Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2011., 20:41   #1881
na tom linku ima par čudnih stvario koje su mi zapele za oko. Iskoristivost plinskog kotla 92% (97% kondenz) je precijenjena za nekoliko postotaka.
Usput, ima i kondenzacijski kotao na pelete, on to ne percipira.
Zar nije cijena peleta oko 150-170 €/tona? To je onda 1,2 - 1,3 kn/kg (on navodi 2 kn/kg). Možda sam u zabludi?

Čovjek ne preporuča podno/površinsko grijanje u stanu. Ne znam zašto, pa to je odlična kombinacija, ja ih napravio preko nekoliko (uspješno, da ne bi bilo zabune )
__________________
svi imaju stranicu pa i mali ja
Energeezer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 11:45   #1882
Quote:
Ananke kaže: Pogledaj post
sad mi tek ništa nije jasno...

ako idem na plin... onda je računica ovakva, s tim da ne računam podno grijanje, to bi svakak stavili... priključak cca 25 tisuća, kondenzacijski bojler cca 17 tisuća... troškovi grijanja?

ako idem na pelet... nema priključka i peć cca 23 tisuće... troškovi grijanja?

pozdrav,
istu dilemu i zaključak sam i ja imao. invensticija slična (ovisno o cijeni priključka), trenutne cijene energenta slične u budućnosti očekujem da će cijena plina rasti bržei više od cijene peleta... ono što sam ja vidio kao prednost je neovisnost od sustavu opskrbe...
E sad o kojoj peći za 23 k pričate? Da li ste se već odlučili na peć ili...?
Ja još uvijek nisam mada sam u prvotnim planovima računao sa CM-om. Sad se malo kolebam jer imakojekakvih komentara i iskustava i nisam više siguran koliko je to pametna odluka... Ispada da za te novce ne mogu dobiti kvalitetni i pouzdani kotao na pelete. A ako mi raste investicija u kotao onda mi cijeli koncept peleta dolazi u pitanje...
Molim vas recite mi da sam u krivu?
__________________
...al inace sam dobro...
vixana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 12:23   #1883
Quote:
vixana kaže: Pogledaj post
pozdrav,
istu dilemu i zaključak sam i ja imao. invensticija slična (ovisno o cijeni priključka), trenutne cijene energenta slične u budućnosti očekujem da će cijena plina rasti bržei više od cijene peleta... ono što sam ja vidio kao prednost je neovisnost od sustavu opskrbe...
E sad o kojoj peći za 23 k pričate? Da li ste se već odlučili na peć ili...?
Ja još uvijek nisam mada sam u prvotnim planovima računao sa CM-om. Sad se malo kolebam jer imakojekakvih komentara i iskustava i nisam više siguran koliko je to pametna odluka... Ispada da za te novce ne mogu dobiti kvalitetni i pouzdani kotao na pelete. A ako mi raste investicija u kotao onda mi cijeli koncept peleta dolazi u pitanje...
Molim vas recite mi da sam u krivu?
Niste u krivu! Koliko su meni rekli ljudi koji se bave s tim puno više od mene, kotao na pelete od Centrometala je prilagođeni kotao koji je prvotno namjenjen gorenju običnog drveta a ne peleta. Njegovo je ložište preveliko za tu namjenu i iskoristivost goriva nije najbolja.

Kotao za pelete mora biti konstruiran isključivo za gorenje peleta.
Evo jedan kojeg deklariraju kao takvog:
http://www.biodom27.si/template.jsp?...5t1c&prva=true
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 17:20   #1884
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Niste u krivu! Koliko su meni rekli ljudi koji se bave s tim puno više od mene, kotao na pelete od Centrometala je prilagođeni kotao koji je prvotno namjenjen gorenju običnog drveta a ne peleta. Njegovo je ložište preveliko za tu namjenu i iskoristivost goriva nije najbolja.

Kotao za pelete mora biti konstruiran isključivo za gorenje peleta.
Evo jedan kojeg deklariraju kao takvog:
http://www.biodom27.si/template.jsp?...5t1c&prva=true

jel imate podatke o cijeni ovakvog kotla i servisno-prodajnoj mreži u Hrvatskoj?
hvala
__________________
...al inace sam dobro...
vixana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 18:34   #1885
Cijena ovisi o snazi kotla.
Zatražite ponudu ovde:
http://www.ies-grupa.eu/
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 09:00   #1886
Quote:
vixana kaže: Pogledaj post
jel imate podatke o cijeni ovakvog kotla i servisno-prodajnoj mreži u Hrvatskoj?
hvala
Opet je to nazalost ta tvrtka IES grupa. Ja sam dvojio između Biodoma i Pellinga. Na kraju kako mi se činilo da je to sve manje vise isto, odlucio se za Pellinga jer je cijena bila manja. Nema nikakve servisne mreze, kao sto sam to objasnio u drugom threadu koji govori o tvrtci IES grupa. Imas jos jednu tvrtku koja prodaje Biodom iz Rijeke. Cini mi se da je to tvrtka koja se bac bavi instalacijama centralnog grijanja, sto je svakako bolje od IES grupe, ali su i skuplji. Kako sam ja u Zagrebu, mislio sam da zato sto je IES grupa iz ZG, da cu imati i bolju podrsku, ali sam se u tome prevario.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 10:09   #1887
tu Biodom peć 30,6 kW smo i mi dobili kao ponudu od IES grupe... a sad koliko vidim i nije pametno uopće kod njih kupovati?
Ponuda je od prošle godine i bila je na iznos od 23.600 kn
i dobili ponudu za kotao BAXI 25kW 17.800 kn

Pretpostavljam da je nama dovoljna peć od 25 kW. Tim više što će u dnevnom boravku koji je spojen s kuhinjom i blagavaonom biti kamin na drva (zatvoreno ložište).

Od koga uopće kupovati onda peć? I koju peć gledati? Treba biti za grijanje podnog grijanja u prizemnici, 130 m2 i grijanje PTV za četveročlanu obitelj.
__________________
Life is like a camera. Just focus on what's important and capture the good times, develop from the negatives and if things don't work out, just take another shot..........
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 10:09   #1888
zašto mi je ukupan br. postova prepolovljen?
__________________
Life is like a camera. Just focus on what's important and capture the good times, develop from the negatives and if things don't work out, just take another shot..........
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 10:23   #1889
Quote:
Ananke kaže: Pogledaj post
zašto mi je ukupan br. postova prepolovljen?
Čitaš li možda Privatne poruke
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 11:38   #1890
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Čitaš li možda Privatne poruke
Oprosti, eto, ispravljen propust
__________________
Life is like a camera. Just focus on what's important and capture the good times, develop from the negatives and if things don't work out, just take another shot..........
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 11:49   #1891
Quote:
Ananke kaže: Pogledaj post
tu Biodom peć 30,6 kW smo i mi dobili kao ponudu od IES grupe... a sad koliko vidim i nije pametno uopće kod njih kupovati?
Ponuda je od prošle godine i bila je na iznos od 23.600 kn
i dobili ponudu za kotao BAXI 25kW 17.800 kn

Pretpostavljam da je nama dovoljna peć od 25 kW. Tim više što će u dnevnom boravku koji je spojen s kuhinjom i blagavaonom biti kamin na drva (zatvoreno ložište).

Od koga uopće kupovati onda peć? I koju peć gledati? Treba biti za grijanje podnog grijanja u prizemnici, 130 m2 i grijanje PTV za četveročlanu obitelj.
Ja pisem moje iskustvo sa IES grupom (iako znaci govorimo o jednom jedinom covjeku koji radi u toj firmi). Ja sam dobio ponudu za Baxi 40 kW cca 27 000 kn. Onda sam pokusavao na sve strane istrazivati taj Baxi. Znam da su nesto prodavali po Americi i Velikoj Britaniji. Nije uopce jasno od kuda je ustvari ta firma. Onda sam dosao do neke mail adrese nekog instalatera iz Velike Britanije i taj mi je rekao da vise ne nudi svojim klijentima taj kotao jer je ispao jako loš.
Kod nas su peleti (ili pelete........vidis ne znam niti kako se pise ) jos u povojima pa je tako i sa ponudom peći. Malo je pravih iskustava sa tim pećima.
U vezi podnog grijanja i peleta ti kasnije napisem na mail.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 20:04   #1892
kod usporedbe odabira energenta postoji još mogućnost korištenja dizalice topline (korištenje energije iz okoliša):
http://www.hkis.com.hr/fs/newsletter...%20topline.pdf
a kod podnog grijanja im je efikasnost veća od ostalih načina distribucije topline, te se i one mogu uzeti u obzir kod odabira izvora topline.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 14:46   #1893
povratni vod

Imam klasično radijatorsko grijanje....
mislim si sa kupaonske lojtre sa povratnoga voda napravit spiralu u podu kupaonice pa onda nazad na ormarić.
to bi bile samo 3-4 spirale..
zanima me dali če mi pločice izdržati zbog temp.vode..
ivano4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 21:14   #1894
Quote:
ivano4 kaže: Pogledaj post
Imam klasično radijatorsko grijanje....
mislim si sa kupaonske lojtre sa povratnoga voda napravit spiralu u podu kupaonice pa onda nazad na ormarić.
to bi bile samo 3-4 spirale..
zanima me dali če mi pločice izdržati zbog temp.vode..
Pločice hoće!
Paralelno sa podnim povuci jedan direktni vod (by pass) sa ventilom!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 16:48   #1895
Quote:
ivano4 kaže: Pogledaj post
Imam klasično radijatorsko grijanje....
mislim si sa kupaonske lojtre sa povratnoga voda napravit spiralu u podu kupaonice pa onda nazad na ormarić.
to bi bile samo 3-4 spirale..
zanima me dali če mi pločice izdržati zbog temp.vode..

u pravilu temperatura estriha ne bi trebala biti preko 60 stupnjeva, jer tada dolazi do popuštanja materijala.
__________________
svi imaju stranicu pa i mali ja
Energeezer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 01:17   #1896
Quote:
Energeezer kaže: Pogledaj post
u pravilu temperatura estriha ne bi trebala biti preko 60 stupnjeva, jer tada dolazi do popuštanja materijala.
Ako bu estrih 60 pločice budu 50 , noge će ti sigurno popustiti ,a kučni ljubimac bu riknuo .
Kaj vam je ljudi podno ide do maksimalno 45 u principu poželjno 35 ( temperatura polaznog voda) , a temperatura poda 25-28 maksimalno.
http://geoterma.blog.hr/
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 10:56   #1897
Smile

Ja bih postavio podno samo u 1 prostoriji 8x5, ostalo na radijatore.
s tim da ne mogu otici previsoko, sada imam dubinu od 3cm, inace ce mi se pravit prag.

Nigdje nisam vidio/procitao/doznao koliko bi me to kostalo ...

Iskustva ?

poz
space007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 18:23   #1898
Quote:
geoterm kaže: Pogledaj post
Ako bu estrih 60 pločice budu 50 , noge će ti sigurno popustiti ,a kučni ljubimac bu riknuo .
Kaj vam je ljudi podno ide do maksimalno 45 u principu poželjno 35 ( temperatura polaznog voda) , a temperatura poda 25-28 maksimalno.
http://geoterma.blog.hr/
točno! On je pitao mogu li izdržati pločice, ne za ljude
Ipak, postoje cijevi za podno grijanje s povećanim toplinskim otporom, koje se mogu spojiti na radijatorsku kotlovsku vodu. Onda dobiješ temperature poda odgovarajućim za podno grijanje (20 i nešto stupnjeva), iako je u cijevi 70 C
__________________
svi imaju stranicu pa i mali ja
Energeezer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 20:05   #1899
Quote:
space007 kaže: Pogledaj post
...Nigdje nisam vidio/procitao/doznao koliko bi me to kostalo ...
Ako radiš sam onda i do 50% jeftinije od onoga što traži "majstor"
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 21:55   #1900
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
"majstor"
A čemu ovo u navodnike i ovaj smajli?
Ti misliš da bi majstori trebali radit podna grijanja iz čistog altruizma?
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:48.