Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2011., 15:51   #1
sirenje svemira i njegova velicina

Kako se zna, odnosno, kako je izracunata velicina svemira?

isto tako, ako se svemir siri, da li se svemir 'rasteze' ili se objekti odaljavaju (svi se udaljavaju od nekog imaginarnog centra)?
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 15:54   #2
Quote:
Bongo kaže: Pogledaj post
Kako se zna, odnosno, kako je izracunata velicina svemira?

isto tako, ako se svemir siri, da li se svemir 'rasteze' ili se objekti odaljavaju (svi se udaljavaju od nekog imaginarnog centra)?
Čitaj: http://eskola.hfd.hr/fizika_svemira/...t_svemira.html
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 16:08   #3
ok, ako je tako, kako su uspjeli slikati najstariju galaksiju staru 13.5 mlrd. godina...

naime, kolika je bila udaljenost izmedju nas i nje prije 13.5 mlrd godina?
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 17:09   #4
Quote:
Bongo kaže: Pogledaj post
isto tako, ako se svemir siri, da li se svemir 'rasteze' ili se objekti odaljavaju (svi se udaljavaju od nekog imaginarnog centra)?
Nema centra širenja nego se svi objekti udaljavaju jedan od drugoga - točnije, nama se čini da smo centar širenja i da se zvijezde udaljenije od nas brže šire, no isti rezultat bi dobili da smo promatrali na nekoj drugoj zvijezdi.

Dobra je analogija s balonom, napušeš maleni balon i nacrtaš 4 točke na njemu. Sada ga počneš napuhavati. Ako gledaš iz pozicije jedne točke, čini se da se sve druge udaljuju od nje, a da se one točke koje su dalje brže udaljuju.
Data is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 21:25   #5
Quote:
Data kaže: Pogledaj post
Nema centra širenja nego se svi objekti udaljavaju jedan od drugoga - točnije, nama se čini da smo centar širenja i da se zvijezde udaljenije od nas brže šire, no isti rezultat bi dobili da smo promatrali na nekoj drugoj zvijezdi.

Dobra je analogija s balonom, napušeš maleni balon i nacrtaš 4 točke na njemu. Sada ga počneš napuhavati. Ako gledaš iz pozicije jedne točke, čini se da se sve druge udaljuju od nje, a da se one točke koje su dalje brže udaljuju.
Standardno objasnjenje hiperbole, no, moguce je i drugo objasnjenje sa istim rezultatima.
Recimo, razdvajanje zrnca kompleksne vruce materije(vise energije nego materije) u energetski neutralnom gustom mediju.

Velicina prostora? Najjednostavnije mi se cini ovo objasnjenje- da tamo gdje materija nije bila, prostora "nema".(nije vidljiv i nije relevantan za nasu perspektivu, karikaturno receno).
Znaci kad bi izumio neko teoretsko vozilo kojim bi se kretao brze od sirenja/razdvajanja univerzuma i kad bi dosao na "granicu sirenja" sto bi se dogodilo?
a) ne bi mogao nastaviti linearno subjektivno kretanje i kretao bi se u krug? ili
b) udaljavao bi se od ostatka univerzuma i iz tvoje perspektive univerzum bi se sve vise skupljao(hehe)?
Problem je sto b)opciju mozemo dozivjeti kao kretanje univerzuma unatrag u pocetno stanje.

Ja pod ovim naravno podrazumijevam medij za takvo linearno kretanje uopce. A taj medij bi mogao biti ono sto zovemo "tamna energija", koja okupira oko 75 posto "prostora" u vidljivom univerzumu. Znaci, objektivni univerzum bi mogao cak i imati granice(nama ogromne).
Recimo jedna crna, hladna kocka ili kugla(npr) od neke vrste materije, u koju u centar ubrizgas super-vruci energetsko-kompleksni element. Ta vruca proto-materija bi se u reakciji sa tim medijem razdvajala, mijenjala medij i prilagodjavala mediju.
I mi to iznutra ne bi imali realne sanse sagledati iz mizerno male perspektive, nego bi imali dojam da se svemir siri.
A sad kad smo zamislili taj objekt, mozemo zamisliti i da se taj objekt krece ili vrti, u nekom svom realitetu, i dobili smo teoriju multiiverzuma(M) u kojem nas univerzum bratski dijeli prostor sa drugim univerzumima, itd ad infinitum.

Samo, posto je istrazivanje velikoga zasad nedohvatljivo, pravo je pitanje koje su granice maloga, i dakako pitanje self-similarity principa i poveznice sa nasim redom velicine. Tu dilemu prozivljava kvantna mehanika trenutno.
Sharxtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 22:32   #6
Mene zanima, znanstvenici kažu da najudaljeniji objekti koji se mogu viditi u svemiru su oko 13.5 mld.svj.g. udaljeni.

Dok sam ja izračunao da je maksimalna udaljenost vidljivog svemira 12,615 mld.svj.g. u radijusu.

Kako to da su znanstvenici mogli promašiti za 1 milijardu?
Očito im metoda računanja udaljenosti nije najtočnija.
CroatianWarrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 23:00   #7
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post
Mene zanima, znanstvenici kažu da najudaljeniji objekti koji se mogu viditi u svemiru su oko 13.5 mld.svj.g. udaljeni.

Dok sam ja izračunao da je maksimalna udaljenost vidljivog svemira 12,615 mld.svj.g. u radijusu.

Kako to da su znanstvenici mogli promašiti za 1 milijardu?
Očito im metoda računanja udaljenosti nije najtočnija.
Nigdje ne stoji da se svemir mora radijalno siriti.(ovo je opet velika tema)
I da, Ima i udaljenijih objekata. Novootkriveni Kvazar sa ogromnom kolicinom vode je udaljen 19,8 mlrd ly od nas iako je njegov radio signal putovao 11,1 mlrd godina do nas. Stvar je u razlicitim brzinama sirenja u vremenu otkad je poslan taj signal do danas.
Neke stvari se malo kose sa takvim vidjenjima udaljenosti, poput novog istrazivanja od Mike Hawkinsa koje je pokazalo da Kvazari za razliku od Supernovae ne pokazuju znake Einsteinovog "Time dillation" efekta i da Kvazar na udaljenosti od 6mlrd ly i drugi na udaljenosti 10mlrd ly daju potpuno isti svjetlosni signal.
Neka saznanja u zadnje vrijeme se kose i sa BBT i sa Spec. T. Relativnosti, no ovo nije topic za to
Sharxtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 00:13   #8
To ti je ovo:
"The environment around this quasar is unique in that it's producing this huge mass of water," Matt Bradford, a Caltech visiting associate and NASA scientist said in a press release. "It's another demonstration that water is pervasive throughout the universe, even at the very earliest times."

Izraz sam upotrijebio slikovito, A ako se zelis praviti lud, nema odgovora na tvoje pitanje.
Sharxtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 02:38   #9
Quote:
baphomett kaže: Pogledaj post
pusti sad slikovitost, daj link, mogu i ja slikovito objasniti ukazanje svetog nikole...
kolko sam upučen oko kvazara se mogu stvoriti oblaci tekućeg vodika ali to je daleko od vode, možda ima nešto sto ne znam pa bih te zamolio izvore tih vodenih kvazara
Oh, smanji malo nepotrebno trolanje. evo ti par linkova. Radi se inace o kvazaru udaljenom trenutno oko 19,8 mlrd ly(11,1 mlrd god za signal). u disku oko supermasivne crne rupe(mase od oko 10mlrd Sunca) je ogromna kolicina vode(mislim oko 50mlrd x kolicine svih oceana na Zemlji). Voda je na temperaturi od oko -55?C i velika je zagonetka sama gustoca "oblaka".

http://www.nasa.gov/topics/universe/...722-image.html
http://www.wired.co.uk/news/archive/...ater-reservoir

Da se osvrnem i na ovo:
Quote:
Prvo nauči razliku između tamne materije i tamne energije, pa onda piši ovakve "argumentirane" postove ne mješajući energiju i materiju
Hehe, ti si neki saljivac jel'? Da, jos uvijek teoretska "tamna energija" zauzima oko 75% ukupnog sastava vidljivog svemira. Tamne materije(za koju je potvrdjeno da ima iste evolucionarne uzorke kao barionska) ima oko 6 puta vise od nase everyday barionske materije. Ako trebas daljnja pojasnjenja preporucam Google.

Zadnje uređivanje Sharxtreme : 21.08.2011. at 02:51.
Sharxtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 09:23   #10
Quote:
baphomett kaže: Pogledaj post
ne vjerujem da je to voda, možda je vodeni led... ne može biti voda na -55...
Ček,ček, ajde pojasni čime je to zabilježeno 75% tamne energije u svemiru ?? Najlakše je reči nekome guglaj
tamna energija kolko ja znam nije nikad pronađena ni dokazana a kamoli računata u postocima
i odakle ti da je ta tamna energija uopče u našemu svemiru ? možda nije dio njega...
evo dokaza na tvrdnje sharxtrema >
'Kad se sve zbroji, ispada da u svemiru postoje tri glavne vrste tamne tvari. Kao prvo, postoji "obična" tamna tvar koju sačinjavaju objekti sastavljeni od obične barionsketvari (protona i neutrona). To mogu biti proto-zvijezde koje su prelagane da bi svijetlile, neutronske zvijezde, crne rupe, itd. Vidljive zvijezde čine oko pola posto ukupne mase/energije svemira, a ova obična tamna tvar oko 4-5 posto. Zatim postoji nebarionskatamna tvar, sastavljena od još nepoznatih čestica (možda suprasimetričnih WIMP čestica) koja sačinjava oko 30-40 posto ukupne mase/energije svemira. Preostalih 50-70 posto pripada onda toj tamnoj energiji.'
ocito nedovoljno znas kad nabacujes gore navedene tvrdnje, vjerujem da sharxtreme itekako ima pojma o cemu pise...btw. ja googlam i istrazujem o svemu sto me zanima, odem cak i u knjiznicu. ti barem progooglaj.
KiLe7x is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 10:12   #11
Quote:
baphomett kaže: Pogledaj post
daj mi samo jedan link na kojemu stoji da tamna energija zauzima neki postotak naseg svemira
ili zelis reci da netko zna ukupnu energiju svemira pa razlika svih ostalih predstavlja tamnu energiju... sta smo tolko napredni ?
tekst gore i jesam pronasao na jednoj stranici, ali cemu da ti serviram na tacni..?
ako sam se ja mogao potruditi da pronadem tisuce stranica sa temama koje me zanimaju onda ti mozes nakratko pauzirati forum.hr i progooglati sto te toliko kopka.

KiLe7x is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 10:49   #12
izgleda da je lijenost prevagnula, ubila volju za znatizeljnim istrazivanjem.
evo, serviram ti na tacni.
http://eskola.hfd.hr/fizika_svemira/..._energija.html
KiLe7x is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 15:25   #13
Quote:
Iz cega bi nastajala, koje crne nuklearne reakcije bi je proizvodile...??tamna energija je samo naziv za inflaciju sirenja svemira, to nije energija u nasemu svemiru. od cega bi bila ??no, to je samo moje misljenje jer ne postoji ono univerzalno, sto znaci da tamna energija ( onakva kavom je smatras i vecina smatra ) ne postoji
ccc... Vec sam ti objasnio, tamna energija je teoretski koncept kojim se objasnjava "praznina" svemira, razdvajanje galaksija. Tamna materija je s druge strane termin kojim se objasnjava "praznina" izmedju vidljive materije unutar galaksija kao odgovor na manjak potrebne mase vidljive materije na ukupnu masu galaksije. i tamne materije ima oko 6x vise od barionske..
Tesla je tamnu energiju vidio kao guscu materiju od nas samih, Einstein kao prazan prostor izmedju galaksiija. ali sam termin tamna energija je noviji i njime se pokrpava BBT.
Sharxtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 22:31   #14
Koga zanima lijepo objasnjeno i komjuterski rendira pretpostavka "tamne materije" , moze poc na www.astronomy.com.

P.S. Ne zaboravite se pretpltiti na casopis, oni to jako vole
jvladimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 23:42   #15
zanimljiv video

http://www.youtube.com/watch?v=CEQou...feature=relmfu
touch brain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 23:44   #16
početak i kraj svemira imaju iste koordinate.veliki prasak još odzvanja našim prostornovremenskim kontinuumom.
lol nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 10:28   #17
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post
Mene zanima, znanstvenici kažu da najudaljeniji objekti koji se mogu viditi u svemiru su oko 13.5 mld.svj.g. udaljeni.

Dok sam ja izračunao da je maksimalna udaljenost vidljivog svemira 12,615 mld.svj.g. u radijusu.

Kako to da su znanstvenici mogli promašiti za 1 milijardu?
Očito im metoda računanja udaljenosti nije najtočnija.
Vidljivost svemira nije jednaka njegovoj veličini. Svemir se ne širi brzinom svjetlosti. Činjenica da vidimo na udaljenost od 13.7 milijardi s.g. samo znači da je svemir toliko star, ne i da mu je to granica. Prema trenutno priznatoj teoriji inflacije, svemir se na početku u djeliću sekunde višestruko proširio - točnije 10^26 puta u vremenu od 10^−36 do 10^−33 sekunde nakon stvaranja. Zašto je teorija inflacije prihvaćena dobro je objašnjeno na NASA WMAP webu.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 20:04   #18
S obzirom da je brzina svjetlosti najveća moguća brzina širenja ikakve informacije, znači li to da ono što je prešlo tu graničnu udaljenost gdje bježi od nas brže od c zapravo uopće više ne postoji?
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 20:43   #19
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
S obzirom da je brzina svjetlosti najveća moguća brzina širenja ikakve informacije, znači li to da ono što je prešlo tu graničnu udaljenost gdje bježi od nas brže od c zapravo uopće više ne postoji?
Budući da informacija s jednog ruba svemira nikako ne može doći do "suprotnog"
ruba, svemir nikako ne može znati koliko je velik.
Dali mu je informacija o vlastitoj veličini potrebna ili nije?
Čini se da mu je ipak potrebna jer je tu informaciju pohranio u memoriji, tj.
ne jednoj skoro zanemarivo maloj točki - ljudskoj svijesti.

Dakle, ono što bježi brže od c ostaje postojati u pamćenju svemira, a to je
eto naša svijest.
Osim ako svemir nema neki drugi "mehanizam" istovremene "percepcije" svojih
rubnih točaka.

P.S.
Upozorenje: ovo gore ne shvatiti kao znanstveno tumačenje, već samo
kao logično.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 21:09   #20
Mogli bi reći da se svemir sastoji od bezbroj zasebnih jedinica. Moj i tvoj svemir nije isti jer ti "vidiš" x kilometara dalje u jednu stranu, a ja u drugu. OK, memorija je tu, inteligencija je tu pa možemo zaključiti što bi se moglo kriti iza ruba, ali praktično to više ne postoji, već samo trag u postojećem svemiru iz kojeg izvlačimo zaključke o nepostojećem. Dali to može staviti neku drugu perspektivu na npr. zakon očuvanja energije, jer ako ono što pređe rub više ne postoji, onda naš svemir svakim trenutkom nepovratno gubi energiju. Eventualno ćemo ostati sami mi i objekti koji su dovoljno gravitacijski vezani da ne mogu pobjeći preko ruba, svijet sam za sebe okružen tamom. E sad, da ljudska rasa izumre, nestanu naši tragovi i otkrića, te se pojavi ponovno inteligencija u tom stadiju našeg svemira, dali bi oni znali da je nekoć nebo bilo puno zvjezda? Neznam, mene to fascinira i zavrti mi se glava od tih razmišljanja
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:02.