Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2014., 13:18   #2981
Quote:
FANCY kaže: Pogledaj post
Nemoj zaboravit jednu "zanemarivu sitnicu" studij u CH košta od 150 000 CHF (oko 900 000 kuna) do 300 000 CHF (1 800 000 kuna) ili više.
...
Odakle ti ove nebuloze ?
Sin je upravo poceo da studira informatiku u Ciriihu.
Taksa je 800 SFr po semestru.
Upravo se seli u novosagradjeni studentski dom (iako je mogao ostati i kod nas) - mesecna stanarina 600 SFr, all inkl (na pr. besplatan internet).
Za hranu i prevoz mu treba max 900 SFr mesecno.
Dobio je stipendiju (koju mnogi dobijaju) - 1200 SFr mesecno.

I sto je najbolje, sve funkcionira besprekorno - nema nista preko veze, nema previse birokratije, nema kasnjenja...
A ovi sto pisu da svako gleda sebe, nisu upoznali u potpunosti socijalne institucije Svajcarske (svi su zdravstveno osigurani, kad izgubis posao dobijas 70-80% proseka zadnje plate,koju si imao u poslednjoj godini rada, 1-2 godine, a cak i nakon toga mozes da dobijas socijalnu pomoc dovoljnu za pristojan zivot).

Svajcarska je super uredjena zemlja u svakom pogledu, ali da se radi radi se, a to ocigledno nije u skladu sa nekim vidjenjem ugodnog zivota..

Zadnje uređivanje Dragan : 30.03.2014. at 13:37.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 13:50   #2982
I to se poklapa sa mojim linkom sa prošle stranice.

Ne kužim šta netko ima od laganja, kada se pomoću interneta provjere službene informacije u roku par sekundi? Poznati jal ovih prostora na djelu.
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 13:59   #2983
U CH ako nije jeftinije nije nista ni skuplje nego u drugim zemljama.
Ak je ipak nesta skuplje onda ima i opravdani razlog.
Da se u DE bolje zivi nebi se povecao broj njemaca u CH u zadnjih 10tak godina za 200%.
A i do stana ili kuce se lakse dode nego bilo gdje u EU.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 14:35   #2984
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
U CH ako nije jeftinije nije nista ni skuplje nego u drugim zemljama.
Ak je ipak nesta skuplje onda ima i opravdani razlog.
Da se u DE bolje zivi nebi se povecao broj njemaca u CH u zadnjih 10tak godina za 200%.
A i do stana ili kuce se lakse dode nego bilo gdje u EU.
Svezi ovog , njemci dolaze da uzmu lovu i da idu, pola ih se vode na dva mjesta boravka, imaju njemacke tablice, zive u manjim stanovim i poslije desetak godinase pokupe nazad.

Svezi kako do stana u kuce, u njemackoj imaju beneficije pri kupovini, manje kosta i drugaciji su nacini odplate a i porezna politika je tu drugacija.

Fakultet toliko stvarno kosta, stim da je nekom placen, netko placa sam, to mene na jesen ceka
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 15:23   #2985
Laže se iz straha da drugi ne dodju..eto zasto..smiješno je to,koga je volja i tko ima ikakvu mogucnost otići ce sam pa se uvjeriti ,bez obzira sta pojedinci pišu po forumu..
__________________
Svijet je lopta šarena..
Hitretz84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 16:43   #2986
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Fakultet toliko stvarno kosta, stim da je nekom placen, netko placa sam, to mene na jesen ceka
Ma koliko je TO košta??
Dao sam službeni link gdje piše u Švicarskoj koliko košta školovanje po godini na švicarskim sveučilištima!

Po vama ispada da samo najveći bogataši u Švicarskoj mogu priuštiti svom djetetu da postane doktor ili zubar, informatičar itd., kakve vi gluposti pišete. Stavite informacije sa službenih stranica sveučilišta ako godina košta par stotina tisuća kuna umjesto 8 tisuća kuna koliko je.

Znači koji smjer ti djete planira upisati i koliko te ta priča za 5 godina treba koštati, čista jedna godina fakulteta= koliko franaka?

Košta i u Hrvatskoj 50 000 eura sati letenja za civilnog pilota, pa nitko ne kuka kako mora platiti 50 000 eura za postati programerom ili ing. strojarstva kad ne treba,a bome i ne idu svi za pilote.
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 17:12   #2987
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Svezi ovog , njemci dolaze da uzmu lovu i da idu, pola ih se vode na dva mjesta boravka, imaju njemacke tablice, zive u manjim stanovim i poslije desetak godinase pokupe nazad.

Svezi kako do stana u kuce, u njemackoj imaju beneficije pri kupovini, manje kosta i drugaciji su nacini odplate a i porezna politika je tu drugacija.

Fakultet toliko stvarno kosta, stim da je nekom placen, netko placa sam, to mene na jesen ceka
Tih 200% vise odnosi se na broj tih prijavljenih, tu nisu obuhvaceni Grenzgaengeri iz Njemacke ko ni oni koji se nisu prijavili.
Pa samim tim da su u praksi drugaciji nacini otplata i porezna politika, nemora znaciti i da jedan njemac lakse dode do stana ili kuce.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."

Zadnje uređivanje amadeus65 : 30.03.2014. at 18:12.
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 01:44   #2988
Pozdrav,
U potpunosti sam neupućena pa vas molim za neke informacije.
Dakle, živim u Hrvatskoj, završila sam opću gimnaziju, upisala fakultet koji nisam željela i od toga naravno ništa. Da skratim priču, prije jednu i po godinu sam upoznala ljubav svog života. On je njemac koji živi u Švicarskoj od malih nogu i tu studira.
U svakom slučaju, plan nam je da se ja preselim gore, točnije u Zurich.
Što mi je sve od papira/viza/dozvola potrebno? Koji su uvjeti za dobivanje? Uglavnom potrebne su mi sve moguće informacije koje mi možete dati, unaprijed hvala
miss velvet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 20:57   #2989
Nakon sto je Eu pritisla Svicu zbog Hrvatske, nesto se malo pomaklo, detalji ovdje:

http://danas.net.hr/svijet/ipak-cemo-moci
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 22:01   #2990
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Nakon sto je Eu pritisla Svicu zbog Hrvatske, nesto se malo pomaklo, detalji ovdje:

http://danas.net.hr/svijet/ipak-cemo-moci
a pod kojim uvjetima cemo onda moci raditi kod njih? tko?
deisler is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 02:07   #2991
Quote:
miss velvet kaže: Pogledaj post
Što mi je sve od papira/viza/dozvola potrebno? Koji su uvjeti za dobivanje? Uglavnom potrebne su mi sve moguće informacije koje mi možete dati, unaprijed hvala
Vjencani list
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Nakon sto je Eu pritisla Svicu zbog Hrvatske, nesto se malo pomaklo, detalji ovdje:

http://danas.net.hr/svijet/ipak-cemo-moci
Odluke naroda u CH nemre EU promijenit.
Bio je ripremljeni ugovor koji su CH i HR trebali potpisat. Nakon glasanja da CH ogranici EU sa kvotama trebo bi tek za tri godine da stupi na snagu. Do tad bi trebalo bit po starom pa tako bi trebali uvazit i HR (kao sto je ROM i BUL do 2016) 10g dozvole sa ogranicenjima. Znaci tih 3g dok neizrade plan sa kvotama za EU.
Quote:
deisler kaže: Pogledaj post
a pod kojim uvjetima cemo onda moci raditi kod njih? tko?
Od kad su njemci preplavili CH a i obliznji talijani i fracuzi i da nema ogranicenja sanse bi bile male.
Nasa firma uzma cesto na odredeno vrijeme do 10tak njemaca.
Od privatnih firmi koje dilaju tu sa njemcima(istocnjacima: lose rade al razumiju) i uzima im 20% od place. Prije smo znali tu i tamo jednog zadrzat za stalno.
Ovakve firme za zaposljavanja, a mislim da ih ima vise
http://www.eupro-ag.com/de/home
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."

Zadnje uređivanje amadeus65 : 03.04.2014. at 02:21.
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 22:55   #2992
Prvi dan u Švici:-):-):-)
Docekao sam i to i sad traženje posla...
__________________
Svijet je lopta šarena..
Hitretz84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 23:02   #2993
Sretno.

Quote:
amadeus65 kaže:
Odluke naroda u CH nemre EU promijenit.
Tocno, ne moze.

Ali moze Svicarskoj ograniciti pristup Raznim EU pogodnostima koje sad ima, vec je to i napravila, ili uvesti neka privredna ogranicenja, pa kome ce onda prodavati svoju robu.

Dakle, i te kako postoje mehanizni da Svicarsku najeraju da ustvari promijeni odluku, na neki nacin koji nece biti kontra odluke naroda.

Pitanje je tko koga vise treba, EU Svicu, ili Svica EU, na kraju ce se dogovoriti.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju

Zadnje uređivanje MaliZeleni10 : 03.04.2014. at 23:08.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 01:20   #2994
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Sretno.



Tocno, ne moze.

Ali moze Svicarskoj ograniciti pristup Raznim EU pogodnostima koje sad ima, vec je to i napravila, ili uvesti neka privredna ogranicenja, pa kome ce onda prodavati svoju robu.

Dakle, i te kako postoje mehanizni da Svicarsku najeraju da ustvari promijeni odluku, na neki nacin koji nece biti kontra odluke naroda.

Pitanje je tko koga vise treba, EU Svicu, ili Svica EU, na kraju ce se dogovoriti.
Odluke se ne mogu mjenjat, CH ima sistem direktne demokracije(narod donosi odluke, politicari su tu samo da ih sprovedu). Jedino za par godina moze se stavit ponovo na glasanje.

CH je i prije zadnjih ugovora prodavala robu u EU.
Privreda CH je toliko isplepletena sa EU da privredna ogranicenja stete kolko CH tolko i okolnim EU zemljama(konkretno nas proizvod je samo rad, a 80% od cijene koju ostvarimo ide EU za sirovine i masine.
Zadnjih 10tak godina pokazalo se da CH moze zaposlit ljude i izvest proizvode sto zapravo dovodi do nadprosjecnog razvoja. Brz razvoj ionako razvijene zemlje ima i dosta negativnih posljedica.
Posao EU bi trebo bit da se bave svojim problemima i da gledaju da se nerazvijeni dijelovi EU razvijaju, a ne CH.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 22:36   #2995
Sta se tice recikliranja,ako bi netko bio ljubazan da pojasni bio bi jako zahvalan:-):-)
Di opuske od cigara bacat,di hranu koja nije voce i povrće,plastiku??
__________________
Svijet je lopta šarena..
Hitretz84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 22:38   #2996
[QUOTE=MaliZeleni10;49396765]Sretno.

Hvala
__________________
Svijet je lopta šarena..
Hitretz84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 14:20   #2997
Quote:
Hitretz84 kaže: Pogledaj post
Sta se tice recikliranja,ako bi netko bio ljubazan da pojasni bio bi jako zahvalan:-):-)
Di opuske od cigara bacat,di hranu koja nije voce i povrće,plastiku??
Smece se neplaca mjesecno nego placas po vreci, sve bacas u "offiziellne" vrece za smece ili trazis "offiziellen Kehrichtsäcke", posto se neradi o obicnim koje stoje po policama u ducanima. Kostaju oko ovisno o litrazi 20l, 35l,60l(10kom.po 35l oko 20.-CHF)(pitas u Migros ili Coop na informaciji).
Sta sve mozes vracat u ducane ili bacat na posebnim mjestima u Gemeindeu pise ti tu. Sta nemres vracat bacas u vrece.
Migros
http://www.migros.ch/generation-m/de...me-migros.html
Gemeinde
http://www.migros.ch/generation-m/de...-gemeinde.html
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 21:21   #2998
Hvala puno,al nigdje ničeg na engleskom,ove jezike ne pricam,još:-)svejedno tnx
__________________
Svijet je lopta šarena..
Hitretz84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 23:20   #2999
Quote:
Hitretz84 kaže: Pogledaj post
Hvala puno,al nigdje ničeg na engleskom,ove jezike ne pricam,još:-)svejedno tnx
Zgleda onda da trazis poso u krivoj zemlji, nije ovo amerika. Mozes promijenit u francuski i talijanski pa kaj ti pase
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 23:43   #3000
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Zgleda onda da trazis poso u krivoj zemlji, nije ovo amerika. Mozes promijenit u francuski i talijanski pa kaj ti pase
JOj, pa nije to turizam da im treba strani jezik, sve to mozes vidjeti u svojoj opcini, tarife, pravila, postoji za to glasnik koji dolazi redovito na kucnu adresu i nekosta nist.Kod mene su markice koje se lijepe, gdje su kontenjeri tu se placa po kiliogamu, na svakom je cip koji se ocita prilikom kipovanja,.. ma svica zajebana zemlja.. svese placa, cak i firme placaju crkveni porez e sad dali nauce sve bozije zapovjedi to nitko nemoze provjeriti, ali placaju
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:08.