Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba

Glazba Rock around the clock
Podforumi: Play liste, Stvaranje glazbe, Zabavna glazba, Gitaristički kutak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2007., 19:09   #41
inace, jazon, dobra je to mjesavina koju preporucujes. no mozes li podijeliti iskustva sa samom tehnikom pranja ploca? koliko tekucine stavljas/na kakvu krpicu (ili rabis samo vate i kad nanosis tekucinu?)/koliki pritisak rabis da izvuces prljavstinu iz brazdi a ne samo skines sa povrsine/u kojoj poziciji drzis plocu kad ju peres - horizontalno postavljenu na stolu?/koliko pustas da se ploca susi prije nego ju ponovno sviras itd.
__________________
ChRoNoS
piydek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2007., 01:58   #42
koja pitanja

al eo:
nakon što je iščetkam od prašine, vatom samo blago raznesem tekućinu po cijeloj površini ploče, onda s posebnom četkom za vinile koja je napravljena od sloja baršuna i sloja spužve sve to pobrišem dok god ima vlage na vinilu, pa to isto ponovim s drugom stranom ploče

ako ne nabaviš četku od baršuna, imaš u DM-u za kupit viledinu krpicu od mikrofiber vlakana za čišćenje naočala pa probaj s tim

oprane ploče obično slušam tek sljedeći dan ali nisam primijetio nikakvu razliku u zvuku ako je i odmah stavim na gramofon.

e da, ploče držim na koljenu u vertikalnom položaju i perem je uvijek u smijeru brazda
__________________
+Grob na glasu+
Jazon is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2007., 02:12   #43


pitam jer mi se cini da sam u jednom nedavnom pranju "crime and the city solution - room of lights" LPa samo utjerao prljavstinu u brazde. plocu sam drzao horizontalno na stolu. i nisam imao posve cistu krpicu. dakle, to ocito nije dobra ideja.
__________________
ChRoNoS
piydek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2007., 12:32   #44
Quote:
Jazon kaže: Pogledaj post

odnedavno se u Hrvatskoj mogu kupiti legendarni Rega gramofoni
jea! nadam se da ce pe-petica do proljeca useliti u moju dnevnu sobu.
__________________
o__
_.>/ _
(_) \(_)
nula is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2007., 12:59   #45
Quote:
nula kaže: Pogledaj post
jea! nadam se da ce pe-petica do proljeca useliti u moju dnevnu sobu.
nisam POTPUNO siguran za ovo sto pisem ali:

mislim da je puno bolje uzeti p3-24. doista ne vidim razliku izmedu petice i nove trojke. rb700 rucka nije ni u cemu bas bolja od rb301, koja je zapravo rb300 sa ožičenjem od rb700. isti motor, isti stakleni "platter", gotovo iste ručke, p3-24 ima mogucnost dodavanja vanjskog napajanja kao i 5,7,9 modeli, p5 ima samo bolji "plinth" koji navodno malo bolje apsorbira vibracije. dakle doista ne vidim razloga za p5.

a trojku se moze spimpati sa jos mnogo modova koji ce uci u cjenovnu razliku do p5 i uciniti trojku masu boljom od p5.

koju zvucnicu si namjeravao uzeti?
__________________
ChRoNoS
piydek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2008., 20:17   #46
Zanima me, sta mi tocno treba uz gramofon sve da bi to radilo? I sta bi preporucili za kupit da to potraje malo vise za prvi put. Nije bitna cijena, ali opet ne zelim neki high-end sustav za koji cu ozdvojit 20000 kn, nego nesto sto ce mi potrajat 3-4 godine.

Oprostite ako je malo nerazumno, mozak mi je blokiran malo .
Bruno89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2008., 20:58   #47
Quote:
Bruno89 kaže: Pogledaj post
Zanima me, sta mi tocno treba uz gramofon sve da bi to radilo? I sta bi preporucili za kupit da to potraje malo vise za prvi put. Nije bitna cijena, ali opet ne zelim neki high-end sustav za koji cu ozdvojit 20000 kn, nego nesto sto ce mi potrajat 3-4 godine.

Oprostite ako je malo nerazumno, mozak mi je blokiran malo .
ovisi što imaš.

ali treba ti, ugrubo:

- gramofon
- phono input koji moze biti ili u integriranom pojačalu ili u pretpojačalu ili zasebni phono input u koji se šteka gramofon, a koji se onda šteka u pojačalo (kakvo god).
- zvučnici

to je sve. ako kupuješ gramofon, moraš znati još da li je uz njega uključena i zvučnica (cartridge), ako nije onda trebaš još i nju.

što se tiče preporuke, ako hoćeš proći jeftino, a opet imati nešto zadovoljavajuće, prouči slabije modele pro-ject gramofona ovdje:

http://www.mediaaudio.hr/site/proizvodi.php?id=21

iako, doista sve ovisi i o pojačalu i zvučnicima koje imaš i koje eventualno misliš nabavljati u budućnosti. ovisno o tome što imaš, možda su i pro-ject gramofoni overkill. jer, kako je dobro poznati, sustav je jak onoliko koliko i najslabija karika.

p.s. ako ćeš se dobro odnositi prema pro-ject, trajati će ti mnoooogo više od 3-4 godine. osim možda igle/zvučnice ako ćeš učestalo svirati jako oštećene/prljave ploče na njemu.
__________________
ChRoNoS
piydek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2008., 21:10   #48
Vau, hvala na brzom i dobrom odgovoru .

Zanima me jos prijedloga i koje pojacalo i zvucnike bi bilo preporucljivo uzet? Ili je ista stvar kao da kupujem zvucnike za bilo sta pa ono? Pitanja jesu noobovsa ali stvarno se ne razumijem .
Bruno89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2008., 21:40   #49
Quote:
Bruno89 kaže: Pogledaj post
Vau, hvala na brzom i dobrom odgovoru .

Zanima me jos prijedloga i koje pojacalo i zvucnike bi bilo preporucljivo uzet? Ili je ista stvar kao da kupujem zvucnike za bilo sta pa ono? Pitanja jesu noobovsa ali stvarno se ne razumijem .
ne znam na koji cjenovni rang ciljaš, ali budući da smo već pričali o nižim modelima pro-jecta, koji jesu entry level hi-fi opreme, onda bi bilo preporučljivo nešto u tom rangu i za pojačalo/zvučnike.

sad, s tim na umu pojačalo bi vjerojatno bilo najbolje da uzmeš neki od jeftinijih modela integriranih NAD pojačala. koliko znam, ima barem jedno njihovo entry-level pojačalo koje ima u sebi i phono input. konkretne modele ti se ne bih usuđivao preporučati, jer nisam dovoljno iskusan sa NADovim komponentama, ali znam da u tom cjenovnom rangu NAD pretty much ubija sve drugo.

na to upikneš još neke adekvatne zvučnike i za oko 5000 kn ili malo više, ne znam, imaš sistem koji UBIJA.

inače, da, zvučnike kupuješ kao za bilo šta drugo, s tim da bi na nešto poput pro-jecta i NADa bilo grehota spajati neke bezvezne zvučnike. nisam siguran kako bi stvar sinergijski sa NAD pojačalom legla, ali wharfedale ti ima zvučnike koji su doista fantastični, a za pristojne cijene.

za NAD pogledaj:

http://www.audiocinema-art.hr/katalo...ci/Nad/page/2/

(dakle, gledaš INTEGRIRANA stereo pojačala - kad vidiš nešto što bi ti cijenom odgovaralo, onda čitaj recenzije po netu, vidi specifikacije, ima li phono input - to je za gramofon - itd)

za wharfedale:

http://www.provox.hr/audio/katalog.a...taListIndex=58

gledaj dolje "diamond 9" seriju zvučnika

p.s. ako se doista odlučiš i na kupovinu ovakvog sistema, tj. komponenti, traži još mišljenja ljudi (ne nužno na ovom forumu) - tu je uvijek dobro čuti mišljenja više ljudi.
__________________
ChRoNoS
piydek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2008., 21:53   #50
Ok hvala puno na savjetima, sad su mi neke stvari jasnije. I da, ciljao samo negdje na cijeno od 5000 - 6000 kuna ali da ce trajat.

Jos savjeta uvijek dobrodoslo.
Bruno89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 00:18   #51
Moj ti je savjet da ne kupuješ ništa napamet, odnosno prije nego li poslušaš kako to zvuči. Tvoje uši su najbolji kriterij za izbor onog sustava u koji ćeš utući pare.

Kako te ponajprije zanima gramofon, trebaš obići dućane u kojima se oni i nude. Svi dućani imaju slušaone, pa zamoli da ti tamo služe sustav za otprilike lovu koju ulažeš, pa u miru sve to poslušaj i na kraju odluči što ćeš kupiti.

Dakle, kako piydek reče, odi u Audioart u Mesničku pa poslušaj:
- Pro-ject, neki od Debut modela, 1.700,00 do 2.200,00 kuna
- Nad C320 BEE, 1.899,00 kn
- PSB zvučnici, oko 2.300,00 kn ili neki od Athena zvučnika od 1.700,00 do 2.200,00 kn

(nemoj da te nagovore na Jamo, jer dućan im je pun smeća od tih zvučnika koje nitko ne kupuje, jer su loši)

U Audioartu umjesto Nada poslušaj još i Cambridge Audio 340 integrirano pojačalo, pa usporedi.

Zatim, odi u Technomax u Kingcrossu pa traži da poslušaš:
- Gramofon Marantz TT 42, 1.890,00 kn
- Pojačalo Marantz PM 7001, 3.499,00 kn (ovo pojačalo puno hvale u stranom i domaćem tisku i definitivno je bolje od gornja dva)
- Zvučnici Monitor Audio, od 1.600,00 kn pa nadalje

I zadnje, Audio Dream, Varšavska 8:
- Rega P1 gramofon, 2.367,00 kn
- Rega Brio 3 pojačalo, 3.870,00 kn (ovo je moj favorit )
- neki od Rega zvučnika, s tim da su najjeftiniji oko 3.500,00 kn, što sve zajedno debelo izlazi iz tvog budžeta, pa se vrati po neke zvučnike koji su ti se ranije svidjeli. Ili kupi Dali Concept 2, koji bi ti se slagali pogotovo uz drugi preporučeni sustav. Wharfadale zaobiđi, znam puno ljudi koji su razočarani zvukom tih zvučnika.

Eh da, i kad kupiš svoj sustav, nekako u pravilu treba dodati na taj iznos još 10% novaca za kupnju kablova - intekonekta i para zvučničkih kablova, da sve to povežeš u dobro zvučeću cjelinu, što će reći da bez 1000 eura nema šanse da složiš solidniji entry level hi-fi sustav, ali s kojim ćeš onda biti puuuno godina zadovoljan. Zato radije valja uštedjeti 1000 - 2000 kuna više, nego se zaletiti u kupovinu nekih plastičnih gramofona po trgovačkim centrima (sony, eltax i sl.) ili nedajbože onih vitrek ili vutrek zvučnika (ne znam kako se zovu) u hama centrima, jer to je suludo bacanje novaca, pa da ne bi poslije bilo "nismo znali".
__________________
+Grob na glasu+
Jazon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 02:19   #52
Quote:
Jazon kaže: Pogledaj post
Wharfedale zaobiđi, znam puno ljudi koji su razočarani zvukom tih zvučnika.

Oklen ti to?

Prije imao Diamond MkII, a od prije nove ere Diamond V... za gabarite, kategoriju, godište i cijenu - ultrasuperduper!
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen lesen Sie die Packungsbeilage und fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Yo momma... is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 02:41   #53
@ jazon - odlični savjeti

jedino ne znam kakvog posebnog smisla ima preslušavanje CJELOKUPNIH sistema. teoretski, jasno da to treba činiti. mislim, ok, možda možeš i ovako slučajno napiknuti, ali ako se od slušanja do slušanja mijenjaju sve karike u lancu - i izvor i amplifikacija i zvučnici, kako je komparacija ičega moguća budući da ne znaš koji zvučni property dolazi od koje komponente? to da imaš izvor i amplifikaciju, pa tegliš po dućanima i slušaš zvučnike ima smisla, ili koja od drugih mogućnosti kada je jedna nepoznanica, ali ako je jednadzba sa 3 nepoznanice...hm. osim ako se čovjek ne odluči za cijeli sistem na jednom mjestu kad ga čuje i zvuk mu se svidi.

ali slažem se, treba poslušati sve što valja i dolazi u obzir cijenom, naravno.

p.s. ni ja ne kužim ovo za wharfedale. diamondi serije 9 su odlični zvučnici već i sami po sebi, a za cijenu - bargain.
__________________
ChRoNoS
piydek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 11:23   #54
Quote:
piydek kaže: Pogledaj post
nisam POTPUNO siguran za ovo sto pisem ali:

mislim da je puno bolje uzeti p3-24. doista ne vidim razliku izmedu petice i nove trojke. rb700 rucka nije ni u cemu bas bolja od rb301, koja je zapravo rb300 sa ožičenjem od rb700. isti motor, isti stakleni "platter", gotovo iste ručke, p3-24 ima mogucnost dodavanja vanjskog napajanja kao i 5,7,9 modeli, p5 ima samo bolji "plinth" koji navodno malo bolje apsorbira vibracije. dakle doista ne vidim razloga za p5.

a trojku se moze spimpati sa jos mnogo modova koji ce uci u cjenovnu razliku do p5 i uciniti trojku masu boljom od p5.

koju zvucnicu si namjeravao uzeti?
s p5 sam mislio uzeti rega elys 2.
mozda si i u pravu, piknem p3-24, exact zvucnicu, te vanjski psu. hm, mozda i ne bi bilo lose probati.
__________________
o__
_.>/ _
(_) \(_)
nula is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 12:00   #55
Nego, ovo već odavno nije za glazbu nego za Audio i video tehniku...

__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen lesen Sie die Packungsbeilage und fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Yo momma... is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 13:16   #56
Quote:
nula kaže: Pogledaj post
s p5 sam mislio uzeti rega elys 2.
mozda si i u pravu, piknem p3-24, exact zvucnicu, te vanjski psu. hm, mozda i ne bi bilo lose probati.
vanjski PSU je "a must", prema svemu sto sam procitao o tim gramofonima. p3-24 i vanjski psu je vrlo vjerojatno bolje od p5 bez vanjskog psu-a (uz pretpostavku da je zvučnica ista).

navodno je exact zvučnica ipak puno bolja od elys, onako kako i cijena sugerira. ali definitvno nije za odbaciti i razmišljanja o denon zvučnicama (110, 160 i 103 - s tim da ako se uzima 103, koja je fantastična, vjerojatno bolja od exact a za puno manju cijenu, onda na rb301 treba instalirati teži counterweight, jer je ta zvučnica puno teža od reginig i 100, te 160). puno ljudi je jako zadovoljno sa denonima, kao i sa dynavectorima na regama. s tim da treba reći da ako uzimaš neku od ovih zvučnica onda će trebati instalirati ispor ručice razdvojnike od 2mm ili 4mm, kako za koju zvučnicu, da vertical tracking angle bude ispravan (ručica potpuno paralelna sa pločom koju svira), budući da regine ručice nemaju mogućnost podešavanja VTA.

anyway, za razliku u cijeni između p3-24 i p5 dobijes za p3-24 još mod subplattera (zamijeniš ga sa fantastičnim metalnim subplatterom), plattera (acrylic) i boljeg counterweighta i JOŠ ti ostane para, a imaš gramofon koji ubija p5 po svakom pitanju.

prouči ove dućane za rega modove:

http://www.groovetracer.com/index.html

http://www.musicdirect.com/ (prouči analog - pa brandovi rega, michell, deep groove)


EDIT:

@ yo momma - kopija dijela otvarajućeg posta jazonovog:

"Eo od mene još jednog popularnog topica i sjaset prijedloga s čime ga se može sve filat da bi se na njemu moglo ugodno družit:

- pitanja o gramofonima: gdje i koji kupiti, kako ga podesiti, kakvu glavu/iglu koristiti
- dodatna oprema za gramofone: utezi, clampovi, pre-ampovi"

osim toga još 3 stvari:

- uživanje u pločama nužno uključuje ova pitanja, jer gramofoni nisu "plug & play" mašine kao cd-playeri
- ovaj topic je ionako pretty much dead, a budući da vinyl treba propagirati, dobre hardverske upute za novake u čitavoj stvari su IMO vrlo dobrodošla stvar
- ovaj topic je, čini mi se, zamišljen kao sveobuhvatni "vinyl thread" i to je dobro, a kao takav može stajati i pod "glazba" i pod "audio tehnika"
__________________
ChRoNoS
piydek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 14:03   #57
A ti si neki moderator, što li?
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen lesen Sie die Packungsbeilage und fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Yo momma... is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 02.01.2008., 14:13   #58
nisi ni ti jebate... pusti ljude da diskutiraju
__________________
"I'm going to leave my body to medical science fiction!" - Lemmy Kilmister
Mr. Wrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 16:16   #59
Quote:
piydek kaže: Pogledaj post
vanjski PSU je "a must", prema svemu sto sam procitao o tim gramofonima. p3-24 i vanjski psu je vrlo vjerojatno bolje od p5 bez vanjskog psu-a (uz pretpostavku da je zvučnica ista).
koji vanjski psu bi isao na p3? naime, regin ttpsu je dizajniran iskljucivo za p5 i p7.

pizdek, nego, ima li denon zvucnica u rvata za kupit'?

sad si me nagovorio na p3 (ostalo bude vise love za parkete), o modovima tanjurima, podtanjurima i inim cu naknadano razmisljat' (fala na linkovima).
__________________
o__
_.>/ _
(_) \(_)
nula is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 16:37   #60
Quote:
nula kaže: Pogledaj post
koji vanjski psu bi isao na p3? naime, regin ttpsu je dizajniran iskljucivo za p5 i p7.

pizdek, nego, ima li denon zvucnica u rvata za kupit'?

sad si me nagovorio na p3 (ostalo bude vise love za parkete), o modovima tanjurima, podtanjurima i inim cu naknadano razmisljat' (fala na linkovima).
regin TTPSU ti ide na novi p3 pod nazivom "p3-24", audio dream to nema navedeno u cjeniku, ali pogrešno. TTPSU ide na p3-24 jednako kao i na p5. na p7 i 9 to napajanje dolazi po defaultu koliko znam. ali ovo za p3-24 i TTPSU sam 100% siguran.

denon ti kod nas distribuira komteh. imaju i 110 i 160 i 103, barem na popisu:

http://www.komteh.hr/audio.php?op=kat&kat=58&l=1

ali dobro prouči sto zelis prije nego kupis zvucnicu, ja sam samo prenosio razmisljanja ljudi. i takoder, budi svjestan da ce sve denon zvucnice trebati spacere ispod ručke radi ispravnog VTA na bilo kojoj regi.

EDIT:

s tim da pazi imaš li moving magnet (MM) ili moving coil (MC) phono preamp, jer regine zvucnice su sve MM, dok su ovi denoni svi (koliko znam) MC.
__________________
ChRoNoS
piydek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:48.