Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2015., 18:45   #141
Quote:
Rippersenzibilna kaže: Pogledaj post
Imam i ja par pitanja,ako mi želiš objasniti
I unaprijed se ispričavam jer mi ne radi pola interpukcijskih znakova,između ostalih i upitnik,tako da na mjesto upitnika ide *
Dakle,zanima me razlika između sociopate i psihopate.
Ono što sam shvatila iz tvog mislim,prvog posta da je svaki psihopata ujedno i sociopata,dok sociopat nije nužno psihopata.
Ali što je ono što čini razliku-na ovo ide 1000 upitnika
Što je to što čini sociopatu sociopatom a psihopatu-psihopatom
*
I zanima me manipulacija,vama je jedina svrha da manipulirate ljudima ili još nešto*
Na koji način manipuliraš*
Recimo,upoznaš nekoga tko ti se svidi,kako si već navela,dominatnan,blah...blah...blah...sve ono što je tebi zanimljivo.
Kako bi ga izmanipulirala,šta se ovdje smatra manipulacijom*
Konkretno,što bi ti učinila,ili što si već učinila*
Voljela bih čuti par primjera
Za početak, treba razjasniti da psihopatija i sociopatija službeno ne postoje, već se smatraju kao alternativni nazivi za ASPD. Grupa psihijatara žele uspostaviti psihopatiju kao zasebnu dijagnozu, a ASPD smatraju sociopatijom, no kriteriji za dijagnozu to dvoje su previše slični da bi se vodili kao zasebni poremećaji. Neki pak ljudi smatraju da su sociopatija i psihopatija različiti krajevi ASPD spektra.

Tim rečeno, razlika je u «nature vs. nurture». Sociopati su takvima postali utjecajem okolnosti (obitelj, okolina, društvo, traume, itd.). Oni su impulzivni, agresivni, često nestabilni, mogu imati strahove i osjećati stres, no i vezati se emocionalno za izabranu grupu ljudi. Psihopati su takvi rođeni (da ne duljim ovdje, ako te zanima, čitaj o korelaciji amygdale i psihopatije). Oni imaju puno više samokontrole, manje su osjećajni (od sociopata), gotovo ne poznaju strah i stres, te se jako rijetko vežu za nekoga, a i ta povezanost nije jaka. Psihopati su sociopati jer mogu posjedovati sve kriterije za dijagnozu sociopatije, dok sociopati ne mogu biti psihopati jer nisu takvima rođeni.


Manipulacija nije svrha, već zabava i oruđe. Svatko može manipulirati, no normalni ljudi imaju neke svoje granice, dok ljudi s ASPD-om ne.

Kako to radim? Ne da mi se toliko tipkati… Ukratko, promatram osobu, naučim koje su joj nesigurnosti, a koje želje i onda koristim to znanje u svoju korist. Možda poslije opišem detaljnije, nemam vremena ovih dana.


Quote:
descender kaže: Pogledaj post
"Dečko" nema javnih, vlastitih tema.
Dečko zna kako iznošenje bilo kakve ideje izvan okvira; logički zapravo nema smisla. Zamre u samome startu. Dečko iz sjećanja na pitanje "mama; moram li [se] plakati na sprovodu".. ne da se slaže s većinom napisanog izvan konstrukcije morala i svih mu derivata.. nego samo svojim +1; pokušava ukazati na to kako ima još [puuuno] ljudi koji psihopatiju vide.. ili bi je mogli vidjeti.. drugačije.. samo da se/ako se.. jednom iskrene percepcije zapitaju.... izvan okvira uvjetovanosti koja ih je ovako ili onako začahurila.. "Lajkanje na društvenim mrežama" dobar je mikro-primjer, neke "nove [izmišljene/nepostojeće/"iskrene"..] vrste lajkanja"........
Lajkam te-lajkaš me.. Ako ne.. Hateam te..

A onda opet ["pokušava {si} ukazati"]..
Limbičko bivanje u arhitekturi neokorteksa, kojim vlada individualni ego kolektivne svijesti..
Wow..
To je bilo rečeno za Plovix-a, ne tebe.
Insidious is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 07:30   #142
Quote:
Insidious kaže: Pogledaj post
To je bilo rečeno za Plovix-a, ne tebe.
"Omaška"..
"pro-social risk takers"..
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you watch them on a screen.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 15:42   #143
Insidious, budući da si rekla da tvoj dečko ima BDD, zanima me je li obavio kakav estetski zahvat na sebi i da li taj njegov poremećaj katkada koristiš kako bi mu narušila ego (postigla neki svoj cilj)?
How I Live Now is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 19:46   #144
Nije (zasad) obavio nikakav zahvat. Već duže vrijeme razmišlja o jednom, no mislim da mu godi činjenica da se meni sviđa taj njegov "nedostatak". Nikad nisam imala potrebe da BDD koristim protiv njega. Uostalom, on ima ogroman ego usprkos BDD-u. Ponekad ga zezam na račun te njegove "mane", no on zna da je to samo moj okrutni smisao za humor.
Insidious is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 10:18   #145
Quote:
pluma kaže: Pogledaj post
Kad imaš dijete postoji mali milijun situacija u kojima moraš napraviti kompromis, s čime je ovo:

Quote:
Ako nešto želim učiniti, učinit ću to bez obzira je li to u redu ili ne.
Quote:
Većina ljudi s ASPD-om ima neku svoju etiku koje se drže sve dok im se ta ista etika ne nađe na putu do nekog cilja. Nemam nikakvih granica i nema toga što "nikad ne bih napravila" nekome. Ako mi se netko nađe na putu i ne makne se kad to zatražim, sklonit ću ga sama, bez obzira o kome je riječ.
definitivno u raskoraku.
zasto bi bilo u raskoraku? dapace, sasvim je doslijedna samoj sebi. tj. barem se meni tako cini:
black&white vision i nemogucnost vidjenja nuansi izmedju stavljati sebe na prvo mjesto i odgajati razmazeno narcisoidno deriste.

nadalje sto se tice raskoraka:
psihijatar Cleaney je svojevremeno uveo pojam semanticke demencije u studije B clustera. mozete guglati sto je to, no u kontekstu psihopatije podrazumjeva se preneseno, a ne doslovno demencija.
kroz konkretan primjer:
- ljudi sa doslovnom semantickom demencijom, zbog npr. alzheimera, kada im kazes da nacrtaju zeca, oni ce nacrtati nesto drugo. dakle zaboraviti ce znacenje i utjelovljenje rijeci zec i nacrtati ce ono sto je njima zec.
- u stereotipnom, no nedoslovnom primjeru psihopatije:
ASPD ce samog sebe sustavno pobijati i kontradiktirati u djelovanjima, razmisljanjima i pismenom izricaju. to je zato sto gube siri kontekst. i zaboravljaju se: sta su rekli, htjeli, trazili. u tom kontekstu je semanticka demencija itekako na mjestu. i ja to ne vidim kao 'raskorak' u vlastitim izjavama. nego prije kao tipican simptom.

Nadalje, samo da spomenem, Hare u svojim istrazivanjima nije podupirao tezu o semantickoj demenciji. no nigdje u publikacijama nisam uspjela naci jasno koje kriterije je koristio i zasto ju nije prihvatio. Kroz svoje vlastito iskustvo rada sa ljudima (gerijatrijska skrb), gdje se svako toliko pojavi osoba sa poremecajem osobnosti iz bilo kojeg clustera, mogu reci da je teorija o semantickoj demenciji kod ASPD meni vrlo 'plausible'.

Ja sam to sebi objasnila ovako:
osoba s ASPDom se ponasa po odredjenoj spranci, ovisno o motivaciji. kako se pojavljuju prepreke ili mijenja motivacija, tako se mijenja i spranca ponasanja. to je osobi sa ASPDom lako, normalno i potpuno logicno, zato sto je sve maska i ne postoji konzistentna osobnost iza ponasanja. true cameleons.

ono sto osoba sa ASPDom ne vidi, je koliko je to novo ponasanje/izjave itd nelogicno ili kontradiktorno osobama koje ju promatraju i imaju odredjena ocekivanja iz prvobitnih premisa.

Osobama koje ju promatraju logika je skroz drugacija. Oni imaju ocekivanja prema '1. maski' koju je ASPD pokazao, ovisno o konekstu. kada ASPD stavi '2. masku', neurotipicni tocno uoci nekonsekventnost. ili ima red-flag, gut-feeling i sl. momenat, samo uglavnom NE ZNA prepoznati i smjestiti tu observaciju. ili ju diskreditira kao nevaznu. ili joj ASPD odvuce paznju bagateliziranjem, racionalizacijom ponasanja ili necim desetim. imo.


i jos samo da dodam:
forum je krasan medij za (bezbolne i neduzne) socijalne observacije i eksperimente ovog tipa
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 11:03   #146
Postoji jos jedan paradoks u kontekstu odgoja djece.

Tu gdje ja zivim je vladajuca norma: 'Ne mozes se dobro brinuti o drugima, ako se najprije ne brines o sebi.'
Mnogi ce reci: sebicno. No mislim da bi se i Maslow i Darwin itekako slozili. Moras funkcionirati da bi se mogao brinuti o drugima. A kako ces funkcionirati, ako zanemarujes svoje potrebe?

Nadalje, vecina zapadnjackih drustava (ne znam zasto imam feeling da autorica zivi u takvom nekakvom drustvu) je individualisticki orjentirana. I potice tezu stavljanja sebe na prvo mjesto.

Znaci li to da su sva ta drustva psihopatski ustrojena??


Ono sto sigurno znam je da model 'zrtvovanja za djecu', kakav je u RH dovoljno cest da bi se nazvao uobicajenim i predstavljao neizgovorenu drustvenu normu, nikako nije uobicajen u drugim dijelovima svijeta. I utjelovljuje kulturolosku razliku 'pur sang'(= full-blodded, genuine, to the utmost degree).

Tako da je diskusija o imanju djece u ASPD itekako kulturoloski obojena.

Uostalom, sama cinjenica da psihopati postoje, te da su zastupljeni u postotku u kojem su zastupljeni, je afirmativna na pitanje imaju li djecu ili ne.

A s obzirom na razine testosterona, usudim se tvditi cak i da su evolucijski vrlo efikasni. Naime posljedica lifestylea koji biraju je da cesto posiju bataljun djece iza sebe, sa razlicitim partnerima. Pogotovo muski. Like a coocoo-bird: tko uopce kaze da ce ju sami odgajati??

Zapravo, citava ova diskusija o odgoju djece by ASPD mi se, sto dalje to vise, cini irelevantna.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 12:21   #147
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Nadalje, smatram da postoje razlicite psihopatije. Jedna je ta "socijalna provokativnost" a druga se cini kao nedostatak funkcije vmPFCa - urodjena.

Nedostatak funkcije vmPFCa uzrokuje prakticki nemogucnost integriranja buducnosti tj. rezoniranja izmedju benefita sada i benefita kasnije. To ih cini prakticki kao nekakvim visoko inteligentnim reptilima jer i dalje imaju IQ za rjesavanje problema ali im nedostaje temporalno integriranje. Ovakva djeca su nemoguca za "odgojit"(jer ne mogu percipirati buduce nagrade i kazne tj. sprijeciti se od neceg u sadasnjost radi neceg u buducnosti) i svojim poremecajem (i nesvjesnim roditeljima) uzrokuju to da ih se nerijetko fizicki zlostavlja nemilice jer roditelji drze da ih namjerno ne slusaju. Uslijed godina takvog zlostavljanja ta djeca odrastu u full blown psihopate.

Po meni, postoji ta posebna kategorija psihopata, vrlo je tangibilna i mislim da se treba odvojiti od ostalih. Ta kategorija psihopata se uredno izdvaja sa testovima tipa Iowa Gambling test, oni ga nikako ne mogu proci.
s ovim se slazem. to su djeca/ljudi s ad(h)d: poremecajem paznje i 'shifted' osjecajem za vrijeme, prostor, mjeru.. iowa gambling test to samo potvrdjuje. ne prolaze ga zbog bioloske pozadine u vidu poremecene produkcije ili apsorpcije dopamina.

imala sam prilike vidjeti nekoliko ovakvih odraslih osoba koji vrlo visoko kotiraju na invert(covert) narcisist scale. a sto se meni cini kao sekundarni komorbiditet. uslijed odgoja, kaznjavanja, zlostavljanja.

prevalencija ASPD u ovoj grupi mi nije poznata iz jednostavnog razloga sto nikad nisam srela osobu pozitivno vjestacenu na oboje. ali ju ne iskljucujem i zapravo mi zvuci logicno: monster out of nurture.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 13:30   #148
A kako to da ti i decko dajete u dobrotvorne svrhe? Pa puno ljudi koji nisu aspd i koji su kao vise osjecajni cesto tesko daju i par kuna drugome a kamoli da redovito daju u dobrotvorne svrhe. Whats the catch? Whats in it for you?
testistestis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 19:29   #149
Budući da živimo u Americi, odbija nam se od poreza, a izgledamo kao pošteni članovi društva u tuđim očima.
Insidious is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 20:42   #150
Quote:
Insidious kaže: Pogledaj post
Budući da živimo u Americi, odbija nam se od poreza, a izgledamo kao pošteni članovi društva u tuđim očima.
Još ako te dobrotvorne udruge vode drugi ASPD-ovci. Nema kraja toj dobroti.
inkpink is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 13:27   #151
ne znam zasto mi je sad na pamet pala scijentologija


inace, sva ova istrazivanja na temu ASPD...

u mojoj glavi su samo djelomicno relevantna, jer je istrazivana populacija uglavnom ona sa podebljim kriminalnim dosijeom. ljudi koji nisu imali izbora nego sudjelovati, zato sto su bili zatvoreni (za beneficije ili cisto zbog dosade). sto po meni nije reprezentativan uzorak. jer ne zastupa visoko funkcionalne pripadnike.

kaldim se de je % ASPD u populaciji puno veci nego oficijelna cifra. jer oni koji ne dolaze u sukob sa zakonom najvjerojatnije nisu nigdje registrirani, funkcioniraju, izbjegavaju dijagnostiku, ili se daju dijagnosticirati na nesto drugo (vecini manje zastrasljivo). dok god ne dodju u sukob sa zakonom ce ih 'lupa' drustva uglavnom mimoici, nevezano koliko se zapetljali u privatnom zivotu.

osim toga imati karakteristike ASPD ne mora nuzno znaciti dijagnozu. Svatko od nas ima ponesto tih osobina i nalazi se negdje na skali od 0 do 100.

ocito su i te osobine evolucijski gledano necemu sluzile, ako su opstale. kao sto imamo razlicite temperamente pasa, i svaka necemu sluzi (cuvari,tragaci, borbeni itd), zasto bi bila cudna ideja da postoje razliciti temperamenti ljudi. i da su svi jednako potrebni i imaju svrhu. puno je profesija u kojima su njihove osobine bas trazene. i mislim da, ako su dovoljno inteligentni i obrazovani, vec u startu imaju bolje sanse za daleko dogurati. tj. ukoliko uspiju obuzdati impulsivnost i ne koketiraju sa zakonom.

no da skratim:
ja na ASPD gledam kao na varijaciju koja je, zbog stigme koja nad njom visi, podcijenjena u brojnosti.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 15:08   #152
kod političara i "poduzetnika" je omjer 70:30 za ASPD.
a roditelji treneri...
inkpink is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 16:41   #153
Eno gore cijeli podforum za politiku i političare.

edit: i molim vas da ne prišivate dijagnoze poznatima i javnim osobama.

Zadnje uređivanje Almost Rosey : 11.05.2015. at 19:50.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 09:52   #154
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Postoji jos jedan paradoks u kontekstu odgoja djece.

Tu gdje ja zivim je vladajuca norma: 'Ne mozes se dobro brinuti o drugima, ako se najprije ne brines o sebi.'
Mnogi ce reci: sebicno. No mislim da bi se i Maslow i Darwin itekako slozili. Moras funkcionirati da bi se mogao brinuti o drugima. A kako ces funkcionirati, ako zanemarujes svoje potrebe?

Nadalje, vecina zapadnjackih drustava (ne znam zasto imam feeling da autorica zivi u takvom nekakvom drustvu) je individualisticki orjentirana. I potice tezu stavljanja sebe na prvo mjesto.

Znaci li to da su sva ta drustva psihopatski ustrojena??


Ono sto sigurno znam je da model 'zrtvovanja za djecu', kakav je u RH dovoljno cest da bi se nazvao uobicajenim i predstavljao neizgovorenu drustvenu normu, nikako nije uobicajen u drugim dijelovima svijeta. I utjelovljuje kulturolosku razliku 'pur sang'(= full-blodded, genuine, to the utmost degree).

Tako da je diskusija o imanju djece u ASPD itekako kulturoloski obojena.

Uostalom, sama cinjenica da psihopati postoje, te da su zastupljeni u postotku u kojem su zastupljeni, je afirmativna na pitanje imaju li djecu ili ne.

A s obzirom na razine testosterona, usudim se tvditi cak i da su evolucijski vrlo efikasni. Naime posljedica lifestylea koji biraju je da cesto posiju bataljun djece iza sebe, sa razlicitim partnerima. Pogotovo muski. Like a coocoo-bird: tko uopce kaze da ce ju sami odgajati??

Zapravo, citava ova diskusija o odgoju djece by ASPD mi se, sto dalje to vise, cini irelevantna.
Osim ako to ne žele, baš mislim da su jako oprezni oko toga, nepotreban trošak, alimentacija....preinteligentni su oni za to.
kosjenka- is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2015., 09:52   #155
Insidious, kakvo imas misljenje o tetoviranju tijela? Kazu da se sociopati cesce tetoviraju nego ostali ljudi.
testistestis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 18:06   #156
Ne znam tko to kaže, ali ne vidim zašto bi to bilo takvo. Tetovira se onaj tko to želi, bio on sociopat ili ne.

Osobno ne želim tetovažu jer ne volim da išta na meni otkriva o mojoj osobnosti više nego ja želim sama pokazati. No, sviđa mi se vidjeti tetovaže na drugima.
Insidious is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 18:38   #157
A kak vi (aspd) za razliku od nas ne aspd dozivljavate kad vam netko zaprijeti ? Npr,sad ti kažem da sam otkrio tvoju ip adresu i znam da zivis u SADu u new yorku na manhatanu na krizanju 58 i 63 istocne avenije br 239 na osamnaestom katu u stanu 4b i dolazim te ubit. Dozivis li strah, koje emocije ?? pitam jer sam gledo seriju "Dexter" i kad mu je jedan lik objavio da ga je poceo manhuntat (dextera) ovaj se uopce nije uplasio vec je to dozivljavao kao hide and seek,igru lovice ili tak nesto ako me razumijes kaj hocu pitat.
testistestis is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 19:48   #158
Ne mogu reći sa sigurnošću jer nisam bila u takvoj situaciji, no vjerovatno bi mi bilo zanimljivo i osjetila bih nared adrenalina.
Insidious is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2015., 07:27   #159
Quote:
kosjenka- kaže: Pogledaj post
Osim ako to ne žele, baš mislim da su jako oprezni oko toga, nepotreban trošak, alimentacija....preinteligentni su oni za to.
Psihopati su sve samo ne inteligentni... Oni su vrlo impulzivne i neodgovorne osobe kojima posljedice ne mogu doci do glave. A kad i osjete posljedice na svojoj kozi nisu sposobni iz njih nista nauciti.
Ser Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2015., 14:31   #160
Quote:
Ser Mark kaže: Pogledaj post
Psihopati su sve samo ne inteligentni... Oni su vrlo impulzivne i neodgovorne osobe kojima posljedice ne mogu doci do glave. A kad i osjete posljedice na svojoj kozi nisu sposobni iz njih nista nauciti.
Ma da, a kad si radio to istrazivanje Pa kako tko, sociopatija i inteligencija nemaju nikakve poveznice. Kad vec tak postavljamo stvari ajmo rec da postoji vise manje oko 70 milijuna aspd osoba na svijetu (1 posto populacije) (a di sam ja radio to istrazivanje ?? ) netko ima iq 75 netko 100 netko 135..... nije to nikak povezano. Sociopat niže inteligencije može kao krpa iz metastaza lijepo udarati svoju ženu kad mu krivo skuha, može navuci carapu na lice i krenuti neuspjesno pokusati opljackati lokalnu kladionicu. Sociopat vise inteligencije može uništvat tuđe živote na malo sofisticiraniji nacin.može npr godinama biti uspjesan serial kiler jer to je ipak sa logisticke i organizacijske strane zahtjevniji zadatak.....i naravno između te dvije opcije još bezbroj nijansa....
testistestis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:46.