Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2011., 17:47   #1
Društvene mreže i sve vezano uz njih

Zbirna tema o Facebooku i inim društvenim mrežama te svim fenomenima koje uz njih vežemo. Lijepo molim uljudnu raspravu i postove koji su iole u kontekstu podforuma na kojem se topic nalazi. Također, budući da je tema nastala spajanjem više topica, bilo bi poželjno da bacite oko na datum postanja kako ne biste odgovarali na jako stare postove (ovo osobito vrijedi za postove baniranih korisnika).

Ugodno postanje


----------------------------------------------------------------------------

Ne znam jesam li pogodio pdf, no evo situacije: Iz manjeg sam mjesta, upravo onoliko malog da po faci (uglavnom) znaš tko je tko, no ne poznaješ se sa svima osobno. Naravno svi su na fejsu i, naravno, na friends listi imaš dosta ljudi iz svojeg mjesta. I tu se sada javlja vrlo zanimljiva situacija: čovjek mi je na friends listi, čestitamo si rođendane, komentiramo statuse i jučer se sretnemo u supermarketu- čovjek prođe kraj mene niti da bi okom trepnuo.

Zanima me zbog čega na fejsu možemo biti super, divni i krasni, kulturni, pristojni- skoro pa savršeni ljudi, dok, s druge strane, u RL-u imamo potpuno drugi modus ponašanja? Ima li još tko iskustvo slično ovome?

Zadnje uređivanje Pringles : 16.09.2016. at 21:56. Reason: spajanje tema
ObiWanKenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 20:34   #2
Kad dodajes poznanike, a ne prijatelje.
Ako je on prosao pored tebe ne trepnuvsi, zasto nisi ti njega zaustavio i i pitao jel' mu to vid oslabio( tako bi ga barem posramio).
maesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2011., 18:42   #3
Zato što dosta ljudi još uvijek dijeli život na virtualni i RL.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 00:20   #4
Quote:
ObiWanKenobi kaže: Pogledaj post
Ne znam jesam li pogodio pdf, no evo situacije: Iz manjeg sam mjesta, upravo onoliko malog da po faci (uglavnom) znaš tko je tko, no ne poznaješ se sa svima osobno. Naravno svi su na fejsu i, naravno, na friends listi imaš dosta ljudi iz svojeg mjesta. I tu se sada javlja vrlo zanimljiva situacija: čovjek mi je na friends listi, čestitamo si rođendane, komentiramo statuse i jučer se sretnemo u supermarketu- čovjek prođe kraj mene niti da bi okom trepnuo.

Zanima me zbog čega na fejsu možemo biti super, divni i krasni, kulturni, pristojni- skoro pa savršeni ljudi, dok, s druge strane, u RL-u imamo potpuno drugi modus ponašanja? Ima li još tko iskustvo slično ovome?
Mozda je bio nesto zamisljen u marketu, nije mu bio dan ili nesto slicno.
gde_idemo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 00:41   #5
A tko je koga dodao?
tcog is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 03:50   #6
Quote:
ObiWanKenobi kaže: Pogledaj post
Ne znam jesam li pogodio pdf, no evo situacije: Iz manjeg sam mjesta, upravo onoliko malog da po faci (uglavnom) znaš tko je tko, no ne poznaješ se sa svima osobno. Naravno svi su na fejsu i, naravno, na friends listi imaš dosta ljudi iz svojeg mjesta. I tu se sada javlja vrlo zanimljiva situacija: čovjek mi je na friends listi, čestitamo si rođendane, komentiramo statuse i jučer se sretnemo u supermarketu- čovjek prođe kraj mene niti da bi okom trepnuo.

Zanima me zbog čega na fejsu možemo biti super, divni i krasni, kulturni, pristojni- skoro pa savršeni ljudi, dok, s druge strane, u RL-u imamo potpuno drugi modus ponašanja? Ima li još tko iskustvo slično ovome?
Mislim da je jedan razlog to sto su mnogi ljudi introvertirani te im je lakse biti otvoren preko facebooka nego uzivo.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 10:37   #7
Quote:
tcog kaže: Pogledaj post
A tko je koga dodao?
Fakat ne znam...
ObiWanKenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 10:55   #8
Nije to ništa čudno u današnjem vremenu.
U eri interneta ,mobitela i Facebooka ljudi su se otuđili od realnog svijeta.
Komunikacija se svela na -dobar dan i doviđenja.Ako i to.
Mislim ljudi kao da su u stvarnom svijetu kako da se izrazim,ukočeni,tromi,bezvoljni ako shvaćaš što želim reći.
A na Fejsu kao da se ispuše.
__________________
Pozdravi mi ženu plave kose kad je sretneš prijatelju moj,samo kaži da ne sanjam više,sve sam snove poklonio njoj....1977.
repl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 11:58   #9
Quote:
ObiWanKenobi kaže: Pogledaj post
Zanima me zbog čega na fejsu možemo biti super, divni i krasni, kulturni, pristojni- skoro pa savršeni ljudi, dok, s druge strane, u RL-u imamo potpuno drugi modus ponašanja? Ima li još tko iskustvo slično ovome?
Ja nemam.

Meni za prolaženje pored ljudi nije potreban FB profil pa ga niti nemam.
reggie31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 12:29   #10
ma to ti je otprilike isto kad te taj isti čovjek kojeg godinama poznaješ i susrećeš u svome selu...pozdravi kad se sretnete u Zagrebu, ali doma ne
__________________
sto ne platis na mostu, platis na cupriji
amalka33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 00:29   #11
a što se čudiš. ljudi su stoka. zato ja dodajem samo one s kojima pričam i s kojma se znam već duže vrijeme. dodavali su me neki s faxa koji me nikad ni pozdravili nisu. čemu da ih dodajem? pa nismo niakd ni pričali. i još sam obrisala sve ljude iz srednje škole. nakon što smo se dodali, nismo ni riječi progovorili. zašto da mi stoje na freind listi ko vreća krumpira
pandora_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 20:22   #12
Pa kako je moguće da netko ima 450 prijatelja s kojima bi dijelio???

Svatko fejs shvaća na svoj način, nekome je stvarno moto ''moraš ih skupit sve'' prijatelje mislim a neko održava broj oko 70.

I meni se često dogodi da na facebook chatu imam 20 ljudi, a nikoga s kim bi riječi progovorio, a imam oko 150 prijatelja
__________________
It's a wonderful life
Elalamein is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 18:20   #13
ObiWanKenobi- super nick

Nego, na fejsu dodaji samo prave prijatelje ili poznanike sa kojima inace u RL razgovoras i gotov problem U cemu je fol imati 300-400-500 "prijatelja" a kad hoces na kavu, nemas s kim?
Mada, fejs svakako samo sluzi za spijunazu
Samazza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 13:56   #14
Ja sam ugasila fb profil. Krenulo je sa čistkom "prijatelja", ali kako su svi nekako povezani - ako maknem jednog (s kojim nisam nikad imala neku interkaciju putem fb-a), a ostavim drugog (s kojim komuniciram) - a njih dvoje se recimo poznaju, ovaj prvi se naduri i prosipa vatru po meni. Nije da mi je nešto pretjerano stalo do toga,ali zašto stvarati tenzije bez veze. Jednom sam tako maknula jednu poznanicu s kojom na fb nisam nikad riječ izmijenila - žena se nadurila tako da me ni dan danas ne pozdravlja (velim, zaboli me - ali ona me ogovara okolo kako sam bezobrazna jer sam ju maknula . a ni prije si nismo bile nešto posebno dobre, jedino smo bile u istom društvu). I neda mi se opterećivati s tim odnosima. Isto tako slučaj iz uvodnog posta - imam nekog kao frenda, pozdravim ga na cesti - a osoba ostane zblenuta kao "kaj ona mene sad pozdravlja" ili jednostavno prođe kraj mene sa okrenutom glavom.
Možda otvorim novi profil za 20-ak ljudi s kojima sam u svakodnevnom kontaktu pod nekim aliasom - i bok. Glupo se dovoditi u blesavu situaciju recimo ako te netko nađe, a ti ga ne želiš na svojoj listi - pošalje ti request, a ne prihvatiš ga. i onda se da osoba naduri (i onda te olajava u nekom zajedničkom krugu ljudi). Zašto??? Pa mi se ne poznamo. Vidjeli smo se 3 puta na nekom seminaru i zbog čega bi te sad diralo jer ja ne želim da gledaš moje privatne stvari i da budeš samo još jedan broj na mojoj friend listi??
Ljudi malo previše zabriju na taj face i daju mu preveliku važnost. Ponekad mi se čini da je virtualan svijet važniji od stvarnosti.
Vivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 01:39   #15
Eto, ja imam 7 prijatelja koji nisu u mom gradu pa imamo razloga razgovarati. Ostale ne prihvaćam. Mir.
JayGee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 04:36   #16
jbt. neki se, kad ih obrises, poslije prema tebi ondose kad te vide ko da si ih udario
Boki000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 11:06   #17
Quote:
boki000 kaže: Pogledaj post
jbt. neki se, kad ih obrises, poslije prema tebi ondose kad te vide ko da si ih udario
Da, ne razumijem. A kada bi im poslala neki mail, komentirala bilo što... nikad ne bi odgovorili. A vidim da su na fb-u. Mislim - čemu? Neke sam ja requestala, neki su mene - ali zašto me tražiš ili prihvatiš za frenda,ako ti se ne da sa mnom razgovarati. Doduše, i ja sam napravila pogrešku na početku kad sam otvorila face pa sam prihvatila neke kolege s posla bad idea. ali dobro, onda nisam bila svjesna kakve će razmjere poprimiti facebook mania, a i nisam mislila da su ti ljudi takvi kakvi su se kasnije ispostavili. my mistake.
Vivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 17:11   #18
Nadam se da ce neko uskoro izdati Bonton na facebooku, jer i mene znaju muciti pravila ponasnja vezana za facebook.

ja mislim ovako, ako se imate na frend listi, ali se ne dopisujete, to se racuna da se ne poznajete, nego se samo vidjate. Npr. kao kad nekog u RL vidjas u kaficu svakodnevno, ipak ga ne pozdravljas zbog toga.

Medjutim, ako se dopisujete na chatu, ili razmijenite komentare, to se racuna kao neki razgovor, pa bi bilo ok da se pozdravljate i kada se vidite u RL. Al sad, ne tvrdim nista za sigurno dok ne izadje ovaj Bonton
zwinky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 18:35   #19
Stvar se riješi vrlo jednostavno - ne dodaješ na frend listu ljude koje ne poznaješ osobno.

onaj ko ti je na frend listi a ignorira te u RL, fino ga makneš s liste.
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 12:36   #20
evo jedne od pozitivnih strana FB...jednim glupim(?)lajkanjem stvoriš konkurenciju između dva kvalitetna DJ-a i dok se oni znoje kako bi dohranili vlastiti ego ti uživaš u dobroj muzici...i k tome još dođeš do korisnih informacija...zašto ne iskoristit nečije znanje ma gdje se ono ukazalo?
__________________
the devil sings along,and the tears shall pour in vain
cidery is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.