Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2011., 23:22   #1661
Quote:
Symphysis kaže: Pogledaj post
U nalazu piše

Funkcijske snimke lumbalnog segmenta kralješnice. Fleksija i ekstenzija doimaju se reducirane. Bez prekida stražnje interkorporalne linije u fleksiji i ekstenziji. Reduciran i.v. prostor L5-S1 uz i.v. osteohondrozu ovdje. Također reduciran dorzalni dio i.v. prostora L4-L5 u fleksiji i ekstenziji. Anteklinasto oblikovan L2 (Genant sutpanj 1)

Ovo je nalaz koja 4 mjeseca nakon vađenja intervertebralnog diska. Kolko sam shvatil, osteohondroza je ili stvaranje ili nestajanje koštane mase. E sad, u ovom slučaju je, pretpostavljam, loše jer se smanjuje promjer i.v. kanala...
Ne znam što je interkorporalna linija i kakav je anteklinasti oblik + Genant stupnjevi...

Pojašnjenje?

Stražnja interkorporealna linija je linija povečena duž stražnjih ploha trupova kralježaka - ona treba biti u kontinuitetu, znači nema pomaka prema naprijed ili nazad što bi stiskalo na završni dio kralježnične moždine, tj. živčane završetke ili uzrokovalo nestabilnost kralježnice.

Redukcija širine iv prostora na ta dva nivoa znači da je smanjena debljina iv diska zbog degenerativnih promjena (koje poćinju iza dvadesete), kao posljedica toga nastaje i reakcija priležeće kosti koja se naziva osteohondroza.

Anteklinasti oblik kralješka znači da mu je smanjena visina u prednjem segmentu - može biti posljedica traume, osteoporoze, ali i razvoja ili degenerativnih promjena (Genant 1 je prvi od ukupno 3 stupnja).

Vertebralni kanal nije opisan kao sužen što je bitno.

Sve u svemo nalaz govori u prilog blažih do umjerenih degenerativnih promjena - ništa osobito uz napomenu da ako postoji hernija diska to se ne vidi na klasičnim rtg snimkama već na MR.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 10:09   #1662
hormoni

Uradila sam hormone 3. dan cilusa jer vec neko vrijeme pokusavam ostati trudna. Rezultati sljedeci

LH 8.0
FSH 28.8
PROGESTE. 0.4
PROLAKTIN 223
TESTO. 0.28
ESTRADIOL 35.4
KORTIZOL 155

Hormoni stitnjace

TSH 1.56
T3 1.6
T4 320

Moze li mi neko protumaciti? Je li nesto od ovoga moguci razlog steriliteta?

Zadnje uređivanje River Ho : 31.03.2011. at 10:22.
River Ho is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 31.03.2011., 18:25   #1663
Smile

Quote:
River Ho kaže: Pogledaj post
Uradila sam hormone 3. dan cilusa jer vec neko vrijeme pokusavam ostati trudna. Rezultati sljedeci

LH 8.0
FSH 28.8
PROGESTE. 0.4
PROLAKTIN 223
TESTO. 0.28
ESTRADIOL 35.4
KORTIZOL 155

Hormoni stitnjace

TSH 1.56
T3 1.6
T4 320

Moze li mi neko protumaciti? Je li nesto od ovoga moguci razlog steriliteta?
Bilo bi od pomoći da ste prepisali i referentne raspone, ovo na pamet znaju samo oni koji se bave time.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 22:55   #1664
kolagulogram

Pozdrav,

radila sam veliki koagulogram, sve je ok, osim:
eozinofilni granulociti:0,10 (ref.vrijednost: do 0,7)
fibrin monomeri-etanolski test: 3+ (ref.vrijednost neg.)
fibrinoliza-euglobulinski test: 100 (ref. vrijednost: 150 do 210)

Ove pretrage sam radila radi nastavka korištenja kontracepcijskih tableta. Ginekologinja mi je rekla da ih nastavim piti.

Mene zabrinjavaju ova odstupanja, što bi to moglo biti?

Hvala!
Pravnica Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 23:43   #1665
Quote:
Pravnica_zg kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

radila sam veliki koagulogram, sve je ok, osim:
eozinofilni granulociti:0,10 (ref.vrijednost: do 0,7)
fibrin monomeri-etanolski test: 3+ (ref.vrijednost neg.)
fibrinoliza-euglobulinski test: 100 (ref. vrijednost: 150 do 210)

Ove pretrage sam radila radi nastavka korištenja kontracepcijskih tableta. Ginekologinja mi je rekla da ih nastavim piti.

Mene zabrinjavaju ova odstupanja, što bi to moglo biti?

Hvala!
Jeli vam dr. vidjela nalaze? Ako jest i ako je rekla da nastavite piti pilule onda se nemate što zabrinjavat. Odstupanja su samo odstupanja u brojkama koje je "neki aparat" izračunao i sama za sebe ne znače ništa. Sutra da ponovite testove, možda bi ste imali drugačije vrijednosti. Zadnja dva parametra su za procjenu jednog dijela sustava zgrušavanja krvi i odstupanja su moguća kod puno stanja, npr. upale neke, lijekova, trudnoće, ozljeda, korištenja pilula...Prva stavka su eozinofilni granulociti i neznatno je povišen njihov udio i ne ukazuju na ništa.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 16:31   #1666
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Jeli vam dr. vidjela nalaze? Ako jest i ako je rekla da nastavite piti pilule onda se nemate što zabrinjavat. Odstupanja su samo odstupanja u brojkama koje je "neki aparat" izračunao i sama za sebe ne znače ništa. Sutra da ponovite testove, možda bi ste imali drugačije vrijednosti. Zadnja dva parametra su za procjenu jednog dijela sustava zgrušavanja krvi i odstupanja su moguća kod puno stanja, npr. upale neke, lijekova, trudnoće, ozljeda, korištenja pilula...Prva stavka su eozinofilni granulociti i neznatno je povišen njihov udio i ne ukazuju na ništa.
Puno hvala na odgovoru i trudu!

Ginekologinja je pregledala nalaze i rekla da mogu nastaviti s pilulama.
Pravnica Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 18:18   #1667
Quote:
River Ho kaže: Pogledaj post
Uradila sam hormone 3. dan cilusa jer vec neko vrijeme pokusavam ostati trudna. Rezultati sljedeci

LH 8.0
FSH 28.8
PROGESTE. 0.4
PROLAKTIN 223
TESTO. 0.28
ESTRADIOL 35.4
KORTIZOL 155

Hormoni stitnjace

TSH 1.56
T3 1.6
T4 320

Moze li mi neko protumaciti? Je li nesto od ovoga moguci razlog steriliteta?
vrijeme uzimanja uzorka 11:57
ref. vrijednosti folikularna faza
LH (2.4-12.6)
FSH (3.5-12.5)
PROGESTE(0.2-1.5)
PROLAKTIN(102-496)
TESTO (0.06-0.82)
ESTRADIOL (12.5 -166)

KORTIZOL
OD 8 - 10 sati prije podne (175-536)
od 16-20 sati poslije podne (64-327)

TSH (0.27-4.20)
T3(1.3 - 3.1)
T4 (66-181)

Imam 32 godine.
River Ho is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 13:20   #1668
Quote:
River Ho kaže: Pogledaj post
Uradila sam hormone 3. dan cilusa jer vec neko vrijeme pokusavam ostati trudna. Rezultati sljedeci

LH 8.0
FSH 28.8
PROGESTE. 0.4
PROLAKTIN 223
TESTO. 0.28
ESTRADIOL 35.4
KORTIZOL 155

Hormoni stitnjace

TSH 1.56
T3 1.6
T4 320

Moze li mi neko protumaciti? Je li nesto od ovoga moguci razlog steriliteta?
Poštovana River Ho,

Teško je iz samo jednog nalaza nekoliko hormona odgovoriti na Vaš upit. Očito je da će biti potrebna temeljita liječnička obrada oba partnera u slučaju da se radi o neplodnosti/smanjenoj plodnosti.

Ono što se iz nalaza vidi jest da je bazalna vrijednost FSH nešto povišena. Određivanje FSH 3. dana ciklusa koristi se za procjenu tzv. ovarijalne rezerve, odnosno to je jedan od testova kojim se procjenjuje odgovor jajnika na hormonalni podražaj.

Međutim, ovaj nam podatak ne govori puno jer vrijednosti FSH mogu dosta varirati iz jednog ciklusa u drugi, tako da je donošenje bilo kakvog zaključka samo na temelju jednom izmjerene vrijednosti FSH neopravdano.

Što se hormona vezanih uz rad štitnjače tiče, vidi se da postoji nesklad između TSH i ukupnog T4. Naime, uredne vrijednosti TSH govorile bi za urednu funkciju štitnjače. Međutim, povišeni ukupni T4 govorio bi o povećanoj funkciji. U takvoj situaciji, trebalo bi odrediti fT4, tj. slobodni tiroksin jer nalaz ukupnog T4 u nekim slučajevima nije pouzdan pokazatelj funkcije štitnjače, s obzirom da dosta faktora može lažno povećati njegovu vrijednost.

Po svemu sudeći, funkcija štitnjače je vjerojatno uredna, ali ipak treba odrediti i fT4.

U zaključku se može reći da se iz navedenoga ne bi moglo zaključiti što je u podlozi neplodnosti/smanjene plodnosti.

Predstoji daljnja obrada.

Želim Vam svako dobro u nastojanju ostvarenja želje za potomstvom.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 20:25   #1669
ekg rezultat nakon blaze saobracajke.
samo zbog soka ili je nesto ozbiljnije? jer su me preplasili i rekli da kad se oporavim od potresa mozga i soka i tako to, vode me na daljnje pretrage jer treba prekontrolirati.

ispricavam se ako se ne vidi, no slikano je web-kamerom jer mi nitko od doktora ne zeli nista reci da se ne brinem i uznemiravam previse.
prvi dio
drugi dio

na jednom komadicu jos pise sinus tachycardia, rightward axis.

je li to visemanje normalno s obzirom na situaciju?
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 20:47   #1670
Quote:
enedielle kaže: Pogledaj post
ekg rezultat nakon blaze saobracajke.
samo zbog soka ili je nesto ozbiljnije? jer su me preplasili i rekli da kad se oporavim od potresa mozga i soka i tako to, vode me na daljnje pretrage jer treba prekontrolirati.

ispricavam se ako se ne vidi, no slikano je web-kamerom jer mi nitko od doktora ne zeli nista reci da se ne brinem i uznemiravam previse.
prvi dio
drugi dio

na jednom komadicu jos pise sinus tachycardia, rightward axis.

je li to visemanje normalno s obzirom na situaciju?
Ovo, s obzirom na saobraćajku, nije nekakav neočekivan nalaz, tahikardija nije neobična ni kod ljudi kod kojih nije prethodio stres sličan ovome jer jednostavno u podsvijesti ostaje "da ih se snima". Uostalom, to je tahikardija malo iznad 100, što je zapravo granična vrijednost.

Desna os srca je moguća npr kod mršavih, viših ljudi, a tu ne vidim znakove bilo kakve hipertrofije, bloka grane ili infarkta, tako da ni to ne bi trebalo biti ništa ozbiljno.
__________________
21.09.2008.
derbi
towar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 20:50   #1671
ok, hvala puno.
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 23:11   #1672
Neurofilini gran. 42
Eozinofilini gran 26
MCV 81,3

Bilirubin 26
Kolesterol 1,3
ldl kolesterol 4,0

Sve ostalo je normalno.

Molim vas pomoć pri očitavanju hematološke u biokemijske pretrage...
Zabrinuta sam najviše zbog eozinofilin. gran. 26 /usporedne vrijednosti su od 0-7/ - koliko sam pročitala vezano je za parazite i bakterije..Kako to vratiti u normalu?
__________________
..ruke ne lažu kao lice..osobito kad govore..
Mocho is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 12:35   #1673
Quote:
Mocho kaže: Pogledaj post
Neurofilini gran. 42
Eozinofilini gran 26
MCV 81,3

Bilirubin 26
Kolesterol 1,3
ldl kolesterol 4,0

Sve ostalo je normalno.

Molim vas pomoć pri očitavanju hematološke u biokemijske pretrage...
Zabrinuta sam najviše zbog eozinofilin. gran. 26 /usporedne vrijednosti su od 0-7/ - koliko sam pročitala vezano je za parazite i bakterije..Kako to vratiti u normalu?
Poštovana Mocho,

Što se nalaza krvne slike tiče, u njoj se ponajprije vidi eozinofilija, tj. povećan broj eozinofila. Eozinofilija ima više uzroka, a najčešće se radi o alergijskim stanjima (primjerice, astma, alergijska urtikarija, preosjetljivost na lijekove...) i parazitima; zatim u obzir dolaze neke kožne bolesti (npr. atopijski dermatitis), a nakon isključivanja navedenih uzroka, u obzir dolaze i neki drugi.

Prema tome, kod Vas je potrebno ponajprije utvrditi uzrok povećanja broja eozinofila, a nakon toga će liječenjem utvrđenog poremećaja doći i do smanjenja broja eozinofila.

U utvrđivanju uzroka od velike će pomoći biti Vaš iskaz o eventualnim tegobama (npr. promjene vezane uz stolicu, bolovi u trbuhu, simptomi vezani uz dišni sustav, promjene na koži itd.) te daljnja obrada (ukupni IgE, stolica na parazite itd.).

Od ostalih nalaza pozornost bi još valjalo obratiti na nešto povišene vrijednosti LDL-kolesterola, koje biste trebali smanjiti ponajprije provođenjem redovite tjelesne aktivnosti i dijete, a prema uputama svojeg obiteljskog liječnika.

U svezi ovih nalaza, konzultirajte se sa svojim liječnikom.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 16:51   #1674
Molim pomoć..... Laboratorijski nalazi su pokazali da su mi masnoće u krvi (trigliceridi) povišeni. Čula sam nekad davno da postoje prirodni lijekovi (cijeđena svježa cikla i limun, te slični pripravci koji snižavaju vrijednosti masnoće), Molim Vas ako je netko upoznat, da podijeli svoje znanje!! Unaprijed zahvalna!!!!! )))))))))))))
__________________

"Jučer sam bila pametna. Stoga sam željela mijenjati svijet. Danas sam mudra. Stoga mijenjam sebe."
LadyMe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 21:04   #1675
Hvala El Gato Felixu na odgovoru. Što se dišnog sustava - to sigurno nije jer nemam nikakvih tegoba, isto sa alergijom, biće da je ono drugo navedeno.
Danas sam bila kod svog liječnika, dobila uputnice - i idem infektologu.
Još jednom puno hvala.
__________________
..ruke ne lažu kao lice..osobito kad govore..
Mocho is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 13:37   #1676
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana River Ho,

Teško je iz samo jednog nalaza nekoliko hormona odgovoriti na Vaš upit. Očito je da će biti potrebna temeljita liječnička obrada oba partnera u slučaju da se radi o neplodnosti/smanjenoj plodnosti.

Ono što se iz nalaza vidi jest da je bazalna vrijednost FSH nešto povišena. Određivanje FSH 3. dana ciklusa koristi se za procjenu tzv. ovarijalne rezerve, odnosno to je jedan od testova kojim se procjenjuje odgovor jajnika na hormonalni podražaj.

Međutim, ovaj nam podatak ne govori puno jer vrijednosti FSH mogu dosta varirati iz jednog ciklusa u drugi, tako da je donošenje bilo kakvog zaključka samo na temelju jednom izmjerene vrijednosti FSH neopravdano.

Što se hormona vezanih uz rad štitnjače tiče, vidi se da postoji nesklad između TSH i ukupnog T4. Naime, uredne vrijednosti TSH govorile bi za urednu funkciju štitnjače. Međutim, povišeni ukupni T4 govorio bi o povećanoj funkciji. U takvoj situaciji, trebalo bi odrediti fT4, tj. slobodni tiroksin jer nalaz ukupnog T4 u nekim slučajevima nije pouzdan pokazatelj funkcije štitnjače, s obzirom da dosta faktora može lažno povećati njegovu vrijednost.

Po svemu sudeći, funkcija štitnjače je vjerojatno uredna, ali ipak treba odrediti i fT4.

U zaključku se može reći da se iz navedenoga ne bi moglo zaključiti što je u podlozi neplodnosti/smanjene plodnosti.

Predstoji daljnja obrada.

Želim Vam svako dobro u nastojanju ostvarenja želje za potomstvom.

Lijepi pozdrav.
Hvala vam od srca na ovom odgovoru.
Zaista se radilo o lazno povisenoj vrijednosti, usljed cega-voljela bih znati, ali bilo kako bilo, ponovila sam vadjenje, ukljucili su mi i fT4 i rezultati su sljedeci
TSH 1.64 (0.27-4.20)
T3 1.7 (1.3 - 3.1)
T4 88 (66-181)
FT4 15 (12-22)

Sad se nadam da je i sa FSH isti slucaj sto cu takodje provjeriti.

Zadnje uređivanje River Ho : 07.04.2011. at 13:45.
River Ho is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 13:45   #1677
Molila bih odgovor što se utvrđuje nalazima ANCA i AFL.
Kissing spine is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 19:40   #1678
Quote:
LadyMe kaže: Pogledaj post
Molim pomoć..... Laboratorijski nalazi su pokazali da su mi masnoće u krvi (trigliceridi) povišeni. Čula sam nekad davno da postoje prirodni lijekovi (cijeđena svježa cikla i limun, te slični pripravci koji snižavaju vrijednosti masnoće), Molim Vas ako je netko upoznat, da podijeli svoje znanje!! Unaprijed zahvalna!!!!! )))))))))))))
U odgovoru na Vaše pitanje mislim da je najbolje citirati dio posta forumaša _ivor_

Quote:
_ivor_ kaže: Pogledaj post
Cjeloviti post nalazi se inače na temi o štitnjači:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...postcount=2059

Kao što vidite, i cikla i limun jesu u popisu preporučljivih namirnica. Dobro ste informirani.

Ne zaboravite da su, uz pravilnu prehranu, i fizička aktivnost (u trajanju od barem 30 minuta svakog dana), kontrola tjelesne težine i prestanak pušenja također vrlo važne karike u tom lancu.

Lijepi pozdrav.

Quote:
River Ho kaže: Pogledaj post
Hvala vam od srca na ovom odgovoru.
Zaista se radilo o lazno povisenoj vrijednosti, usljed cega-voljela bih znati, ali bilo kako bilo, ponovila sam vadjenje, ukljucili su mi i fT4 i rezultati su sljedeci
TSH 1.64 (0.27-4.20)
T3 1.7 (1.3 - 3.1)
T4 88 (66-181)
FT4 15 (12-22)

Sad se nadam da je i sa FSH isti slucaj sto cu takodje provjeriti.
Funkcija štitnjače je uredna, kako sam i pretpostavio.

Neki puta vrijednosti T4 znaju biti lažno povišene iz brojnih razloga. Neki od njih jesu: uzimanje oralnih kontraceptiva ili preparata estrogena, trudnoća, neke bolesti jetre, nasljedni čimbenici.

Međutim, u ponovljenom mjerenju u Vašem slučaju su dobivene uredne vrijednosti T4 pa vjerojatno nisu posrijedi gore navedeni čimbenici, nego je došlo do pogreške negdje u laboratorijskom postupku određivanja T4, dakle, u pitanju su očito "tehnički razlozi".

Lijepi pozdrav.

Quote:
Kissing spine kaže: Pogledaj post
Molila bih odgovor što se utvrđuje nalazima ANCA i AFL.
Kratica ANCA označava antineutrofilna citoplazmatska antitijela, a ona se koriste u dijagnostici bolesti krvnih žila (vaskulitisa), bubrega (neke vrste glomerulonefritisa) te nekih drugih bolesti (upalne bolesti crijeva, neke bolesti jetre i žučnih vodova).

Kratica aFL (aPL) označava antifosfolipidna protutijela, koja se mogu dokazati u serumu oboljelih od istoimenog sindroma, koji je obilježen učestalom pojavom ugrušaka (tromboze) u krvnim žilama (venama i arterijama), ponavljajućim pobačajima i problemima s trudnoćom.

Važno je napomenuti slijedeće: interpretacija nalaza vezanih uz navedena protutijela je vrlo složena i u domeni je subspecijalista interinista - imunologa i reumatologa. Samo pozitivan rezultat nekih od navedenih protutijela, kojih ima veći broj podvrsta, nije dovoljan da bi se postavila dijagnoza te je zato oko navedenih nalaza potrebno konzultirati navedenog subspecijalista.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 19:53   #1679
Smile

Hvala, puno el Gato.
Kissing spine is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 15:27   #1680
Pozdrav!
Zanima me laički što bi u prijevodu značio ovaj nalaz:

Na snimkama desnog stopala kongruentna zglobna tijela prikazanih zglobova.
Nema znakova periostalne reakcije.
Ne izdvaja se sigurnih osteolitičkih promjena skeleta.
Mineralizacija je promjerena dobi.


Unaprijed zahvaljujem!
vechia_01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:53.