Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2023., 11:49   #1
Papin egzorcist, kontraverzni horor

Film snimljen na osnovu memoara najpoznatijeg vatikanskog egzorciste, oca Gabrielea Amortha, vec je uzburkao crkvene krugove.
Medunarodno udruzenje egzorcista ciji je Amortha osnivac, negativno je ocjenilo film. Smatraju da film iskrivljuje i falsificira cin egzorcizma, a da Russell Crowe ni malo nije "skinuo" oca Amortha. Russell Crowe je inace odusevljen ulogom ( to mu je prvi horor u karijeri). U sklopu pripreme za film, proveo je neko vrijeme u Vatikanu i razgovarao sa ljudima koji su oca Amortha osobno poznavali.
Film je inspiriran Amorthovom knjigom " Ispovijesti vatikanskog egzorciste" , a koja je dostupna u Hrvatskoj. Amorth je prava na svoju knjigu prodao Michaelu Patricku Kaczmareku, jednom od scenarista filma. Kaczmareko je poznat u krscanskim krugovima i jedini je uspio Amortha uvjeriti da mu proda prava na knjigu ( mnogi su pokusavali). Jedan od producenata filma je i katolicki svecenik ( isusovac) Edward J. Siebert.
Jos ga nisam pogledao, ali sigurno hocu. Buru je svakako podigao i bit ce jedan od gledanijih horora. Neki mu predvidaju kultni status kakav ima " Egzorcizam Emily Rose", takoder snimljen po istinitom dogadaju.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2023., 20:03   #2
Bubi ići ću ga i ja pogledati.

Svećenik Amorth je bio jedna zanimljiva osoba, a i tema je intrigantna.


O Russelu Croweu ne treba govoriti koliko je autentičan i dobar glumac.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2023., 20:12   #3
Ako ovo bude imalo kultni status, kvaliteta filmova opcenito sluzbeno je srozana do neprepoznatljivosti.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2023., 00:06   #4
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Film snimljen na osnovu memoara najpoznatijeg vatikanskog egzorciste, oca Gabrielea Amortha, vec je uzburkao crkvene krugove.
Medunarodno udruzenje egzorcista ciji je Amortha osnivac, negativno je ocjenilo film. Smatraju da film iskrivljuje i falsificira cin egzorcizma, a da Russell Crowe ni malo nije "skinuo" oca Amortha. Russell Crowe je inace odusevljen ulogom ( to mu je prvi horor u karijeri). U sklopu pripreme za film, proveo je neko vrijeme u Vatikanu i razgovarao sa ljudima koji su oca Amortha osobno poznavali.
Film je inspiriran Amorthovom knjigom " Ispovijesti vatikanskog egzorciste" , a koja je dostupna u Hrvatskoj. Amorth je prava na svoju knjigu prodao Michaelu Patricku Kaczmareku, jednom od scenarista filma. Kaczmareko je poznat u krscanskim krugovima i jedini je uspio Amortha uvjeriti da mu proda prava na knjigu ( mnogi su pokusavali). Jedan od producenata filma je i katolicki svecenik ( isusovac) Edward J. Siebert.
Jos ga nisam pogledao, ali sigurno hocu. Buru je svakako podigao i bit ce jedan od gledanijih horora. Neki mu predvidaju kultni status kakav ima " Egzorcizam Emily Rose", takoder snimljen po istinitom dogadaju.

s obzirom da sam gledao uzivo exorcizam, cak sam ja radio exorcizam, i plus jos davno sam ja testirao na meni da urade exorcizam cisto iz znatizelje da vidim ima li tu sta ili je to obicna suplja za mase i filmove.

sve sto gledate od filmova i exorcizma je cisto fantaziranje i prenapuhavanje exorcizma, da bi samo film imao sto vise gledatelja.
Firdevs20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2023., 06:57   #5
Quote:
Firdevs20 kaže: Pogledaj post
s obzirom da sam gledao uzivo exorcizam, cak sam ja radio exorcizam, i plus jos davno sam ja testirao na meni da urade exorcizam cisto iz znatizelje da vidim ima li tu sta ili je to obicna suplja za mase i filmove.

sve sto gledate od filmova i exorcizma je cisto fantaziranje i prenapuhavanje exorcizma, da bi samo film imao sto vise gledatelja.
To nije dokumentarac. On je raden po knjizi, ali to je film i to je Hollywoodski film.
Mislim da je to i ono sa cime udruga egzorcista i jos neki iz crkvenih krugova imaju problema. Recimo, neke od kritika idu ka tome da ima grubih pogresaka kod prikazivanja vatikanske hijerarhije, ali budimo realni to prosjecni gledatelj ne zamjecuje.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2023., 14:11   #6
Thumbs down

o. Edward J. Siebert, isusovački svećenik i osnivač Loyola Productionsa, katoličke filmske kuće koja sudjeluje u radu na filmu
Katolička propaganda dakle.... s fanatičko poljskim prizvukom.



Vidim letaju ljudi po zraku itd.....

Odlično za fanatiziranje šokovima već prethodno praznovjernih.

Kao što imamo mađioničare zabavljače (što je OK) i jednog Uri Gelera prevaranta, koji si je preko varanja priskrbio statusni simbol i novac, tako i ovaj film pretendira da preko fantazy maštarija puca ujedno na istinitost i jača tvrdo katoličanstvo.

Sanimarine će bit impresionirana!

Za druge koji vole horrorce, zabava.


Osobno mislim da je pun predvidljivih klišea, koji su davno viđeni ("Exorcist"), pa ga neću gledat...
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2023., 14:17   #7
Dva komentara:

"Ovaj me film učinio ponosnim što sam pobožni katolik. Sotonine sile su u punoj snazi ​​u zaposjedanju duša čovječanstva u prošlosti, sadašnjosti, a još je gore u budućnosti. Ovaj me film nadahnuo da se više molim, da ostanem postojan u svojoj vjeri i da živim život sa svrhom u pomaganju drugima.

Svakodnevica je stalna bitka, druga strana dolazi u mnogim oblicima i smetnjama koje možemo prihvatiti bezbrižno. Polako nas skreće s puta Božje ljubavi. Istina, ima mnogo onih koji pokušavaju okaljati ime Boga Oca, Boga Sina i Boga Duha Svetoga. Zavjetovao sam se da ću biti Njegov branitelj. On nije nebitan. On je razlog zašto svemir postoji i zašto smo mi ovdje. Bog je sveprisutan. On je Sveti, Sveti Besmrtni. Božansko milosrđe. Alfa i Omega."



"Ovo je vjerojatno najgori film koji sam ikada gledao.
Čitao sam Gabrielove knjige koje imaju više nego dovoljno sadržaja da se na njima može temeljiti prava priča.
Ovo mi je, kao katoliku, bilo užasno neugodno gledat."

__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2023., 17:47   #8
U film je ubacen pokusaj isprike za zlocine RKC. Tocnije, objasnjenje je da su se inkvizicija i ine divote desavali pod utjecajem zapravo vraga koji je neuspjelim egzorcizmom zaposjeo svecenike, sluge Kristove.

Dio sa zaposjednutim djetetom je potpuno bukvalan, uz puno kreveljenja i grimasa, koje znace upravo to sto naocigled jesu, bez dvosmislenosti, bez nijanse.

Amortha su pokusali prikazati duhovitim i simpaticnim. Npr, kad kraj njega prolaze zenskice, duhovito im dobacuje: "ku-kuu!"

Papa izgleda kao valjda Chad kad ostari.

Tamo gdje je moglo ispasti zanimljivo (npr potencijalna situacija gdje se Amorth, navikao na psihicke poremecaje za koje okolina misli da trebaju egzorcizam, konacno susrece sa pravom stvari), element iznenadjenja i otkrica potpuno je upropasten.

Ali hajde, pupasti Russel Crowe na vespici!
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2023., 19:50   #9
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
o. Edward J. Siebert, isusovački svećenik i osnivač Loyola Productionsa, katoličke filmske kuće koja sudjeluje u radu na filmu
Katolička propaganda dakle.... s fanatičko poljskim prizvukom.



Vidim letaju ljudi po zraku itd.....

Odlično za fanatiziranje šokovima već prethodno praznovjernih.

Kao što imamo mađioničare zabavljače (što je OK) i jednog Uri Gelera prevaranta, koji si je preko varanja priskrbio statusni simbol i novac, tako i ovaj film pretendira da preko fantazy maštarija puca ujedno na istinitost i jača tvrdo katoličanstvo.

Sanimarine će bit impresionirana!

Za druge koji vole horrorce, zabava.


Osobno mislim da je pun predvidljivih klišea, koji su davno viđeni ("Exorcist"), pa ga neću gledat...
Ti nisi gledao " Egzorcizam Emily Rose", kad te levitacija uznemiruje? Kultni horor.
Inace, stizu i kritike ljubitelja horora. Premalo je to horor. Egzorcizam ER je bio nesto ne bas videno do tada, ali od onda sve je na tu temu videno.
Pogledam kroz par dana, pa da vidimo jel bas kopija Egzorcizma.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2023., 19:57   #10
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Ti nisi gledao " Egzorcizam Emily Rose", kad te levitacija uznemiruje? Kultni horor.
Nisam gledao. Mogao bih.

Volim horor filmove/SF/fantazy, ali ako imaju vjerski štih bilo koje religije, izbjegavam to. Onda je propovijed...
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2023., 20:08   #11
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nisam gledao. Mogao bih.

Volim horor filmove/SF/fantazy, ali ako imaju vjerski štih bilo koje religije, izbjegavam to. Onda je propovijed...
Nemoj! Raden je po istinitom dogadaju ( Anneliese MIchel), ali ne slijedi sasvim pricu koja je mozda cak i uzasnija od filma.
Anneliese Michel je umrla od gladi tijekom egzorcizma. Bila je vezana lancima za krevet. Od tog slucaja Vatikan ima cijelu proceduru prije odobravanja egzorcizma ( obavezan je pregled kod psihijatra i njegov stav kako nije rijec o psihickoj bolesti).
Do dana danasnjeg postoje suprostavljena misljenja o tome sto joj je bilo. Neki tvrde shizofrenija, a neki opsjednuce.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2023., 00:32   #12
Jel´ to opet neka inacica onoga: "istjeruju zlo, utjeraju dobro"??

Zanimljivo je da se sva ta sranja, od ukazanja do opsjednuca, dogadjaju iskljucivo krscanima.
A mozda bi neki pustolovni vrag pokusao "opsjednuti" i kojeg ateistu, ali nema pojma kako u njega uci....
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2023., 08:44   #13
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post
Jel´ to opet neka inacica onoga: "istjeruju zlo, utjeraju dobro"??

Zanimljivo je da se sva ta sranja, od ukazanja do opsjednuca, dogadjaju iskljucivo krscanima.
A mozda bi neki pustolovni vrag pokusao "opsjednuti" i kojeg ateistu, ali nema pojma kako u njega uci....
Pa ne.
U islamu takoder. U svim religijama, ali i vjerovanjima.
Opsjednuti ateisti su u psihijatriskim bolnicama.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2023., 09:10   #14
Nek je Vatikan glumca kao sto je Crowe krenuo prozivat zbog glume...
Valjda misle da su veca mafija od Hollywooda pa se usude.
Zar se mogu vise srozat nego sto su se srozali...


Ali zanimljiva preporuka.
Panj0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2023., 09:26   #15
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post
Jel´ to opet neka inacica onoga: "istjeruju zlo, utjeraju dobro"??

Zanimljivo je da se sva ta sranja, od ukazanja do opsjednuca, dogadjaju iskljucivo krscanima.
A mozda bi neki pustolovni vrag pokusao "opsjednuti" i kojeg ateistu, ali nema pojma kako u njega uci....
evo ateista novinar testira islamski exorcizam, pogledaj sta bi sa njim

pogubio se lik skroz, van sebe


sad nam ti objasni kako to da demoni reaguju u ateisti a nevjeruje u njih?

Nema to veze nikakve vjerujes li ili nevjerujes u njih, ako se oni nalaze u tijelu covjeka, pa makar bio najveci ateista na svijetu, oni ce izazvati reakciju kroz exorcizam, nevazno vjerujes li ti u njih ili ne.
Firdevs20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2023., 11:00   #16
drug, dirao mu je avret.

ovom ja ne bih dao da me dira.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2023., 11:02   #17
Film nije kontrAverzan nego može biti kontrOverzan i to za one koji slabije poznaju ovu tematiku. Horor isto nije nego zbilja o kojoj je mnogo bolje čitati iz knjiga nego doznavati iz filmova jer je to vrlo ozbiljna i opasna stvarnost.

Demonsko, okultno i magijsko se više ne skriva, prisutno je na svakom koraku, a mi se svojim silama ne možemo boriti protiv toga.
Samo uz Božju pomoć - preko onih koji su primili sv. red i dobili dekret od biskupa da to mogu činiti.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2023., 00:37   #18
Quote:
RobinUd kaže:
Jel´ to opet neka inacica onoga: "istjeruju zlo, utjeraju dobro"??

Zanimljivo je da se sva ta sranja, od ukazanja do opsjednuca, dogadjaju iskljucivo krscanima.
A mozda bi neki pustolovni vrag pokusao "opsjednuti" i kojeg ateistu, ali nema pojma kako u njega uci....
Quote:
Firdevs20 kaže: Pogledaj post
evo ateista novinar testira islamski exorcizam, pogledaj sta bi sa njim

pogubio se lik skroz, van sebe

sad nam ti objasni kako to da demoni reaguju u ateisti a nevjeruje u njih?

Nema to veze nikakve vjerujes li ili nevjerujes u njih, ako se oni nalaze u tijelu covjeka, pa makar bio najveci ateista na svijetu, oni ce izazvati reakciju kroz exorcizam, nevazno vjerujes li ti u njih ili ne.
U prirodi i drustvu postoji jos puno neistrazenih fenomena.
Jedan od tih fenomena je i hipnoza (postoje i druga podsvjesna stanja, koriste se uspjesno i u medicini).
Iluzorno bi bilo vjerovati da to popovi, imami i ostali vjerski paraziti nisu znali.
Tako da, moguce je izazvati kojekakve efekte, da bi se "dokazao" Alah, Jahve, Manitou, Zeus.... ili vec netko "iz ekipe".

Ja osobno nisam nikad bio podvrgnut hipnozi, niti sam bio na nekoj slicnoj seansi.
Tako da je moguce, ako bi se pokazalo da sam dobar medij, i ja bih mogao "dokazati" Alaha.

To je jedna strana price.
Druga strana price je ta, da sam izazvao sve moguce i nemoguce bogove (ukljucujuci i tog debilnog Alaha).
Niti jedan se nije usudio....
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2023., 07:38   #19
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post
U prirodi i drustvu postoji jos puno neistrazenih fenomena.
Jedan od tih fenomena je i hipnoza (postoje i druga podsvjesna stanja, koriste se uspjesno i u medicini).
Iluzorno bi bilo vjerovati da to popovi, imami i ostali vjerski paraziti nisu znali.
Tako da, moguce je izazvati kojekakve efekte, da bi se "dokazao" Alah, Jahve, Manitou, Zeus.... ili vec netko "iz ekipe".

Ja osobno nisam nikad bio podvrgnut hipnozi, niti sam bio na nekoj slicnoj seansi.
Tako da je moguce, ako bi se pokazalo da sam dobar medij, i ja bih mogao "dokazati" Alaha.

To je jedna strana price.
Druga strana price je ta, da sam izazvao sve moguce i nemoguce bogove (ukljucujuci i tog debilnog Alaha).
Niti jedan se nije usudio....
Mozda nisi ista kategorija. Pravila borbe se moraju postivati.
Daj Robine i to tvoje ismijavanje vjernika kao da su svi neke budale koje misle kako Bog sjedi na oblacima. Mnogi zanstvenici vjeruju u neki koncept onoga sto se naziva bog i dusa, ali u smislu energije. Zapravo bi te iznenadilo koliko.
Ti si na nivou atoma u odnosu na beskraj Svemira i na te energije... kako bi ti izazvao Boga?
Je da su religije sredstvo kontrole masa. Jedno od. Samo sto to i dalje ne znaci da ono sto smatramo bozanskim ne postoji. Koncept je to koji ne mogu razumjeti u potpunosti ni znanstveni geniji ( ja se zapetljam u teoriji struna, a i u jednostavnijim teorijama).
Ismijavanje institucionalnih religija je takoder glupo jer svi su ipak potekli iz njih. One su basic i cesto gotovo bajkovite price prilagodene ljudima onda koji tek nisu puno toga mogli razumjeti... ali bildanje intelektualne nadmoci neprekidnim ismijavanjem je iritantno i kontraproduktivno.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2023., 08:16   #20
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Medunarodno udruzenje egzorcista ciji je Amortha osnivac, negativno je ocjenilo film. Smatraju da film iskrivljuje i falsificira cin egzorcizma, a da Russell Crowe ni malo nije "skinuo" oca Amortha.

Ah, egzorcisti su zabrinuti da bi nadolazeći holivudski film s Russellom Croweom mogao iskriviti laži koje govore ljudima o njihovim profesionalnim naporima da bace čini koje sprječavaju bestjelesna čudovišta da parazitski preuzmu ljude kako bi izvršavali Sotoninu volju.
mr.Natural is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:58.