeka koji nije nikakav zasebni subjekt, koji niti ne postoji kao čovjek izvan svoga međudjelovanja s okolinom. Gdje misli nisu moje zasebne misli, već je jasno da je mišljenje nešto što je grupno, u čemu čovjek samo sudjeluje i td.

A takva promjena cjelokupnog svjetonazora se neće dogoditi zato što bi netko nešto pokazao pokusom.
Ne bi se sad upustao u filozofiju, no slazem se u jednom dijelu.
Nesto bih naznacio: kazes da se drustvo u zadnjih mnogo vremena krece u smjeru zasebnosti svakog pojedinog subjekta.
Mozda je to sitina, ali u zadnje vrijeme se krece prema sintezi, po mom misljenju, sto se moze vidjeti iz mnogo primjera na svim podrucjima.
Quote:
A takva promjena cjelokupnog svjetonazora se neće dogoditi zato što bi netko nešto pokazao pokusom.
Imas pravo. Nece se samo zato dogoditi, ali i to je jedan dio slagalice.
A zbog kojih sve razloga će se to (promjena svjetonazora) dogoditi ide izvan ovog dijela foruma i bila bi jedna dobra tema za raspravu.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 16:26   #16
Quote:
skeptik kaže:
Goranbo je tamo napisao svasta, od cega se i s mnogocim slazem, ali nije napisao NISTA o onom sto je nagovijestio naslovom - o polju nulte tocke.

Mozda bi bilo dobro da nam za pocetak definira taj pojam. Dakle, POLJE NULTE TOCKE je ... ???
kanda je to prevedeno od null point field ili
null point fluctuations
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 17:42   #17
Quote:
goranbo kaže:
Pokusima. Pokusima, na primjer ovo prvo pokusima s mozgom različitih životinja i drugim pokusima.

Fakat ne mogu sada sve tom ovdje objasnjavati. Koga bas jako zanima nek prolista knjigu. Zapravo sma htiop postaviti topic da se podje od pretpostavke da su navedeni zakljucci valjani (ja mislim da jesu), pa da se vidi dal' je to revolucija ili nije.
Ako podjemo od pretpostavke da navedeni zakljucci jesu valjani, tada se sasvim sigurno radi o revoluciji. Mislim da ce se sa time svi sloziti.

Medjutim, ne slazem se da mozemo poci od te pretpostavke kao neupitne.
Volio bih kad bi barem malo detaljnije objasnio KAKO su pokazali vezu izmedju npr. pamcenja zivotinja i polja nulte tocke. Posebno me zanima kako su mjerili efekte polja nulte tocke. (Ne moras sad u detalje, ali buduci da si procitao knjigu, mozes dati pojednostavljeno objasnjenje.) Naime, kao fizicaru mi je poznato da je efekte nultog polja vrlo tesko mjeriti, pa uopce ne mogu ni zamisliti kako su ih eksperimentalno mogli dovesti u vezu sa pamcenjem zivotinja. A o teorijskim problemima sa poljem nulte tocke (o kojima slucajno znam dosta ) da i ne govorim ...
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2004., 11:27   #18
Quote:
goranbo kaže:
Ne bi se sad upustao u filozofiju.
Dobar si ti goranbo, pa cu ti dat par savjeta.
Kad dobijes provokantne odgovore, nemoj uopce trosit rjeci za pojasnjenja i uvjeravanja. Budi siguran, takve neces uvjerit cak i da po vodi hodas.
Vjeruj mi da ovaj forum cita masu ljudi koji kuze sta pricas i slazu se sa time. Puno vise nego sto ih se javi. Znas kako to ide u zivotu. Najglasniji nikad nisu i najpametniji.
Potrudi se da dobronamjernima kazes bitno a nedobronamjernima izbjegavaj da sto puta isto ponavljas. Naposlijetku kod takvih i nakon masu truda neces cak niti na zahvalnost zbog utrosenog vremena naic, a narocito ne na razumijevanje. Jos ce te krstit svakakvim imenima.

U pravu si sa ovim tvojim pricama o ucmalosti znanosti i ljudi opcenito i inertnosti kad se radi o mjenjanju uvrijezenih stavova, ali da je tako u zivotu to si vec treba skuzit i bit spreman na to.
Niko nikad nije nesto novo kaza i naisa na odobravanje.
Zato trebas jednostavno papke zanemarit i trosit rjeci na one naprednije kojima ima smisla nesto govorit. Inace cemo ostat na tome da cemo filofirat bez kraja, a u raspravu o stvari necemo ni uc.

E sad jos koja rijec o temi sa strane fizike.
Prije svega te ideje ti nisu uopce nove i postoje vec dabili 100 godina. Vec je masu ljudi zbog rada na tom polju upropastilo svoje karijere. Npr. Nikola Tesla, Wilhelm Reich i mnogi drugi.
Ne zato sto su njihova otkrica bila pogresna, nego zbog otpora ucmale znanstvene sredine.
To kazen samo da te pripremin na to da se revolucija nece tako lako dogodit jer da su ljudi htjeli vjerovat, mogli su to vec poodavno.

E sad stvarno o fizici.
Da se vratimo 100 g. unatrag. Tada se, nakon sto se shvatilo da EM valovi imaju valna svojstva pokusalo pronac medij za njih. I prije nego je medij pronaden nazvan je eter (äther). Medutim nikakav medij koji se da izdvojit iz prostora nije nikad pronaden. Vjerojatno i nece.
Puno ce bedaka zato kazat da medij ne postoji, sto je kretenizam. Svaki val ima medij, a u ovom slucaju kako se taj medij neda izdvojit od prostora, mora prostor bit medij, sto znaci da prostor sam po sebi neumitno ima karakteristike koje se mjenjaju i prenose promjene poput valova. Te karakteristike uopce nisu nepoznate. To su El i Mag polje koji postoje u svakoj tocki prostora. Sta su oni u stvari je vec skoro filozofija i to ti ni fizicari neznaju objasnit.
Ti EM poremecaji se u prostoru sire kao tran. EM valovi i u tome zasad nema nikakve novosti.
E sad, izraz Null point field je nastao jer se suprotno ocekivanju spoznalo da taj prazni prostor ili vakuum cak i na 0 Kelvina sadrzi odredene EM valove. Mene to doduse, bas i ne cudi. Cak bi reka da bez tih valova nebi bilo ni prostora.

Ali ono sto je sad bitno je razlucit poznato od nepoznatog.
Naime sve gore je jasno i nista posebno. Cak i npr telepatija sa gledista fizike nije nista posebno ako se tu radi o obicnim EM valovima jer svaki mozak moze emitirati i primati valove. To vec i djeca znaju.

Tu dolazimo na ono sto bi bilo posebno i nepoznato, a to se moze vidit npr po tome kada je u odredenim situacijama komunikacija EM valovima onemogucena npr Faradejevim kavezom. Takoder je obicnim EM valovima neobjasnjiva bilo koja komunikacija brza od c jer se oni krecu tom ili manjom brzinom.

Dakle goranbo pokusaj izdvojit neke primjere koji se ne daju objasnit obicnim EM valovima, jer bi to sa stanovista fizike stvarno bilo nesto novo.
Priznajen da je ideja da stanice komuniciraju preko EM valova potpuno nova kad se radi o biologiji ali sa stajalista fizike to nije bas nista posebno. Jedino bi bilo posebno ako bi se utvrdilo da ta komunikacija medu stanicama prolazi kroz Faradeyev kavez ili da se giblje brze od c.

NADI TAKO NESTO I POKOPACES SVE OVE ORTODOKSNE FIZICARE.
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2004., 12:48   #19
Quote:
Tu dolazimo na ono sto bi bilo posebno i nepoznato, a to se moze vidit npr po tome kada je u odredenim situacijama komunikacija EM valovima onemogucena npr Faradejevim kavezom. Takoder je obicnim EM valovima neobjasnjiva bilo koja komunikacija brza od c jer se oni krecu tom ili manjom brzinom. Dakle goranbo pokusaj izdvojit neke primjere koji se ne daju objasnit obicnim EM valovima, jer bi to sa stanovista fizike stvarno bilo nesto novo. Priznajen da je ideja da stanice komuniciraju preko EM valova potpuno nova kad se radi o biologiji ali sa stajalista fizike to nije bas nista posebno. Jedino bi bilo posebno ako bi se utvrdilo da ta komunikacija medu stanicama prolazi kroz Faradeyev kavez ili da se giblje brze od c. NADI TAKO NESTO I POKOPACES SVE OVE ORTODOKSNE FIZICARE.
Cini mi se da su Robert Jahn s Brenda Dunne s Princetona napravili neke pokuse s gledanjem na daljinu bas kako bi pokazao to o cemu govoris. Ispitanici su bili u Frarradeyevom kavezu, a cak i u podmornici (!) duboko pod morem gdje se, kako kazu, ne bi mogao probizti nikakav EM val. Dakle to je vec napravljeno, i vjerojtno tohga ima jos.

Sto se tice drugoga, ocito je da sve to i nisu tako nova otkrica, ali je stvar u tome da su sada vec do odredjene vece mjere uznapredovala, sto sve vise znanstvenika rdi na njima, te su sve blize sintezi i jedninstvenoj teoriji (mislim da je jedan od fiticara bas i napisao knjigu s naslovom Unified theory ...., nemam sad pri ruci podatak koji), a onda napokon i nekoj primjeni.

Usput, s onim da nece tako brzo doci do nekog vro znacajnog napretka sto se toga tice se i slazem i ne slazem. Mislim da do takvog proboja u znaosti nece doci dok ne dodje do odredjenog proboja i na drugim podrucjima ljudskog djelovanja. Sve je to medjusobno vrlo povezano, i nikad odredjeno podrucje ne moze napredovati relativno mnogo više od drugih, tj. napreci se zbivaju manje vie paralelno, premda je tesko to primijetiti i razumjeti.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2004., 15:24   #20
Hvar, istina je ovo što si napisao glede inertnosti.
Svugdje je tako, ne samo u znanosti.

Uvijek su postojali psi čuvari koji bi zalajali na svaku naprednu ideju.
Srećom napredni umovi se nisu previše obazirali na njihov lavež.


A što se tiče teme, sve se slažem što si napisao osim jedne stvari, a to je da prazan prostor sadrži em valove.

Prazan prostor sadrži samo potencijal. Taj potencijal nije fizikalna veličina, jer je nemjerljiv. A em val je fizikalna veličina.

Em val je stanje prostora kad je taj potencijal ispoljen.

Taj potencijal koji je sadržan u prostoru je eter ili polje nulte točke ili energija vakuuma, ili kako ga već zovu, nije bitno. To nije fizikalni medij jer nema nijedne fizikalne mjerne jedinice kojom ga možemo definirati.

Ono što su eterom nazivali fizičari devetnaestog stoljeća, to zaista ne postoji. Oni su na eter gledali kao na nekakav materijalni medij koji se ponaša po zakonima klasične mehanike. To je odavno prevaziđeno.
Zato nemoj da te zbunjuju pričama da je dokazano da eter ne postoji.
Hiarcs is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:07.