Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2012., 10:58   #21
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Često se ovdje pisalo o nekoj korelaciji s Kalinjingradskom oblasti pa molim onoga tko je dobro upućen da nabaci neki pouzdan link o tome ili barem suvislo objašnjenje.
Kalinjingradska oblast je fizički (debelo) odvojena od matične države i eventualna spojnica bi bila potpuno obrnuti slučaj od neumskog koridora. Vjerujem da je suštinska razlika u provozu iz EU ( DNŽ) u EU ( ostatak RH) kroz "komadić" BiH teritorija, od provoza iz Rusije kroz EU Litvu i Latviju.
Trebat će mi malo vremena da opet nađem te tekstove - no princip se svodio na slijedeće: EU ne želi u odnosu na slučaj Hrvatske odobriti rješenja/ustupke (u odnosu na EU zakonodavstvo) koje je već odbila odobriti Rusiji u odnosu na Kaljiningradsku oblast, a koje bi Rusija temeljem načela pravnog presedana potom mogla ponovo zahtjevati.

Pećačenje za robe vrijednosti do €10.000 nikada nije ni bio problem. Rusi uživaju istu privilegiju - mogu zapečatiti kamione sa teretom vrijednosti do €10.000 kao i željezničke vagone koji prevoze i veće vrijednosti - no ne može sva roba i svi tereti biti u tim zapečaćenim prijevozima; ima dosta izuzetaka (svježe meso i riba, živa stoka/životinje, školjke, oružje, kemikalije dosta toga...)
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 11:01   #22
Powerlock, kako će sada po tebi teći vremenski tijek akcija?
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 11:11   #23
Quote:
Plazibat kaže: Pogledaj post
Powerlock, kako će sada po tebi teći vremenski tijek akcija?
Teško mi je to procjenjivati, a i nisam neki znalac kad je u pitanju funkcioniranje briselske birokracije.

U ovom trenutku samo je jedna stvar akutna: Režim prelaska granice nakon 1. srpnja 2013, pa do daljnega - s tim što treba znati da nakon 1. srpnja Hrvatska/BiH granica još uvijek ne postaje "Schegenska" granica, nego samo "vanjska" granica EU-a. Dakle u prvoj fazi su moguća i neka privremena rješenja koja kasnije nebi bila prihvatljiva po Schengen kriteriju.

Ukoliko se EU prihvati financiranja izgradnje mosta, očekujem da će se sa ulaskom Hrvatske u Schengen pričekati dok most ne bude izgrađen i pušten u promet.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 11:11   #24
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Trebat će mi malo vremena da opet nađem te tekstove - no princip se svodio na slijedeće: EU ne želi u odnosu na slučaj Hrvatske odobriti rješenja/ustupke (u odnosu na EU zakonodavstvo) koje je već odbila odobriti Rusiji u odnosu na Kaljiningradsku oblast, a koje bi Rusija temeljem načela pravnog presedana potom mogla ponovo zahtjevati.

Pećačenje za robe vrijednosti do €10.000 nikada nije ni bio problem. Rusi uživaju istu privilegiju - mogu zapečatiti kamione sa teretom vrijednosti do €10.000 kao i željezničke vagone koji prevoze i veće vrijednosti - no ne može sva roba i svi tereti biti u tim zapečaćenim prijevozima; ima dosta izuzetaka (svježe meso i riba, živa stoka/životinje, školjke, oružje, kemikalije dosta toga...)
Pa logično je da EU provodi stroge propise provoza kroz svoj teritorij i to na prilično dugom putu. Ovdje se radi o provozu EU dobara kroz maleni komadić non EU teritorija. Može li to pravno biti isto ili nas "prcaju" ?
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 11:45   #25
kolko ja znam Pusićka je rekla da prije 2014 most SIGURNO neće biti građen

Quote:
PROFESOR Munir Jahić, bivši ministar za prostorno planiranje i zaštitu okoliša u Vladi BiH, kazao je u razgovoru za portal Klix.ba da Hrvatska ne mora tražiti suglasnost BiH kada je u pitanju gradnja Pelješkog mosta.

Iako su razni BiH stručnjaci proteklih dana govorili kako bi gradnja Pelješkog mosta bila "čin agresije Hrvatske na BiH" i da se zbog toga i Sarajevo mora nešto pitati o tome, Jahić je zauzeo drugačiji stav. Objašnjava kako prema trenutnom tekstu sporazuma između Bih i Hrvatske, kojeg Hrvatska još nije ratificirala, ništa ne uvjetuje Hrvatsku da traži suglasnost BiH.

"Taj bi most u ovom slučaju prelazio preko mora koje pripada Hrvatskoj, a s druge strane, ta zemlja je jednostrano i samoinicijativno proglasila da teritorij akvatorija Neum spada u unutrašnje vode Hrvatske. Prema tome, ispada da mi nemamo slobodnog izlaza na more, nemamo ono što se međunarodnim konvencijama traži, a to je jedna milja širine za nesmetani prolaz prema međunarodnim vodama",
pojašnjava Jahić za Klix.

Tvrdi kako hrvatsko "nuđenje" Velikog i Malog Školja te vrha Klek nije nikakvo darovanje ili kompenzacija, jer oni prema katastarskim dokumentima pripadaju BiH. "To pripada BiH i nemaju oni tu nama što poklanjati. To je vrlo bitno, jer BiH kao pomorska država ima realne mogućnosti da na vanjskoj strani polutoka Klek gradi jednu vrlo atraktivnu luku. U ovom trenutku, Hrvatska nije omogućila da se o toj temi priča, već nas stalno navode na priču o nekakvom mostu, konstruktivnim dijelovima, visini... To je sve bacanje prašine u oči, od toga nema ništa", dodaje Jahić.

Smatra da se trenutni ugovor Izetbegović-Tuđman mora povući i napraviti novi, jer ovaj ne odgovara interesima BiH. "Apsurdno je to što smo ga mi ratificirali. Mi smo jedna od izuzetno počašćenih pomorskih zemalja na svijetu. Imamo 24 kilometra obale, što nam daje fantastične uvjete za razvoj vodnog prometa. Nažalost, nemamo strategiju za to", dodaje Jahić za portal Klix.ba
http://www.index.hr/vijesti/clanak/b...le/637892.aspx

ak u Bosni nisu gradili luku u ovih 35 godina, bogme neće ni sad

Zadnje uređivanje posmatrač : 20.09.2012. at 13:31.
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 11:51   #26
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Pa logično je da EU provodi stroge propise provoza kroz svoj teritorij i to na prilično dugom putu. Ovdje se radi o provozu EU dobara kroz maleni komadić non EU teritorija. Može li to pravno biti isto ili nas "prcaju" ?
Naravno da nije isto, ni pravno ni stvarno. Osim toga u Europi se primjenjuje kontinentalno a ne anglo saxonsko pravo pa se Rusi ne bi mogli pozivati na presedan.
Doduše ne znam što o tome kaže međunarodno pravo...

Enivej, ove priče da EU mora pošto-poto cestovno spojiti Dubrovnik s ostatkom EU su priče za malu djecu. Dubrovnik je Europi apsolutno marginalno slijepo crijevo. Starih sivih zidina ima od Portugala do Cipra. Postoji cijeli niz Europi važnijih teritorija koji čekaju na most, evo Sicilija mi prva pada na pamet.
Uostalom brodski promet se u EU za razliku od nas ne tretira kao nešto grozomorno strašno već kao sasvim uobičajen oblik transporta.
Meni gadno smrdi ovaj nagli "interes" EU za Pelješkim mostom...mora bit da je naša diplomacija igrala na kartu "mekog srca europskih Jure Radića"...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!

Zadnje uređivanje Halo Effect : 20.09.2012. at 12:02.
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 11:56   #27
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Pa logično je da EU provodi stroge propise provoza kroz svoj teritorij i to na prilično dugom putu. Ovdje se radi o provozu EU dobara kroz maleni komadić non EU teritorija. Može li to pravno biti isto ili nas "prcaju" ?
Pravno nema nikakve razlike. Načelno, ono što nisi spreman ustupiti drugome ne možeš ni prisvajati za sebe.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 11:59   #28
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
http://www.index.hr/vijesti/clanak/b...le/637892.aspx

ak u Bosni nisu gradili luku u ovih 35 godina, bogme neće ni sad

A di ćeš bolje argumenta za gradnju luke od našeg ucjenjivanja sa lukom Ploče. Ploče su valjda jedina luka svijeta koja se protivi prometu, a jedini koji imaju i o kojem Ploče ovise je Bosanski.

Inače ovaj lik kojeg si citiralo je obična nepismena budala. Zna se kako se određuju obalne vode i jedini prijepor može biti hrid vamo ili tamo. Zna se isto tako što je Hrvatska po međunarodnim konvencijama dužna dati BiH, a to nije nikakvi teritorij već mogućnost "neškodljivog prolaska".
Time se mora pomiriti i jedan ekonomski i pomorski gigant kao što je Singapur pa će morati i siromašna BiH. Jer do Singapura brodom moš doć jedino prolaskom kroz Malezijske i Indonezijske vode. Pa opet niđe problema...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 12:02   #29
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
A di ćeš bolje argumenta za gradnju luke od našeg ucjenjivanja sa lukom Ploče. Ploče su valjda jedina luka svijeta koja se protivi prometu, a jedini koji imaju i o kojem Ploče ovise je Bosanski.

Inače ovaj lik kojeg si citiralo je obična nepismena budala. Zna se kako se određuju obalne vode i jedini prijepor može biti hrid vamo ili tamo. Zna se isto tako što je Hrvatska po međunarodnim konvencijama dužna dati BiH, a to nije nikakvi teritorij već mogućnost "neškodljivog prolaska".
Time se mora pomiriti i jedan ekonomski i pomorski gigant kao što je Singapur pa će morati i siromašna BiH. Jer do Singapura brodom moš doć jedino prolaskom kroz Malezijske i Indonezijske vode. Pa opet niđe problema...
inače Maleziji je Singapur trn u oku
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 12:08   #30
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
A di ćeš bolje argumenta za gradnju luke od našeg ucjenjivanja sa lukom Ploče. Ploče su valjda jedina luka svijeta koja se protivi ptometu, a jedini koji imaju i o kojem Ploče ovise je Bosanski.
Pa očigledno je to dio paketa i više ih nećemo moći ucjenjivati. U strateškom smislu Hrvatska ima čak i interes da BiH obavlja promet preko Ploča, jer tako uvijek postoji i opcija nadzora tog prometa - tako da mi cjelokupna hrvatska politika glede Luke Ploče baš i nije najjasnija.

Jasno mi je da u startu treba odbiti bilo kakav eksteritorijalni status Ploča. BiH carina, inspekcije, Policija nemaju što tražiti u Luci Ploče i to je "condicio sine qua non" bilo kakvog aranžmana.

Što se svega ostalog tiče Hrvatska bi trebala biti maksimalno popustljiva i kooperativna. Ne kužim što bi HR uopće radila sa tom Lukom ukoliko je BiH nebi koristila? Ploče su ionako Grad koji odumire, jedna živahna Luka koja zadovoljava potrebe cijele jedne države pa i šire, mogla bi taj gradić pretvoriti u malog gospodarskog tigra na obali.

A ukoliko BiH traži neke posebne pogodnosti u odnosu na provoz njihovog uvoza od Ploča do željezničke granice, onda joj u svakom slučaju treba udovoljiti - pod uvjetom da i oni pristanu da se pod jednakim privilegijama tretira i provoz Hrvatske/EU robe od južne hrvatske granice u Metkoviću, pa do sjeverne u Slavoniji.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 12:32   #31
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
inače Maleziji je Singapur trn u oku
Paaa..
Singapurska i hrana i voda a i ostalo dolazi iz Malezije. Singapur je bio dio Malezijske federacije dok se nisu odlučili odvojiti. Po principu - zašto bi naše pare išle u Beogr...Kuala Lumpur...
Naravno da je u svom odcjepljanju imao punu podršku UK, koja kada već nije mogla kontrolirati Maleziju, dobro joj je došao Singapur. Royal Navy se povukla iz Singapura 1971. ako se ne varam.
Koliko sam shvatio iz razgovora s Malajcima, a koji normalno dolaze svakodnevno u Sing na posao, nitko tu ne vidi neki politički problem. Granica je jako meka a gospodarska suradnja Singapura i okolice jako dobra (poljo proizvodi i riba npr.)
Slično je i sa Indonežanske strane, nema nikakvih problema za zapaliti ferijem ili gliserom na Batam ili Bintan otok, uživati u parkovima ili dobrim restoranima.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 12:44   #32
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Pa očigledno je to dio paketa i više ih nećemo moći ucjenjivati. U strateškom smislu Hrvatska ima čak i interes da BiH obavlja promet preko Ploča, jer tako uvijek postoji i opcija nadzora tog prometa - tako da mi cjelokupna hrvatska politika glede Luke Ploče baš i nije najjasnija.

Jasno mi je da u startu treba odbiti bilo kakav eksteritorijalni status Ploča. BiH carina, inspekcije, Policija nemaju što tražiti u Luci Ploče i to je "condicio sine qua non" bilo kakvog aranžmana.

Što se svega ostalog tiče Hrvatska bi trebala biti maksimalno popustljiva i kooperativna. Ne kužim što bi HR uopće radila sa tom Lukom ukoliko je BiH nebi koristila? Ploče su ionako Grad koji odumire, jedna živahna Luka koja zadovoljava potrebe cijele jedne države pa i šire, mogla bi taj gradić pretvoriti u malog gospodarskog tigra na obali.

A ukoliko BiH traži neke posebne pogodnosti u odnosu na provoz njihovog uvoza od Ploča do željezničke granice, onda joj u svakom slučaju treba udovoljiti - pod uvjetom da i oni pristanu da se pod jednakim privilegijama tretira i provoz Hrvatske/EU robe od južne hrvatske granice u Metkoviću, pa do sjeverne u Slavoniji.
Da..."Proactive" je valjda jedina engleska riječ koja nema hrvatskog prijevoda ili smislenog ekvivalenta.
Ne dao Bog da mi u diplomaciji, turizmu, biznisu budemo proaktivni pa da umjesto što ležimo pod drvetom čekajući da voće samo padne barem malo protresemo drvo pa ubrzamo proces.
Tako i sa Pločama. Pa mi bi kao nositelj biznisa trebali izmišljati načine kako da BiH olakšamo pristup našoj luci a ne ih ometati u tome.
Uostalom svaki brod koji uplovi u naše luke može po slobodnoj procjeni biti inspektiran od naših vlasti - kapetanija/policija/granična policija/sanitarna inspekcija...(neke od ovih se rutinski obavljaju za svaki brod, ne samo sumnjivi).
Brodovi koji uplove u drugu državu su van našeg dosega.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 13:21   #33
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Pa očigledno je to dio paketa i više ih nećemo moći ucjenjivati. U strateškom smislu Hrvatska ima čak i interes da BiH obavlja promet preko Ploča, jer tako uvijek postoji i opcija nadzora tog prometa - tako da mi cjelokupna hrvatska politika glede Luke Ploče baš i nije najjasnija.

Jasno mi je da u startu treba odbiti bilo kakav eksteritorijalni status Ploča. BiH carina, inspekcije, Policija nemaju što tražiti u Luci Ploče i to je "condicio sine qua non" bilo kakvog aranžmana.
Ali vidi čuda,Sarajevo upravo to traži, traži eksteritorijalni status za luku Ploče i svoju ingrenciju nad lukom.

i onda mi nekonstruktivni..

sve ostalo imaju, tko im brani da vrše promet preko luke Ploče

to su smiješne stvari.
smijurija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 13:34   #34
Quote:
smijurija kaže: Pogledaj post
Ali vidi čuda,Sarajevo upravo to traži, traži eksteritorijalni status za luku Ploče i svoju ingrenciju nad lukom.
Odakle ti to? Kakav ekstrateritorijalni status?
the edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 13:43   #35
Quote:
the edge kaže: Pogledaj post
Odakle ti to? Kakav ekstrateritorijalni status?
Pa takav. Eksteritorijalni status..
smijurija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 13:45   #36
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Pravno nema nikakve razlike. Načelno, ono što nisi spreman ustupiti drugome ne možeš ni prisvajati za sebe.
Nisam pravnik pa molim za pojašnjenje. Kako mogu biti pravno iste, dvije potpuno različite situacije.

Kod prve EU ne dopušta prolaz Rusiji a u drugoj situaciji EU ne želi prolaz kroz BiH, koja bi jamačno uz adekvatno "nagovaranje" to dopustila.

U stvarnoj situaciji, ja u Zagorju ne dopuštam susjedu da do svoje oranice prođe preko moje zemlje jer će mi počiniti štetu, a alternativni mu je pristup nešto teži i dulji.
Da ja želim voziti urod sa svoje oranice i pri tome moram proći preko malenog dijela susjedove livade koji se pri tome uopće ne buni zbog toga a ja neću preko njegovog, već idem raditi obilazni put preko svojih parcela. Stvaram si dodatni posao i trošak.

Sve mi se čini da je kolega Halo Effect u svemu što je napisao potpuno u pravu. Netko ima lijep interes da se gradi nepotreban most eda bi se, ili zamrčili novci ili da neka od velikih građevinskih EU tvrtki pobere vrhnje dok bi naši građevinari kao podizvođači radili za kikiriki.

Već sam pisao o tome pa neću puno ponavljati. Koja je to visokotarifna roba koja bi eventualnim "zamrčenjem" u provozu kroz 6 km dugu, ograđenu i nadziranu dionicu neumskog koridora, narušila velebno jedinstvo EU tržišta.
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 13:47   #37
Quote:
smijurija kaže: Pogledaj post
Pa takav. Eksteritorijalni status..
Gdje si to pročitao, daj nas informiraj.

Kad je, gdje i kome upućen takav zahtjev?
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 14:22   #38
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Nisam pravnik pa molim za pojašnjenje. Kako mogu biti pravno iste, dvije potpuno različite situacije.

Kod prve EU ne dopušta prolaz Rusiji a u drugoj situaciji EU ne želi prolaz kroz BiH, koja bi jamačno uz adekvatno "nagovaranje" to dopustila.

U stvarnoj situaciji, ja u Zagorju ne dopuštam susjedu da do svoje oranice prođe preko moje zemlje jer će mi počiniti štetu, a alternativni mu je pristup nešto teži i dulji.
Da ja želim voziti urod sa svoje oranice i pri tome moram proći preko malenog dijela susjedove livade koji se pri tome uopće ne buni zbog toga a ja neću preko njegovog, već idem raditi obilazni put preko svojih parcela. Stvaram si dodatni posao i trošak.

Sve mi se čini da je kolega Halo Effect u svemu što je napisao potpuno u pravu. Netko ima lijep interes da se gradi nepotreban most eda bi se, ili zamrčili novci ili da neka od velikih građevinskih EU tvrtki pobere vrhnje dok bi naši građevinari kao podizvođači radili za kikiriki.

Već sam pisao o tome pa neću puno ponavljati. Koja je to visokotarifna roba koja bi eventualnim "zamrčenjem" u provozu kroz 6 km dugu, ograđenu i nadziranu dionicu neumskog koridora, narušila velebno jedinstvo EU tržišta.
to moraš pitati ekipu u Bruxellesu
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 14:32   #39
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Gdje si to pročitao, daj nas informiraj.

Kad je, gdje i kome upućen takav zahtjev?
Nego što tražite. U čemu je zastoj. U čemu je problem. Hrvatska vam brani da vršite promet preko luke Ploče???
smijurija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 15:24   #40
SD
Dalje, premda službenog protuzahtjeva iz Sarajeva nema, jasno je stavljeno do znanja da će se tražiti protuustupak za koridor, odnosno suverenitet u luci Ploče i eksteritorijalni pristup željeznicom.
Ministar Hajdaš Dončić je to uvio u celofan “naprednog korištenja luke Ploče”, a ne treba puno pameti kako bi se shvatilo da je riječ o golemoj vrijednosti čiji je iznos teško i procijeniti.

Portal Oko
Nedvojbeno je, dakle, da bi primjena ovakvog sporazuma ukinula državni suverenitet Hrvatskoj u luci Ploče. Usto, nadležnosti predsjednika Povjerenstva su takve da bi, slikovito, on odlučivao i o tome tko će dobiti posao odvoza smeća iz luke. Dakle, primarni strateški cilj političkog Sarajeva je da dođe do realizacije i ovog sporazuma koji, de facto, daje BiH eksteritorijalna prava.

Zahtjevi BiH oko mosta bosanski su vic
Pokušaje poput onoga ministra Hadžića, koji je došao svom pajdašu Hajdašu u Zagreb da bi poručio kako Hrvatska ne može graditi most prije nego što se riješe granična pitanja i eksteritorijalni status luke Ploče, vlada stoga treba shvatiti tek kao dobar bosanski vic.

Wiki
Međutim, nakon raspada SFRJ je bosanskohercegovačka vlada povukla pitanje eksteritorijalnosti luke Ploče, pa je predloženo da se suverenitet nad lukom ustupi na 99 godina.
SVZH is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:49.