Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2010., 18:11   #201
Quote:
future kaže: Pogledaj post
... jel bi ovo možda mogla biti rupa u zakonu pa se netko može izvući na način da kaže da je to za njega investiranje?...
Ne bi mogla biti.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 12:41   #202
cigarete iz BiH

imam pitanje.... (možda nespada u ovu grupu tema)
živim u području uz granicu s BiH, danas mi je policajac na granici rekao da više građani RH nesmiju prenositi 1 šteku cigareta po osobi (što je do sada bilo dopušteno) nego 2 kutije po osobi, zna li tko kad je izašao takav zakon, jer navodno to vrijedi samo za pograničnu zonu do 5 km
motoleydi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 13:21   #203
Ne znam nista o tome,ali ako je tako drago mi je! Uzdrzavamo nepostojecu republiku! A neki ce mozda i prestat pusit!
Destructor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 18:31   #204
Quote:
motoleydi kaže: Pogledaj post
imam pitanje.... (možda nespada u ovu grupu tema)
živim u području uz granicu s BiH, danas mi je policajac na granici rekao da više građani RH nesmiju prenositi 1 šteku cigareta po osobi (što je do sada bilo dopušteno) nego 2 kutije po osobi, zna li tko kad je izašao takav zakon, jer navodno to vrijedi samo za pograničnu zonu do 5 km
Ti sutra kupi šteku i slobodno je donesi u RH.A njemu reci ako te bude zaj....o da ti pismeno oduzme ostalih 8 kutija pa ćeš vidit da ti nemože ništa.Ne može ti ništa jer zaštitu te vrste (trošarina radi carina u ovoj državi) I reci mu nek se školuje.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 18:47   #205
Vožnja bicikla nogostupom

U članku u Jutarnjem novinarka piše kako je zabranjeno voziti bicikl nogostupom

http://www.jutarnji.hr/biciklisti--n...esreca/710066/

Ja se sjećam da sam negdje pročitao kako se bicikl može voziti pločnikom u slučaju kad nema biciklističke staze a vožnja kolnikom je rizična.Kako je to zakonski u praksi regulirano?
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 19:15   #206
Sto se tice ZSPC-a, sve odredbe u kojima se spominje vozilo (a bicikl je vozilo) se odnose i na bicikliste, osim ako se izricito ne odnose na motorno vozilo.

Dakle:

KRETANJE VOZILA

Vozilo se kreće desnom stranom kolnika, odnosno biciklističkom stazom ili trakom uz desni rub kolnika ili ceste u smjeru kretanja, a na traci ili stazi uređenoj i obilježenoj za dvosmjerni promet bicikala, desnom stranom trake ili staze u smjeru kretanja.
(2) Vozač je dužan kretati se obilježenom prometnom trakom koja se proteže uz desni rub kolnika, a ako trake nisu obilježene, dužan je vozilo u kretanju držati što bliže desnom rubu kolnika i na tolikoj udaljenosti od njega da, s obzirom na brzinu kretanja vozila, uvjete prometa te na stanje i osobine ceste, ne ugrožava druge sudionike u prometu i ne izlaže sebe opasnosti.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 19:32   #207
tnx
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 11:36   #208
Uhićenje u cik zore

Mene zanima jedna stvar : zašto se za uhićenje, upad/pretres stana mora čekati zora?

U posljednje vrijeme se često čita kako je " policija pozvonila na vrata u cik zore", pa evo i danas kod ovog iz Karlovca...
Zašto se ne smije pozvoniti na vrata, primjerice, u 5 i 30 već tek u 5,45 kada "službeno" izlazi sunce?

(ako je pitanje smiješno, ili vam se čini glupo - oprostite mi, ja sam ipak plavuša )
__________________
sweet, tender & lethal

Zadnje uređivanje MilaMalaPlava : 14.04.2010. at 11:46.
MilaMalaPlava is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 01:42   #209
pozdrav. imam pitanje neznam di bi ga postavio pa valjda nece smetat ovdje

uglavnom zasto se u clancima stiti identitet kriminalaca ?
mislim da ne smeta samo meni kada stite identitet nekog sljama koji je silovao curicu od 9 godina
mozemo li mi gradjani kako promijeniti zakon ?

hvala
AbAdd0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 02:03   #210
Zdravo i pozdrav od Makedonija.

Za mojot magisterski trud mi treba online Hrvatski ustav od 1990 i negovite izmeni.

Se nadevam mozete da mi pomognete i se izvinuvam za koristenje makedonski jazik, ama na hrvatski bi zvucelo posmesno

Blagodaram.
Viktormk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 11:12   #211
Quote:
Viktormk kaže: Pogledaj post
Zdravo i pozdrav od Makedonija.

Za mojot magisterski trud mi treba online Hrvatski ustav od 1990 i negovite izmeni.
Tu je "zadnja verzija": http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/232289.html

Tamo ti piše:

Pročišćeni tekst Ustava Republike Hrvatske obuhvaća Ustav Republike Hrvatske (»Narodne novine« br. 56/90, 135/97, 8/98 –pro­čiš­ćeni tekst, 113/2000,124/2000 – pročišćeni tekst) te Promjenu Us­tava Republike Hrvatske objavljenu u »Narodnim novinama« broj 28/2001. u kojima je naznačeno vrijeme njihova stupanja na snagu.

Onda odeš na www.nn.hr i potražiš sve te brojeve, od 56/90 (izvorni Božićni ustav) nadalje...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 11:20   #212
jedno pitanjce.
naime jučer je ''neka ''firma nazvala na naš broj telefona i gospođa je rekla mom mužu da je naš broj telefona izvučen i da na poklon dobiva dva ženska parfema...bla..bla... i da ako ga želi preuzeti imaju dostavu u dva termina ,ali se dostava plaća 100kn(kao da ide iz bangladeša).
moj muž je lakovjerno rekao da može.
ja sam sada provjerila po broju telefona to je neka firma iz varaždina ,ali kada zovem na taj broj, kao da je isključen.
sada me zanima da li mi moramo te parfeme preuzeti(jer ne želimo) kda danas dođu?
sve mi to smrdi na veliku prevaru ,na koju je moj muž nasjeo.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 14:52   #213
Ako niste sudjelovali u nekoj nagradnoj igri, onda najvjerojatnije i je muljaza. Ne morate nista preuzeti.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 03:05   #214
Pauk-njegova legitimnost djelovanja

Zanima me stručno mišljenje pravnika. Poznato mi je da ukoliko "Pauk" digne automobil i odveze ga u svoju centralu,parking da se mora platit odmah,na licu mjesta neka tarifa (mislim da je trenutačno 500 kn) kako bih modao odvest svoje vozilo,odnosno dobit ga natrag.

E sad ,moje pitanje je : "Da li djelatnici Zagreb parkinga,"Pauk" ima pravo otuđit moju imovinu,moje vozilo i tražit novačni izdatak kako bi mi dopustili da ga dobijem natrag?
SEILON is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 08:03   #215
to nije tocno
ti mozes uzeti svoje vozilo i bez placanja odmah
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 11:25   #216
Quote:
SEILON kaže: Pogledaj post
E sad ,moje pitanje je : "Da li djelatnici Zagreb parkinga,"Pauk" ima pravo otuđit moju imovinu,moje vozilo i tražit novačni izdatak kako bi mi dopustili da ga dobijem natrag?
Smiju ali nisu ga otuđili

Članak 84.
(1) Policijski službenik ili službenik jedinice lokalne samouprave, naredbom će odrediti da se vozilo premjesti na drugo mjesto ako je zaustavljeno ili parkirano na cesti na kojoj ugrožava sigurnost prometa ili ometa normalan tok prometa i kad je parkirano ili zaustavljeno:
1) na mjestu rezerviranom za zaustavljanje i parkiranje vozila osoba s invaliditetom,
2) na obilježenome pješačkom prijelazu, pješačkom otoku i pješačkoj zoni,
3) na nogostupu ako pješak prilikom kretanja mora zbog vozila silaziti na kolnik ili drugu površinu (slobodan prolaz između parkiranog vozila i zgrade manji od 100 cm),
4) na prijelazu ceste preko željezničke ili tramvajske pruge u istoj razini ili u blizini tih pruga ako se time sprječava promet vozila koja se kreću po tračnicama,
5) na raskrižju i na udaljenosti manjoj od 5 m od najbližeg ruba poprečnog kolnika, ako smanjuje preglednost prometa,
6) u tunelu, na mostu, u podvožnjaku, na nadvožnjaku te na dijelu ceste ispod mosta i nadvožnjaka,
7) na dijelu ceste u blizini vrha prijevoja i u zavoju gdje je preglednost ceste nedovoljna i gdje se vozila ne bi mogla obići bez opasnosti,
8) na mjestu na kojem bi parkirano vozilo onemogućilo pristup drugom vozilu radi parkiranja ili izlazak nekom već parkiranom vozilu i ispred kolnog ulaza u zgradu, garažu ili dvorište,
9) na biciklističkoj stazi ili traci, ili na prijelazu biciklističke staze, odnosno trake preko kolnika,
10) na dijelu kolnika koji je kao stajalište za vozila javnog prijevoza putnika obilježen oznakama na kolniku ili postavljenim prometnim znakom,
11) na mjestu na kojem bi vozilo zaklanjalo postavljeni prometni znak ili uređaj za davanje znakova prometnim svjetlima,
12) na dijelu ceste gdje bi širina slobodnog prolaza od zaustavljenog ili parkiranog vozila do neisprekidane uzdužne crte na kolniku ili do neke zapreke na cesti, bila manja od 3 m, odnosno do suprotnog ruba kolnika manja od 4 metra.
(2) Vozilo koje je nepropisno zaustavljeno ili parkirano na mjestima iz stavka 1. ovoga članka ne može se blokirati na tome mjestu u smislu odredaba članka 5. stavka 1. točke 8. ovoga Zakona.
(3) Prije izdavanja naredbe za premještanje vozila po stavku 1. ovoga članka, položaj nepropisno zaustavljenog ili parkiranog vozila utvrđuje se fotografijom, skicom ili video zapisom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 13:34   #217
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
jedno pitanjce.
naime jučer je ''neka ''firma nazvala na naš broj telefona i gospođa je rekla mom mužu da je naš broj telefona izvučen i da na poklon dobiva dva ženska parfema...bla..bla... i da ako ga želi preuzeti imaju dostavu u dva termina ,ali se dostava plaća 100kn(kao da ide iz bangladeša).
moj muž je lakovjerno rekao da može.
ja sam sada provjerila po broju telefona to je neka firma iz varaždina ,ali kada zovem na taj broj, kao da je isključen.
sada me zanima da li mi moramo te parfeme preuzeti(jer ne želimo) kda danas dođu?
sve mi to smrdi na veliku prevaru ,na koju je moj muž nasjeo.
bilo ti je ovakvih prijevara u vijestima. neki ti samo uvale neke jeftine kineske parfeme koji su kao skupi(ako mozda vrijede 10-20kn), te obicno tim ljudima ponovno prodaju parfeme po kao povoljnijoj cijeni nego sto ih mozes dobiti u ducanima(znam jer jedna moja susjeda je par puta uzela od njih, ali ne mozes njoj dokazati), dok neki koriste potpis kada preuzmes robu u neke druge svrhe (ugovori, krediti i sl.). malo proguglaj ako hoces vise o tome.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 14:22   #218
Quote:
AbAdd0n kaže: Pogledaj post
... uglavnom zasto se u clancima stiti identitet kriminalaca ?
mislim da ne smeta samo meni kada stite identitet nekog sljama koji je silovao curicu od 9 godina...
Identitet se štiti zato što oni još nisu pravomoćno osuđeni, a "nitko nije kriv dok mu se to ne dokaže", tako da bi se izvrgnuli tužbama u slučaju objavljivanja identiteta. Doduše, nekad ga i objavljuju, al ito već ovisi o "uređivačkoj politici".

Quote:
AbAdd0n kaže: Pogledaj post
... mozemo li mi gradjani kako promijeniti zakon ?...
Naravno. Kontaktiraj svog saborskog zastupnika koji može pokrenuti promjenu ili donošenje novog zakona.


Quote:
SEILON kaže: Pogledaj post
.... Poznato mi je da ukoliko "Pauk" digne automobil i odveze ga u svoju centralu,parking da se mora platit odmah,na licu mjesta neka tarifa (mislim da je trenutačno 500 kn) kako bih modao odvest svoje vozilo,odnosno dobit ga natrag.
E sad ,moje pitanje je : "Da li djelatnici Zagreb parkinga,"Pauk" ima pravo otuđit moju imovinu,moje vozilo i tražit novačni izdatak kako bi mi dopustili da ga dobijem natrag?
Auto možeš podići i bez plaćanja. U tom slučaju dobiješ uplatnicu koju si dužan platiti.
I kao što je već napisano, to nije otuđenje. Pogledaj u Kaznenom zakonu definiciju "krađe", pa ćeš lijepo vidjeti u čemu je razlika. Uglavnom, PAUK je potpuno legitiman i reguliran propisima, a činjenica da se ponekad zloupotrebljava ne mijenja bitno na stvari.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 14:54   #219
Samo bih htjela (totalno streberski) spomenuti da otudjiti ne znaci ukrasti
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 01:39   #220
Quote:
MilaMalaPlava kaže: Pogledaj post
Mene zanima jedna stvar : zašto se za uhićenje, upad/pretres stana mora čekati zora?
Zakon o policiji

Članak 30.
Osobu koja se nalazi u domu smije se pozivati u vremenu od 06.00 do 22.00 sata.
Iznimno, ako postoji opasnost od odgode, osobu od koje se traži obavijest policijski službenik ovlašten je pozvati izvan vremena propisanog u stavku 1. ovoga članka.

Inače plavušo ne čeka se zora nego sat

zora (svitanje): građanski sumrak u trenucima prije Sunčeva izlaska.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:49.