Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2007., 17:28   #1
Exclamation Ažurne informacije o trenutnim ili skorim zanimljivim pojavama

Edit 08. 2018. by Astrobobo

Za raspravu o događajima na noćnom nebu zanimljivim astronomima amaterima koristite thread Najave zanimljivosti za promatranje na nebu.

Ovaj thread koristite za ostale astronomske događaje - astronautiku, lansiranja, svemirske misije, nova otkrića, astronomske vijesti, itd.

Ovaj thread je u originalu bio za izvještavanje o astronomskim, ali i geološkim i meteorološkim fenomenima. nakon otvaranja podforuma "astronomija" stvari su se malo drukčije posložile, pa molim da koristite teme kako je sad navedeno. Thanks!

U nastavku originalni post:


Kako sám naslov kaže, ovo je thread koji služi izvještavanju. Evo popis nekoliko primjera.


Pojave na nebu:
  • neuobičajeni oblaci (sve što odudara: ogromni oblaci vertikalnog razvoja, kompleksni visoki oblaci, mnoštvo kondenzacijskih tragova zrakoplova, noćni oblaci, vrlo gusta magla, mammatusi)
  • optički fenomeni (pasunca, halo, duge, itd.)
  • električni fenomeni (električne oluje, izboji s građevina, aurora)
  • ekstremniji atmosferski poremećaji (tuča, pijavice)
  • meteorske kiše
  • bolidi (posebno ako su ostavili trag koji i dalje svjetluca)
  • konjukcije planeta
  • pomrčine
  • tranziti
  • ekstremniji fenomeni na Suncu (velike pjege, CME, itd.)
  • značajni preleti ISS-a, raketoplana, blještavi noćni i dnevno-vidljivi Iridiumi, ostali sateliti

Pojave na tlu:
  • izvještavanje o potresu (kako ste ga osjetili [1, 2], što se dogodilo i kakav je odziv građevina)
  • poplave
  • velika klizanja tla
  • ekološke katastrofe
  • nesvakidašnje pojave u živom svijetu


Bit je ovog threada u što skorijem roku obavijestiti o pojavi, tako da ju i drugi mogu vidjeti. Neka ovaj thread bude mjesto na kojem ćemo moći saznati nešto značajno, iz prve ruke.


Što se tiče pravila, naravno, vrijede sva pravila podforuma, no ovdje uz dopunu:

-Komentari i rasprava onih koji vide što i izvjestitelj, nisu chat. Dapače, poželjni su, da bi dobili potpuniju sliku o pojavi, što je recimo važno kod potresa. Ipak, zachatavanje teme glupostima će se prvo upozoravati žutim kartonom, a onda crvenim.
-Kad donosite novu obavijest, napišite o čemu se radi u naslovu posta. Nemojte pisati "joj što je ono na nebu baš je cool?!!!?!!?!!". Forumaši, a posebno moderatori i admini, alergični su na takve ispade, ne zato jer smo poremećeni, nego zato što to nije lijepo i obzirno.
-Ako se radi o nebu, pokušajte točno odrediti gdje se pojava nalazi. Ponekad je dosta reći stranu svijeta, dok za neke specifične pojave trebate dati kutnu visinu, azimut i što točnije vrijeme.
Neće se trenirati strogoća, ovo su samo smjernice, da se thread ne pretvori u smetlište.




Ovaj je post pod stalnom nadopunom. Popis tema se proširuje. Ako tome želite doprinijeti, javite se s idejom na thread Prijedlozi za poboljšanje podforuma. Ne koristite ovaj thread za to. Najljepše zahvaljujemo.
__________________
.

Zadnje uređivanje Astrobobo : 02.08.2018. at 08:04. Reason: micanje linka na ugašeni podpodforum
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 02:31   #2
Konjukcija Venere i Saturna 1.7.2007.

Trebao sam izvijestiti još jučer, ali nema veze. Još su dovoljno blizu. Evo, ovakvo je bilo stanje prvi srpnja.

Možete ih vidjeti nakon zalaska Sunca, na zapad-sjeverozapadu, na visini od oko 10°. Sad se prividno udaljavaju.
10x50 dalekozor će sasvim dobro poslužiti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 22:52   #3
od ta dva planeta koji jače svijetli?
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 02:17   #4
Venera. magnituda joj je oko -4.4, a Saturnu je oko 0.6. njega se baš teško vidi u velegradu (još je svuda ovako magličasto) i najbolje ga je tražiti s vrha brda/nebodera, dalekozorom. nebo je još dosta svijetlo, a nalazi se dosta nisko. on se sad polako prividno približava Suncu, uskoro ga se više i neće moći vidjeti. ovih par dana uživancije i to je to, dok se nakon ljeta ne pojavi ujutro, ispred Sunca.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 20:51   #5
Ok, sad imamo ogromnu i intenzivnu dugu popraćenu sekundarnom dugom na jugoistoku Zagreba.
Nikako ne propustiti.

edit: 20:04, gotovo je više i nema.
slike:


slike nisu baš nešto, ali eto, bolje išta nego ništa.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 12.07.2007. at 21:21.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2007., 00:12   #6
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ok, sad imamo ogromnu i intenzivnu dugu popraćenu sekundarnom dugom na jugoistoku Zagreba.
Nikako ne propustiti.
Vidio sam te dvije duge. Ne znam jel tak i inače, al meni se čini da je Zagreb pun duga. Bio sam 3 tjedna sad oko prijemnih i tri puta vidio dugu, a inače ih puno rjeđe vidim...
child_in_time is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2007., 19:46   #7
Quote:
child_in_time kaže: Pogledaj post
Vidio sam te dvije duge. Ne znam jel tak i inače, al meni se čini da je Zagreb pun duga. Bio sam 3 tjedna sad oko prijemnih i tri puta vidio dugu, a inače ih puno rjeđe vidim...
nije do Zagreba nego do vremena
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 18:51   #8
Visoki i blještavi prelet Međunarodne svemirske postaje

Eto, sutra imamo šanse vidjeti kako Međunarodna svemirska postaja (ISS) prelijeće na visini od 83°. To je gotovo zenit. Magnituda je -2.5, što je stvarno blještavo.

Evo podataka:

Quote:
datum: 22. srpnja 2007.
magnituda: -2.5

početak: 03:32:29
visina: 48°
smjer: WSW

maksimum: 03:33:09
visina: 83°
smjer: NNW

kraj: 03:35:56
visina: 10°
smjer: ENE
Izračunato je za Zagreb, ali se uz korekcije od do pola minute i par stupnjeva, može koristiti u cijeloj RH.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 19:06   #9
Koja je razlika između WWS i WSW?

Anyway...baš ću škicnit večeras to!
__________________
<Moje slije>
Ballota is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 16:16   #10
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ok, sad imamo ogromnu i intenzivnu dugu popraćenu sekundarnom dugom na jugoistoku Zagreba.
Nikako ne propustiti.

edit: 20:04, gotovo je više i nema.
slike:


slike nisu baš nešto, ali eto, bolje išta nego ništa.
uspjela sam snimiti ogromnu dugu ispred kuće,imam video clip, ali ne znam kako da to stavim tu da pogledate. super je.
bambi2891 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 23:50   #11
Svako koliko se vidi ISS ovde u nas i odakle skidaš te podatke di se i kad se vidi
marijan_e is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 00:40   #12
Quote:
marijan_e kaže: Pogledaj post
Svako koliko se vidi ISS ovde u nas i odakle skidaš te podatke di se i kad se vidi
registriraj se na http://heavens-above.com/ , i tam si odaberes lokaciju
dobis podatke o satelitima, planetima i sl.
vrlo korisna stranica za promatranje
__________________
"Insanity: doing the same thing over and over again and expecting different results" - Albert Einstein
Renn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 23:50   #13
Samo dva linka za vas koji osjetite potres: za događaje u Hrvatskoj ispunite upitnicu Geofizičkog zavoda PMFa, a oni iz drugih zemalja mogu podatke napisati na stranici Evropsko-sredozemskog seizmološkog centra.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 23:21   #14
damn ništa nisaan vidija,koliko traje iridium flame
marijan_e is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 23:28   #15
Traje vrlo kratko. Oko 15 sekundi. Moraš upisati što točnije koordinate jer o tome jako ovise podatci. Najbolje ti je stati i čekati minutu prije. I nemoj se obazirati na ove slabije od -4. Kad se traži Iridiume, onda se traže najjači.
Inače, baš sam maloprije pogledao Mjesec. Imao je slabu zelenkastu nijansu, kao i sjaj atmosfere oko njega. Sad je izblijedilo.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 23:51   #16
ma iman točne koordinate...vidiću ovih par dana još jer mi je na istoku planina pa se možda i od nje ne vidi.BTW jesi jučer gleda ISS kako je bilo?
marijan_e is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 00:33   #17
Ono kad je bilo -2.5? Nisam. Zvonio mi je sat, sjećam se ruke koja ga gasi i onda kako se ujutro budim, bijesno shvaćajući da sam propustio odličan prelet.
A evo ima sad kasno, ali je malo čudno:
24 Jul -1.0
02:39:43 36 ENE
02:39:43 36 ENE
02:41:31 10 ENE

početak i maksimum su isti. Je li to znači da će naglo izroniti iz sjene, ili?

Volio bih ju vidjeti dalekozorom, sad kako su je proširivali, možda uhvatim naznake njenih dijelova. Zato sam i ljut što sam propustio prelet iznad glave, kad je najbliže.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 18:04   #18
Zna li možda netko nešto više o navodnom padu meteora kraj Samobora?
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2007., 21:02   #19
Da, vidio sam na dnevniku malo prije pa dođoh da vidim dal je već bilo riječi o tome...
Radi se o prilično sjajnom bolidu, koji je eksplodirao negdje nad Zagrebom(?). Malo me straši činjenica da je objekt tolike veličine eksplodirao na tak maloj visini, a k tome je još stigao nezamijećen...

Prije par tjedana dok sam promatrao Jupiter teleskopom, malo iznad njega preletjeo je prilično velik meteoroid (do sada najveći kojeg imah priliku vidjeti uživo), iza sebe je ostavljao trag tamnog dima, ali nije bilo nikakvih popratnih zvučnih pojava...

Zadnje uređivanje Izokron : 27.07.2007. at 00:24.
Izokron is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2007., 12:15   #20
Ima još, ali u Sloveniji - s time da su u novinama objavili krivi podatak kad se to dogodilo, tj. "jučer" u članku je srijeda a ne četvrtak.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:05.