Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2017., 19:46   #461
Pozdrav,

može li netko stručan ovdje ukratko objasniti udio u nekretnini?

Konkretno, interesiram se za jedan stan i na internet stranici katastra sam našao da u toj zgradi svi imaju udjele x / 10000.

Pritom je x 72, 144, 199, 223 itd.

Nije mi jasno kako je to dobiveno na taj način.
gigra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 23:07   #462
to su etažni udjeli u odnosu na cijelu zgradu.

obično su oni najmanji tipa 5/1000 i sl., garaže ili šupe, a oni veći stanovi ovisno o veličini 175/1000 (to znači da je npr to neki stan koji zauzima cca 1/7 zgrade pa ako zgrada ima sveukupno 200 kvadrata to je stan od 30 kvadrata cca.
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 21:37   #463
Quote:
Ivana335 kaže: Pogledaj post
to su etažni udjeli u odnosu na cijelu zgradu.

obično su oni najmanji tipa 5/1000 i sl., garaže ili šupe, a oni veći stanovi ovisno o veličini 175/1000 (to znači da je npr to neki stan koji zauzima cca 1/7 zgrade pa ako zgrada ima sveukupno 200 kvadrata to je stan od 30 kvadrata cca.
Hvala.
gigra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 21:05   #464
Dobar dan.Imam pitanje u vezi diobe kuće.Živimo u obiteljskoj kući koju smo naslijedili od djeda i bake.Pola kuće (doljna etaža) i odgovarajući dio okućnice bi trebao ići mom stricu,dok gornja etaža i odgovarajući dio okućnice bi trebao pripasti nama,(odnosno mojoj mami i bratu jer ja sm svoj dio nakon smrti oca možda polmalo naivno prepustio majci) ali nije još ništa službeno podijeljeno.Spor oko podjele se vodi već godinama,ali stranke nikak oda se dogovore jer fizički podijeliti kuću je dosta teško a da svi budu sretni.E sad mi je došla informacija da u sudskoj praksi postojie slučajevi kad ukoliko se stranke ne mogu nikako dogovoriti o podjeli,to ode na sud i da sud kuću stavi na bubanj i proda na javnoj dražbi ako se ne nađe drugo riješenje.Jeli to stvarno tako?
Hvala

Zadnje uređivanje lexluthor84 : 11.12.2017. at 21:18.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 22:00   #465
Pozdrav! Radi se o kupnji stana, tek smo u fazi predugovora, kupujemo ja i decko te me zanima ovo: Na koji nacin formulirati suvlasnicke udjele u predugovoru, jedan udjel je 2/3 a drugi 1/3? Da li ih je potrebno navodit u predugovoru ili samo u ugovoru?


Hvala


Poslano sa mog Nexus 6P koristeći Tapatalk
dalma222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 00:20   #466
Pozdrav.

Jedno početničko pitanje: kako nedvojbeno znati iz ZK je li zgrada etažirana?

Pretpostavljam da ako u ZK nema pod "vlastovnica" nešto kao "x. suvlasnički dio y/10000 etažni dio" a ima opis stana poput "stan na 2. katu oznake ŽNJ sa sobom itd." da to onda nije etažirano???
gigra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 09:09   #467
Quote:
gigra kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Jedno početničko pitanje: kako nedvojbeno znati iz ZK je li zgrada etažirana?

Pretpostavljam da ako u ZK nema pod "vlastovnica" nešto kao "x. suvlasnički dio y/10000 etažni dio" a ima opis stana poput "stan na 2. katu oznake ŽNJ sa sobom itd." da to onda nije etažirano???
točno
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 10:50   #468
Hvala!
gigra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2018., 12:05   #469
Pozdrav, suvlasnik sam u jednom poljoprivednom zemljistu. Sveukupno je 20ak suvlasnika, te neki od njih su umrli, neki zive u Americi i tako. Sad me zanima, mogu li ja kako svoj dio staviti na cisto da bi ga mogao prodati, te ako da na koji način(e)?
whisper12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2018., 09:56   #470
Najjednstavniji ti je postupak obatiti se odvjetniku koji se bavi gruntovnicom. Odvjetnik temeljem izvoda iz katastra započne postupak usklađenja i upisa u gruntovnicu i na kraju provede postupak sa upućivanjem pisama suglasnosti svima koji su navedeni u posjedovnom listu
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2018., 00:54   #471
Good day good ppl.

Ovakva je situacija. Troje nasljednika ima u vlasništvu 1/3 kuće i zemlje, te još neke pokretnine (čamce, prikolice, ali ovo je 1/2 kod dva suvlasnika).
Zemlja je malo proširena sa strana na nekadašnjoj "općinskoj zemlji", nekih 400 kvadrata extra (inače je cijelo selo izgrađeno na općinskoj zemlji, nitko nije na svom privatnom gradio ništa novije u zadnjih 50 godina). To proširenje parcele nije bilo predmet nasljeđivanja.

Kuća je prošla legalizaciju i sada treba još jednom geometar izaći na teren i treba se izvršiti upis u zemljišnik (tako nekako).

Među suvlasnicima postoji načelni dogovor da se ide na procjenu by sudski vještak i onda da jedni druge isplate.
Ima li netko iskustva kako je to najbezbolnije i najjeftinije provesti?
Potpisati neki ugovor/predugovor a koji bi obvezivao suvlasnike da pristaju na procjenu (da ne bude kasnije - ja ne priznajem procjenu, neću prodat...) i koji bi odredio tko kome prodaje/kupuje, da ne bi kasnije bilo promjene mišljenja. Da li bi bilo pametno odrediti rok nakon procjene kada se primopredaja treba napraviti, da ne bi bilo otezanja 4-5 godina pa onda - "a sad su cijene nekretnina drugačije, oću duplu cijenu"?
Kako s pravne strane organizirati predaju posjeda, ako sam dobro razumio, trebalo bi to biti razvrgnuće suvlasničkog odnosa u kojem slučaju ne bi bilo poreza na promet nekretninama? Da li je to točno? Neki drugi prijedlog?

Da li u isto razvrgnuće suvlasničkog odnosa unijeti i pokretnu imovinu za koje su pojedini suvlasnici zainteresirani da dođu u posjed iste?

Ukoliko se ostali suvlasnici u međuvremenu predomisle, a već su otprije odbili podjelu nekretnina na jednake dijelove, tj. sprječavali bi jednog suvlasnika da uđe u svoj posjed, što taj suvlasnik može uraditi da dođe u posjed svoje trećine.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2019., 15:39   #472
Kako se riješiti suvlasnika koji ništa ne plaća?

Dobar dan,

moja starija sestra ima 26 godina, upisana je na studij, ali ne studira i ne radi već godinama, 24h dnevno je doma. Ne daje ni kune za režije, niti bilo što drugo, tu i tamo nešto kupi za sebe. Kad je mama pita je li našla posao, uvrijedi se. Inače je veoma teško i ružno živjeti s njom, pošto nema druge zanimacije bavi se pasivno agresivnim podbadanjima. Mama i ja posjedujemo 3/4 stana, a ona 1. Mama joj je spremna odplatiti njezin dio ako bi se odselila, ali sam apsolutno sigurna da sestra na to ne će pristati. Postoji li neki drugi način?
nebo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2019., 20:16   #473
Ako ne želi prodati svoj dio, ne možete ju natjerati. Možete ići na sudsku prodaju, vama 3/4, njoj 1/4 ide. Svatko svoje troškove. Samo to traje pun q, i nekretnini gro pada cijena.
Ne kaže se bez veze da je suvlasništvo majka svih svađa
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2019., 13:35   #474
brat i ja smo nasljedili 1/12 kuće, a 10/12 je u nasljedstvu tetke koja je preminula, obzirom da su se sa njene strane svi odrekli nasljedsva zbog velikih dugova, što se sada događa sa njenim dijelom? pretpostavljam da će banka možda biti ubilježena, kakve su moje obaveze? mi smo svoj dio nasljedili kada je djed umro, a da smo znali kako će se stvari razviti u idućih 10 godina, ne bi svakako prihvatili. možemo li se mi odreći svojih dijelova naknadno? zapravo u kući nitko ne živi već 5 godina, napuštena je, ne znam kakvo je stanje sa računima itd.. bojim se da mi ne počnu stizati kakve ovrhe i slično (ako postoje dugovi za režije)..
girly-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2020., 14:18   #475
Poštovani,
Suvlasnik sam 2/3 parcele koju sam oplemenio na kojoj sam napravio malu poljsku kućicu. Sad nakon gotovo trideset godina, suvlasnik 1/ 3 traži da mu dan ključ od kućice. Da li je po zakonu on suvlasnik svega što je na parceli bez obzira što trećinski vlasnik nije uložio ni kuni niti je dolazio. I još jedno pitanje, kako mogu izdvojiti svoje 2/3 ako to trećinski suvlasnik ne želi.
Bulo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2020., 17:23   #476
Quote:
Bulo kaže: Pogledaj post
Poštovani,
Suvlasnik sam 2/3 parcele koju sam oplemenio na kojoj sam napravio malu poljsku kućicu. Sad nakon gotovo trideset godina, suvlasnik 1/ 3 traži da mu dan ključ od kućice. Da li je po zakonu on suvlasnik svega što je na parceli bez obzira što trećinski vlasnik nije uložio ni kuni niti je dolazio. I još jedno pitanje, kako mogu izdvojiti svoje 2/3 ako to trećinski suvlasnik ne želi.
On je suvlasnik 1/3. Svega.
Ne možeš ništa izdvojiti. Možeš tražiti razvrgnuće zajednice. To se proda i svakom ide sukladno koliko ima sublasništva. Da je samo komad zemlje ide grometrijska dioba. Suvlasnik ima prava ali i obveza. Ovo drugo ljudi zaborave...




Sent from my iPhone using Tapatalk
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2020., 07:36   #477
Quote:
Bulo kaže: Pogledaj post
Suvlasnik sam 2/3 parcele koju sam oplemenio na kojoj sam napravio malu poljsku kućicu. Sad nakon gotovo trideset godina, suvlasnik 1/ 3 traži da mu dan ključ od kućice. Da li je po zakonu on suvlasnik svega što je na parceli bez obzira što trećinski vlasnik nije uložio ni kuni niti je dolazio. I još jedno pitanje, kako mogu izdvojiti svoje 2/3 ako to trećinski suvlasnik ne želi.
Ti si već 30 godina samostalni posjednik čestice, koristiš ju i održavaš. Ovaj drugi manjinski suvlasnik nema pravo samo tako ni doći koristiti česticu, a još manje da mu dadeš ključ.
U stvari, ako mu dadeš ključ, priznaješ mu da je i on u posjedu.

O tome kakvom bi tužbom on morao ići protiv tebe, i da li bi i u čemu uspio, ovisi o okolnostima. Tu je više članaka ZVDSP u koliziji.
Tko je zapravo taj suvlasnik? Tvoj rođak, poznanik,...?
Je li on cijelo vrijeme znao da ti česticu koristiš, i da si napravio tu kućicu?
Kakva je to kućica?
Nešto jeftino, montažno, ili neka ozbiljnija gradnja?
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2020., 11:16   #478
Pozdrav, suvlasnik sam na parceli na kojoj je izgrađen objekt, koji se sastoji od više zasebnih cjelina, nazovimo ih stanovi.
(Ovako kažem jer su neki zapušteni, bez struje, vode i kanalizacije, zahvaljujući nebrizi i neodržavanju suvlasnika koji su tamo živjeli).
Jedan od suvlasnika takvog "stana" je umro i ja sam kupio njegov suvlasnički udio, i od tada koristim taj "stan" kao ostavu za alat.
Umrli bivši vlasnik je imao više nasljednika, i ja sam kupio 2/3 njegovog udijela, a 1/3 dijele ostala 3 nasljednika.
Osim ovog a što sam kupio od njega, na istoj čestici imam još oko 2/3 vlasništva, koja se u praksi sastoji od stana u kojem živim.
Sada, nakon par godina, dolaze nasljednici i traže svoj posjed, svoju 1/3 "stana".
Spreman sam ih isplatiti po fer cijeni, možda i više od toga, jer je u pitanju par kvadrata ukupne površine čestice po nasljedniku (cca 3% svaki od njih), i želim se riješiti ovakvih problema u budućnosti.
Pa pitam, jesam li ih dužan pustiti u posjed (jer stan koji "dijelimo" nije djeljiv, recimo da ju površine cca 40ak m2)?
Što ako se ne uspijemo dogovoriti (iako sam ja njima spreman prodati svoj dio po istoj cijeni koju njima nudim za otkup)?
Ima li sud načina "na silu" riješiti problem, ako ne nađemo zajednički jezik?
sinisaplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2020., 14:46   #479
Quote:
sinisaplatz kaže: Pogledaj post
Pozdrav, suvlasnik sam na parceli na kojoj je izgrađen objekt, koji se sastoji od više zasebnih cjelina, nazovimo ih stanovi.
(Ovako kažem jer su neki zapušteni, bez struje, vode i kanalizacije, zahvaljujući nebrizi i neodržavanju suvlasnika koji su tamo živjeli).
Jedan od suvlasnika takvog "stana" je umro i ja sam kupio njegov suvlasnički udio, i od tada koristim taj "stan" kao ostavu za alat.
Umrli bivši vlasnik je imao više nasljednika, i ja sam kupio 2/3 njegovog udijela, a 1/3 dijele ostala 3 nasljednika.
Osim ovog a što sam kupio od njega, na istoj čestici imam još oko 2/3 vlasništva, koja se u praksi sastoji od stana u kojem živim.
Sada, nakon par godina, dolaze nasljednici i traže svoj posjed, svoju 1/3 "stana".
Spreman sam ih isplatiti po fer cijeni, možda i više od toga, jer je u pitanju par kvadrata ukupne površine čestice po nasljedniku (cca 3% svaki od njih), i želim se riješiti ovakvih problema u budućnosti.
Pa pitam, jesam li ih dužan pustiti u posjed (jer stan koji "dijelimo" nije djeljiv, recimo da ju površine cca 40ak m2)?
Što ako se ne uspijemo dogovoriti (iako sam ja njima spreman prodati svoj dio po istoj cijeni koju njima nudim za otkup)?
Ima li sud načina "na silu" riješiti problem, ako ne nađemo zajednički jezik?
imaju pravo da.
To što stan "nije djeljiv" ništa ne znači. Suvlasništvo je zato grdo. Nije tvoj WC a njihova dnevni boravak.
Može s silom, razvrgnuće suvlasničke zajednice. tebi ide od te cifre za koju se proda razmjerno koliko su suvlasnik i snosiš svoje troškove
Probaj ih isplatiti, ali jbg oni nisu dužni prodati
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2020., 10:07   #480
Quote:
Pawrent kaže: Pogledaj post
imaju pravo da.
To što stan "nije djeljiv" ništa ne znači. Suvlasništvo je zato grdo. Nije tvoj WC a njihova dnevni boravak.
Može s silom, razvrgnuće suvlasničke zajednice. tebi ide od te cifre za koju se proda razmjerno koliko su suvlasnik i snosiš svoje troškove
Probaj ih isplatiti, ali jbg oni nisu dužni prodati
Hvala za odgovor.
Kako se u praksi izvodi takav suživot u prostoru koji nije fizički moguće podijeliti?
Ako idem na razvrgnuće, pretpostavljam da to traje godinama?

Hvala unaprijed
sinisaplatz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:51.