Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2009., 13:01   #1
Izlasci i zalasci Sunca u Hrvatskoj

http://vrijeme.hr/aktpod.php?id=izl-zal&param=

Na stranici DHMZ sam primjetio da sunce od 7. do 14. prosinca u Zagrebu zalazi u 16 sati i 11 minuta. Sedam dana zaredom u isto vrijeme. S tim da je izlazak sunca različit. Dok npr. od 27. do 31. prosinca zalazak sunca je svaki dan minutu kasniji, s obzirom da je dan nakon 21. prosinca sve duži i duži.
Jesu li oni što fulali s tom procjenom izlaska i zalaska sunca, odnosno da li se zalazak sunca prati i s obzirom na prepreke oko Zagreba, jer na zapadnoj odnosno jugo-zapadnoj strani zagreba se nalazi Samoborsko gorje pa su uračunali i to u vrijeme kada sunce zađe iza neke prepreke ili se računa zalazak iza vodoravnog horizonta?

Na koji način se uopće računa vrijeme izlaska i zalaska sunca?
Na 45 stupnjeva sjeverne geografske širine (karlovac) bi razlika između najdužeg i najkraćeg dana trebala biti 480 minuta u 182,5 dana pa bi prosječno produženje ili skraćenje dana trebalo biti 2,63 minute. Dakle, zalazak sunca bi konstantno trebao svaki dan biti za 1,315 minuta kasniji odnosno raniji s obzirom na proljeće ili jesen.
__________________
"možda je čovjek mislio da mozgom izoliraju građevinske objekte, u što se ne bih štela mešat." by Herp
žalosna sova is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 16:07   #2
I ja imam s time problema ...
ali po broju odgovora tebi to očito ljude ne zanima previše.
Mene smeta što se izlasci i zalasci sunca objavljeni na DHMZ razlikuju od istine za dobrih 10 min ujutro (-) dobrih 10 min uvečer (+).
Tako da je trenutno po njima sunce vani duže za 20 min od realnog.
http://vrijeme.hr/aktpod.php?id=izl-zal&param=02
Oni očito računaju od jednog do drugog zamišljenog horizonta i to bi vjerojatno bilo točno da se ja nalazim na 2000 m nadmorske visine
Ali što će meni takav u praksi potpuno pogrešan podatak. Uostalom ako piše Rijeka onda se to mora odnositi na Rijeku a ne na neki zamišljeni horizont.
Što oni glumataju ???
Vanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 22:02   #3
Jeste uzeli u obzir svijanje zrake Sunca zbog atmosfere? Kada je Sunce na horizontu, zapravo je još uvijek ispod.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 12:31   #4
I ja imam jedno pitanje vezano uz to: ako piše da je npr. zalazak sunca u 18.30, znači li to da je tada sunce već zašlo ili je tek krenulo zalaziti?
*Dina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 13:39   #5
Quote:
*Dina kaže: Pogledaj post
I ja imam jedno pitanje vezano uz to: ako piše da je npr. zalazak sunca u 18.30, znači li to da je tada sunce već zašlo ili je tek krenulo zalaziti?
Barba koji je napisao da sunce zalazi u 18.30 ne može znati da li ti stojiš na livadi ili brdašcu ili si na balkonu na osmom katu, da li je zapadno tebe ravnica ili Učka pa je najbolje da ako želiš uhvatiti zalazak uzmeš to vrijeme kao okvirno.
Anike is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 16:44   #6
nešto ne štima... već par dana u Ri sunce zalazi oko 16:10, a piše već da bi trebalo oko 16:30 i 16:40.
kontam da je stvarno neki tilt i da je krivo proračnato.
sandcomano is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 12:02   #7
Proračun za izlazak i zalazak Sunca ne uzima u obzir planine pa tako niti Učku u slučaju Rijeke. Zato ti se čini da zađe već oko 16:10 ali realno je to 16:46 za današnji datum.
Adama is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:26.