Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2015., 00:27   #41
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
Mislim tek na jesen, posto ce NASA sada od dosta skupljenih informacija
samo one za njih najbitnije izvuc iz Sonde. Tako da cemo tek na jesen imati
i najbolju kartu povrsine (25m/pixel)

Dakle sad je NASA na redu pa se moramo strpit!
Znat ćemo za nekih 3-4 sata, trenutno oni u NASA-i nemaju pojma jeli letjelica uopće čitava. Moglo se dogodit da padne u "safe mode" tokom dana i za krac sve. To se dogodilo prije tjedan dana. Samo zbog stotina i stotina programiranih opservacija letjelica nije imala vremena komunicirat sa zemljom uopće. Zadnji put su primili signal jučer navečer. Moglo je sto stvari poći u krivo.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 00:46   #42
Počele su stizati: https://www.nasa.gov/mission_pages/n...ain/index.html

Na Plutonu postoje planine visoke preko 3000 m, uvjereni su da je podloga od leda.
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 13:14   #43
Bog stvarno ponekad ima smisao za humor.
__________________
Hrvatska - Tamo gdje je more bistrije od ljudi.
Ljiljana-G is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 16:57   #44
Te bog nebuloze ostavi za druge podforume.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 19:28   #45
Quote:
Ljiljana-G kaže: Pogledaj post
Kad smo kod toga, meni više liči na gloubicu.

Baš je lijep Pluton, i daleko zanimljiviji nego što se mislilo (manje stijena, više leda).

Znate li možda hoće li biti snimaka Harona?
__________________
Gram primjene vrijedi više od tone maštarija.
Caron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 19:46   #46
Jako lijepa slika
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 19:56   #47
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
Te bog nebuloze ostavi za druge podforume.
Moga bi ti malo i smanjiti taj militantni ateistički doživljaj...
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 20:10   #48
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
Te bog nebuloze ostavi za druge podforume.
Baš je dobra fora. Kud ne kužiš, još si i ofenzivan.
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 20:19   #49
Jedna slika govori više od tisuću riječi

Ramanujan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 12:26   #50
Nadam se mi nećete srat zbog maštovitosti, ali evo za potrebe ovog pitanja, zamislimo da se na Plutonu, ili na nekom drugom tijelu nađe nešto revolucionarno, tipa nešto što bi prilično sigurno moglo upućivati na prisutnost života, ili barem nešto što ne pripada tamo osim ako nije nešto inteligentno djelovalo.

Da li bi signal sa sonde, koji bi nosio takvu informaciju, mogla primiti i čitati samo NASA, ili i druge zemlje se odgovarajućom infrastrukturom? Da li su podaci na ikoji način enrkiptirani?
Triple Lindy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 08:56   #51
Quote:
Ramanujan kaže: Pogledaj post
Jedna slika govori više od tisuću riječi

Žao mi je što se tako mnogo ljudi bavi takvim budalaštinama. Po meni rasprave o predefiniranju Plutonovog statusa nemaju smisla jer se ja potpuno slažem s argumentima Međunarodnog astronomskog saveza za njihovo sasvim razumno rješenje u 2006. god. - alternativa je bila znatno lošija: dodavanje sve više i više sličnih objekata Kuiperovog pojasa (njihov je broj vjerojatno dosta velik) na listu planeta. Čini mi se da su pokušaji za ponovnu promjenu Plutonovog statusa neastronomski motivirani (iz astronomske perspektive ne izgleda da je to pitanje bitno) i u osnovnom su Amerikanci zainteresirani da Pluton službeno bude planet - bilo bi prestižno za SAD jer je Amerikanac otkrio Pluton.
Usput, jesu li revidirani udžbenici iz astronomije zbog odluka Međunarodnog astronomskog saveza u kolovozu 2006. god. - nova definicija pojma "planet" i uvođenje novog tipa objekata u Sunčevom sustavu - patuljasti planeti, promjena statusa Ceresa i Plutona itd.? Ja pitam jer sam odavno završio srednju školu i nisam imao priliku pregledati najnovije udžbenike iz astronomije.

Zadnje uređivanje Lud1979 : 18.07.2015. at 09:38. Reason: dodatak
Lud1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 19:32   #52
Pluton i Charon.

https://www.nasa.gov/sites/default/f...-charon-01.jpg

Zadnje uređivanje Frogger : 18.07.2015. at 22:19. Reason: uklonjen img code
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 21:32   #53
Moga bi se Pluto vratit opet medju Planete
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 22:13   #54
To je dvojni sustav, nesto kao zemlja mjesec
Svjetlosni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 23:06   #55
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
Moga bi se Pluto vratit opet medju Planete
Onda ćemo trebati napraviti još neke sad poznate objekte planetima i isto tako veći broj novootkivenih sličnih objekata u Kuiperovom pojasu u budućnosti. Trebamo li zbilja tako mnogo planeta u Sunčevom sustavu?
Lud1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 00:27   #56
Evo ja ne znam u čemu bi bio problem da imamo gomilu planeta. Ili da imamo ipak neku pametniju klasifikaciju šta je šta, a ne da Jupiter i Zemlja i Merkur spadaju u istu skupinu, a Pluton je nešto drugo.
Ovo je kao da su djeca u vrtiću sastavljala:
http://www.iau.org/static/resolution...n_GA26-5-6.pdf

Šta im to znači: očistit okolinu svoje orbite? Ni Jupiter ni Zemlja to nisu napravili.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 02:39   #57
Quote:
Lud1979 kaže: Pogledaj post
Onda ćemo trebati napraviti još neke sad poznate objekte planetima i isto tako veći broj novootkivenih sličnih objekata u Kuiperovom pojasu u budućnosti. Trebamo li zbilja tako mnogo planeta u Sunčevom sustavu?
Da se Pluton vrati među planete dobili bi još 2-3 nova, svi manji od njega. Ne znam otkud nekome da ima stotine tijela veličine Plutona. Nema. Govorimo o nekoliko patuljastih planeta i tisućama kometa i asteroida veličine od nekoliko desetina km.
Ja bi recimo vratio samo Pluton među planete, bio je planet i najveći je od sadašnjih patuljastih.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 03:16   #58
Quote:
Triple Lindy kaže: Pogledaj post
Nadam se mi nećete srat zbog maštovitosti, ali evo za potrebe ovog pitanja, zamislimo da se na Plutonu, ili na nekom drugom tijelu nađe nešto revolucionarno, tipa nešto što bi prilično sigurno moglo upućivati na prisutnost života, ili barem nešto što ne pripada tamo osim ako nije nešto inteligentno djelovalo.

Da li bi signal sa sonde, koji bi nosio takvu informaciju, mogla primiti i čitati samo NASA, ili i druge zemlje se odgovarajućom infrastrukturom? Da li su podaci na ikoji način enrkiptirani?
Čitanje podataka sa New Horizons sonde nije nikakav problem za komunikacijski modernu tehnologiju. Problem je njihovo sakupljanje.
Signali te snage sa tolike daljine (Sunce nije vidljivo različito od ostalih zvijezda) su toliko slabi da su potrebne 70-metarske antene da budu detektirani (NASA koristi po jednu u Australiji, Španjolskoj i Kaliforniji). Osim toga, pristižu toliko sporim tempom (za kompresiranu sliku od 2,5 megabita treba preko 20 minuta prijema)(za onu sliku sa "srcem" je trebalo preko 42 minute) da će trebati 16 mjeseci neprekidne transmisije da se sakupe svi podaci (i bogzna koliko još godina njihovog tumačenja) koje je ova sonda sakupila tijekom svojeg relativno kratkog preleta kraj Plutona.
https://en.wikipedia.org/wiki/New_Ho..._data_handling
http://www.forbes.com/sites/ethansie...n-about-pluto/
http://www.vox.com/2015/7/9/8921713/...ons-nasa-flyby
http://www.vox.com/2015/7/13/8947339...o-mission-nasa
http://www.planetary.org/blogs/emily...www.google.hr/

Nisam siguran da, pored NASA-e, postoji još neka organizacija (čak niti ESA) koja posjeduje tolika financijska sredstva da bi mogla napraviti sve to skupa. A to bi ipak bila najjača kriptozaštita.
Što uopće ne znači da netko nešto skriva. Na posljetku, bilo bi vrlo glupo poduzeti takve gigantske napore u sakupljanju podataka da bi se ovi na kraju gurnuli u neku ladicu.

Zadnje uređivanje Rosenkrantz : 19.07.2015. at 03:39.
Rosenkrantz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 09:49   #59
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Da se Pluton vrati među planete dobili bi još 2-3 nova, svi manji od njega. Ne znam otkud nekome da ima stotine tijela veličine Plutona. Nema. Govorimo o nekoliko patuljastih planeta i tisućama kometa i asteroida veličine od nekoliko desetina km.
Ja bi recimo vratio samo Pluton među planete, bio je planet i najveći je od sadašnjih patuljastih.
Kuiperov pojas još uvijek nije dovoljno poznat, pa ne znamo koliko tijela Plutonove veličine ima tamo. Osim toga mislim da se ponavlja situacija nakon otkrića Ceresa - on je prvo bio priznat za planet, ali kad je bilo otkriveno još puno tijela sličnih njemu, riješili su da ti objekti postanu nov tip objekata u Sunčevom sustavu i izbaciti Ceres s liste planeta. Motiv je bio isti za Pluton - postali su poznati još neki objekti slične veličine i karakteristika i očekuje se da se pronađe neki broj (stvarno ne znamo koliko velik) drugih.
Ja sam uvjeren da je inicijativa za vraćanje Plutona u planete motivirana skoro isključivo neznanstvenim interesima - zapravo ne znam koliko ljudi izvan SAD podržava vraćanje starog statusa Plutona.
Lud1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 12:04   #60
Mislim da bi najviše odahnuli sastavljači horoskopa.
Rosenkrantz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:11.