Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2017., 22:46   #41
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Da, i to, iako ne vjerujem da će se cijene spustiti na neki duži period, ako se uopće i spuste osim na manje atraktivnim lokacijama gdje je teško prodati nekretninu. Ali na takvim lokacijama će i porez biti nizak. U ST je turizam dosta pogurao stvari, iako još uvijek imaš situaciju poput ove

https://goo.gl/maps/oqABnsBfvss

nije elitan kvart, ali je izvrsna lokacija gdje stanovi bez problema drže cijenu od 2000eur/m2 ako je potrebna adaptacija pa do 2400-2600eur/m2 ako su adaptirani. Ovo je nešto ekstremniji primjer, ali takvih slučajeva imaš gdje god se okreneš, i u neboderu pored gdje na velikom broju stanova drveni prozori nisu promjenjeni već 4-5 desetljeća, i u malobrojnim privatnim kućama gdje žive ljudi na rubu egzistencije, a nekretnine u kojima žive vrijede 200+ tisuća eur. Toga nema u Londonu, New Yorku, Tokiju,..

A ti si bio u New Yorku i Tokiju? Jer ja sam tamo radio i iznajmljivao stanove i nismo mi nista bolji ili losiji. I tamo se placa lokacija, a stan/zgrada stari i derutni. A nesto super ganc novo i na super lokaciji mi mozemo samo sanjati. Tak i u Zagrebu
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 23:12   #42
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A ti si bio u New Yorku i Tokiju? Jer ja sam tamo radio i iznajmljivao stanove i nismo mi nista bolji ili losiji. I tamo se placa lokacija, a stan/zgrada stari i derutni. A nesto super ganc novo i na super lokaciji mi mozemo samo sanjati. Tak i u Zagrebu
Vidio si siromahe koji su vlasnici vrijednih nekretnina u New Yorku, Tokiju i Londonu? Jesu li imali bijele miševe za kućne ljubimce?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 23:17   #43
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Vidio si siromahe koji su vlasnici vrijednih nekretnina u New Yorku, Tokiju i Londonu? Jesu li imali bijele miševe za kućne ljubimce?
ne nego su vlasnici delozirani da bi Trump i njemu slicni iznajmljivali stanove sa stakorima u ventilaciji ljudima poput tebe i mene. tak ce mozda biti i kod nas; ekipa nece moci placati porez, tajkun koji ima casha kojeg je pokrao u tranziciji/hdz/sdp ce kupiti stanove za sitnu lovu i onda ce ih iznajmljivati uz profit i niski porez jer je nekretnina u funkciji/najmu. slicno ce se dogoditi i sa viksama na moru koje ce pokupovati razno razni njemci, englezi i rusi za nisku cijenu. a mi hrvati...tko nas sisa...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 23:37   #44
Ti bi zabranio prodaju nekretnina strancima, iako ih vlasnici ustvari žele prodati onom tko im ponudi najviše (a to je najčešće stranac)? Zabranio bi ljudima da raspolažu s svojom imovinom?

Ali to opet nema veze s temom. Onaj tko imao imovinu vrijednu više stotina tisuća eur nije siromašan čovjek.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 23:40   #45
Onaj tko ima ušteđene gotovine više stotina tisuća eura nije siromašan čovjek, neka opale porez i na to.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 23:47   #46
Ne razumijem koja normalna osoba može u ovoj državi biti za bilo kakav porez.

Onima koji to žele, želim im da završe na ulici, jer ništa drugo nisu ni zaslužili.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 02:16   #47
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Onaj tko ima ušteđene gotovine više stotina tisuća eura nije siromašan čovjek, neka opale porez i na to.
Ima vec par godina da su to napravili.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 07:32   #48
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ti bi zabranio prodaju nekretnina strancima, iako ih vlasnici ustvari žele prodati onom tko im ponudi najviše (a to je najčešće stranac)? Zabranio bi ljudima da raspolažu s svojom imovinom?

Ali to opet nema veze s temom. Onaj tko imao imovinu vrijednu više stotina tisuća eur nije siromašan čovjek.
ti zaboravljas kako su se sve te nekretnine gradile. po 10-20 godina, od radnickih placa, odricanjem i cesto i vlastitim radom. a ne kao na zapadu da vec bogat covjek kdluci kupiti neku kucu. ovdje je bilo djeco jest cemo parizer 6 mjeseci jer moramo kupiti prozore. sljedece godine zbukanje itd.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 09:27   #49
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
ti zaboravljas kako su se sve te nekretnine gradile. po 10-20 godina, od radnickih placa, odricanjem i cesto i vlastitim radom. a ne kao na zapadu da vec bogat covjek kdluci kupiti neku kucu. ovdje je bilo djeco jest cemo parizer 6 mjeseci jer moramo kupiti prozore. sljedece godine zbukanje itd.
Činjenica da je visok postotak nekretnina u vlasnistvu fizičkih osoba u RH u odnosu na neke bogatije zemlje EU uzima se kao nesto sto nije dobro i da se to mora mijenjati.
Glupi političari i mnogo glupi pojedinci koji pristaju na sve moguce poteze kojima se narusava nesto sto je super iz socijalizma govori samo po sebi.
Mislim da nismo vise ni zasluzili nego da nas potjeraju pod vedro nebo.
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 09:37   #50
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
je ali ti znas uvijete kada kupujes automobil pa si biras ovisno o tome sto si mozes priustiti. a ne da stotine tisuca gradjana ostane bez svojih vikendica koje su godinama krvavo gradili i odricali se drugih stvari radi cementa i cigle ili djedovine da ti netko 30-40 godina kasnije uvede porez kojeg ti ne mozes placati jer su male place i mirovine, pa ti ih ovrsi i oduzme. nije isto zar ne?
Ako netko ima za 200 kn benzina svaki vikend ici na vikendicu - imat ce 100 kn platiti i za porez.

Ako netko zivi neznam gdje i ne brine se za svoju kuci i okucnicu i ne placa porez, te s njegovog dvorista raste dzungla koja je puna zmija, stakora i svacega, a ti si mu prvi susjed - navijas na trostruki porez na takvo zdanje i da mu opcina to stavi na javnu drazbu da kupis za par tisuca kuna i odrzavas kako Bog zapovijeda

Sve dok se rad porezno rasterecuje - podrzavam svaki porez na beton i njivu koji stoji. Fotografije i kucni video uradci su za sentimentalno cuvanje, a ne njive. A ljudi se trebaju naviknuti da imati zaraslu parcelu koju cuvas iz sentimentalnih razloga - treba platiti.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 09:57   #51
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
ne nego su vlasnici delozirani da bi Trump i njemu slicni iznajmljivali stanove sa stakorima u ventilaciji ljudima poput tebe i mene. tak ce mozda biti i kod nas; ekipa nece moci placati porez, tajkun koji ima casha kojeg je pokrao u tranziciji/hdz/sdp ce kupiti stanove za sitnu lovu i onda ce ih iznajmljivati uz profit i niski porez jer je nekretnina u funkciji/najmu. slicno ce se dogoditi i sa viksama na moru koje ce pokupovati razno razni njemci, englezi i rusi za nisku cijenu. a mi hrvati...tko nas sisa...
Jel ti shvacas sto pises zapravo.

Tajkunu ce se isplatiti kupiti nekretninu opterecenu ogromnim porezom jer ce je ona iznajmljivati, a prijasnji vlasnik to ne moze ... iz kojeg tocno razloga

Ako ce "stavljanje u funkciju" smanjivati porez drasticno - da vidis kako ce brzo ljudi izmisliti tetke i strine da zive unutra i placati minimalni porez na najam.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 10:00   #52
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post

Sve dok se rad porezno rasterecuje - podrzavam svaki porez na beton i njivu koji stoji.

I.
na stranu sve ostalo, gdje ti to vidiš da se rad rasterećuje porezom na nekretnine?
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 10:02   #53
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Jel ti shvacas sto pises zapravo.

Tajkunu ce se isplatiti kupiti nekretninu opterecenu ogromnim porezom jer ce je ona iznajmljivati, a prijasnji vlasnik to ne moze ... iz kojeg tocno razloga

Ako ce "stavljanje u funkciju" smanjivati porez drasticno - da vidis kako ce brzo ljudi izmisliti tetke i strine da zive unutra i placati minimalni porez na najam.

I.
ma nema brige, podići ćemo i porez na najam.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 10:25   #54
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Jel ti shvacas sto pises zapravo.

Tajkunu ce se isplatiti kupiti nekretninu opterecenu ogromnim porezom jer ce je ona iznajmljivati, a prijasnji vlasnik to ne moze ... iz kojeg tocno razloga

Ako ce "stavljanje u funkciju" smanjivati porez drasticno - da vidis kako ce brzo ljudi izmisliti tetke i strine da zive unutra i placati minimalni porez na najam.

I.
Evo konkretno u mojoj familiji je jedna osoba nasljedila nekretninu koja da bi bila zanimljiva nekome za iznajmljivati trazi generalnu adaptaciju i uvodjenje centralnog grijanja vs. peci na drva. A ona kao takva se ne moze prodati jer je zaseban stan unutar privatne kuce; Tajkun moze uloziti pare u nekretninu da to napravi tipa 30 tisuca EUR-a ukupno sa svim radovima, novom kuhinjom, instalacijama itd i da mu se to vrati nazad kroz jedno normalno vrijeme i onda jos toliko cista zarada. Zasto to moze? Zato sto ima obrtni kapital. A vlasnik te nekretnine se moze samo slikati - porez dolazi, prodati je ne moze samo tako, a iznajmljivati isto tako ne moze bez velikih investicija. Ljudi zaboravljaju da je nekretnina nekretnina a ne pokretnina odnosno nemas likvidnost.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 10:27   #55
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Ako netko ima za 200 kn benzina svaki vikend ici na vikendicu - imat ce 100 kn platiti i za porez.
Da ali se spominje porez tipa 1% vrijednosti nekretnine i te spike. A to nas narod nema za platiti.

A koliko ekipe pije kavu u bircevima za 7kn i poslije posla pivu za 15 kn?

Mislim da je 200kn mjesecno za otici na viksu nikakav trosak u odnosu na to. No lako je biti jalan na one koji idu na vikendicu a na kavu sa legama sa posla je OK za otici.

I u Sloveniji su uveli porez na nekretnine, pa su se onda Slovenci pobunili protestirali pa je uveden samo za nekretnine koje kostaju vise od pola miliona EUR-a. A ne za ostale.
Kada se Hrvati za ista pobune....
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 10:48   #56
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
ti zaboravljas kako su se sve te nekretnine gradile. po 10-20 godina, od radnickih placa, odricanjem i cesto i vlastitim radom. a ne kao na zapadu da vec bogat covjek kdluci kupiti neku kucu. ovdje je bilo djeco jest cemo parizer 6 mjeseci jer moramo kupiti prozore. sljedece godine zbukanje itd.
Da, u tome i jest problem. Kao da netko kaže "znaš li ti kako sam ja kupio svoj bmw 750i, radom i odricanjem, a sad nemam za ga održavat i još mi žele uvest porez jer puno zagađuje!". Kažeš mu da ga proda, ali on neće jer je sentimentalo vezan. Ako je sentimentalno vezan - nek plaća.

Isto vrijedi i za nekretnine, ako si sentimentalno vezan - plaćaj. Što Igor kaže, kad imaš netto plaću 10t kn, država ti uzme pola, a s tom plaćom nikad nećeš sebi priuštiti vikendicu od 100-200 tisuća eur. S druge strane imaš likove koji žive u centru u stanovima od 200t eur, a nezaposleni su i cugaju pivu u bircu po cijeli dan, a kad ga zabole leđa ode na MR na teret ovog koji radi jer im on plaća zdravstveno. Za pivu mu da mater od penzije koju opet ima zahvaljujući ovom što radi. Pa taj što radi kaže da to više neće ići tako i ode u inozemstvo.

Ali polako će se to iznivelirat i kod nas, kažem polako jer npr. ako nisu pogriješili u članku ja ću na stan vrijednosti 1 mil. kn (po poreznoj, realno 1.3mil kn) plaćati oko 800kn godišnje. 1% od 1mil je 10.000kn, a plaća se 800kn. Znači 0,08%.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 11:04   #57
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ali polako će se to iznivelirat i kod nas, kažem polako jer npr. ako nisu pogriješili u članku ja ću na stan vrijednosti 1 mil. kn (po poreznoj, realno 1.3mil kn) plaćati oko 800kn godišnje. 1% od 1mil je 10.000kn, a plaća se 800kn. Znači 0,08%.
Kazem nije problem placati porez ako je to ono sto si gradjani mogu priustiti. Znaci 800 kn godisnje je OK i na tragu je poreza na kuce na odmor, komunalne naknade i tako to. Problem je ako bude 8000 godisnje. Isto tako, za svaki porez i komunalnu koju sam placao i placam za vikse, vidim pomake lokalno - dobili smo igraliste za malu djecu, uredjen je glavni trg mjesta itd. Mozda je lokalni nacelnik stavio nesto i sebi u djep (sigurno je) ali pomaka za sve nas isto tako ima. I to je u redu po meni. Mislim bilo bi bolje da nije stavio u djep ali...

Drugi problem poreza je ako se bude procjenjivao po vrijednosti nekretnine. Znaci destimulira da uredjujes i odrzavas nekretninu ili joj povecavas vrijednost dodatnim sadrzajima (uredjenje okucnice, stavljanjem fasade ako je nemas itd) jer samim time povecavas sam sebi porez. To je suludo. Isto kao sto ja imam viksu bez uredjenog potkrovlja. Mogu ga urediti ali s time povecavam povrsinu za duplo na koju placam komunalnu naknadu i porez na kucu za odmor. Zasto bi to napravio? Postojece stanje me zadovoljava, bilo bi zgodno kompletirati do kraja - ali zasto da sam sebi pucam u nogu kako se ono kaze?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 12:04   #58
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ali polako će se to iznivelirat i kod nas, kažem polako jer npr. ako nisu pogriješili u članku ja ću na stan vrijednosti 1 mil. kn (po poreznoj, realno 1.3mil kn) plaćati oko 800kn godišnje. 1% od 1mil je 10.000kn, a plaća se 800kn. Znači 0,08%.
dobro kažeš, sve će se to iznivelirati s vremenom.
do 2% godišnje.

onda ćeš rokati 2000 kuna mjesečno, možda i više ako ti lik odreže veću vrijednost stana.

osim ako vladajući ne uvide da su, s vremenom, oteli dovoljno i ukinu porez na nekretnine.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 13:32   #59
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
dobro kažeš, sve će se to iznivelirati s vremenom.
do 2% godišnje.

onda ćeš rokati 2000 kuna mjesečno, možda i više ako ti lik odreže veću vrijednost stana.

osim ako vladajući ne uvide da su, s vremenom, oteli dovoljno i ukinu porez na nekretnine.
Izbori su svake 4 godine, ili ranije, ako ti ne odgovara glasaš za onog tko neće uvesti taj porez. Ako će vecina ljudi glasati za one koji namjeravaju uvesti taj porez, ocito je da se tvoj interes razlikuje od interesa vecine. U tom slučaju odeš u neku drugu državu gdje ti više paše, ne očekuješ valjda da će se većina prilagođavat tebi. Nekretnine prodaš onom tko je sposobniji od tebe odnosno onom kome se isplati plaćati.

@europe: pišeš gluposti kakvih bi se i Pernar posramio.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 14:05   #60
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Izbori su svake 4 godine, ili ranije, ako ti ne odgovara glasaš za onog tko neće uvesti taj porez. Ako će vecina ljudi glasati za one koji namjeravaju uvesti taj porez, ocito je da se tvoj interes razlikuje od interesa vecine. U tom slučaju odeš u neku drugu državu gdje ti više paše, ne očekuješ valjda da će se većina prilagođavat tebi. Nekretnine prodaš onom tko je sposobniji od tebe odnosno onom kome se isplati plaćati.
Pa ovisi tko je oporba taj je najglasniji onda protiv tog zakona za porez nekretnina. A onda kada dodje na vlast pjeva drugu pjesmu.

Drugi slucaj je da neces glasovati za nekog namjerno jer ti se ne svidja program i ideje, a onda ovi za koje si glasao koaliraju sa tim drugima samo kako bi dosli na vlast.

Quote:
@europe: pišeš gluposti kakvih bi se i Pernar posramio.
Nekak mi se cini da su najvise za taj porez oni koje te nekretnine nemaju. Tko vam je kriv sto predhodne generacije - vasih djedova i oceva - nisu nesto napravili da vi to sada imate. Kak su mogli drugi mogli ste i vi. A niste. Kako mislite da su nastale poznate obitelji ? Akumulacijom bogatstva iz generacije u generaciju. Tako da ti imas jedan stan, tvoje dijete nabavi jos jedan ili vikendicu, tvoj unuk jos jedan pa ima 3 i tako dalje.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:50.