Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2016., 10:04   #1061
Sto se tice osobne.mi napravili ugovor.dakle,stanice nakon 18god zamrzavanja nisu jos ni jednom.odmrznute ni upotreljene.nakon toliko godina.na manje jesu i pomogle su.s tim da tvom djetetu kojem su uzete mogu pomoc samo u regeneraciji tkiva ili organa ako mu se nesto desi.npr za obnovu jetre..a tvojoj drugoj djeci mogu pomoc od stanica uzetih od tog djeteta presadivanjem u slucaju leukemije il cega takvog i to samo ako su kompatibilni.medicina je napredovala al ne bas bog zna sta u tom slucaju..mi uzeli svejedno.zlu ne trebalo..al ni tu 'nema neke vajde' kak se kaze..rizik je velik...s tim da u nekim bankama oni iz tih maticnih stanica stvaraju krvnu plazmu,tj od par ml krvi stvore vise.al nam je gda na rebru ljepo rekla da toga u hrv nece biti nikad valjda..

Poslano sa mog SM-A500FU koristeći Tapatalk
lucija.KŽ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 14:33   #1062
zna li netko da li se mogu u vinogradskoj (tijekom/nakon poroda) dati matične stanice za Dobrovoljnu banku?
samsonova is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 14:36   #1063
Quote:
samsonova kaže: Pogledaj post
zna li netko da li se mogu u vinogradskoj (tijekom/nakon poroda) dati matične stanice za Dobrovoljnu banku?
može. ovdi je popis rodilišta: http://www.zaklada-ana-rukavina.hr/c...rodilista.aspx

ja sam dala u splitskom rodilištu. stvarno je jako jednostavno.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 16:19   #1064
Mene zanima dal je netko uspio srediti u vinogradskoj pohranu za biosave?!
kelica11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 22:18   #1065
Samo da znate tko je trudan sa blizancima i vise ne moze spremiti krv iz pupkovine......
Bar je tako bilo prije 7 gidina kad sam se raspitivala dok sam bila trudna sa blizancima

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 11:38   #1066
Quote:
kavopija-14 kaže: Pogledaj post
može. ovdi je popis rodilišta: http://www.zaklada-ana-rukavina.hr/c...rodilista.aspx

ja sam dala u splitskom rodilištu. stvarno je jako jednostavno.
hvala ti. kada se treba reći da želiš donirati? bojim se da od bolova ne zaboravim to spomenuti.
samsonova is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 14:19   #1067
Quote:
samsonova kaže: Pogledaj post
hvala ti. kada se treba reći da želiš donirati? bojim se da od bolova ne zaboravim to spomenuti.
Ja sam u Vinogradskoj osobno preuzela obrasce za donaciju tako da ću ih donijeti već popunjene zajedno s ostalom medicinskom dokumentacijom na porod.
LejdiGiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 14:18   #1068
Quote:
samsonova kaže: Pogledaj post
hvala ti. kada se treba reći da želiš donirati? bojim se da od bolova ne zaboravim to spomenuti.
Quote:
LejdiGiga kaže: Pogledaj post
Ja sam u Vinogradskoj osobno preuzela obrasce za donaciju tako da ću ih donijeti već popunjene zajedno s ostalom medicinskom dokumentacijom na porod.
tako sam i ja napravila. svakako je lakše obrasce pripremit unaprid nego ih popunjavat u rodilištu. ja sam ih otprilike misec dana prije termina isprintala, popunila i spremila u fasciklu, u torbu za rodilište. kad su me zaprimili u rodilište onda sam ih nosila uz trudničku knjižicu tako da su i sami vidili, ali sam medicinskoj sestri koja me pripremala svejedno napomenila da želim donirat krv iz pupkovine. isto sam ponovila kad sam ušla u boks i rekli su da će, kad porod bude gotov, pozvat neku sestru koja to radi. tako je i bilo.

moj porod je iša brzo i nije bija bezbolan, pa sam svejedno stigla reć šta želim, ali ako misliš da se nećeš moć sitit onda reci nekome ko će bit s tobom da te podsjeti ili da oni kažu sestrama šta bi tila.

i stvarno nema na čemu.

ovo je link za obrasce: http://www.zaklada-ana-rukavina.hr/c...vateljice.aspx
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 09:51   #1069
hvala vam puno na svim savjetima, tako ću se onda i ja pripremiti unaprijed i govoriti svakome tko me zaprimi za to plus mužu, kad je već tako jednostavno i bezbolno a može pomoći (bilo kome).
samsonova is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 14:36   #1070
Quote:
samsonova kaže: Pogledaj post
hvala vam puno na svim savjetima, tako ću se onda i ja pripremiti unaprijed i govoriti svakome tko me zaprimi za to plus mužu, kad je već tako jednostavno i bezbolno a može pomoći (bilo kome).
točno tako. :

stvarno je jako jednostavno, brzo i bezbolno, a može nekome spasit život.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 08:58   #1071
Ja ću isto tražiti da sačuvaju stanice. Rekla mi je doktorica dosta puno ne uspije ili naprosto doktor zaboravi...ali mi je to velika želja, i nadam se da će uspjeti.
veka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 10:09   #1072
ja na kraju nisam uspjela dati, jer je pupčana vrpca bila prekratka, a navodno mora biti duga bar 120 cm
samsonova is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 11:06   #1073
Ima li netko saznanja da li u varaždinskom rodilištu žele izvaditi krv iz pupkovine ukoliko se matične stanice ne pohranjuju u KBC, negu u Cryo-save ili KriOvum?
Te da li to rade besplatno ili tu uslugu naplaćuju?
Mala Svemirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 12:31   #1074
Mi smo sačuvali mat stanice prvog djeteta. Svjesni rizika da neće biti neke vajde od njih. U tom momentu nam taj novac nije ništa značio, a opet postoji šansa da će jednog dana možda dobro doći, nama ili nekom trećem.

Ako ih ne iskoristimo do njihovog punoljetstva, doniraćemo ih.

Pošto je prošle godine napokon započeta procedura oko registracije dobrovoljnih donatora koštane srži U (u Bosni) i muž i ja smo se registrovali, ja za obe vrste davanja, on samo za davanje iz krvi. Po meni to je najbolji način ne samo da nekome pomognemo, nego i da osiguramo pristup svjetskoj listi davalaca.
__________________
........aegri somnia.......
rastko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2020., 16:11   #1075
Jeste čuli kako je banka matičnih stanica Cryo-save bankrotirala? Preuzela ih je nova banka Famicord, prebacili su uzorke u laboratorij u Varšavu bez ičijeg odobrenja i sad su me tražili da nadoplatim dodatnih 90 - 690 eura (ovisno o periodu čuvanja) za potpisivanje novog ugovora. Pa poludit!

Zanima me hoće li netko potpisati novi ugovor na kraju?
kajkomplicirat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2020., 21:33   #1076
Zanima me ima li netko pouzdanu informaciju u kojem hrv. rodilištu je moguće dogovoriti preuzimanje mat. stanica od strane tvrtke Biosave? Rečeno mi je da u načelu hrv. rodilišta pri pohranjivanju u privatne svrhe "surađuju" isključivo s Rebrom, ali da su se navodno pojedinci uspjeli dogovoriti s rodilištem oko suradnje i s drugim bankama. Ima li tko kakvih konkretnijih saznanja???
AriaB is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2020., 12:41   #1077
pozdrav, kako stvari fukcioniraju s pohranom sad u koroni? ima li kakvih razlika?
aralk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2022., 11:03   #1078
Dižem temu iz mrtvih, da ne spammam chat temu.

Zanima me koliko se trenutnih/prošlih/budućih rodilja odlučilo na darivanje matičnih stanica krvi iz pupkovine u javnu banku donora?

Pod uvjetom da trudnoća prođe uredno do kraja, ne bude nikakvih komplikacija/lijekova ovo mi je nekakva želja napraviti, pošto inače dobrovoljno darujem krv i upisana sam u registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica.

No iskreno, dosta je malo javno dostupnih informacija o "za i protiv".
Roda pod člankom Intervencije u porodu navodi da "donacija krvi iz pupkovine nije u skladu s prirodnim tijekom trećeg porođajnog doba".
Ali ne znam koliko uopće rodilja može imati utjecaja na odluku bolnice kad će joj zaklemati pupkovinu.

Uglavnom, tek sam krenula u ovu temu, voljela bih čuti mišljenja i dodatne informacije.
Hippolyta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2022., 15:05   #1079
Ja si isto razmisljam, rado bih darovala. Mislim da u Rodi preferiraju da trazis da se ceka minutu i pol prije rezanja pupkovine, a u tom slucaju se vise ne moze donirati. Ali ako u bolnici ionako nema te opcije cekanja, onda i ta dilema otpada. Cak i ako ima benefita odgadjanja rezanja pupkovine, koliko sam shvatila ovisi o situaciji, ima i pozitivnih i negativnih strana (odgadjanje smanjuje vjerojatnost anemije anemije kod bebe, a povecava vjerojatnost zutice). Potencijalna korist od donacije je pak za bebe u teskom stanju (npr leukemija), pa mi se nekako cini da je bas velika i lijepa stvar donirati, koliko god je i taj dio znanosti jos u povojima, pa se valjda nije jos ocijenilo koji je puni potencijal tih maticnih stanica. I sad, posto ja nisam nikakav strucnjak, ovo sve sto pricam sam procitala u knjizi "Expecting Better" od Emily Oster, ona citira razne znanstvene studije.

Mislim da sam vidjela na stranicama Zaklade Ana Rukavina da se moze organizirati doniranje, pa sam mislila mozda njih zvrcnuti, ali evo, dok sad nisi dignula temu sam isto smetnula s uma. Ako netko ima iskustva ili vise info, rado bih cula

Meni je pogotovo dobra prilika donirati, jer se inace nisam kvalificirala za doniranje krvi (ovdje su bili stavili granicu 55kg za donatore, a ja bila ispod toga cijeli zivot s iznimkom ove trudnoce).
guli ha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2022., 09:58   #1080
Čula sam već za tu knjigu, još ako spominju ovakve teme baš ću si je probati nabaviti.

Koliko sam shvatila po nekim prethodnim upisima, doslovno je potrebno samo obavijestiti u TA da te to zanima, pa ti i oni mogu dati potrebni obrazac. Iako sam vidjela i da su obrasci dostupni online.
Na stranicama Zaklade ima popis rodilišta u kojima je to moguće organizirati, mislim da sve u svemu ne bi trebala biti komplicirana procedura.

Uglavnom, i ja sam se planirala raspitivati, pa koja prva dođe do informacija, može podijeliti (ako nam se nitko ne javi s nekim iskustvima).
Hippolyta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:32.