Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2012., 14:50   #61
pa meni je sasvim uredu da ako opere prozore dobije novce koje bi inace dali teti cistacici.
ili ako opere auto da dobije novce koje bi dali striceku peracu auta.
fakat ne vidim nista lose u tome.
mislim da pretjerujete, tj da govorite iz knjiske pozicije. na papiru sve to tako vazno i ulitamtivno zvuci, bude dijete mislilo da je ovo da je ono, postati ce ovakvo ili 0onakvo...
a zapravo.. to sve skupa uopce niej tako dramaticno kao sto insinuirate postovima.
nece dijete misliti da je vaznije ili manje vazno radi djeparca vezanog za kucanske poslove, isto kao sto nece nauciti vrijednost novca tako, ako je to JEDINA stvar koja ga tome uci.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 14:52   #62
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Moja mala ima skoro 8 godina i nema blage veze o novcu. I mislim da joj to sada niti ne treba..
Ono što treba kupim joj, gledamo zajedno i ako je nešto skupo ja kažem jednostavno: ovo je jako skupo i vidim da shvaća jer mi apsolutno nikada nije radila scene oko nečega.
Zna otprilike koliko sladoled košta i to joj je jedini domet.
Prvi razred je prošla s odličnim uz sve moguće pohvale, ostvarila je uspjeh i na izvanškoskoj aktivnosti.
Njezin otac i ja smo rastavljeni.
Ja sam kada je donijela sve svoje pohvalnice rasplakala se od ponosa jer smatram da je to djelomično i moj uspjeh. Prvo što sam joj rekla da sam nenormalno ponosna na nju i njezin uspjeh.
Tata je reagirao drugačije. On je imao potrebu to nagraditi. Rekao je da bira što želi..i odabrala je poprilično skupu stvar koja sada uglavnom skuplja prašinu.
Nakon toga je mene pitala što ću joj ja kupiti jer je prošla s 5..
Ja sam odgovorila da je to njezin trud i uspjeh i da je tu peticu pošteno zaradila za sebe i naravno da sam ponosna i najsretnija majka na svijetu.
Nemam osjećaj da mi je zamjerila. Kupila sam joj na moru krasne naušnice i to je meni u glavi bila jedna vrst nagrade (jako ih je željela) ali joj nisam rekla da je to iz tog razloga.
Ne želim ju opteretiti novcem..
Nikada nije ni bila jedna od one djece koja se bacaju po podu jer nešto jako žele i ne odustaju.
Ima svoju malu kasicu prasicu koju je ovo ljeto debelo ispraznila ližući sladolede pa od tuda i znanje koliko koji košta i tu se nije štedila..
Kako misliš "nema blage veze o novcu"? Ne treba sad znati previše o novcu, ali valjda zna da ti i njen otac ne odlazite bez razloga na posao nego da biste njoj i sami sebi nešto priuštili. Valjda zna da novcem nabavljate stvari koje trebate/želite. Ne misli valjda da novac raste na stablu.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 14:57   #63
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa meni je sasvim uredu da ako opere prozore dobije novce koje bi inace dali teti cistacici.
ili ako opere auto da dobije novce koje bi dali striceku peracu auta.
fakat ne vidim nista lose u tome.
mislim da pretjerujete, tj da govorite iz knjiske pozicije. na papiru sve to tako vazno i ulitamtivno zvuci, bude dijete mislilo da je ovo da je ono, postati ce ovakvo ili 0onakvo...
a zapravo.. to sve skupa uopce niej tako dramaticno kao sto insinuirate postovima.
nece dijete misliti da je vaznije ili manje vazno radi djeparca vezanog za kucanske poslove, isto kao sto nece nauciti vrijednost novca tako, ako je to JEDINA stvar koja ga tome uci.
Ja mislim da dijete treba dobiti novac ako obavi neki teži kućanski posao, a ne ako samo skupi svoje igračke/posloži svoju postelju. Moja ponekad obriše prašinu i zato ne dobije novac. Sama se malo uključi u kućanske poslove, ali ostatak kućanskih poslova obavljamo mm i ja .
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 15:41   #64
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mislim da pretjerujete, tj da govorite iz knjiske pozicije. na papiru sve to tako vazno i ulitamtivno zvuci, bude dijete mislilo da je ovo da je ono, postati ce ovakvo ili 0onakvo...
Ja ti govorim iz pozicije osobe koja je kao dijete ponekad dobivala novac za neke kućanske poslove, pa joj je trebalo jako puno borbe sa sobom da ih prestane percipirati kao izbornu aktivnost i pomaganje. S obzirom na to da sam bila dijete koje si je bilo svo važno kad je pomagalo po vrtu u vrtićkoj dobi, i kad je opralo suđe koje je netko morao prati za mnom, i kad sam sa sedam godina naučila kuhati kavu i mogla mami i tati skuhati kavu, mislim da su to mogli izvesti puno mudrije.

(To nije utjecalo na moj odnos prema novcu, tu sam oduvijek bila dosta nezahtjevna, i to se konačno utvrdilo kad sam prvih par zarađenih novaca jako, jako glupo raspičkala i shvatila da mi se za to zbilja ne isplati raditi.)
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 15:46   #65
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ja ti govorim iz pozicije osobe koja je kao dijete ponekad dobivala novac za neke kućanske poslove, pa joj je trebalo jako puno borbe sa sobom da ih prestane percipirati kao izbornu aktivnost i pomaganje. S obzirom na to da sam bila dijete koje si je bilo svo važno kad je pomagalo po vrtu u vrtićkoj dobi, i kad je opralo suđe koje je netko morao prati za mnom, i kad sam sa sedam godina naučila kuhati kavu i mogla mami i tati skuhati kavu, mislim da su to mogli izvesti puno mudrije.

(To nije utjecalo na moj odnos prema novcu, tu sam oduvijek bila dosta nezahtjevna, i to se konačno utvrdilo kad sam prvih par zarađenih novaca jako, jako glupo raspičkala i shvatila da mi se za to zbilja ne isplati raditi.)
ja nisam dobivala novac pa svejedno dozivljkavam kucanske poslove kao izbornu aktivnost eto, ja se nadam da ce ona uvidjeti da i nije tako strasno oprati prozore npr
mozda ko pavlovljev refleks, nauci da je nesto dobro vezano uz to pa joj za razliku od mene ne bude smrt raditi ista po kuci

ali salu na stranu, apropos tog odnosa prema kucanskim poslovima, mm i ja smo drasticno razlicito odgajani pa imamo identican stav prema njima.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 17:51   #66
Quote:
HacijendaST kaže: Pogledaj post
Kako misliš "nema blage veze o novcu"? Ne treba sad znati previše o novcu, ali valjda zna da ti i njen otac ne odlazite bez razloga na posao nego da biste njoj i sami sebi nešto priuštili. Valjda zna da novcem nabavljate stvari koje trebate/želite. Ne misli valjda da novac raste na stablu.
Ma krivo sam se izrazila. Ona je čak razredni blagajnik - mislila sam više na njezinu zainteresiranost novcem..kada sam napisala da ne razmišlja još na način da dobije lovu i kupi nešto nego su joj još uvijek draži pokloni iznenađenja.

I osvrt na druga mišljenja - nisam za nagrađivanje djece zbog toga što su oprala suđe, prozore i sl.
Svi smo mi obitelj. Ja to tako gledam nekako..međusobno se podupiremo i pomažemo. Jer ako neću tako razmišljati odoh ja u totalni bankrot
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 01:18   #67
A da pitam nešto što me zanima
Dajete li vi svojim klincima od 4-5-6 godina džeparce?
Mi smo upravo počeli davati kćeri (ravno 5 godina) džeparac. Zasad smo na dolaru tjedno što je malo škrto pa ćemo preći na cijela 2 dolara. Naime otkako je krenula u školu, prošli tjedan, čini se da su često neke gluposti kao "sausage sizzle" ili "bake sale" za neku svrhu, ili school fair (prodaju se rabljene igračke, knjige, ili pak sadnice, domaći kolači i tak), sve tak po 50 centi ili dolar-dva, i htjeli bismo je naučiti da raspolaže novcima, da zna ako potroši sve na school fair ovaj tjedan, nema za sausage sizzle sljedeći itd.


E sad
- dajete li džeparac
- ako dajete, kako je prezentiran (npr stavljate li novac u teglu, u kasicu prasicu, gdje stoji--može li se dijete samo poslužiti--ili čak imate 2 tegle, za štednju i za trošenje
- vežete li džeparac za neke zadatke u domaćinstvu, npr ako pospremi sobu dobiva džeparac--ili ako džeparac dobiva anyway, ima li pravo na nešto ekstra ako napravi neku ekstra aktivnosti ili pak samoinicijativno?
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 06:58   #68
Moja jos ne dobiva jer ne ide sama na mjesta gdje moze trositi novce. Ima neke "svoje" novce i ponekad prijeti da ce si sama nesto kupiti sto joj mi ne zelimo kupiti, ali rijetko.
Mislim da kad krene u skolu ce poceti dobivati neki sitnis, pa dok ne svlada sama umijece raspolaganja novcem. Ako ne vidim neki veci problem necu se mijesati, iskustvo je najbolja uciteljica. Za sad "vjezbamo" na nekim igricama, i od rastrosne je postala prilicno skrta

Za pomoc u kuci ne bi davala novce, to se po meni podrazumijeva, ok, jos je u fazi da je ljuta kad joj nesto nedam da pomaze a ne da je tjeram. Ali i inace, skola i kuca nisu posao i prilika za zaradu nego obaveza o kojoj nema pregovora niti "mita".
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 20:33   #69
Quote:
meow kaže: Pogledaj post
Smatram da ne mozes bas dijete posjesti i odrzati predavanje o vaznosti novca, nacinima stednje i sto sve vec ne. Mislim mozes, ali taj bi pristup bio pomalo cudan i upitno koliko bi informacija bilo uspjesno preneseno. Mislim da je puno bolji nacin kroz svakodnevnu komunikaciju i primjere pokazati djetetu, cak i od dobi kad jos ne razumije, da stvari koje kupimo trebamo platiti novcem kojeg zaradimo radeci. Ako nemamo novaca, ne mozemo kupiti neku stvar.
Takodjer smatram da je od odredjene dobi korisno da dijete ima dzeparac, znaci neku malu simbolicnu svoticu novca sa kojom moze slobodno raspolagati i tako na primjeru nauciti da ako sada kupi nesto, sutra nece moci nesto drugo i da samo dodje do toga sto mu je vaznije. Isto tako, smatram da ne treba dijete nagovarati da stedi, mozda usmjeriti, reci mu koje su prednosti (ako ne budes trosio par mjeseci, moci ces si kupiti tu igracku/nesto sto jako zelis), ali ne nagovarati. Ali ne popustati i na kraju kupiti tu igracku koju tako jako zeli, unatoc tome sto je potrosilo svoj novac.
]I mozda od neke djecje dobi dati im priliku i da zarade, obavljajuci jednostavne poslice po kuci - da steku neku naviku da za dobiti novac treba nesto i raditi.
Ne znam je li moje razmisljanje ok, ali tako nekako imam ideju odgajati svoga sina. Jos se imam vremena informirati, jer on je jos bebica
Vidi bold!
Upravo to ne bih preporučila ni jednom roditelju.
Rad u kući unutar jedne obitelji je nešto što dijete mora naučiti kao obavezu i želju za pomoć u svakodnevnici.
Za to unutar obitelji nema nagrade tj plačanja,
Ni jednom članu obitelji.
Postoje samo pohvale za dobro obavljeno zaduženje.
Započne li se tako nagrađivanjem u novcu,za vrlo kratko vrijeme (uopće ne želim spominjati što će biti kad uđe u doba inata,a kasnije puberteta)dijete će usvojiti i smatrati da nema nikakvih obaveza u kućanstvu ako za to ne bude plačeno.
Da bi stekli naviku da se za novac mora i raditi,kad bude dovoljno staro i sposobno možete napr dozvoliti da susjedu ode kupiti novine,a susjed ga može nagraditi za trud.
Ili bilo što slično,ali nikako unutar obiteljskih zaduženja.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 03:34   #70
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Vidi bold!
Upravo to ne bih preporučila ni jednom roditelju.
Rad u kući unutar jedne obitelji je nešto što dijete mora naučiti kao obavezu i želju za pomoć u svakodnevnici.
Za to unutar obitelji nema nagrade tj plačanja,
Ni jednom članu obitelji.
Postoje samo pohvale za dobro obavljeno zaduženje.
Započne li se tako nagrađivanjem u novcu,za vrlo kratko vrijeme (uopće ne želim spominjati što će biti kad uđe u doba inata,a kasnije puberteta)dijete će usvojiti i smatrati da nema nikakvih obaveza u kućanstvu ako za to ne bude plačeno.
Da bi stekli naviku da se za novac mora i raditi,kad bude dovoljno staro i sposobno možete napr dozvoliti da susjedu ode kupiti novine,a susjed ga može nagraditi za trud.
Ili bilo što slično,ali nikako unutar obiteljskih zaduženja.
Da, slažem se sa svime i ovo s kupovanjem susjedu novina je dobar primjer nekog dodatnog zadatka koje dijete može obaviti za novac.

Mojoj jest samo 5 godina, ali je krenula u školu, i tamo se očekuje da koji put samostalno nešto kupuje--pa bila to i rabljena slikovnica za 50 centi. Ona je našla stari novčanik i počela spremati kovanice koje nađe ili koje joj usput dam i jako je zanima što koliko košta, pa mislim da je vrijeme da se počnemo sustavnije time baviti, uključujući davanje tjednog džeparca, čije trošenje može biti ograničeno baš samo na školske stvari.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 09:14   #71
Mi nemamo fiksni dzeparac, ali imamo vec dugo kasicu u koju ubacuje novcice kad mu netko (bake, dide, teta i tetak, ja i u muz itd) damo. I vec dulje vrijeme prakticiramo (sad ima 4.5, al poceli smo s time prije 4 godine) da ako hoce lizaljku ili cedevitu puc-puc ili nesto takvog stila da si uzme novcice iz kasice i sam si kupi. Prije neko vrijeme smo prvi put skupljali za jednu igrackicu (Chasea iz PawPatrola) bas iz razloga da mu pokazem da nije jednostavno sakupiti toliko puno novaca (70kn!) i da su igracke skupe i treba ih cuvati (imao je vec dobru zalihu u kasici pa je skupljanje islo relativno brzo). Uglavnom - naaaajponosnije dijete na svijetu kad si je sam kupio igracku. Cuva ga bolje nego bilo koju drugu igracku (zenu na blagajni sam unaprijed upozorila da je dijete samo sakupilo za igracku i da ju molim da bude malo strpljiva jer su sve kovanice, srecom pa uvijek budu ljubazne u takvim situacijama)

Malo mi steka jedino da se sama sa sobom dogovorim nacin kako ga nagradjivati. Jos je premali da bi dobio neki konkretni zadatak ili posao kojeg mogu jasno distancirati od uobicajenih kucanskih poslova. Recimo ako lijepo pomaze u ducanu i vadi mi stvari na traku i lijepo pozdravi blagajnicu i sl onda si smije zadrzati novcic iz kolica. Ili kad tati pomaze oprati auto. Al nis od toga nije pravilo (bas zato jer me strah da ne shvati da pomagati treba jedino onda kad ti netko placa za to ) nego onako - kako nam dodje u tom trenutku.

Jos jedan problem imamo. Nigjde ne mogu naci novcanik za deckice koji bi imao prostor samo za kovanice. Pronalazim samo za cure
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 09:16   #72
Probaj na ebayu pogledati boy coin purse ako imaš paypal ili nekoga s paypalom.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 10:03   #73
e vis dobra ideja!
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 12:52   #74
Quote:
tutu01 kaže: Pogledaj post
Kada početi sa educiranjem djece o novcu i kako se ponašati? Molim da javite svoja iskustva.
Mi smo malog počeli "educirati" kad je skužio da mu novci trebaju da se vozi na Mickey Mouse autiću u dućanu
Tako ima svoju kutijicu u koju skuplja lovu za vožnje koju mu damo tu i tamo kad nam ostane 2 kn viška od dućana i slično. Onda kad skupi nešto love, ode na autić i to spiska na vožnje pa je mir tri tjedna dok ne skupi iduću rundu.
Inače svaki puta žica vožnje pa smo tako doskočili bacanju i divljanju ako mu ne damo. Jednostavno ga pitamo ima li dovoljno novaca u kasici i da li ga je ponio sa sobom i stvar rješena.
Sad je već počeo filozofirati da bi si kupio nešto drugo za tu lovu pa onda mu damo na biranje: npr. kinder jaje ili vožnja
Uskoro će 3 godine.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2023., 18:14   #75
Probat ću pitati ovdje.Nadam se da je ispravna tema.

Kako se vaša djeca snalaze s eurom otkad je uveden?
Malena zadnjih godinu dana voli otići baki u dućan a baka ju nagradi kusurom koji može potrošiti na sebe ili štedit.Prije bi joj baka dala 100kuna i popis za dućan.Igrale su se zbrajanja i oduzimanja i odlično je naucila matematiku a uz to pomagala baki.
Otkad je euro muči se i sa zbrajanjem i oduzimanjem a dvaput su joj i krivo u dućanu vratili.Nije tolko za novce kolko ju je bilo sram kad je baka išla s njom po ostatak.

Sad mi nije htjela uzet džeparac jer veli da nema di potrošit jer više ne želi u dućan.Ne znam kak ju učiti na decimale jer to još nisu učili u školi.Naučila je da si u dućanu izračuna kolko kaj košta i kolko joj trebaju vratit.Sad joj je jako teško.
Taman mi se oslobodila u ophođenju s nepoznatima i ovo ju je baš unazadilo.
Kako joj olakšati računanje u eurima?

Tata misli da joj karticu trebamo izvaditi.On i njegova žena isključivo karticama plaćaju,ja više volim novac u novčaniku.I premala mi je za kartice mislim da prvo treba naučit baratat novcem.
Viďam djecu na samoposlužnim blagajnama da plaćaju karticom ili sinoću McDonaldsu, no to su aparati.Kako blagajnice doživljavaju kada djeca dođu s karticom?

Kako vaša djeca s eurom?
Gdama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2023., 19:19   #76
kak mislis kako reagiraju, pa normalno reagiraju, zakaj ne bi dijete placalo svojom karticom?
inace, pokusaj joj objasniti da decimalr nisu nis strasno, ak nekaj kosta 2.80 neka zamisli ovo 80 da je kao poseban broj, znaci 20 do 100 treba.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2023., 07:05   #77
Neka nosi kalkulator ili mobitel u ducan. Koliko godina ima?

A prodavacici pise tocno koliko mora vratiti, tako da njoj treba biti neugodno sto ne zna ni s ekrana procitati.

I ja se lose snalazim s eurima, kamoli nece dijete.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2023., 07:16   #78
Moji su ok s eurom ali većinom plaćaju karticama kao i mi, eventualno uzmu 2-3 eura za pekaru.

Jednostavno morate doma vježbati taj kusur do i preko 100 centi jer u kunama to nitko nije gledao pa su svi računali u cijelim brojevima. Nije teško, počni sa zaokruživanjem na 10 centi naviše (7.35 pretvorite u 7.40 itd) i nek to proba izracunati sumu i kusur, nitko nije propao zbog par eurocenta odnosno desetaka lipa.

Ako joj ne želiš vaditi tekući uzmi joj poklon bon karticu za dućan u koji najčešće idete i nek njime plaća to će bit manje stresno. Nakon svakog plaćanja donese račun doma i provjeri preostalo stanje, tako ima osjećaj koliko dugo traju novci. Ili joj uzmi neki prepaid.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2023., 00:22   #79
Quote:
Gdama kaže: Pogledaj post
Probat ću pitati ovdje.Nadam se da je ispravna tema.

Kako se vaša djeca snalaze s eurom otkad je uveden?
Malena zadnjih godinu dana voli otići baki u dućan a baka ju nagradi kusurom koji može potrošiti na sebe ili štedit.Prije bi joj baka dala 100kuna i popis za dućan.Igrale su se zbrajanja i oduzimanja i odlično je naucila matematiku a uz to pomagala baki.
Otkad je euro muči se i sa zbrajanjem i oduzimanjem a dvaput su joj i krivo u dućanu vratili.Nije tolko za novce kolko ju je bilo sram kad je baka išla s njom po ostatak.

Sad mi nije htjela uzet džeparac jer veli da nema di potrošit jer više ne želi u dućan.Ne znam kak ju učiti na decimale jer to još nisu učili u školi.Naučila je da si u dućanu izračuna kolko kaj košta i kolko joj trebaju vratit.Sad joj je jako teško.
Taman mi se oslobodila u ophođenju s nepoznatima i ovo ju je baš unazadilo.
Kako joj olakšati računanje u eurima?

Tata misli da joj karticu trebamo izvaditi.On i njegova žena isključivo karticama plaćaju,ja više volim novac u novčaniku.I premala mi je za kartice mislim da prvo treba naučit baratat novcem.
Viďam djecu na samoposlužnim blagajnama da plaćaju karticom ili sinoću McDonaldsu, no to su aparati.Kako blagajnice doživljavaju kada djeca dođu s karticom?

Kako vaša djeca s eurom?
A hebemu misha...
Mozda da se probas informirati u banci kakve opcije imaju za djecje kartice... ako tako nesto postoji, da ipak ne razvije strah od kupovine, pa malo po malo onda uvodit dijete u euro i objasniti omjer eura i kune cisto da shvati kako 1 cent nije isto sto i 1 lipa i da vrijedi vise.
Mozda ju ne zbunjuju samo decimale vec sto 2 eura nije isto sto i 2 kune i vrijedi vise od kune iako na kovanici pise 2. Zbrajati zna, decimala je bilo i u kunama i vracale su se lipe, ne vjerujem da ne bi moglo savladati i ovo. Mozda je problem i u tom nekakvu omjeru vrijednosti, ja bih krenuo od tud. Zbunjivali su se i odrasli gdje nece klinci.
Panj0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2023., 01:01   #80
Ma kakva kartica, neka dijete nauči matematiku na sladoledu kako smo svi. Igrajte se doma dućana, skinite otiske kovanica bojicama pa zalijepite na karton i izrežite krugove i neka medo ide u dućan s kartonskim eurima.
muca copatarica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:15.