Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2013., 19:02   #21
Talking

Quote:
xtrim kaže: Pogledaj post
Ne, to je državno zaposlenje jer primaš državne novce. Hoćeš se zaposlit negdje dalje, slobodno..
Ako je državno zapošljenje, jel mi onda država daje i sve beneficije kao i svim ostalim državnim uposlenicima, ili sam ja segregiran?
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 19:08   #22
Quote:
Ruka.Slave kaže: Pogledaj post
Ako je državno zapošljenje, jel mi onda država daje i sve beneficije kao i svim ostalim državnim uposlenicima, ili sam ja segregiran?
Ili je drugačija vrsta zaposlenja.
__________________
Live free or die hard
xtrim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 19:11   #23
Quote:
xtrim kaže: Pogledaj post
Ili je drugačija vrsta zaposlenja.
Znači državno zapošljavanje, ali nije državno zapošljavanje.

Interesantna dualnost prava.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 19:20   #24
Quote:
Ruka.Slave kaže: Pogledaj post
Znači državno zapošljavanje, ali nije državno zapošljavanje.

Interesantna dualnost prava.
Nije tema pa ni ne mislim detaljnije razglabati o tome, okvirno si valjda možeš predočiti na što se misli (ne, nije rad u kamenolomu 16h dnevno), postoje svakakve vrste ugovornih odnosa pa ne vidim što je iznenađujuče. A društveno korisnih projekata i aktivnosti na koje se trenutno troši proračun(ili bi se trošio) bi se našlo, pa se kompenzira..
__________________
Live free or die hard
xtrim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 19:23   #25
Quote:
xtrim kaže: Pogledaj post
Nije tema pa ni ne mislim detaljnije razglabati o tome, okvirno si valjda možeš predočiti na što se misli (ne, nije rad u kamenolomu 16h dnevno), postoje svakakve vrste ugovornih odnosa pa ne vidim što je iznenađujuče. A društveno korisnih projekata i aktivnosti na koje se trenutno troši proračun(ili bi se trošio) bi se našlo, pa se kompenzira..
Nismo se razumjeli. DRžava ima kolektivni ugovor za svoje uposlenike, uključujući poduzeća u drž.vlasništvu.

Ako već država mene tjera da se zaposlim u drž. poslovima, onda cvaljda imam jednaka prava kao i postojeći uposlenici.


Inače bi ispalo da država korištenjem socijalne radne snage ucjenjuje svoje postojeće uposlenike.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 19:24   #26
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Basic income je prihod koji bi svaki drzavljan trebao dobiti od drzave ako nema svojih prihoda. U Svici glasat ce se o iznosu od 2500 Franaka mjesecno, odnosno 2000 Eura. Radi se otprilike o svoti koju covijek treba za zivot mjesecno. Tu svotu ne bi primali svi, vec punoljetni gradjani koji ne zaradjuju iznad tog iznosa.
ne znam svicarski primjer dobro, ali koliko znam tu ideju, osnovna premisa je da sve punoljetne osobe dobivaju isto, bez obzira na prihode. na taj nacin se izbija i argument socijalizma.

malo sam skeptican da ce to proci, ali zanimljivo za popratiti.
Primitive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 19:28   #27
O basic incomeu sam pisao na piratskom forumu (koji je već pola godine "u restrukturiranju") i na starom forumu Pokreta Patriot.

Smatram da će se UBI teško moći realizirati u sadašnjem sustavu. U reformiranom sustavu s nekreditnom primarnom emisijom novca i društvenim vlasništvom nad javnim poduzećima vjerujem da bi bilo ostvarivo:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...postcount=1988


Želim Švicarcima da uspiju u ovom projektu, ali mislim da su male šanse za to. Osim Švicarske, postoji i europska građanska inicijativa za bezuvjetni temeljni dohodak.

http://basicincome2013.eu/
__________________
19. svibnja 1991. - Hrvati na referendumu izabiru neovisnost, samostalnost i izlazak iz višenacionalne državne zajednice...
22. siječnja 2012.
- Hrvati na referendumu izabiru ovisnost, nesamostalnost i ulazak u višenacionalnu državnu zajednicu ***Piramida moći***
Negromant is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 19:30   #28
Quote:
xtrim kaže: Pogledaj post
Tko će to sve platiti i zašto bi po tom kriteriju trebalo uopće nekome plaćati, to su otvorena vrata za lagodan život uz nerad. Umjesto obveze da svatko nosi svoj teret, osobne odgovornosti i vlastitog pridonošenja društvu ovdje se propagira život na tuđoj grbači dokle god se želi..
Odnekud mora taj novac doći, pa ako ti ne radiš netko umjesto tebe ga mora zaraditi. Misliš da imaš pravo na tuđi rad, htio bi vlastitog roba?
E to sam se i ja pitao, odgovor je ostatak svijeta.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 19:36   #29
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Uskoro ce u Svicarskoj biti referendum o basic income-u:
http://www.nna-news.org/index.php?id...23dcbddf4fe97e

Basic income je prihod koji bi svaki drzavljan trebao dobiti od drzave ako nema svojih prihoda. U Svici glasat ce se o iznosu od 2500 Franaka mjesecno, odnosno 2000 Eura. Radi se otprilike o svoti koju covijek treba za zivot mjesecno. Tu svotu ne bi primali svi, vec punoljetni gradjani koji ne zaradjuju iznad tog iznosa.

Meni je ideja zanimljiva, jer umjesto socijalnog sistema i mirovinskog sistema uvodi alternativu. Alternativa kaze: potrebe svih punoljetnih su iste, iznose X novaca i to svatko dobije ako ne moze zaraditi vise. Tko danas zaradi na mjesec recimo 5000 Eura, taj ima interes da radi i dalje. Tko danas zaradi 1800 Eura, tom je u interesu da da otkaz i uzme basic income od drzave. Tko danas zaradi 2500 Eura mora se jako dobro zapitati da li zeli raditi za razliku od 500 Eura ili ce radije imati svo vrijeme za sebe i dobiti 500 Eura manje.

Dakle basic income (ako se izglasa) ce dovesti do velikih potresa na low income poslovima. Sto bi se cinilo lose za ekonomiju. S druge strane basic income ce dati novac ljudima koji ce ga potrositi, sto je odlicno za ekonomiju.

S cisto moralne strane basic income dize minimalnu cijenu ljudskog rada, ne neki nivo koji je iznad pukog prezivljavanja i meni se to cini u redu. Zasto bi rad managera bio 200 puta skuplji od rada pekara ili konobara? Statisticki je dokazivo da manager koji je placen 200 puta vise od radnika nije nista bolji nego manager placen 20 puta vise od radnika. Danasnja situacija s placama je rezultat politike, a ne neki odraz realnosti.

Kako se vama cini ova prica s basic income-om?

http://www.grundeinkommen.ch/
http://en.wikipedia.org/wiki/Basic_income

Jedan primjer s Wikipedije:
From January 2008 to December 2009, a pilot project with a basic income grant was implemented in the Namibian village of Omitara (or Otjivero-Omitara) by the Namibian Basic Income Grant Coalition.[11][12] It was mainly funded by a German Protestant church, by individual contributions of German and Namibian citizens and by contributions of the German Ministry for Cooperation. The amount paid out per head was N$ 100 (around US$ 12).

Six months after the launch, the project has been found to significantly reduce child malnutrition and increase school attendance. It was also found to increase the community's income significantly above the actual amount from the grants as it allowed citizens to partake in more productive economic activities.[13][14] The project team states that this increase in economic activity contradicts critics' claims that a basic income would lead to laziness and dependency.

Dakle basic income je doveo ne do toga da svi ljencare kod kuce, nego da se pocnu baviti poslovima koji su kreativniji i koji su na kraju donosili vece prihode.
Ideju basic income-a podrzavaju i neki dobitnici Nobelove nagrade:
Winners of the Nobel Prize in Economics who fully support a basic income include Herbert A. Simon,[53] Friedrich Hayek,[54][55] James Meade, Robert Solow,[56] and Milton Friedman.[57]
umjesto basic incomea i sličnih trošarina, treba ljudima omogućit što lakše samozapošljavanje, prekvalifikaciju i obrazovanje, prilikom otvaranja novog obrta ili firme porezne olakšice i to je to.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 19:49   #30
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Prihodi proračuna su oko 120 milijardi kn (napamet). Ako podijeliš SVE (a ne možeš dijeliti sve jer ne možeš liječnike, suce itd. plaćati taj minimum, niti možeš izbjeći neke materijalne troškove) prihode proračuna sa brojem punoljetnih stanovnika ispada oko 2500kn(možda malo više) mjesečno po punoljetnom stanovniku. ...
Dobra opservacija. Samo tvoj je proracun baziran na tome da se 120 milijardi djeli na 4 miliona, sto daje 30.000kn godisnje, odnosno 2.500kn mjesecno.
Ako nije 4 miliona nego 400.000 (otprilike trenutni broj nezaposlenih) onda ispada 10 puta vise, odnosno 25.000kn mjesecno. Dakle za UBI za danasnje nezaposlene u iznosu 2.500kn mjesecno treba oko 12 milijardi godisnje: izvedivo i uz danasnju velicinu proracuna. To je otprilike polovica kamata na kredite koje je drzava procerdala.

Naravno, ne mozes sav prihod drzave potrositi za socijalnu politiku, treba kupovati i Audije i Panzerhaubitze.

Anyway, meni je danasnja socijalna politika totalni promasaj. Cigani dobivaju stanove i pare, a rade na crno i nisam vidio jedan natpis u novinama da su ih uhvatili za prevaru socijalnog sistema, valjda nije politicki korektno njih kontrolirati.
U isto vrijeme znam hrvate koji su ostali bez posla i socijalci su im rekli nek jedu govna, jer dok imaju nekretninu ne mogu dobiti nista. Nego kao nek prodaju kucu i idu ziviti u najmu, pa kad ostanu bez para onda mozda dobiju kakvu pomoc kad zavrse u parku.

UBI bi bio rjesenje za abuse. Umjesto da se navlaci tona cudaka s tonom birokrata svatko se prijavi, vidi se po poreznoj kartici da nema prihoda i dobije UBI. Koliko? Jedan nacin uvodjenja bi bilo da se krene s niskom svotom, pa kome nije dovoljna onda se mora dokazivati za potrebe koje se kontroliraju. Kroz vrijeme se dize UBI, a smanjuju dodaci dok ne ostane samo UBI. Na taj nacin bi izbjegli potrese na trzistu rada.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 20:16   #31
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Dobra opservacija. Samo tvoj je proracun baziran na tome da se 120 milijardi djeli na 4 miliona, sto daje 30.000kn godisnje, odnosno 2.500kn mjesecno.
Ako nije 4 miliona nego 400.000 (otprilike trenutni broj nezaposlenih) onda ispada 10 puta vise, odnosno 25.000kn mjesecno. Dakle za UBI za danasnje nezaposlene u iznosu 2.500kn mjesecno treba oko 12 milijardi godisnje: izvedivo i uz danasnju velicinu proracuna. To je otprilike polovica kamata na kredite koje je drzava procerdala.
Ali bi se povečali i prihodi od PDV-a za otprilike 2 miljarde kuna pa bi za to trebalo izdvojit realno samo 10 miljardi kuna.i tada bi fiskalizacija tržnica,obvezna registracija OPG bila opravdana i od mene podržana
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 21:26   #32
Quote:
trivial kaže: Pogledaj post
Neradnik ostaje neradnik bilo u Švici ili RH. Nema to veze s nacijom.
2500 CHF ti je u Švici doslovno socijalna pomoć i kako bi se to onda moglo iskoristi za poduzetništvo.
Najobičniji šljaker bez ikakve škole zaradi više od tog.
I to je u skladu sa onim što je uvodničar teme i napisao. Poanta zakona je povećati cijenu rada a ne financirati neradnike. Ako netko želi da netko drugi radi za njega, taj će rad trebati i pristojno platiti, a ukoliko je plaća slična socijalnoj pomoći - onda je možda bolje da ljudi takve poslove i ne rade i da žive od tog zajamčenog prihoda.

Ima takvih razmišljanja i u Britaniji, a mislim i da je onaj vlasnik kozmetičkog lanca DM pred koju godinu također nešto slično predložio kao rješenje za izlazak iz krize: Apsolutno svakom državljaninu Njemačke (ili čak EU, ne sjećam se više) zajamčiti mjesečni novčani prihod od €1.000,00 - bez obzira radio ili ne radio.

Jer po njemu ljudi na minimalnim plaćama su duboko frustrirani i nezadovoljni radnici i on kao poduzetnik misli da je takve plaće potrebno iskorijeniti, a to je najbolje tako da država jednostavno zajamči da će svima koji to žele isplaćivati takve iznose čak i ako jednostavno ne žele raditi. Dodao je i kako vjeruje da bi se uklanjanjem tog egzistencijalnog straha, odnosno "grča u želucu" s kojim mnogi dolaze na posao samo zato jer žele preživjeti a ne jer žele raditi taj posao, imalo pozitivni učinak po gospodarstvo jer bi se otključali brojni kreativni kapaciteti i iznjedrile ideje koje zbog egzistencijalnog grča zaposlenika i želje da se "igra na sigurno" ne izlaze na vidjelo.

By the way taj lik je to već proveo u svojoj kompaniji, rekao je da nitko tko je zaposlen u DM-u u bilo kojoj državi ne prima manje od €1.000,00 mjesečno te da je ta politika plaća jedan od ključeva uspjeha njegove kompanije.

Zadnje uređivanje PowerLock : 05.08.2013. at 21:32.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 22:10   #33
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Dobra opservacija. Samo tvoj je proracun baziran na tome da se 120 milijardi djeli na 4 miliona, sto daje 30.000kn godisnje, odnosno 2.500kn mjesecno.
Ako nije 4 miliona nego 400.000 (otprilike trenutni broj nezaposlenih) onda ispada 10 puta vise, odnosno 25.000kn mjesecno. Dakle za UBI za danasnje nezaposlene u iznosu 2.500kn mjesecno treba oko 12 milijardi godisnje: izvedivo i uz danasnju velicinu proracuna. To je otprilike polovica kamata na kredite koje je drzava procerdala.

Naravno, ne mozes sav prihod drzave potrositi za socijalnu politiku, treba kupovati i Audije i Panzerhaubitze.

Anyway, meni je danasnja socijalna politika totalni promasaj. Cigani dobivaju stanove i pare, a rade na crno i nisam vidio jedan natpis u novinama da su ih uhvatili za prevaru socijalnog sistema, valjda nije politicki korektno njih kontrolirati.
U isto vrijeme znam hrvate koji su ostali bez posla i socijalci su im rekli nek jedu govna, jer dok imaju nekretninu ne mogu dobiti nista. Nego kao nek prodaju kucu i idu ziviti u najmu, pa kad ostanu bez para onda mozda dobiju kakvu pomoc kad zavrse u parku.

UBI bi bio rjesenje za abuse. Umjesto da se navlaci tona cudaka s tonom birokrata svatko se prijavi, vidi se po poreznoj kartici da nema prihoda i dobije UBI. Koliko? Jedan nacin uvodjenja bi bilo da se krene s niskom svotom, pa kome nije dovoljna onda se mora dokazivati za potrebe koje se kontroliraju. Kroz vrijeme se dize UBI, a smanjuju dodaci dok ne ostane samo UBI. Na taj nacin bi izbjegli potrese na trzistu rada.
A ovo se ne bi moglo izigrati? Moglo bi se bez frke, kao što se i sad može. Rad na crno je rad na crno i ovako bi ga bilo još i više. Prijaviš se, dobivaš 2500kn, a fušariš za 1000-1500kn mjesečno i evo te blizu 4000kn što već i nije toliko daleko od medijana plaće. To znači da bi se dobrom dijelu zaposlenih isplatilo bolje dati otkaz i fušariti.

Velim, u konačnici ovo je samo jedno od rješenja raspodjele stečenog u društvu i zasigurno nije način za povećanje produktivnosti društva - čak štoviše.

Švedska primjerice već sad ima problem s tim. Priča mi frend da kod njih u firmi dobar dio zaposlenika ljenčari (piče Call of Duty za vrijeme radnog vremena). Ako dobiju otkaz imaju pravo na čini mi se 80% plaće koju su imali idućih godinu dana ako 'traže' posao. I mnogima je to san snova - dobiti otkaz i 'tražiti posao'. Posljedice takve socijalne politike se možda i ne dešavaju preko noći, ali ako Šveđani ne budu pametni - kroz 20-30 godina bi im se to itekako moglo obiti o glavu.

Ovo što dio Švicaraca predlaže je još ekstremnije. Volio bih vidjeti kako bi to funkcioniralo u praksi. Ako se desi u Švicarskoj, blago dužnicima u CHF, franak bi se vjerojatno brzo strmoglavio
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 22:56   #34
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
I to je u skladu sa onim što je uvodničar teme i napisao. Poanta zakona je povećati cijenu rada a ne financirati neradnike. Ako netko želi da netko drugi radi za njega, taj će rad trebati i pristojno platiti, a ukoliko je plaća slična socijalnoj pomoći - onda je možda bolje da ljudi takve poslove i ne rade i da žive od tog zajamčenog prihoda.

Ima takvih razmišljanja i u Britaniji, a mislim i da je onaj vlasnik kozmetičkog lanca DM pred koju godinu također nešto slično predložio kao rješenje za izlazak iz krize: Apsolutno svakom državljaninu Njemačke (ili čak EU, ne sjećam se više) zajamčiti mjesečni novčani prihod od €1.000,00 - bez obzira radio ili ne radio.

Jer po njemu ljudi na minimalnim plaćama su duboko frustrirani i nezadovoljni radnici i on kao poduzetnik misli da je takve plaće potrebno iskorijeniti, a to je najbolje tako da država jednostavno zajamči da će svima koji to žele isplaćivati takve iznose čak i ako jednostavno ne žele raditi. Dodao je i kako vjeruje da bi se uklanjanjem tog egzistencijalnog straha, odnosno "grča u želucu" s kojim mnogi dolaze na posao samo zato jer žele preživjeti a ne jer žele raditi taj posao, imalo pozitivni učinak po gospodarstvo jer bi se otključali brojni kreativni kapaciteti i iznjedrile ideje koje zbog egzistencijalnog grča zaposlenika i želje da se "igra na sigurno" ne izlaze na vidjelo.

By the way taj lik je to već proveo u svojoj kompaniji, rekao je da nitko tko je zaposlen u DM-u u bilo kojoj državi ne prima manje od €1.000,00 mjesečno te da je ta politika plaća jedan od ključeva uspjeha njegove kompanije.
U tu su teoriju već uključeni i neki sociološki elementi koje valja bolje proučiti.
Možda bi se i pokazalo učinkovito.
No, pisala sam ono u kontekstu ìmānja jednakih prihoda neovisno o tome koliko je pojedinac uspješan.
Određena se selekcija mora napraviti i svi ne mogu imati jednako ili približno jednako. Uspjeh se mora vrjednovati.
Hoće li to biti na način da nema minimalne plaće ili ovaj tvoj prijedlog, manje je bitno.
Europa bi mogla nešto naučiti od SAD-a.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 23:15   #35
Ajmo malo proanalizirati situaciju u Hrvataskoj u slučaju basic income-a.
Pošto smo stara nacija, hrvata od 18-te do 65-te godine (znači radno aktivno stanovništvo) ima najviše oko 70%. Od 4 500 000 hrvata to iznosi oko 3 150 000. E sad, da recimo uvedemo basic income od 2000 kn (što bi bio neki zaista minimum za hranu i osnovne režije ) to bi značilo da se u najgorem slučaju ne bi isplatilo raditi za manje od 4000 kuna. Pošto je u hrvatskoj prosječna plaća negdje oko 5500kn a medijan nešto preko 4000 kn to znači da se polovici od tih 3 150 000 ne bi inicijalno isplatilo raditi . To je znači oko 1 075 000 ljudi. Za te ljude 2000 kn na godišnjoj razini basic income bi zahtijevao oko 25,8 milijardi kuna što je nekih 21,5% od proračuna države (122 milijarde). To odmah upada u oči da i nije neki veliki postotak. E sad slijedi najbolje. Uvođenjem basic income-a mogli bi se ukinuti drugi oblici subvencija i pomoći. Mogli bi ukinuti poticaje za poljoprivredu od 4.3 milijarde (npr obitelj poljoprivrednika od 4 člana tj dvoje odraslih i dvoje djece ima zagarantiano 4000kn što je na selu itekako puno uz vlastitu hranu) . Mogli bi ukinuti socijalne pomoći jer sa basic income ionako to dobivaju. Dječje doplatke smanjiti za pola, isto kao i porodiljne naknade. Moglo bi se ukinuti brdo administracije i troškova vezano uz obradu soc. pomoći, subvencija i slično. I još puno troškova....
Na kraju ispadne da bi nas trošak po mojoj procjeni ispao najviše 10 milijardi (kad oduzmemo sve) a to zaista nije puno i što je nabolje to je uz zaista pesimističnu prognozu da 1 075 000 radno sposobnih ljudi od 18-te do 65-te godine ne bi željelo raditi.
Ajmo sad još o pozitivnim učincima...
1. Ljudi ne bi bili zadovoljni sa 2000 kuna jer to pokriva samo zaista najosnovnije potrebe, hranu i osnovne režije (bez mobitela i ostalih gluposti) pa bi htjeli zaraditi više i korisnika tog basic income-a zaista ne bi bila većina stanovništva.
2. Plaće bi porasle jer nitko ne bi želio trošiti 8 sati svog vremena za manje od npr. 4000 kuna.
3. Sav trošak tog osnovnog dohotka bi opet večinom završio u Hrvatskoj jer bi se trošio na hranu, sitni luksuz i režije (kod npr. Todorića koji drži 40% maloprodaje u RH, bircevima koje ionako drže hrvati i kod državnih poduzeća tipa elektre i voda). Dakle ta love ne bi iscurila sva van jer 2000 kuna nije dovoljno za kupiti novi mobitel ili novi auto.
4. Užasno jako bi porastao optimizam nacije jer saznanje da nećeš biti gladan tj. da imaš osguran bar minimum prihoda užasno puno čini ljudima i njihovoj psihi.
5. Pao bi broj bolesnih zbog prethodne točke jer bolest udara one pesimistične i one pod egzistencijalnim stresom prve a samim time i trošak zdravstva bi pao.
6. Broj novih poduzetnika koji pokreću svoj vlastiti posao bi porastao više nego ikada jer saznanje da uvijek imaš bar kakav takav jastuk (2000 kn) puno pomaže u psihologiji pokretanja posla.
7. Porastao bi natalitet i time dugoročno pozitivno utjecao na broj radno sposobnih i mirovniski sustav.
pozitivnih stvari ima još mnogo i zaista mi je jasno zašto švicarci to predlažu, ideja je radikalna ali vrlo ostvariva i provediva.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 23:36   #36
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Švedska primjerice već sad ima problem s tim. Priča mi frend da kod njih u firmi dobar dio zaposlenika ljenčari (piče Call of Duty za vrijeme radnog vremena). Ako dobiju otkaz imaju pravo na čini mi se 80% plaće koju su imali idućih godinu dana ako 'traže' posao. I mnogima je to san snova - dobiti otkaz i 'tražiti posao'. Posljedice takve socijalne politike se možda i ne dešavaju preko noći, ali ako Šveđani ne budu pametni - kroz 20-30 godina bi im se to itekako moglo obiti o glavu.
Da ali tada nebi dobija 80% od plače nego fiksnu naknadu bez obzira da li je na jugu ili sjeveru švedske u gradu ili na selu.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 23:41   #37
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Ajmo malo proanalizirati situaciju u Hrvataskoj u slučaju basic income-a.
i sad to proširit na mirovinsko osiguranje tipa australija.
40 godina si rezident RH imaš fiksnih 2000 kn + recimo 500 kn starosni dodatak nakon 65 godina starosti ukine se mirovinsko obvezno(tih 15% što se dosad uplačivalo u mirovinsko se dodaje porezu na dohodak) i štedi se 100000 radnih mjesta

reducira se i socijalno jer za njima više nema potrebe sve može porezna nadgledat preko OIB-a i tekučih računa
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 23:46   #38
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
I to je u skladu sa onim što je uvodničar teme i napisao. Poanta zakona je povećati cijenu rada a ne financirati neradnike. Ako netko želi da netko drugi radi za njega, taj će rad trebati i pristojno platiti, a ukoliko je plaća slična socijalnoj pomoći - onda je možda bolje da ljudi takve poslove i ne rade i da žive od tog zajamčenog prihoda.
Ne vidim u čemu je problem, zna se koliko se koji posao plaća u prosjeku, ponudi svoju kompetenciju u tome, ili imaš poduzetništvo pa pokreni svoj posao koji želiš (pa otključavaj kreativnost u sebi itd.). To je ono što se treba omogućiti, a ne plaćeni nerad i komocija.
Naravno to sve uključuje osobni trud i zalaganje da drugom ponudiš što se traži i što je na cijeni, a ne komociju da zahtijevaš od drugog nešto na što "imaš pravo" a što ne mora imati pokriće na tržištu.

Možda oni poslovi koji se malo plaćaju uopće nisu potrebni uz takvu produktivnost nego se mogu bolje sistematizirati i/ili automatizirati, a isplativi su samo zato jer je njihova cijena rada na tom nivou. Povećaj to i ne isplate se u tom obliku i obujmu. Na njih ni ne može gledati kao karijerni posao, više kao privremeni, prijelazni, studentski.. ?
Nije nužno ni da svi poslovi postoje u trenutnom obliku zauvijek, neki se stvaraju, neki nestaju. Jedan od načina na koji odumiru je i neisplativost visine plaće s produktivnošču u odnosu na drugi sistem rada.

Po meni su bolje riješenje, ako se želi podebljati plaće, bonus programi gdje se dio dobiti dijeli sa zaposlenicima, ovisno kako je tvrtka poslovala. Mogu biti i u obliku opcija na dionice i sl. Tu su direktno zaposlenici uključeni u rezultate poslovanja tvrtke i postoje vani već neko duže vrijeme.
__________________
Live free or die hard
xtrim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 00:09   #39
Quote:
xtrim kaže: Pogledaj post
Ne vidim u čemu je problem, zna se koliko se koji posao plaća u prosjeku, ponudi svoju kompetenciju u tome, ili imaš poduzetništvo pa pokreni svoj posao koji želiš (pa otključavaj kreativnost u sebi itd.). To je ono što se treba omogućiti, a ne plaćeni nerad i komocija.
Svrha je skinuti 400000-500000 tisuča građana RH kao socijalno ugroženih i potecijalnih pokretača bune i nemira.jer ako to krene radit nemire nema te sile koja če to zaustavit.i tada če nam svima biti ugrožena radna mjesta.apsolutno svima osim policiji i vojsci koji če tada imati posla i viška.

tebi ako se ne sviđa pravedna i socijalna država,granice su otvorene i slobodno potraži negdje bolju sreču.

Ali tu treba sredit zakon o porezu na imovinu jer ne može netko imati imovinu u RH i vratit se nakon 40 godina i da ga dočeka ista imovina a mi ostali finacirali vojsku,policiju,sudstvo koje je branilo njegovu imovinu
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 09:10   #40
Mnogi ovdje misle da bi se nekim osnovnim zajamčenim primanjima poticao nerad što je sasvim krivo. 2000-2500kn ne bi bio neki iznos za koji se može reći da osigurava komociju. To nije dovoljno da izgradiš ili kupiš na kredit svoju kuću, nije dovoljno za auto, nije dovoljno za otići na more, nije dovoljno za novi samsung galaxy s4 ( ) i nije dovoljno za bilo kakav luksuz. To osigurava samo to da si možeš platiti račun za strujum, vodu i komunalije te da možeš u trgovini kupiti kruha, povrća, voća i mesa za neku uravnoteženu prehranu. O odjeći isto tako da ne pričam, to je dovoljno samo za no name brandove na sniženju. Dakle govoriti o poticanju na nerad i komociju je bez podloge. Nije to "boračka" penzija od 4000-7000 kn pa da se može o tome govoriti i na što se mnogi referiraju kad pričaju o 40 godišnjim neradnicima koji vise po kladionicama.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:00.