Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti > Strip

Strip Kvadrat na kvadrat.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2017., 06:44   #541
He, he, samo čitaj i komentiraj epizode. Orao se zvala Ayala.
__________________
There is evil walking this earth, and I will hunt it down, and send it burning back to Hell.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 10:51   #542
E da Ayala, bravo
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 14:06   #543
Htio sam ovo staviti već neko vrijeme u temu, ali nikako se sjetit. Vjerojatno i nije toliko važno, ali je zanimljivo. Nisam našao odgovor na s.com, ali valjda samo oni u Slobodnoj Dalmaciji znaju zašto su tako to radili.

Kad su stripovi složeni u kutiji, to se i ne primjeti, ali ovako na polici "bode" u oči Uvijek sam se pitao (a vjerujem i neki od vas), zašto su kod redovnih brojeva:

SD 005. Živi Pokopani
SD 006. Bijela Indijanka
SD 007. Krivotvoritelji

.. hrbati tamnozeleni, dok su kod ostalih žute boje?



Kad se gleda zadnja korica kod tih navedenih stripova (5,6,7), kod njihovih zadnjih korica isto prevladava ta tamnozelena boja, pa možda zato:



Iako ta teorija sa zadnjom koricom pada u vodu, ako pogledamo epizodu:

SD 010. Prolaz na sjeverozapad

Kod njega je slična zadnja korica gdje isto prevladava tamnozelena boja, ali je hrbat žuti kao kod ostalih.



Tako da će, vjerujem, ovo ostati misterij
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 15:30   #544
Možda im je ponestalo žute?
__________________
There is evil walking this earth, and I will hunt it down, and send it burning back to Hell.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 17:35   #545
Hehe, moze bit tog se nisam ni sjetio

Slicna je situacija kod Dylana, a kod Texa su prva 4 broja takva, dalje su svi zuti (do Ludens izdanja koji su bijeli).
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 21:19   #546
Procitao:

SDX 072. Šumski šakali (od 23 str.)
SDX 073. Ucjenjivači (do 7 str.)

Nesto kraca prica, solidna. Obiljezena vise humorom. Prica u kojoj se ponovno pojavljuje Jimi Gitara, koji je opet, ali ne jednom, vec 2x uspio nasamarit Zagora i Čika oba puta ih je poslao svezane niz rijeku, a oni su u oba ta puta uletjeli kod onog Sandersona u kucu koja je bila na rijeci, posto covjek pati od bolesti spavanja i trazio je jedan miran kutak samo za sebe

Ali treba naglasiti za Jimi Gitaru, da ih je pri ovom susretu spasio od jedne grupe zlocinaca  i pitaj boga koji put vec vidimo Trampya i njegove inovacije

Vjerujem da bi Zagor sto prije htio zaboraviti ovu pustolovinu
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 17:24   #547
Jim gitara je baš simpa lik. Pojavio se par puta u kolor izdanju i dosta brojeva.
A tramy je zakon. Kao njihova zajednička prošlost je objašnjena u specijalu chico kopač zlata. Najjači geg mi je mašina za pranje suđa. Chico u kutiji, ulazi prljavo, izlazi čisto. Ali se preračunao kad je došao kupac i bez problema podigao mašinu bez potrebe dostavljanja.
__________________
There is evil walking this earth, and I will hunt it down, and send it burning back to Hell.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 18:28   #548
Njih 2 uvijek nešto skupa zeznu još Trampyu koliko toliko ide dobro samom, ali kad se Čiko u to uključi, onda sve krene krivo

Pročitao:

SDX 073. Ucjenjivači (od 7 str.)
SDX 074. Sam protiv svih
SDX 075. Posljednji izazov (do 56 str.)

Nakon kratke pustolovine sa Jimi Gitarom, ova nova priča se dosta odužila, možda i najdulja dotada u ovom ranijem razdoblju Zagora (oko 240 str. ukupno).

Dosta dobra priča, Zagor otišao u Chicago upoznajemo i neke nove likove, recimo meni se jako svidio onaj grof/džeparoš bilo je čudno Zagora vidjet u novom okruženju, van šume. Ali snašao se. Opet je u igri bio otet dječak. Možda 2 najnaivnije stvari u priči, skakanje Zagora sa dječakom sa vrha onog gorućeg skladišta i pucanje generala Blowa u parku iz neposredne blizine u Zagora, ostalo sve ok

Nolitta što se tiče scenarija, a zanimljivo sa crtačkog gledišta da je priču počeo crtati Bignotti, a završio Ferri.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 18:56   #549
Da, dobra epizoda u kojem prvi put dolazi u civilizirani grad, a motaju se po cesti, lol. Grof je isto dobar lik, još će se puno puta pojavljivati u extra i novim brojevima.
Ovo za mašinu za pranje suđa, chico ipak nije bio kriv, he. A niti za zmije u Američkoj odiseji. Pamtim kad je zaribao stvar kad je trampy imao pušionicu opijuma, a Chico trampljav kao i uvijek, stavi sliku neke rugobe. I još je to bila nečija žena.
Samo se ne sjećam što je ono trampyiju napravio da je imao ruku u gipsu. Valjda jedini put kad ga je namlatio jer mu je uništio biznis.
__________________
There is evil walking this earth, and I will hunt it down, and send it burning back to Hell.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 19:16   #550
Grof ce se jos pojavljivat? Odlicno jako mi se svidjelo kako su skupa suradjivali, pogotovo ono kad su isli po tajne dokumente. Dolazak Zagora i ekipe u grad je bio smijesan, lutanje po cestama kad ih zamalo kocije nisu zgazile, a i ono kod krojaca

Poznqto mi ovo sa masinom za sudje, ali ne znam da li sam to citao kad imaju toliko zgoda njih 2, ali svakako s njima bude dobar uvod u neku pricu
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 20:21   #551
Pročitao:

SDX 075. Posljednji izazov (od 57 str.)
LUX 076. Zarobljenik

Prije nego napišem nešto o samoj priči, spomenuo bi prvo da je ovaj broj extra 75 zadnji, posljednji Zagor extra kojeg je izdala Slobodna Dalmacija. I zanimljivo kako se poklopilo da baš u svom nazivu nosi taj "Posljednji...". Iako se s njim priča nastavlja i čak na zadnjoj stranici je najavljen novi broj, to sve upućuje da su planirali normalno dalje nastaviti, ali Slobodna Dalmacija je tu stala sa extrom..

Ne znam kolika je tada bila stanka između tog 75 i 76 kojeg je (na sreću) pokrenuo Ludens. Ludens je nastavio gdje je stala Slobodna Dalmacija, ali baš sad kad sam čitao 76 broj, osjetio sam razliku u formatu dok sam držao strip u ruci, 1cm je uži od Ludensa (za razliku od SD).

Ova priča je starijim ljubiteljima Zagora poznata još kao i "Blago crvene planine" onaj čuveni LMS 4.

Priča u kojoj sam uživao, fora mi je bilo kako su Zagor i Čiko ubačeni kao nekakvi "tajni agenti", zapravo lažni vojnici ne bi li saznali zašto dolazi do sve većeg broja dezertera i kamo svi to oni odlaze. I još jedan susret sa starim znalcem, Jednookim Jackom

Ono što sam primjetio na samom početku, da ovo nije crtao Ferri, već Donatelli.

Evo par zanimljivosti sa s.com o ovoj priči (citati):

- prvi put objavljen kod nas daleke 1969. (17.2.1969.) u A4 formatu
- prvi Zagorov strip u LMS seriji i treći uopće poslije "Nasilja u Darkvudu" i "Klark Sitija" u ZS
- ujedno, najvrijedniji i najskuplji od svih dosad objavljenih Zagora, a vjerovatno i stripova uopće na našem jeziku. Dodatni razlozi tome su i mali tiraž (rijetkost), kartonske korice, a i primamljiva naslovnica
- po drugi put ova je epizoda označila neki prvijenac kad je 2002., 33 godine kasnije objavljena kao prvi Zagor Extra izdavača Ludens
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 08:37   #552
Da, dobra epizoda. Mislim da je izdavanje bilo normalno, da nije bilo pauze između novih brojeva. Ali nisam 100 % siguran.

Prejaka scena susreta Jednookog Jacka u pjenušavoj kadi i Zagora. Ali imati će oni puno bolji susret kasnije koji će biti brutalniji.
Sada dolaze dobre epizode, prvo upoznavanje s Fishlegom koji će postati stalni lik u Zagorovom svijetu.
__________________
There is evil walking this earth, and I will hunt it down, and send it burning back to Hell.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 10:40   #553
Mislim da se radilo o par mjeseci stanke, vrijeme kad je Slobodna Dalmacija prestala sa izdavanjem pa dok je poceo Ludens, ali i ja nisam siguran

Aha, dobra scena sa kadom i ono kad Jack krene da zaustavi Zagora pa stane na sapun i poskizne se Ja sam samo prije i citao taj susret koji me tek ocekuje, mislim da su fratri opet u igri, ali i indijanci.

Znaci uskoro Fishleg, bas me zanima da li je odmah s njim i onaj simpa fakir Ramath ekipa na tom brodu je bas dobra.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 12:26   #554
Nije, ta posada se pojavljuje u sljedećoj epizodi. U sljedećim epizodama koje ćeš pročitati, Fishleg je tek počeo. Ima samo nekoliko članova koji su hm, više, parodija. Ionako taj dio s njima je bezveze napravljen. Extra serijal imao krivi redoslijed, kao ono za vikinzima gdje je već kompletna Fishlegova posada. Tek u 103 epizodi Zombiji se pojavljuje Ramath, Tharawa i drugi kao Fishlegova posada.
__________________
There is evil walking this earth, and I will hunt it down, and send it burning back to Hell.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 14:07   #555
Aha, sad mi je jasnije a reci mi, nakon prvog susreta sa Fishlegom, jel pametno onda potom procitati Zagor Kolor 1: Duhovi kapetana Fishlega?



Btw, ako su tocni podaci/datumi sa s.com, onda je stanka bila svega 2 mjeseca izmedju ona 2 broja. Ja sam bio uvjeren da je bila duza.

Broj 75 - 15.11.2001.
Broj 76 - 14.01.2002.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 14:15   #556
Taj kolor se može posebno čitati poslije. Posebna i solidna epizoda koja nema neku povezanost. Za posadom si već upoznat.
Moguće, jer sam onda u to vrijeme prestao kupovati Zagora. Imao sam preskoke i poslije nastavio.
__________________
There is evil walking this earth, and I will hunt it down, and send it burning back to Hell.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 14:30   #557
Tnx, onda cu taj kolor ostaviti za kasnije

Kazu u to vrijeme 2001/2002 da se taman formirao taj forum stripovi.com gdje su se onda na taj nacin povezali ljubitelji stripa. Ali isto tako prema predgovoru iz Giganta 1, pise da je netko vidio jednog covjeka tada kako istovara iz kombija stripove sa orginalnim hrptom i da ce se nastaviti sa izdavanjem gdje je stala SD, pise da je taj covjek bio upravo Bernard - glavni covjek Ludensa i Strip Agenta

Sto se tice ovog "Blago crvene planine", vjerujem da je ljudima bilo cudno kad su vidjeli susret Zagora i Jacka (a da se oni znaju od prije) posto Dnevnik nije obradio epizodu u kojoj se oni po prvi put susrecu.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 16:08   #558
Da, dnevnik je bio koma. Prije nekoliko mjeseci sam kupio album Sudija Dredd: dijete pravde. I isto ima predgovor o cenzuri. Ja sam čitao strip časopis Laser, a tek tada sam doznao koliko je strip Sudija Dredd bio osakaćen. Izbacivali su stranice, pa nisu dovršili epizodu, a neke scene su čak retuširali. Tako i za Zagora. Imao sam specijal onih epizoda Morske hijene i kad sam kupio extra, niti danas ne kužim logiku zašto su izbacili tih par stranica gdje Chico svojom glupošću uništi kolibu. Ovako je ispalo da je onaj starac namjerno spalio kolibu.
__________________
There is evil walking this earth, and I will hunt it down, and send it burning back to Hell.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 16:56   #559
Aha, bilo je dosta gafova, a najgore je to bilo izbacivanje stranica
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 23:21   #560
Procitao:

LUX 077. Mržnja
LUX 078. Duh prošlosti
LUX 079. Pobjeda (do 20 str.)

Svidjela mi se i ova epizoda, iako ima neke svoje naivnosti. Ali ako se to zanemari, nije uopce lose. Prvi susret sa dobrim kapetanom Fishlegom drugo pojavljivanje Hellingena ali i ponovni susret sa Tesekom, poglavicom Otawa koje je Zagor spasio od Titana.

Sad mi je jasno Constantine kad si pricao o ekipi Fishlega, toj njegovoj prvoj, tzv. posadi bas sam se nasmijao nekim scenama na brodu, kad je lik doslovno uzeo kormilo u ruke, jer mu je kapetan tako rekao ne znas koji je smotaniji od kog, ali opet steta da su tako zavrsili.

Epizoda je prakticki pocela sa jos jednim susretom Cika i Trampya, ali moram priznati da sam jedva skuzio Trampya jer je po meni dosta lose nacrtan u ovoj epizodi Donatelli je opet bio zaduzen za crtez.

Znam da se Hellingen ponovno pojavljuje kasnije i jasno mi je to, ali kako je prezivio ono. Harpun, eksplozija.. Ali ipak to je Hellingen pa se ne treba cudit
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:40.