Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2008., 11:02   #101
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Zamislivo je. :data:
Koliku je kutnu udaljenost objekt prešao? Moguće je da je nestabilni Iridium satelit kojeg programi ne uzimaju u obzir jer se ne da predvidjeti.
Inače, ako si vidio puno objekata u orbiti, znaš da posebno izgledaju. Teško se to promaši. Dakle, ako si siguran da je izvan atmosfere, vjerojatno je to nešto odbjeglo, možda nije ni Iridium nego neko smeće.
Smeće često preleti, samo treba znati što je to...
Na ovu temu prije nisam ni išao pa nisam mogao prijaviti dosta tog smeća što leti kroz atmosferu...
MathUniverse is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 12:17   #102
Djelomična pomrčina Sunca, 1. kolovoza 2008.

http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_e...gust_1%2C_2008

Iz naših krajeva će se vidjeti stvarno očajno, ali eto, red je javiti.
Oni koji ne znaju da je pomrčina neće ni saznati jer će biti neprimjetna. Promatrajte je projekcijom na papiru.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 12:41   #103
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_e...gust_1%2C_2008

Iz naših krajeva će se vidjeti stvarno očajno, ali eto, red je javiti.
Oni koji ne znaju da je pomrčina neće ni saznati jer će biti neprimjetna. Promatrajte je projekcijom na papiru.
u našim krajevima će biti pomrčina 2-3% tako da ne znam hoće li se i na papiru vidjeti...
MathUniverse is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 14:14   #104
Vidjet će se ali onako, bezvezno.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 14:51   #105
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Iz naših krajeva će se vidjeti stvarno očajno, ali eto, red je javiti.
Oni koji ne znaju da je pomrčina neće ni saznati jer će biti neprimjetna. Promatrajte je projekcijom na papiru.
Dobro, isprika za izvadit i provjerit teleskop.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 16:18   #106


Eto to bi bilo to. Ništa spektakularno. Tupilo pojačava i to što pjega praktično nema. Baš sam danas malo gledao uživo. SOHO pokazuje neke sićušne jedva primjetne, a ovako amaterski, ne vidi se ništa.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 12:58   #107
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Eto to bi bilo to. Ništa spektakularno. Tupilo pojačava i to što pjega praktično nema. Baš sam danas malo gledao uživo. SOHO pokazuje neke sićušne jedva primjetne, a ovako amaterski, ne vidi se ništa.
Cinilo mi se da na jednom dijelu ruba nije Sunce nije bilo skroz okruglo, i da je to to.

Promatrao sam dok nisam primjetio da mi je slika malo prevelika, i da se osjeti miris spaljene plastike (od okulara).
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 14:53   #108
Ja se na poslu probao snaci pa izvadio magnetski disk iz diskete i kroz njega slikao sa mobitelom. Ne bas atraktivno, ali i meni se cini da Sunce s jedne strane nije bilo skroz okruglo i to je to. Bezveze za ovaj put.
Kazneni udarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 00:17   #109
neznan jel ko spomenija ( nije mi se dalo preletavat) al 16og je pomrcina miseca, i 12 maksimun perzeida p aono...interesantne pojave
bubwy_booo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 08:57   #110
Quote:
bubwy_booo kaže: Pogledaj post
neznan jel ko spomenija ( nije mi se dalo preletavat) al 16og je pomrcina miseca, i 12 maksimun perzeida p aono...interesantne pojave
Da, samo da naglasim, maksimum perzeida je 12. ujutro, što nači da ih treba ići gledati noć 11./12.
MathUniverse is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 14:25   #111
Quote:
MathUniverse kaže: Pogledaj post
Da, samo da naglasim, maksimum perzeida je 12. ujutro, što nači da ih treba ići gledati noć 11./12.
misliš, ponoć?
__________________
Cvijet mladosti odiše mirisom asfalta i betona.
pseudomorgoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 14:30   #112
Quote:
pseudomorgoth kaže: Pogledaj post
misliš, ponoć?
Ne, mislim da je maksimum 12.8.2008. oko 6h ujutro (nisam siguran za sate), što znači da ih se tada ne može vidjeti pa ih se treba ići gledati noć između 11. i 12. Kod astronoma ti to znači da promatranje počinje oko 9-10h 11. i završava po izlasku sunca 12. ujutro.
MathUniverse is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 14:40   #113
Da, meteorske pljuskove se promatra iza ponoći, no najbolje je početi prije, da se oči dobro priviknu.
Ukoliko ćete koristiti mobitele, opremite ih crvenim temama. Baterijske svjetiljke omotajte crvenim celofanom. Tako nećete upropastiti priviknutost na mrak.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 14:51   #114
Quote:
MathUniverse kaže: Pogledaj post
Ne, mislim da je maksimum 12.8.2008. oko 6h ujutro (nisam siguran za sate), što znači da ih se tada ne može vidjeti pa ih se treba ići gledati noć između 11. i 12. Kod astronoma ti to znači da promatranje počinje oko 9-10h 11. i završava po izlasku sunca 12. ujutro.
aha, ja sam mislio da govoriš u 12 sati ujutro, a ne dvanaestog ujutro...srry
__________________
Cvijet mladosti odiše mirisom asfalta i betona.
pseudomorgoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 15:38   #115
Quote:
pseudomorgoth kaže: Pogledaj post
aha, ja sam mislio da govoriš u 12 sati ujutro, a ne dvanaestog ujutro...srry
Nema veze...
MathUniverse is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 01:35   #116
slabo slabo u dva sata gledanja vidio sam samo 5 meteora
mrgixyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 02:25   #117
evo vidio sam još sedam meteora i jednog velikog i opet sam vidio ono smeče u orbiti koje sam več opisao na prethodnoj stranici ove teme
mrgixyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 17:34   #118
Quote:
mrgixyz kaže: Pogledaj post
evo vidio sam još sedam meteora i jednog velikog i opet sam vidio ono smeče u orbiti koje sam več opisao na prethodnoj stranici ove teme
Ovisi odakle gledaš, AAD Rijeka je vršilo promatranja sa Platka. Izračunali smo ZHR od 107. To ti znači da je u prosjeku palo 107 perzeida na sat. Granična magnituda nam je bila oko 5.5 bez mjeseca i 5 s mjesecom.
S time da se broj povećavao što si kasnije gledao. Ako u to uračunaš i sporadike, onda ih ima stvarno puno...

Ako si gledao iz grada, magnituda koju si mogao vidjeti ti je bila oko 3, tako da si ih zbog toga vidio malo...
MathUniverse is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 19:44   #119
Ima njih još bez brige.
Promatrao sam iz relativno mračnog dijela grada. Vidio oko 30 komada. Iz nekog razloga nisam uhvatio ni jednog na snimkama.
Ne isplati se promatrati ni iz manjih gradova, sve su svjetlosno onečišćeniji.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 19:46   #120
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ima njih još bez brige.
Promatrao sam iz relativno mračnog dijela grada. Vidio oko 30 komada. Iz nekog razloga nisam uhvatio ni jednog na snimkama.
Ne isplati se promatrati ni iz manjih gradova, sve su svjetlosno onečišćeniji.
Mi smo samo jednog uhvatili (ono što smo na brzinu provjerili)... Ne brini se..
MathUniverse is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:07.