Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2016., 10:18   #1001
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Ako nije tako, Toda će za čas utjecati na zakon o uvozu radne snage pa si dovesti potrebno iz zemalja iz kojih može.
No dobro, može to biti dobro za društvo u cjelini, zašto ne.
Recimo da Toda uspije utjecati na donošenje njemu sklonog zakona o interventnom uvozu radne snage.......postavlja se pitanje, tko će mu doći raditi umjesto lokalne crnačke radne snage, koja već ima prebivalište i ne plaća najam stana, a što će strana radna snaga morati.......??
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 11:30   #1002
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Ništa se ne misli. Računa se.
Izračunaš koliko plaće možeš dati s obzirom na poslovanje i potrebnost/raspoloživost radne snage.
Ako možeš dati manje, daš manje.
Ako moraš dati više, a možeš, daš više.
Ako ne možeš dati više i nema tko raditi za onoliko koliko možeš dati, zatvaraš.
Dajte to već jednom shvatite.
Treba razgraničiti firme koje imaju velike promete i dobit, i manje firme i obrte čije je poslovanje opisano kako si napisala.

Quote:
Plaća nije skup dobrih želja.
Plaća bi se trebala vrednovati na način koliko određeni posao pridonosi društvu, težini posla, ekonomskoj situaciji u državi, po seljački da se izrazim koliko je radniku potrebno za osnovne uvjete života.

Quote:
Tu se naravno vrlo često upetlja država. Pa ako imaš ZO bez obzira uplaćivao ili ne u njega, besplatan prijevoz i školske knjige i da ne nabrajam dalje...plus zaradiš nešto na crno, zašto bi išao raditi za malo novaca?
Da ne nabrajam školovanje nepotrebne radne snage.
Druga je stvar što se sve to uzima nekom tko bi mogao te novce uložiti za razvoj što bi generiralo više bolje plaćenih radnih mjesta (naravno ne preko noći).
Ali koga briga.
Mi mislimo da moramo imati veće plaće. Točka
Ne trebamo misliti. Naše društvo se zadužilo za ona dobra koja si ne može priuštit a banke traže svoj novac nazad. Nama s obzirom na skupoću osnovnih sredstava za život treba realnija plaća.

Quote:
Hm...možda. Nadajmo se.
Bilo bi super kad bi to značilo da su ljudi napredovali, završili malo jače škole od trgovačkih tečajeva ili nikom potrebnih zanimanja, da se država po tom pitanju opametila i presložila...a ne da su se otvorile granice pa su ljudi otišli isti posao raditi negdje drugdje.
Ako nije tako, Toda će za čas utjecati na zakon o uvozu radne snage pa si dovesti potrebno iz zemalja iz kojih može.
No dobro, može to biti dobro za društvo u cjelini, zašto ne.
Pa neka dovede, zašto ne ?

Problem velikih tvrtki je taj što one na kraju godine posluju s određenim iznosom u gubitku ili dobiti. Ako je dobit, onda su to ponekad ogromni iznosi, toliki da bi se radnicima mogla dići srednja vrijednost plaće pa da firma opet posluje s dobiti.

Ako je s gubitkom, koji onda isus pokrije taj gubitak ?

Kad mali poslodavac posluje s gubiti biva blokiran i ide u stečaj. Čeka ga burza a društvo cvjeta od radosti.

Cijeli ovaj sistem gospodarstva je kao rupa nekog kvalitetnijeg švicarskog sira. A rupa je i dalje samo rupa pa kakve god joj epitete pojedinac davao
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 11:45   #1003
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Nismo li komentirali onaj članak gdje Todorić kuka kako ne može naći 4000 radnika koji mu nedostaju?
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...em-rh/4414296/

Ne znam, možda sam nešto krivo shvatio. Moja poanta je da ako ne možeš nači zaposlenika, digni plaću i poboljšaj uvjete rada. A te fore kako je Hrvat neradnik, ne može više prodavati ni maloj djeci.
Faraon Todorikamon kuka da ne može naći kuhare za svoje hotele. Hmm, how yes no.

Neka se upita zašto, sebe i svoj "management za turizam" - a ne Državu. Na papir staviti i čitati svaki dan izjavu gospodina Bulića, predsjednika sindikata ugostiteljstva - koji kaže da se ostvaruje dobit u hotelima oko 600 mln kuna u sezoni - a teško je poslodavcima izdvojiti 1 mln kn za plaće.
Država ne smije odobravati ovakve nebuloze oko uvoza radne snage na koju Todorić ili neki drugi tajkuni smjeraju.

Malo gospodine Todoriću prelistajte primjedbe zaposlenika, kvalitetnih ljudi, koji su pokušavali zaista raditi, a ne muljariti, u vašim hotelima - i što su proživjeli i doživjeli. Neki su pisali o tome na portalima koji nude poslove - konkretno, riječ je o kritikama na "Karisma Adriatic" hotele, Makarska, Živogošće, Koločep. Vrlo su "karizmatični".

Puno vrhunskih kuhara je de facto otjerano - potpisani ugovori nisu ispoštivani od strane Todorićeve "vrhuške" - kuhari su odlazili bez isplaćenih teško zarađenih plaća. Čak im se i prijetilo da će se "izmisliti razlozi kako bi ih se uništilo". Zbog profesionalizma.

Da li se Todorića informira o "radu" njegove "vrhuške"- nije mi poznato, do njega se ne može da mu se prezentiraju istiniti podaci. Koliko čujem - sada se "sondiraju" neka mjesta da se dobije podatak što se to događa/lo. Prekasno.
Otišla je i nekolicina kvalitetnih managera - zbog katastrofalnog ponašanja nekolicine koji su si sami uzeli pravo maltretirati zaposlenike i njih svojim neprofesionalnim odnosom prema poslu i podređenima. Ovo što se Todoriću događa ove godine, ne može naći kuhare - samo su "rezultati "rada" i kvazi poslovnosti njegovih nazovi managera" od prošle godine. Na što su bili na vrijeme upozoravani - ne jednom - ali su ostali gluhi i slijepi - drski i bahati.
Papirnato postoje dokazi ušteda i ukupne pozitive prema planu - međutim, to neki nisu mogli probavljati jer im se pozitivnim poslovanjem ruši "rejting" koji nameću da se dogodi krah - pa će tada kao "oni pomoći" da se postigne nešto bolje. Osobni interesi i dodvoravanje pojedinaca ne bi li tzv. "uštedama na budžetu" - u prijevodu - ukradi od zaposlenika - zaslužili promociju na višu stepenicu u
managementu Agrokora.
Onaj tko odgovorno radi svoj posao - u takvoj atmosferi ne može normalno funkcionirati - prisiljen je da ode.
Zaposlenici stanuju u nehumanim uvjetima, smještaj i 2 obroka dnevno im se odbija od ionako mizerne plaće. Uvjeti rada su - za plakati. Dok je vani +35-40C - neka faraon zamisli kako je u kuhinji koja nema rješen ventilacijski i rashladni sustav gdje nastoji funkcionirati osoblje brojčano 30-tak i nešto.
Majstori lijepe pločice na 2m kvadrata, prije dolaska kontrole od strane inozemnog tur operatera, pipe do tada kao zaljepljene kaugumom, stari viseći elementi 40-tak godina i više sruše se sa zida jer nisu učvršćeni kako treba - dođe kontrola i nađe - Potjemkinova sela. A gosti hotela, 95% čine stranci, to ne smiju osjetiti nego se očekuje da i dobiju vrhunsku kreaciju na tanjuru i sveukupnu uslugu - za koju su i platili.
Radno vrijeme - postoji samo na papiru. Zivkanje po službenom mobitelu zbog gluposti u bilo koje doba dana i noći. To ide u valjda "poslovnost i ažurnost". Zbog neposlovnih i neažurnih. K tome i
svakodnevna dvoiposatna besplodna sastančenja koja rezultiraju samo dodatnim umnim iscrpljivanjima. A posao će se sam od sebe napraviti za to izgubljeno vrijeme.

Inače - dolazi se u 6 - 1,2 u noći. Susretnu se oni koji dolaze za pripremu doručka u 3 u noći. Ponekad se mora produžiti i cijela noć - ovisi o proslavama tajkuna i njihovih fensi gostiju i pevaljki. Naravno, za to zaposlenici ne dobiju ni kune. Provjereno. Za nagradu mogu gledati njihove jahte kako uplovljavaju i ispunjavati želje mlađahnih hebivetara sa istih jahturina, do kasno u noć. Slijedeće jutro - ajmoooo opet.
Da, na žalost - to je Hrvatska. Zato ljudi i odlaze - jer teško je to trpiti za 3.800 - 5.500 kn. Od kojih se još odbija "smještaj" i hrana.

Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Recimo da Toda uspije utjecati na donošenje njemu sklonog zakona o interventnom uvozu radne snage.......postavlja se pitanje, tko će mu doći raditi umjesto lokalne crnačke radne snage, koja već ima prebivalište i ne plaća najam stana, a što će strana radna snaga morati.......??
Pa eto, faraonski "human resource" pošalje autobus u Slavoniju - skupe ljude koji (većina) veze blage sa profesionalnom kuhinjom nemaju - i oni bi kao trebali u 7 dana naučiti posao. U žiži sezone. Onda neki izdrže 2 tjedna i bježe. Slijedeći kontigent ide.
I tako, ne moram ni spominjati kako je chefovima da uhodavaju nešto za što treba puno više vemena od 7 dana. I da sve funkcionira - perfektno. Da gost ništa od toga neprofesionalnoga niti vidi niti osjeti - na svom tanjuru.

Valjda se hoće igrati po shemi Master Chefa.

I ovdje domaća radna snaga plaća najam "stana" - jer su većinom, kako bi se reklo purgerski - dotepenci.

Zadnje uređivanje Kolli : 10.06.2016. at 13:14.
Kolli is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 12:02   #1004
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
todoric 'kuka' kako bi usutkao bas one koji tvrde da su mu place premale, posao pretezak i slicno. tako isto kuka oko konkurencije, pa ukak kako mora na otocima imat vece cijene jer je distribucija komplocirana i slicno. covjek kuka jer je to nacin kako od drzave dobivat poticaje. to i malo prijeti da ce morat otpustat.

hrvat je neradnik, ali ne na nacin kako to na prvu zvuci nego na nacin da ce prvo probat do kruha bez motike pa kad ne upali onda ce osnovat udrugu i tek kad sve ode kvragu zaposlit ce se i biti sluga. a poljoprivrednih zemljista po zemlji na bacanje, jeftino da ne moze bit jeftinije.
Zemljište daleko podcijenjeno, recimo zapadna Slavonija, 1-2 kn po m2, slobodno od pesticida, doduše malo zaraslo. Ali za hobiste idealno,
kupiš par tisuća kvadrata, malo truda, i voća i povrća kao u priči.
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 12:07   #1005
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Zemljište daleko podcijenjeno, recimo zapadna Slavonija, 1-2 kn po m2, slobodno od pesticida, doduše malo zaraslo. Ali za hobiste idealno,
kupiš par tisuća kvadrata, malo truda, i voća i povrća kao u priči.
da, i dobro plaćene zaštitare da ti bace oko na to.
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 13:17   #1006
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Ništa se ne misli. Računa se.
Izračunaš koliko plaće možeš dati s obzirom na poslovanje i potrebnost/raspoloživost radne snage.
Ako možeš dati manje, daš manje.
Ako moraš dati više, a možeš, daš više.
Ako ne možeš dati više i nema tko raditi za onoliko koliko možeš dati, zatvaraš.
Dajte to već jednom shvatite.
Plaća nije skup dobrih želja.
To bi bilo u redu da gazda ne kupuje jahte i helikoptere. Ta prica kako se nema za place radnika pada u vodu kada se vidi bahacenje obitelji vlasnika.


Quote:
Ako nije tako, Toda će za čas utjecati na zakon o uvozu radne snage pa si dovesti potrebno iz zemalja iz kojih može.
No dobro, može to biti dobro za društvo u cjelini, zašto ne.
Kako ne. Naselis stanovnistvo koje ne prihvaca kulturu i obicaje drzave u kojoj zivi i imas zone u kojima se ne smijes kretati. Ma to je super za drustvo.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 13:45   #1007
Predivna tema, potpisujem sve i više od toga što ste rekli. DOBRODOŠLI U HRVATSKU!

Draga gospodična ili gospođo, je li znate da istu politiku imaju i u najvećoj Hrvatskoj kompaniji (ili jednoj od najvećih), Vindiji? A zašto?

1. Mijenjali su zakon da ljudi sa VSS dobe prednost u boljim radnim mjestima -> kao poboljštat će uvjete svima.
2. Time se steklo da ljudi sa VSS ne mogu dobiti manju plaću od 5000 kn.
3. Sve to je otvorilo poziciju da se zapošljava ljude bez studija, ALI ZA JOŠ VEĆI SIĆU!
4. MIJENJA SE OPET ZAKON, pa se uvodi UGOVORNO zapošljavanje sve češće.
5. DRŽAVA uvodi poticaje za zapošljavanje nezaposlenih!
6. TO POTIČE JOŠ VIŠE UGOVORNIH ZAPOŠLJAVANJA, NA 3 MJESECA DO TE MJERE DA KRUŽE MAKSIMALNIH 3 PUTA UNUTAR KONCERNA I ONDA TI POKAŽU DOVIĐENJA.
7. Sve to skupa dovelo je do toga da uzimaju studente za 1500 kuna, a ZAPOŠLJAVA SE MAGISTRE NA 2500 iako je MINIMUM 5000 kn!

DOBRODOŠLI U HRVATSKU PA SAD KRIVITE DOTIČNU DJEVOJKU DA NIJE REKLA ISTINU?

"JA BI RADIO NEKI POSAO, AL ŠTA ĆU RADITI SA UGOVORNIM POSLOM? IMATI NEŠTO U REZIMEU? I ŠTA DALJE PASTI TRAVU NAKON TRI TURNUSA U VINDIJI, DAJTE SE OHLADITE. DA NE ZABORAVIM REĆI DA POSAO NEĆEŠ DOBIT AKO NE DOĐEŠ OSOBNO GURAT SE U ŠUPAK, PREKO INTERNETA TI OGLAS NEĆE NI POGLEDAT JER KUD BI ON DOŠO POGLEDAT VIŠE OD 100 ZAMOLBI DNEVNO! A O TOME DA BURZE NE RADE NIŠTA I DA BEZ VEZE NEMREŠ DOBIT POSAO DA NE GOVORIM. AK GA I DOBIJEŠ VRTE TE PO 3 MJESECA, UZ UVJET DA IDEŠ NA PREGLED SVAKA TRI MJESECA I NOSIŠ UZORAK GOVNA NA PREGLED! DIVNI SU TO POSLOVI, BAŠ DIVNI, PA SE TI ONDA ŽENI, IMAJ DJECU I RADI UGOVORNO I JOŠ TRPI ŽEŠĆA SRANJA OD MENTALNIH RETARDUSA KOJI REDOVITO RADE U TAKVIM PRIVATNIM ILI DRŽAVNIM FIRMAMA SA ŽESTOKIM MOBINGOM U BAR 50 % SLUČAJEVA. AL DA GA OKINEŠ KRUŽNIM NA SUDU BI TE SAMO TAKO OPRALI JER SVI ONI POZNAJU NEKOG IVEKA IL FRANCEKA NA POLICIJI (KOJU FINANCIRAJU), SUDU ILI POLITICI."

Svaka čast djevojci, U hrvatskoj ima sve više gadnih i bolesnih problema, dobro je cura rekla, gledaju svaku lipu, a kad treba na moru potrošit 100 000 kuna za svoja ljetovanja onda imaju?

I TI NAŠI POLJOPRIVREDNICI NEKI I DRŽAVA, PA JEL VAMA JASNO DA UVOZE KRUMPIR TREĆE KLASE (BAR 3 PUTA ŠPRICAN) IZ NIZOZEMSKE I SLIČNO?
JEL VAMA JASNO DA UVOZE MLIJEKO U PRAHU, DA TO ULTRAJEFTINO MLIJEKO ZAPRAVO VJEROJATNO U CISTERNU PUNU VODE SIPAJU KONCENTRAT I ONDA GA IZMIJEŠAJU?


Gdje su naše institucije? Hrvatski krumpiri??? Hrvatsko mlijeko?

Svi ti zakoni su se radili da im se pogoduje, a i kako im uspijeva magistre zaposlit ispod 5000 kuna? PITAJTE SDP I HDZ.
Kako im uspijeva manipulirano mlijeko i loše krumpire uvozid (ovo su samo primjeri), a uništavaju domaće?

Nije samo Agrokos, svi su oni tu u igri. Otrijeznite se ljudi.

Pa vi dalje glasajte za HDZ i SDP. Zašto skrećem u politiku. Vama je jasno da su to političke firme, bar njih dosta koje su financirali sa par milijunčića kad su se osnivale?

90 000 glasača HDZ i 90 000 SDP? Nek svatko na utjecaj kontrolira 10 ljudi, to ti je 900 000 ljudi svakome. Ova je država u teškoj banani dok ljudi bez mozga glasaju. Za HDZ? Zato jer ima hrvatsko u imenu? Ako je ta stranka hrvatska dok joj je MILOŠEVIĆ nutra, onda stvarno imaju što pokazati il onaj udbaš SereMarko, a za Milanovića da ne govorim i njegov prokomunistički smjer sa Titom na zidu (jel ga još ima ne znam). Kao i gospođu Kosoricu koja je Iveku potpisivala sve papire, a nije znala šta radi, Znam ja još toga masu, al kakva korist sve u javnost pucat.

Jedan RADI salto mortale 2-3 puta i preživi! Pa taj ga je radio sa svim živim piruetama i živ ostao (figurativno), dok drugi proziva sramotu koja je nastala, a zna da se i on lako Mostu mogao prodati. Kakva žalost. Baš me zanima tko će bit treća stranka? Opet MOST? E nešto vam je taj most pun rupa, a ako budu ga krpali SDP i HDZ onda bude i armirani beton propao za 6 mjeseci! Blago nama sa takvim glasačima na izborima, dok u svim civiliziranim državama mijenjaju opcije svakih 4-8 godina ili uvode neke nove političke igrače da ne stignu korumpirat okolo, kod nas se ima 2 frakcije koje su si isplele kriminalnu mrežu.


Ukratko svaka čast gospodični il gospođi na odličnoj temi, al iza toga stoji politika i loši poljoprivrednici koji vrište, a bez problema bi za dobre pare s GMO potrovali pola Hrvatske, ČAST IZUZECIMA.

Idite raditi u institucije radije i polovite te političke žohare, smijenite HDZ I SDP i njihove uljeze u svim sudbenim i ustavnim vlastima I MOŽDA, MOŽDA ova država ima budućnost iskorijeniti sve te lihvarske koncerne i mafijaše, svi su oni skupa nema sumnje.

HVALA!

Zadnje uređivanje Midfielder : 10.06.2016. at 14:12.
Midfielder is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 13:50   #1008
Quote:
bizon_9 mm kaže: Pogledaj post
A što se ti onda ne prihvatiš motike?
zasto? ja sam zadovoljan svojim poslom, ako netko nije ima opcije. gledam nekidan popis imovine tvrtki u stecaju, drzava se upisala i mozes dobit koncesije na maslinike, vinograde za sitnu lovu. osnujes opg, dogovoris s par frendova i lokalnom zadrugom i eto kruha. da nemam druge opcije ja ne bi kukao kako je todoric ovakav ili onakav nego bi se primio posla za sebe.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 14:13   #1009
Konkretno se radi o osvrtu na Todorićeve tvrdnje kako ne može pronaći radnu snagu. Na rasvjetljavanje neistinitih Todorićevih tvrdnji. Istinite samo u jednom - da ne može naći, ali neizrečeno s njegove strane - zašto ne može naći.

Što se mene tiče - ne čekam Todorića da mi on rješava egzistenciju niti kukam kakav je. Iznosim
"primjere poslovnog odnosa" Todorićevih pojedinih managera prema bivšim zaposlenicima. Koji su ga i doveli u ovakvu situaciju da - nema profesionalnog kadra zainteresiranog za rad u njegovim hotelima. Neka mu ti manageri sad kuhaju jer su do sada uspješne i dokazane ljude - skuhali za svoje osobne interese daljnjeg napredovanja u Agrokoru, a na njihovim leđima i ostvarenoj dobiti za dotičnu
firmu. A što su manageri pripisali - sebi u zasluge.

Jer - u kuharskom miljeu se takav bezobrazluk brzo uoči i reagira se promptno.
__________________
-------------------------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=MVlMSBeVPs8

Zadnje uređivanje Kolli : 10.06.2016. at 14:30.
Kolli is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 14:15   #1010
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
nemam pojma o cemu pises, ja sam iznio osnove osnova zdravog gospodarstva i nase realno stanje. nekima je to licemjerno a meni je suludo da se stalno zatvaraju oci pred stvarnoscu.
Onda si slobodan to dokazati svojim primjerom. Imputiranje drugima što je za njih dobro je bezobrazluk i đon obraz kakav je svojstven samo Balkancima. Sam se primi motike ako ti je tako super na selu. Udružuj se s frendovima za koje sam siguran da gaje iste ambicije(not ) Iskorištavaj poticaje ili woteva.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 14:20   #1011
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
zasto? ja sam zadovoljan svojim poslom, ako netko nije ima opcije. gledam nekidan popis imovine tvrtki u stecaju, drzava se upisala i mozes dobit koncesije na maslinike, vinograde za sitnu lovu. osnujes opg, dogovoris s par frendova i lokalnom zadrugom i eto kruha. da nemam druge opcije ja ne bi kukao kako je todoric ovakav ili onakav nego bi se primio posla za sebe.
Mda... Da je baba muško zvala bi se Duško. Odmaglio bi ti van da nemaš opcija samo tako. Te bajke kako bi se primio motike i zaglibio u nekoj selendri ostavi za djecu sa posebnim potrebama.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 14:29   #1012
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
To bi bilo u redu da gazda ne kupuje jahte i helikoptere. Ta prica kako se nema za place radnika pada u vodu kada se vidi bahacenje obitelji vlasnika.
Kao prvo, to ti spada pod ovo:

Quote:
Ako možeš dati manje, daš manje.
A drugo...ne znam kaj bi ti rekla. Najčešće ti način života obitelji i potrošnja nemaju baš puno veze s tim mogu li se ili ne dati veće plaće radnicima. Pogotovo dugoročno.


Quote:
Kako ne. Naselis stanovnistvo koje ne prihvaca kulturu i obicaje drzave u kojoj zivi i imas zone u kojima se ne smijes kretati. Ma to je super za drustvo.
Pa jelda
Ali bože moj, ako nitko neće doći će tko hoće.
Hilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 15:15   #1013
Quote:
Kolli kaže: Pogledaj post
Faraon Todorikamon kuka da ne može naći kuhare za svoje hotele. Hmm, how yes no.
Ne razumijem zašto se uvijek iznova postavljaju pogrešna pitanja. Kapitalizam koji smo mi svjesno odabrali ide na ruku poslodavcima a uništava radnike. Točka.

U sistemu sa takvim (po radnike nemoralnim) pravilima Todorić ima potpuno pravo radnike platiti najmanje moguće, a ako je moguće zamijeniti ih Rumunjima ili još jeftinijima. Ako to ne napravi netko drugi će ga prešišati jer će biti efikasniji.

Englezi koji imaju isti sistem puno su realniji, tamo je tzv 'Zero hour contract' sve uobičajeniji ugovor o radu. Tj stalni ugovor gdje te poslodavac može otpustiti u bilo kojem trenutku bez posljedica. Nijemci daju više na socijalnu jednakost ali oni se ionako nisu prilagodili modernim ekonomskim (nehumanim) pravilima već žive na staroj slavi i zato će pasti, najkasnije kada se uvede TTIP.

Moramo se dogovoriti sami sa sobom, želimo li socijalizam uz zaštitu radnika ili kapitalizam gdje je radnik na vjetrometini. Koliko vidim odabiremo svjesno kapitalizam i zato se trebamo prestati žaliti kao djeca. Ovo je sistem gdje je radnik donji a država nema otprije nagomilane reusrse da ga socijalno zaštiti kao u bogatim zapadnim državama.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 15:22   #1014
Je, evo crnci iz Afrike i migranti iz Sirije i Afganistana jedva cekaju raditi za placu koja je manja od socijalne pomoci u zap. Europi. A kolegice Hilda, ako niste znali, "when you pay peanuts you get monkeys to work". il tako nekako..

Sent from my Acer Z500 Using Ez Forum for Android
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 15:33   #1015
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Ne razumijem zašto se uvijek iznova postavljaju pogrešna pitanja. Kapitalizam koji smo mi svjesno odabrali ide na ruku poslodavcima a uništava radnike. Točka.
Osobno sam radila u kapitalizmu dugi niz godina. Međutim, ovo kod nas u Hrvatskoj nije kapitalizam - zato ljudi i odlaze iz Hrvatske - u pravi kapitalizam. Točka.

Quote:
U sistemu sa takvim (po radnike nemoralnim) pravilima Todorić ima potpuno pravo radnike platiti najmanje moguće, a ako je moguće zamijeniti ih Rumunjima ili još jeftinijima. Ako to ne napravi netko drugi će ga prešišati jer će biti efikasniji.
Kao što rekoh - ovo nije kapitalizam nego valjda vrsta proširenog feudalizma. Pa Todorić i ini imaju svakakva prava, a radnik samo u formi papira. Dvoslojnog - najčešće.

Quote:
Englezi koji imaju isti sistem puno su realniji, tamo je tzv 'Zero hour contract' sve uobičajeniji ugovor o radu. Tj stalni ugovor gdje te poslodavac može otpustiti u bilo kojem trenutku bez posljedica. Nijemci daju više na socijalnu jednakost ali oni se ionako nisu prilagodili modernim ekonomskim (nehumanim) pravilima već žive na staroj slavi i zato će pasti, najkasnije kada se uvede TTIP.
Bold - how yes no.

Quote:
Moramo se dogovoriti sami sa sobom, želimo li socijalizam uz zaštitu radnika ili kapitalizam gdje je radnik na vjetrometini. Koliko vidim odabiremo svjesno kapitalizam i zato se trebamo prestati žaliti kao djeca. Ovo je sistem gdje je radnik donji a država nema otprije nagomilane reusrse da ga socijalno zaštiti kao u bogatim zapadnim državama.
Sve je to nama naša borba dala - socijalistička. Da imamo danas kvazi kapitalizam s radnikom na vjetrometini, prekonoćnom tajkunizacijom, firme za 1 kn i tako. Ovo je sistem koji zapadni kapitalizam ne poznaje. Uhljebski na svim razinama.

Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post:

Imate dve firme. Jedna proizvodi televizore druga mobitele. Svi stanovnici planete rade u te dvije firme. Menađment obje želi rast profita i to želi postići povećenjem volumena proizvodnje i rezanjem troškova tj. smanjivanjem plaća.
Ali gle čuda to je teško jer niti jedni niti drugi ne mogu prodati sve televizore i mobitele zbog toga što radnici tj. potrošaći imaju sve manje para i broj im sporo raste a televizora i mobitela je sve više. I što na kraju imamo? Totalni spiralni kolaps kao što se događa upravo sad na globalnom nivou samo puno sporije tako da ga baš ni ne primjećujemo.
Bold - upravo to sam i pisala u prvom postu - istu stvar je napravio managment Todorićevih hotela.
Danas gazda Todorići kuka kako nema radne snage. Ne'š ni imat' na taj način na koji se radi pod tom santom leda. Nepoštenjački. Sve to treba rastopit' pod hitno.
__________________
-------------------------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=MVlMSBeVPs8

Zadnje uređivanje Kolli : 10.06.2016. at 16:01.
Kolli is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 15:36   #1016
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Ne razumijem zašto se uvijek iznova postavljaju pogrešna pitanja. Kapitalizam koji smo mi svjesno odabrali ide na ruku poslodavcima a uništava radnike. Točka.

U sistemu sa takvim (po radnike nemoralnim) pravilima Todorić ima potpuno pravo radnike platiti najmanje moguće, a ako je moguće zamijeniti ih Rumunjima ili još jeftinijima. Ako to ne napravi netko drugi će ga prešišati jer će biti efikasniji.

Englezi koji imaju isti sistem puno su realniji, tamo je tzv 'Zero hour contract' sve uobičajeniji ugovor o radu. Tj stalni ugovor gdje te poslodavac može otpustiti u bilo kojem trenutku bez posljedica. Nijemci daju više na socijalnu jednakost ali oni se ionako nisu prilagodili modernim ekonomskim (nehumanim) pravilima već žive na staroj slavi i zato će pasti, najkasnije kada se uvede TTIP.

Moramo se dogovoriti sami sa sobom, želimo li socijalizam uz zaštitu radnika ili kapitalizam gdje je radnik na vjetrometini. Koliko vidim odabiremo svjesno kapitalizam i zato se trebamo prestati žaliti kao djeca. Ovo je sistem gdje je radnik donji a država nema otprije nagomilane reusrse da ga socijalno zaštiti kao u bogatim zapadnim državama.
To sve vodi u totalni kolaps svjetske ekonomije jer baza cijele svjetske ekonomije leži na pretpostavci da se negdje na planeti nalaze potrošači dobre platežne moći. A oni bi trebali biti srednji sloj zaposlen na dobrim poslovima i stalnom plaćom i ugovorima. Ako toga nema a ide se prema tome onda cjelokupna industrija nema smisla. Kome prodati novi auto? Mobitel? Televizor? Gdje su ti mitski kupci koji mogu progutati desetke miliona novih mobitela, televizora, auta i ostalog godišnje? Gdje?
Izgleda da je matematika na ekonomskim fakultetima vrlo slaba jer ekonomija po današnjim načelima ne može funkcionirati.
Zemlja ima ograničenu iskoristivu površinu, ograničen broj ljudi koji raste sve sporije i ograničenu lovu koju ti ljudi imaju za trošiti a koje ima sve manje upravo zbog globalnog smanjivanja vrijednosti rada.
Beskonačan rast profita je nemoguć, nemoguć je čak i stalan profit, to je jednostavno nemoguće, matematički, fizikalno, kako god.
Evo da dam slikoviti ultra jednostavni primjer:
Imate dve firme. Jedna proizvodi televizore druga mobitele. Svi stanovnici planete rade u te dvije firme. Menađment obje želi rast profita i to želi postići povećenjem volumena proizvodnje i rezanjem troškova tj. smanjivanjem plaća.
Ali gle čuda to je teško jer niti jedni niti drugi ne mogu prodati sve televizore i mobitele zbog toga što radnici tj. potrošaći imaju sve manje para i broj im sporo raste a televizora i mobitela je sve više. I što na kraju imamo? Totalni spiralni kolaps kao što se događa upravo sad na globalnom nivou samo puno sporije tako da ga baš ni ne primjećujemo.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 15:47   #1017
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Ništa se ne misli. Računa se.
Izračunaš koliko plaće možeš dati s obzirom na poslovanje i potrebnost/raspoloživost radne snage.
Ako možeš dati manje, daš manje.
Ako moraš dati više, a možeš, daš više.

Ako ne možeš dati više i nema tko raditi za onoliko koliko možeš dati, zatvaraš.
Dajte to već jednom shvatite.
Plaća nije skup dobrih želja.
još malo bu trajao raj za vas "hr kapitaliste"™

uberizacija poslovnog prostora

plača po minuti. ako me gazda maltretira odo ja. a gazda bu platio minutažu na poslu. i dobio nula zvijezdica. več vidim gps i cell jammere po galijama u hrvatskoj. ali... nema signala - nema posla

Quote:
Uberfication has popped up in my industry: HR & recruiting. I'm talking about Uber's mutual grading system that enables both driver AND customer to rate each other, forcing both sides to think about their public performance and professionalism with every interaction. This is the future of employment — and companies should be afraid. Very afraid. Here's why...
https://www.linkedin.com/pulse/big-i...ware-o-donnell
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 15:54   #1018
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Ništa se ne misli. Računa se.
Izračunaš koliko plaće možeš dati s obzirom na poslovanje i potrebnost/raspoloživost radne snage.
Ako možeš dati manje, daš manje.
Ako moraš dati više, a možeš, daš više.
Ako ne možeš dati više i nema tko raditi za onoliko koliko možeš dati, zatvaraš.
Dajte to već jednom shvatite.
Plaća nije skup dobrih želja.
eto gospon ivica je računao pa se preračunao....

već dva dana plače po medijima, iako je to gubljenje vremena.
realno ima 2 mogućnosti, dati više ili zatvoriti.
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 16:08   #1019
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Pa jelda
Ali bože moj, ako nitko neće doći će tko hoće.
Daj Bože da se to dogodi pa da krene dolaziti radna snaga, a i poduzetnici iz Kine i sve preuzmu kapitalom iz džepa. Neće od vas šake jada ostati niti smeđa mrlja na madracu.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 16:21   #1020
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Ne razumijem zašto se uvijek iznova postavljaju pogrešna pitanja. Kapitalizam koji smo mi svjesno odabrali ide na ruku poslodavcima a uništava radnike. Točka.

U sistemu sa takvim (po radnike nemoralnim) pravilima Todorić ima potpuno pravo radnike platiti najmanje moguće, a ako je moguće zamijeniti ih Rumunjima ili još jeftinijima. Ako to ne napravi netko drugi će ga prešišati jer će biti efikasniji.

Englezi koji imaju isti sistem puno su realniji, tamo je tzv 'Zero hour contract' sve uobičajeniji ugovor o radu. Tj stalni ugovor gdje te poslodavac može otpustiti u bilo kojem trenutku bez posljedica. Nijemci daju više na socijalnu jednakost ali oni se ionako nisu prilagodili modernim ekonomskim (nehumanim) pravilima već žive na staroj slavi i zato će pasti, najkasnije kada se uvede TTIP.

Moramo se dogovoriti sami sa sobom, želimo li socijalizam uz zaštitu radnika ili kapitalizam gdje je radnik na vjetrometini. Koliko vidim odabiremo svjesno kapitalizam i zato se trebamo prestati žaliti kao djeca. Ovo je sistem gdje je radnik donji a država nema otprije nagomilane reusrse da ga socijalno zaštiti kao u bogatim zapadnim državama.

Slažem se sa svime i čudim se što ima osoba koja priča realno o osjetljivim temama. Čudim se što te nisu prozvali komunistom (jer iz nekog razloga svijet gdje ljudi žele maknut kapitalizam nazivaju fašistima ili komunistima). Posebno su ameri i neke europske zemlje ograničeni na jednoj višoj razini iako socijalizam nema apsolutno nikakve veze sa komunizmom niti ijednim drugim izmom, za mene bi to bio korak dalje u evoluciji čovječanstva. Za njih to ide gotovo na razinu udara na državni poredak i žestokog obračuvanja. Što nije čudno kad se pogleda kako su školovani i na koliko im je niskoj grani školstvo.

Ja ću vjerojatno napisati detaljnu knjigu da svijet zasnovan bez valute može opstati, kao i bez politike, dakle samim time banaka. U srži društva ne bi se apsolutno ništa mijenjalo, a novac se lako zamijeni tokenima ili kratko i jasno društvenom razmjenom (postojale bi regije i ljudi koji bi dobra uredno popisivali, ali ti bi ljudi dolazili na ta mjesta demokratskim putem i bez stranaka jer one ne bi postojale kao ni društvene podjele), što bi se u svakom poslu BODOVALO JEDNAKO, dok bi se tokeni ako bih ih bilo koristili isključivo za luksuz (putovanja, automobili), dok bi se sve drugo - 8 satni rad bio društvena i moralna obaveza svakog člana društva za što bi se besplatno dobila životna edukacija, stan, hrana piće (ili ako je ljudski rod toliko ograničen koristili bi se tokeni i za to iako mi kao članu društva nije jasno zašto ne bi radije radio besplatno, pa da imam besplatan život jer bi svi na dobrobit drugih radili jednako, ali valjda ja to gledam drugačije jer u životu nisam od kad sam bio dijete željan novca niti sam mu vidio svrhu)..... Dakle bilo bi jednako i čistaću ulice i direktoru (pardon - voditelju tvornice, jer bi u tom slučaju sve bilo isključivo u vlasništvu društva - ne države jer država ne postoji, nije živo biće i državi ne dugujemo apsolutno ništa). Za sve koji uporno pričaju o "dugujem državi", ne dugujete vi državi ništa nego 150 lihvara koji njoj daju epitet živog bića i troše vaš novac. To bi sila socijalna jednakost maknuti se od onog što vas baca na ulicu i izboriti za socijalnu jednakost i ustavni poredak koji bi svako živo biće vrednovao jednako bez obzira na posao koji obavlja, jer svatko radi svoj posao jednako - 8 sati.

Međutim postoji problem, micanje novca, politike i banaka može se izvesti samo državnim udarom, jer se Nijemci, SAD, Kina i tako dalje države neće odmaći od toga.... Budimo realni. Danas 1 % stanovništva drži novaca kao 99 % i od toga su svi redom vjerojatno u tajnim društvima. To nisu bajke, to jednostavno jest kao što se zna da imaju i okupljanja.

Vidjeli smo kako je završilo sa Teslom, čovjek je umro u siromaštvu. Zašto? Besplatna energija = besplatna proizvodnja = rušenje potrebe da se išta naplaćuje ili bar dosta toga.

Kapitalizam? Hm moderni kapitalizam nije ništa drugo nego budimo realni totalitarizam (jer se političare ne može smijeniti nikako, trajno, a za imunitet da ne govorim) sa primjesama feudalizma jer budimo realni sve je isto, kralj je predsjednik, premijer je plemić, a ovi ostali su grofovi. Samo jedna fina maskica.

Nas koji želimo socijalizam ili kako ga ja volim nazvati SLOBODNO DOBA, nazivaju utopistima ili još gore (gotovo do stigme hereze). Razlog? Oni ne priznaju da su svi ljudi jednaki, sačuvaj Bože da svi imaju jednake aute, kuće ili odjeću, njima bi to bio smak svijeta. I još gore, ljudi ne mogu bez zavisti, pohlepe i budimo realni sodomskih potreba. Dok god je toga, san o socijalizmu može biti samo bajka iako ja tu bajku neću prestati sanjati jer čovjek mora kad tad sazrijeti do neke razine gdje će svako živo biće biti jednako i imati ista prava kao i svi ostali, bili oni doktori ili direktori, bitna je uloga u društvu i jednaka satnica.

U današnje doba, samo san. Možda za nekih 1000 godina kad počnemo koristiti bar 20 % mozga.

Zadnje uređivanje Midfielder : 10.06.2016. at 16:41.
Midfielder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:12.