Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2014., 12:45   #1
Sramotno mala primanja u državnoj službi

Kako objasniti činjenicu da državnim službenicima primanja nisu rasla još od 2000, čak štoviše kontinuirano su im smanjivana dok su im danas gotovo sva materijalna prava oduzeta?

Postavlja se pitanje, zašto i u čijem interesu sindikati šute?

Također, nije li sramotno da država svoje djelatnike drži na rubu siromaštva sa 3500 kn prosječnih primanja, dok je državni prosjek 5500 kn?

Zašto se protiv državnih službenika vodi medijska haranga, a prešućuje se prava istina o ispod prosječnom standardu 90% zaposlenih u državnoj službi čija primanja ne pokrivaju niti osnovne životne troškove?

Zašto se niti jedna politička stranka, pa niti HDZ, nije očitovala o gorućem problemu kriminalne potplaćenosti državnih službenika čija su primanja, odnosno prava oduvijek predstavljala minimum radničkih prava i za realni sektor?
Gravitacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 12:49   #2
a državni službenici su nekaj bolji od ljudi koji rade kod privatnika? Gdje plaća nikad ne raste, kasni, nema božićnice, gdje je dio plaće na ruke, gdje se ne poštuju prekovremeni, godišnji odmori...
-hrco- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 12:50   #3
obzirom da se državni sektor financira iz privatnog sektora, plaće državnih službenika ne bi trebale biti veće od prosjeka privatnog sektora.
Preipostavljam da si trolao.
hektordog is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 12:50   #4
Je li ovaj thread neka zezancija?
John Galt is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 12:54   #5
A tko ce financirati taj preglomazni aparat ?

Neki zaista misle da lova pada s neba...
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 13:09   #6
Prosjek možda jest 5.500kn, ali 2/3 radnika danas prima manje od 5.000kn. Tako da prosjek popravljaju onih 1/3, tajkuni i menadžeri.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 13:31   #7
Ovo što ću sada napisati, nepopularno je. Hrvatskoj javnosti treba krivac za recesiju i našla ga je u državnim službenicima.

Prava je istina da je usporediv posao u državnoj službi višestruko slabije plaćen od privatnog sektora.

Imam iskustvo obadva i znam o čemu pričam.

Diplomirani pravnici toliko su loše plaćeni od strane države kao poslodavca da je to upravo smiješno. Sudski savjetnici praktički rade sve što i suci, isto kao i savjetnici u državnim odvjetništvina, a placeni su mizernih 5000 kuna i koja stotica povrh.

Sto posto sam siguran da su u prosjeku diplomirani ekonomskti i diplomirani pravnici u prosjeku skoro dvostrukr slabije plaćeni od države od beriva koja su ostvariva u privatnoj firmi.

Pa ipak već godinama traje haranga na državne službenike kao nekakve uhljebe.

Zapravo, zna li netko kolikp iznosi udio koji se izdvaja na plaće državnih službenika u ukupnom djelu u državnom proračunu.

Pazite sada, oko 6 milijardi kuna, prems mojim kalkulacijama to je oko 4 posto svih iznosa ba rashodovnoj strani.

Mora se priznati. Mediji su odradili savršen posao.
__________________
Danas jesmo, sutra nismo, prekosutra tko zna di smo
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 13:37   #8
Također, zaboravih napisati.

Kada je počela recesija, bijah u državnoj službi.

Od svih mojih kolegah pravnika, a svi su radili o kolokvijalno govoreći privatnika, ja sam imao najmanju plaću.

Stoga mi baš nije bilo jasno, uslijed medijske kampanje, jesam li ja zbiljo toliko plaćen ili mediji izvještavaju iz nekog paralelnog svemira.

Osobno bih volio da su plaće svih javno dostupne.

I da se pravnike kojima je država poslodavac uspoređuje s pravnicima kojima je netko drugi poslodavac, a ne sa cvjećarima, prodavačima i drugima. Tada bi se dobili pravi podatci.
__________________
Danas jesmo, sutra nismo, prekosutra tko zna di smo
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 13:50   #9
Predlažem par jednostavnih propisa o državnoj/javnoj službi:

- nitko tko nije radio najmanje 3 godina u privatnom sektoru ne može dobiti posao u državnoj službi.

- nema zapošljavanja na neodređeno vrijeme. Svaki djelatnik dobiva ugovor na godinu dana. Evaluacijom se određuje učinak i svake godine 20% najlošijih ide na burzu rada a na njihova mjesta dolaze novi ljudi odabrani realnim i nepristranim natječajima.

- plaća ne po koeficijentu već po učinkovitosti. Za vladu sukladno kretanju BDP-a, za činovnike sukladno broju obrađenih predmeta. Pa da vidiš kako bi se radilo i petkom i svetkom.


Kratko, jednostavno, učinkovito. Istina, nemilosrdno, ali kamilica u odnosu na privatni sektor. Tako ćemo i banke dovesti u red jer će im nestati kreditnih jamstava državne službe i doživotnih zaposlenja.
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 14:08   #10
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post

Zapravo, zna li netko kolikp iznosi udio koji se izdvaja na plaće državnih službenika u ukupnom djelu u državnom proračunu.

Pazite sada, oko 6 milijardi kuna, prems mojim kalkulacijama to je oko 4 posto svih iznosa ba rashodovnoj strani.
Pitas jel netko zna i onda lupis cifru i ostanes ziv.
Na place iz proracuna odlazi 30,5 milijardi kuna. Sto je 26% vise nego 2006 godine. U istom periodu nominalni BDP u kunama je porastao 12%.
Izvrsen je genocid na realnom sektoru.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 14:12   #11
Quote:
Gravitacija kaže: Pogledaj post
Kako objasniti činjenicu da državnim službenicima primanja nisu rasla još od 2000, čak štoviše kontinuirano su im smanjivana dok su im danas gotovo sva materijalna prava oduzeta?

Postavlja se pitanje, zašto i u čijem interesu sindikati šute?

Također, nije li sramotno da država svoje djelatnike drži na rubu siromaštva sa 3500 kn prosječnih primanja, dok je državni prosjek 5500 kn?

Zašto se protiv državnih službenika vodi medijska haranga, a prešućuje se prava istina o ispod prosječnom standardu 90% zaposlenih u državnoj službi čija primanja ne pokrivaju niti osnovne životne troškove?

Zašto se niti jedna politička stranka, pa niti HDZ, nije očitovala o gorućem problemu kriminalne potplaćenosti državnih službenika čija su primanja, odnosno prava oduvijek predstavljala minimum radničkih prava i za realni sektor?
A kako objasniti činjenicu da je od početka krize bez posla ostalo 120 000 ljudi u privatu, a u javnom sektoru niti jedan. Još ih se i zaposlilo.

Zato nema tu plakanja. Realno se u dobrom dijelu javnog sektora radi 4 sati dnevno, a prima plaća za 8.

Po vlastitom iskustvu znam da se osoba koja ih javnog dođe raditi u privatni sektor dosta teško snalazi.

Jer ako se radi od 8, radi se od 8. Ne pije kava do 8,20.
Ako je pauza u 11,30, pauza je u 11,30, a ne u 11,10.

Ima puno marljivih ljudi i javnom sektoru koji trpe baš zbog onih koji e švercaju. Sustav ove druge ne zna izdvojiti i to je problem koji ne može riješiti nitko drugi nego javni sektor.
bomac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 14:21   #12
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Ovo što ću sada napisati, nepopularno je. Hrvatskoj javnosti treba krivac za recesiju i našla ga je u državnim službenicima.

Prava je istina da je usporediv posao u državnoj službi višestruko slabije plaćen od privatnog sektora.

Imam iskustvo obadva i znam o čemu pričam.

Diplomirani pravnici toliko su loše plaćeni od strane države kao poslodavca da je to upravo smiješno. Sudski savjetnici praktički rade sve što i suci, isto kao i savjetnici u državnim odvjetništvina, a placeni su mizernih 5000 kuna i koja stotica povrh.

Sto posto sam siguran da su u prosjeku diplomirani ekonomskti i diplomirani pravnici u prosjeku skoro dvostrukr slabije plaćeni od države od beriva koja su ostvariva u privatnoj firmi.

Pa ipak već godinama traje haranga na državne službenike kao nekakve uhljebe.
da, ali šta ti pravnici rade?
država je prije par godina naplaćivala valjda 20% prometnih kazni, sve ostalo žalbe,prigovori,zastare...
u redu, to je bila politička odluka, odlučili smo se za model anarhije u prometu, ali čemu onda plaćati dva čovjeka? jednog da piše kazne, drugog da tim kaznama briše dupe. ti ljudi su tehnološki višak i da im daš 1600 kn previše im je.
koliko bi ti platio pravnike koji već 4 godine drže Horvatinčića na slobodi?
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 14:36   #13
Kome ne odgovara nek da otkaz pa nek predje kod privatnika...

Quote:
John Galt kaže: Pogledaj post
Je li ovaj thread neka zezancija?
Ti ljudi što rade u državnoj službi žive u nekom paralelnom svetu tako da ne dele sudbinu običnog naroda i naravno da ne razumeju što se sad neko od nas buni na taj po njima sasvim opravdan zahtev...
Vianx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 14:46   #14
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Pitas jel netko zna i onda lupis cifru i ostanes ziv.
Na place iz proracuna odlazi 30,5 milijardi kuna. Sto je 26% vise nego 2006 godine. U istom periodu nominalni BDP u kunama je porastao 12%.
Izvrsen je genocid na realnom sektoru.
ali to nije pitanje plaća, već broja zaposlenih.

broj zaposlenih se povećao, a plaće u državnom sektoru smanjile.

zapravo su ljudi u tom sektoru slabo plaćeni, ali zbog velike nezaposlenosti u državi uvijek ima kandidata.

drugo je pitanje zašto, o pobogu zašto se stalno povećava broj radnika na plaći iz države. izmišljaju se razna ministarstva, agencije, službe, pyzdarije non stop.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 14:50   #15
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
da, ali šta ti pravnici rade?
država je prije par godina naplaćivala valjda 20% prometnih kazni, sve ostalo žalbe,prigovori,zastare...
u redu, to je bila politička odluka, odlučili smo se za model anarhije u prometu, ali čemu onda plaćati dva čovjeka? jednog da piše kazne, drugog da tim kaznama briše dupe. ti ljudi su tehnološki višak i da im daš 1600 kn previše im je.
koliko bi ti platio pravnike koji već 4 godine drže Horvatinčića na slobodi?
O pravnicima se pišu laži.
Studij prava je u Hrvatskoj bespredmetan i bezperspektivan.
Ta u Hrvatskoj ima 2500 pravnika nezaposlenih,od toga pola s Pravosudnim ispitom.
Pa država već 2 godine uopće ne zapošljava vježbenike u pravosuđu.
Ja sam imam Pravni fakultet i Pravosudni ispit pa sam 4 godine nezaposlen.
Da je RH normalna i kapitalistička država ukinuo bi se Pravni fakultet jer država tako financira školovanje nepotrebnog i suficitarnog kadra.
Ali Hrvatska nije normalna ni kapitalistička država.
milanović is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 14:52   #16
Quote:
Vianx kaže: Pogledaj post
Kome ne odgovara nek da otkaz pa nek predje kod privatnika...
pa da im se ponudi posao kod privatnika, većina bi pristala.

ovo je kao da kažeš- kome ne valja kod privatnika, nek da otkaz pa u državnu službu.
kao da je to realna opcija i da bilo ko može nać posao u državnoj ili privatnoj službi.

Quote:
Vianx kaže: Pogledaj post
Ti ljudi što rade u državnoj službi žive u nekom paralelnom svetu tako da ne dele sudbinu običnog naroda i naravno da ne razumeju što se sad neko od nas buni na taj po njima sasvim opravdan zahtev...
to je prilična bajka koja nema veze s realnošću. ljudi koji rade za 4-5 000 kuna definitivno nisu u svom svijetu.
to je jednostavno pedro, fašnik koji je bačen ljudima da im bude dežurni krivac za njihove probleme.

problem je što mi nastojimo iz proračuna financirat stvari koje ne možemo. pola državnog sektora treba privatizirat i skinut s proračuna.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 15:19   #17
Neka otpuste pola uposlenika u državnim i javnim službama pa povećaju plaće preostalima za 100%, tko im brani.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 15:48   #18
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
to je prilična bajka koja nema veze s realnošću. ljudi koji rade za 4-5 000 kuna definitivno nisu u svom svijetu.
to je jednostavno pedro, fašnik koji je bačen ljudima da im bude dežurni krivac za njihove probleme.

problem je što mi nastojimo iz proračuna financirat stvari koje ne možemo. pola državnog sektora treba privatizirat i skinut s proračuna.
Problem je što ljudi još uvijek ne razlikuju javnu od državne službe. Također se spominju i božićnice koje u državnoj službi više ne postoje, kao niti regres uostalom.

Isto tako, 4-5000 kn je nedostižan san za one koji rade i za 3200-3500 kn, a jednako tako u državnoj službi. Kada usporedimo plaće državnog sa realnim sektorom, a za posao jednake složenosti odnosno odgovornosti, onda je vidljivo kako je potonji daleko bolje plaćen te također nudi i veće mogućnosti napredovanja. Za primjer možemo uzeti i DM gdje je početna plaća na blagajni oko 6000 kn.

Oduvijek se govorilo kako 200 tisuća zaposlenih u državnoj službi predstavlja bazu biračkog tijela HDZ-a, ali s obzirom na inertnost svih političkih stranaka u rješavanju problema potplaćenosti državnih službenika sasvim je izvjesno da će HDZ izgubiti potporu kompletnog državnog sektora, izuzev eventualno obnašatelja dužnosničkih funkcija.
Gravitacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 15:53   #19
Ima tu puno pitanja za riješit
- ukinut naknade za prijevoz, dodatke, limitirati godišnji na zakonski minimum, pauze i sl.
- napravit analizu koliko se posla može napraviti za 7,5 sati rada i zatim plaćati po učinku, a ne po satu.
- nema spajanja neradnih dana i vikenda, može, ali neplaćeno.
- tko ima faks, neka i profitira od toga, ali samo ako njegova strućnost donosi rezultate.
- uvest šta više outsource usluga.
- ljudi masovno dolaze needucirani na radna mjesta, učinkovitost 30%.

Kad sam ja krenuo u posao, želio sam raditi 8-20h, odmah mi je došla inspekcija i rekla "ne može 12 sati na dan, to vam je 50 % više od normale" Rekao sam OK ali onda vam neće plaćati puna davanja nego umanjena za to "više od normale". Ostala je začuđena. Ja nisam uhljeb i ako želim više para, želim ih i zaraditi, a ne očekivati da mi svaki mjesec padne sa neba.
hektordog is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 17:04   #20
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Neka otpuste pola uposlenika u državnim i javnim službama pa povećaju plaće preostalima za 100%, tko im brani.
ali onda građani moraju biti i spremni na posljedice istoga.

svako smanjenje zaposlenosti će dovesti do smanjenja razine usluge.

ali naš narod je je konfuzan i kontradiktoran. stalno se sere po uhljebima u javnom sektoru, a istovremeno hoće od države sve- školstvo, zdravstvo, vatrogasce, policiju, komunalce, cestrae, zimsku službu....

mi imamo trošak javnog sektora u skladu s našim željama. to što nam se želje ne poklapaju s financijskim mogućnostima je drugi par rukava.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:51.