Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2010., 18:56   #41
Quote:
mialala kaže: Pogledaj post
imam par biljaka koje neznam kako se zovu, a trebaju mi za herbarij. znate koliko sam ocajna ako ga radim u 3 po noci... pomozite!!
o JBM ti 503 service unavailable i forum i sve... raspisem se i onda...
imao sam obicaj kopi pejstat duge postove prije nego kliknem posalji jer tak mi se zna ovaj forum zgruvat

uf.. evo ukratko sad moj piece of mind:

1. nekakva Spiraea
2. Cornus sanguinea
3. Erigeron annuus
4. Calocedrus decurrens
5. ne vuce mi bas na bor, koliko iglica ima u rozeti? Vise djeluje kao neki Larix
6. Lonicera
7. Chaenomeles speciosa (sinonim Cydonia japonica iliti jap.dunja)
8. Ruscus hypoglossum - na CRVENOJ LISTI je, ne beri to!
9. jel 9 i 11 ista biljka? neki Viburnum?
12. također vuce na rod Spiraea
13. jel to jasmin? ne znam lat., odi google.

imaj na umu da su ovo, takoreci, tek 'odokativne' procjene. slike kompletne biljke (habitus) uz ovo pi mozda potpomogle za ID.

Zadnje uređivanje 18Delta : 02.06.2010. at 19:00. Reason: 503
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 19:00   #42
Quote:
Bloggerica kaže: Pogledaj post
nemam slike, pa ću probat opisat problem :S

1. kako se zove ona biljka neke fuksija boje, ima više cvijetova koji izgledaju kao mala usta, mi smo je zvali psići

2. onda ona biljka šta se djeca gađaju s njom pa koliko ti se cvijetova zakvači za majicu toliko cura imaš ili tako nešto...

3. i još ona biljka, mi je zovemo divlja pšenica, al nemogu je nać na netu, ugl izgleda ko pšenica

ako ste uspjeli šta od ovoga shvatiti svaka vam dala

ajde probajte pomoć
1. porodica Scrophulariaceae? (sve su takve nekakve zijevalice, osim Veronice, op.a.)

2. cvijetova? čičak?

3. stoklasa?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 20:02   #43
Ja također moram napraviti foto herbarij do početka ove školske godine,to će mi biti prva ocijena.. problem je u tome što ne znam kako se koja biljka zove. trebao bi mi hrvatski(obavezno) i latinski naziv(po mogućnosti)..dosta mi je hitno,trebam to sve još staviti u prezentaciju i dosta drugih sitnica,a još ne znam ni kako se koja biljka zove,pa bih trebala nečiju pomoć..molim vas,tko god zna neka mi pomogne,zahvaljujem unaprijed.

ps.ne obazirite se na inicijale na fotkama,moj profesor je opsjednut činjenicom da nitko neće zaista slikati biljke već ih poskidati s neta,pa je to kao neka identifikacijska kartica,ugl sick.

http://s1238.photobucket.com/albums/ff500/gimnazija/
gimnazijalka17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 21:49   #44
ajme slikaaaaa....

1. ovo je teško; imas li fotku cvata? da li je list plosnat (kao kod trava) ili okrugao (kao npr. kod luka)? izgleda kao nekakav Juncus, mozda Juncus bufonius?
2. Portulaca oleracea
3. Cynodon dactylon
4. Amaranthus lividus
5. Bellis perennis
6. Arrhenatherum elatius (googlaj slike pa provjeri, jer slabo se vidi da bih rekao sa sigurnoscu)
7. Plantago major
8. Lathyrus tuberosus
9. Polygonum lapathifolium (samo pogledaj kožičasti ovoj oko baze listova - ako je ravan i odrezan onda ok, no ako ima kao trepavice koje su priljubljene uz stabljiku onda je vrsta Polygonum persicaria; nazalost na slici to ne mogu provjerit)
10. Lythrum salicaria
11. Linaria vulgaris
12. Echinochloa crus-galli
13. Setaria pumila (najvjerojatnije da je ta vrsta; inace stari naziv za nju je Setaria glauca, ako ti profesor prigovori)
14. Pastinaca sativa
15. kao i 1. - također tesko za reci bez cvata; jel to nesto kultivirano ili ipak divlje? (pretpostavka = Juncus effusus)
16. Achillea millefolium
17. Erigeron annuus
18. Prunella vulgaris
19. Inula britannica (nisam siguran)
20. Matricaria perforata
21. Daucus carota

hrvatske nazive ne znam sve, a nemam bas ni vremena za piskaranje... nadam se da je pomoglo, a za ostatak se malo pozabavi istrazivanjem po netu
sretno
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 22:24   #45
jaaaoooo,hvala hvala puno..spasio si me,neznam šta bi da ovo nisi napisao...od srca hvala...
gimnazijalka17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 20:06   #46
Ja bih trebala još pomoći od strane dobrih ljudi koji se malo bolje razumiju u biljke,lat.nazive i sl.Trebaju mi imena i ovih biljaka...Molim vas za pomoć,stvarno mi treba,a ne znam na koji način da pronađem nazive..Hvala unaprijed svim dobrim dušama..


http://s1238.photobucket.com/albums/...ija/biologija/
gimnazijalka17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 11:38   #47
1. Agrimonia eupatoria
2. Senecio sp.... slika je mutna, a valjalo bi i da se listovi bar vide
3. Colchicum autumnale
4. Pastinaca sativa
5. Chenopodium album
6. mozda mladi Erigeron annuus
7. Silene vulgaris
8. Cichorium intybus
9. Medicago lupulina
10. Galium mollugo (mozda G.palustre, slabo se vidi)

pozdrav
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 18:20   #48
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
1. Agrimonia eupatoria
2. Senecio sp.... slika je mutna, a valjalo bi i da se listovi bar vide
3. Colchicum autumnale
4. Pastinaca sativa
5. Chenopodium album
6. mozda mladi Erigeron annuus
7. Silene vulgaris
8. Cichorium intybus
9. Medicago lupulina
10. Galium mollugo (mozda G.palustre, slabo se vidi)

pozdrav
još jednom hvala..imam još toliko biljaka a neznam kome da se obratim osim vama...ako budem trebala još pomoći,ja ću stavit još slika,a tko bude mogao i htio,neka mi pomogne..i da,sve je to za samo jednu peticu iz zalaganja..
gimnazijalka17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 20:01   #49
samo stavi biljke, ako znamo, pomoci cemo
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 20:22   #50
Predlažem moderatorima da temu prebace na SON
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 20:38   #51
moguce... jer vjerujem da su forumasi ovdje vise orijentirani na kultivirane svojte

usput, ako se ne varam,mislim da slicna tema postoji na SoN pa mozda samo merge napravit
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 17:09   #52
Evo mene opet sa svojim zahtjevima,nadam se da neću više trebati vašu pomoć nakon ovoga(kao da i ovo nije bilo dosta )..ima tu još malo veći broj biljaka,
ako vam se slika čini mala i ne prepoznajete baš dobro,probajte je povećati,možda pomogne..neke su malo mutne,na žalost,ali eto..nadam se da ćete mi znati pomoći,unaprijed hvala 18Delta,od veeeelike pomoći si mi,hvala puuno...

http://s1238.photobucket.com/albums/...to%20herbarij/
gimnazijalka17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 19:49   #53
1. Hypericum perforatum (vrlo vjerojatno)
2. Polygonum lapathifolium (vidi gornje postove)
3. Rorippa sylvestris
4. Malva sylvestris
5. Ranunculus sp. (tesko je reci; jesi sigurna da su biljka na koju si stavila karticu i biljka pokraj iste? Ranunculus arvensis, R.sardous i R.bulbosus su najčešće vrste, a koje imaju dlakavu čašku)
6. Galinsoga parviflora
7. Polygonum lapathifolium (vjerojatno isto kao gore; nemoj da te zbune pjege na listovima - mogu izostati)
8. Verbena officinalis
9. Calystegia sepium
10. Ballota nigra
11. Conyza canadensis
12. Medicago sativa
13. Prunella vulgaris
14. Mentha pulegium (nesigurno!)
15. Prunella vulgaris
16. Myosoton aquaticum
17. Potentilla reptans
18. Lamium album
19. Matricaria perforata
20. Tanacetum vulgare
21. Erigeron annuus

fotografije su takve kakve jesu i ne nude cesto esencijalne morfoloske distinktnosti potrebe za tocnu determinaciju. nadam se da je pomoglo...
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 20:53   #54
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
1. Hypericum perforatum (vrlo vjerojatno)
2. Polygonum lapathifolium (vidi gornje postove)
3. Rorippa sylvestris
4. Malva sylvestris
5. Ranunculus sp. (tesko je reci; jesi sigurna da su biljka na koju si stavila karticu i biljka pokraj iste? Ranunculus arvensis, R.sardous i R.bulbosus su najčešće vrste, a koje imaju dlakavu čašku)
6. Galinsoga parviflora
7. Polygonum lapathifolium (vjerojatno isto kao gore; nemoj da te zbune pjege na listovima - mogu izostati)
8. Verbena officinalis
9. Calystegia sepium
10. Ballota nigra
11. Conyza canadensis
12. Medicago sativa
13. Prunella vulgaris
14. Mentha pulegium (nesigurno!)
15. Prunella vulgaris
16. Myosoton aquaticum
17. Potentilla reptans
18. Lamium album
19. Matricaria perforata
20. Tanacetum vulgare
21. Erigeron annuus

fotografije su takve kakve jesu i ne nude cesto esencijalne morfoloske distinktnosti potrebe za tocnu determinaciju. nadam se da je pomoglo...
za početka,puuuuuuuno hvala,ali imam nekoliko pitanja i nadam se da znaš odg:
slika br.9:nije li to slakovina,ima mi baš tavak cvijet i list?meni google izbaci ime divlji ladolež kad upišem lat.ime koje si napisao..
Mentha pulegium:google izbaci dva naziva:mirisna menta i patuljasta nana,koje je onda?
koje je hr.ime za Myosoton aquaticum i Matricaria perforata?ne mogu naći nigdje..
slika 19:jel to sigurno Matricaria perforata?jer imam još jednu sliku od prije s istim lat.nazivom,a jako je velika biljka,dok je ovo malo,više raste onak uz zemlju..ne bi li ovo mogla biti kamilica,mislim možda zbog lista?

nadam se da će mi netko pomoći,stvarno mi još samo ovo nije jasno...i nadam se da je to to,javit ću se ako budem trebala još pomoći,eventualno još koje 2-3 biljke... hvala još jednom,od srca..
gimnazijalka17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 21:12   #55
Quote:
gimnazijalka17 kaže: Pogledaj post
slika br.9:nije li to slakovina,ima mi baš tavak cvijet i list?meni google izbaci ime divlji ladolež kad upišem lat.ime koje si napisao..

Mentha pulegium:google izbaci dva naziva:mirisna menta i patuljasta nana,koje je onda?

koje je hr.ime za Myosoton aquaticum i Matricaria perforata?ne mogu naći nigdje..

slika 19:jel to sigurno Matricaria perforata?jer imam još jednu sliku od prije s istim lat.nazivom,a jako je velika biljka,dok je ovo malo,više raste onak uz zemlju..ne bi li ovo mogla biti kamilica,mislim možda zbog lista?
1. Ne, nije slak. Ako bolje pogledaš fotku, tj. cvijet s lijeve strane (onaj zatvoreni), primjetit ces da ima duplu čašku (tzv. epikaliks). Slakovi to nemaju, imaju samo onujednu 'običnu'!

2. Mirisna metvica
Za vrstu "nana" nisam cuo, vjerojatno je to naziv za kultivar neke metvice.

3. Myosoton aquaticum - vodena mokrica
Matricaria perforata - bezmirisna kamilica

4. kamilica ne, one imaju izdignuto cvjetiste. neke vrste roda Anthemis imaju slicne listove, ali samo slicne. ne znam nijednu vrstu s tako nitastim listicima. Jedino Matricaria ima takve.
Inace, mnoge biljke koje izrastu kasno u veg.sezoni obicno nisu reprezentativne, mnoge su kržljave, a kod nekih moze doci do stanovite deformacije cvata (kao kod trava).
Ja bih se kladio na matrikariju.

edit: neka te ne zbuni hrv.naziv za Matricaria perforata (=...kamilica). Ti rodovi su mijenjali svoja imena tokom povijesti, a uostalom i slicne su, zar ne?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 21:15   #56
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
1. Ne, nije slak. Ako bolje pogledaš fotku, tj. cvijet s lijeve strane (onaj zatvoreni), primjetit ces da ima duplu čašku (tzv. epikaliks). Slakovi to nemaju, imaju samo onujednu 'običnu'!

2. Mirisna metvica
Za vrstu "nana" nisam cuo, vjerojatno je to naziv za kultivar neke metvice.

3. Myosoton aquaticum - vodena mokrica
Matricaria perforata - bezmirisna kamilica

4. kamilica ne, one imaju izdignuto cvjetiste. neke vrste roda Anthemis imaju slicne listove, ali samo slicne. ne znam nijednu vrstu s tako nitastim listicima. Jedino Matricaria ima takve.
Inace, mnoge biljke koje izrastu kasno u veg.sezoni obicno nisu reprezentativne, mnoge su kržljave, a kod nekih moze doci do stanovite deformacije cvata (kao kod trava).
Ja bi se kladio na matrikariju.
ok,hvala ti puno...pomogao/la si mi jaako,izgleda da će mi trebati još par biljaka pošto sam neke ponavljala misleći da su različite..stavit ću nekih 2-3 pa eto,ako ti nije problem još i to..ugl,hvala ti puno,stvarno ste vi forumaši od velike koristi..
gimnazijalka17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 21:21   #57
eh da, za ubuduće, koristi FCD bazu kad trazis nazive biljaka, to ti je neosporiva referenca glede toga:
http://hirc.botanic.hr/fcd/
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 18:36   #58
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
eh da, za ubuduće, koristi FCD bazu kad trazis nazive biljaka, to ti je neosporiva referenca glede toga:
http://hirc.botanic.hr/fcd/
ok,Hvala,ali ja se baš ne snalazim tamo...jel mi može netko pojasniti?
gimnazijalka17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 19:12   #59
najjednostavnije ti je koristiti samo 4.polje i 5.polje - u 4. upises ime roda (znaci ona prva rijec latinskog naziva), a u 5. ime vrste (druga rijec). dobijes rezultat, tj. biljka je pronađena. klikneš na nj i dobijes neke podatke o njoj i tamo potrazis gdje pisu hrvatski nazivi.

primjerice, ako ispunis samo 4.polje, dobit ces sve vrste koje pripadaju tom određenom rodu kojeg si upisala pa tako mozes vidjet koje sve vrste postoje u HR flori.

ako upises neki rod i vrstu, a ne dobijes rezultate, dvije su mogucnosti:
1) pogreska u pisanju
2) upisala si sinonim (ako je ovo slucaj koristi posljednje polje ili odi na: http://rbg-web2.rbge.org.uk/FE/fe.html i potrazi koji su jos nazivi te biljka pa to upisi na FCD)
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 15:01   #60
Quote:
navaha kaže: Pogledaj post
akk vi tako radite herbaaij.nama su bile zadane biljke(njih dvadeset)odes u knjiznicu i uz pomoc knjige po livadi i sumici trazis

a ako ih na ovakav nacin tarzite.....onda je bolje uzeti tj rapsitati se koje su sve biljke karakteristicne za podrucje i pogledati ih na slici te ih otici ubrati

da vama su bili zadani njih 20.... mi danas moramo najmanje 100
Dani14 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:57.