Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2013., 20:30   #121
Quote:
xman11 kaže: Pogledaj post
Osobno mislim da je nabolje podići cisternu što je više moguće, lako je pritisak regulirati nekakvim ventilom koji se ugradi ili samim onim izlaznim ventilom iz cisterne.
Planiram zalijevati baštu, cca 60m2, tako da bih razvukao okiten cca 20m kao kičmu, mislio sam uzeti 3/4 cola i onda iz te kičme povući u svaki red povrća, recimo, red mrkve jedan ogranak, red peršina jedan ogranak, i to tako da su mi ogranci dužine 5-6 m...ispada na kraju otprilike 15-20 odranaka x 5-6m...cca 100-120 m sustava kap na kap.

Mislim da bez filtera sve ovo neće ići i svakako ga mislim ugraditi, već priliko sakupljanja kišnice s krova primjećujem znatne količine prašine da dnu cisterne koju će kad otvorim ventil cisterne zasigurno sustav kap na kap povući i moglo bi doći do štopanja pa sam u svakom slučaju zainteresiran da mi kažeš gdje si kupio filter, koja marka i pošto (to moe na private ako pravila fouma ne dozvoljavaju)

lp
Ja zaljevam sistemon kpk zasada 250m dužnih 2 rezeorvara visina od tla 150cm i tlak je najbolji,jer kada ti je cisterna puna tlak ti je oko 1 bar cijevi kpk podnose od 0,4-max 0.7 bara,tako da nemoraš neke abnormalne visine praviti za rezeorvar.
Filter na slici ima mrežicu 120 mikrona ona služi da ti nečistoća ne uđe u cijevi kpk i nepoštopa zato je obavezna ako hoćeš da sustav funkcionira do kraja sezone navodnjavanja
Filter imaš svagdje u malo boljoj poljoapoteki.
force32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 12:18   #122
Quote:
force32 kaže: Pogledaj post
visina od tla 150cm i tlak je najbolji,jer kada ti je cisterna puna tlak ti je oko 1 bar
Ako može pojašnjenje po kojoj formuli si ovo izračunao? Ili ako nije po formuli imaš li manometar na izlazu pa tako očitavaš tlak? Meni je cisterna dignuta oko 2,5m + visina vode u cisterni, znači ima preko 3 metra sve skupa, po tvom izračunu tlak je sigurno preko 2 bara, a crijeva ne pucaju, čudno inače za John Deerov T Tape je radni tlak 0.55bar a maksimalni 1 bar.

Quote:
force32 kaže: Pogledaj post
cijevi kpk podnose od 0,4-max 0.7 bara,tako da nemoraš neke abnormalne visine praviti za rezeorvar.
Preporučljiv radni tlak: TSX 504 od 0,30 do 0,55 bara; TSX 506 od 0,30 do 0,70 bara; Svi ostali modeli od 0,33 do 1,05 bara.

Quote:
force32 kaže: Pogledaj post
Filter na slici ima mrežicu 120 mikrona ona služi da ti nečistoća ne uđe u cijevi kpk i nepoštopa zato je obavezna ako hoćeš da sustav funkcionira do kraja sezone navodnjavanja
Filter imaš svagdje u malo boljoj poljoapoteki.
Za filter se slažem, nije jednokratan, lako se opere, a koliko se sjećam platio sam ga 120 kn.
Tihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 20:43   #123
Quote:
force32 kaže: Pogledaj post
Ja zaljevam sistemon kpk zasada 250m dužnih 2 rezeorvara visina od tla 150cm i tlak je najbolji,jer kada ti je cisterna puna tlak ti je oko 1 bar cijevi kpk podnose od 0,4-max 0.7 bara,tako da nemoraš neke abnormalne visine praviti za rezeorvar.
Filter na slici ima mrežicu 120 mikrona ona služi da ti nečistoća ne uđe u cijevi kpk i nepoštopa zato je obavezna ako hoćeš da sustav funkcionira do kraja sezone navodnjavanja
Filter imaš svagdje u malo boljoj poljoapoteki.
visina 10 m = 1 bar , 150 cm = o , 15 bar - nema veze sa punom ili praznom cisternom
U-------- računa se od ulaza u cisternu + gore .

Gradili smo u brdskoj Slavoniji 5 vodovoda + ja jednog privatno sa prirodnim padom pa znam oko toga . Imam na njivi vodovod iz kojeg sam puštao vodu u rezervoar a onda u crijeva da ih ne pokida pritisak .

Ne treba filter - isperite ponekad crijeva , to radim preko 10 godina !
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 21:53   #124
Da ne repleyam obojicu @Tihy i @posavac55,malo sam imao viška materijala od vodovoda pa sam postavio prije filtera jedan manometar za vodu veliki do max 3 bara,pa tako da znam inaće ne bi znao.Normalno da to opada s dužnim metrima i sa smanjenjem vode u rezeorvaru.
Provjerio sam ga i na hidropaku pokazuje točno.
Spojim ja i cijevi kpk direkt na hidropak nijedna nije pukla ali tlak oko 2,5 bara na manometru ali 250m dužnih cijevi smanji se tu tlak.
force32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 21:54   #125
Da ne repleyam obojicu @Tihy i @posavac55,malo sam imao viška materijala od vodovoda pa sam postavio prije filtera jedan manometar za vodu veliki do max 3 bara,pa tako da znam inaće ne bi znao.Normalno da to opada s dužnim metrima i sa smanjenjem vode u rezeorvaru.
Provjerio sam ga i na hidropaku pokazuje točno.
Spojim ja i cijevi kpk direkt na hidropak nijedna nije pukla ali tlak oko 2,5 bara na manometru ali 250m dužnih cijevi smanji se tu tlak.
force32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 12:00   #126
Quote:
force32 kaže: Pogledaj post
Da ne repleyam obojicu @Tihy i @posavac55,malo sam imao viška materijala od vodovoda pa sam postavio prije filtera jedan manometar za vodu veliki do max 3 bara,pa tako da znam inaće ne bi znao.Normalno da to opada s dužnim metrima i sa smanjenjem vode u rezeorvaru.
Provjerio sam ga i na hidropaku pokazuje točno.
Spojim ja i cijevi kpk direkt na hidropak nijedna nije pukla ali tlak oko 2,5 bara na manometru ali 250m dužnih cijevi smanji se tu tlak.
Jel mi sad pričamo o slobodnom padu ili prisilnom tjeranju vode kroz cijevi? Ako je slobodan pad, il ti je čudna voda ili je neka divlja gravitacija kod tebe ali posavac ti je točno napisao o tlaku koji stvara stupac vode

@posavac filter ti je za nas lijene kojima se neda odvezivati ili otkopčavati šlaufove radi čišćenja ionak nisu dugotrajni, a filter je komotnija solucija.
Tihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 15:00   #127
Quote:
Tihy kaže: Pogledaj post
Jel mi sad pričamo o slobodnom padu ili prisilnom tjeranju vode kroz cijevi? Ako je slobodan pad, il ti je čudna voda ili je neka divlja gravitacija kod tebe ali posavac ti je točno napisao o tlaku koji stvara stupac vode

@posavac filter ti je za nas lijene kojima se neda odvezivati ili otkopčavati šlaufove radi čišćenja ionak nisu dugotrajni, a filter je komotnija solucija.
da, kad bi se tako bari nabijali, onda bi i ja otvorio firmu za gradski vodovod
xman11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 21:48   #128
Quote:
Tihy kaže: Pogledaj post
Jel mi sad pričamo o slobodnom padu ili prisilnom tjeranju vode kroz cijevi? Ako je slobodan pad, il ti je čudna voda ili je neka divlja gravitacija kod tebe ali posavac ti je točno napisao o tlaku koji stvara stupac vode
Da prisilno tjeranje vode preko velikog rezeorvara.
@posavac je dobro rekao tlak SLOBODNIM padom je jako mali manje od 0.10 bara pa je protok na 250m dužnih skoro nikakav,jedva da napuni cijevi.
Sory na nesporazumu
force32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 00:07   #129
Pozdrav ekipi,

Imam mladi kupinjak sa cca 160 sadnica (6 redova po 25-26 metara) međusobno razmaknutih na 90-110 cm i na nagnutom terenu (2,5-3m visinske razlike od najviše do najniže točke u redu). Namjera mi je postaviti sistem navodnjavanja kap po kap (slobodni pad),... razmišljam o varijanti sa cisternom 1000 L, alkaten cijevi 50mm iz koje izlazi 6 laterala spojenih ventil spojnicama,... mislio sam uzeti crijeva bez rupa-kapaljki (16mm) i zasebno one gumb-kapaljke za nagnute terene 2-4L/h (kompenzirajuće) koje montiram kod svake sadnice. E sad, kakva su vaša iskustva kod navodnjavanja na nagnutim terenima, kak je s tim kapaljkama, šljakaju li uopće i kak pri manjem tlaku (0,3-0,4 bara),... svaki savjet i preporuka su dobrodošli.

Quote:
Tihy kaže: Pogledaj post
...Što se tiče nabave dijelova, s tim sam se najviše izmučio, cijene su u nekim dućanima abnormalno visoke, u drugima opet nema neki izbor. Da ne ispadne da reklamiram, (iako vjerujem da bi ju trebalo reklamirati jer je firma kvalitetna, ima velik izbor raznog materijala i razumne cijene) koga zanima nek se javi preko PM.
Ne vidim razloga zakaj ih ne bi javno spomenuo, pogotovo ak se radi o kvaliteti i pristupačnoj cijeni,... no, ne želiš li to molio bi te neku info na PM.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 12:09   #130
Quote:
force32 kaže: Pogledaj post
Da prisilno tjeranje vode preko velikog rezeorvara.
@posavac je dobro rekao tlak SLOBODNIM padom je jako mali manje od 0.10 bara pa je protok na 250m dužnih skoro nikakav,jedva da napuni cijevi.
Sory na nesporazumu

Bitno da smo se mi skužili
Sa hidropakom ne moraš uopće razmišljati o visini, a mene je jedino mučilo kaj kod polja nemamo struje

Quote:
KD electronic kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipi,

Imam mladi kupinjak sa cca 160 sadnica (6 redova po 25-26 metara) međusobno razmaknutih na 90-110 cm i na nagnutom terenu (2,5-3m visinske razlike od najviše do najniže točke u redu). Namjera mi je postaviti sistem navodnjavanja kap po kap (slobodni pad),... razmišljam o varijanti sa cisternom 1000 L, alkaten cijevi 50mm iz koje izlazi 6 laterala spojenih ventil spojnicama,... mislio sam uzeti crijeva bez rupa-kapaljki (16mm) i zasebno one gumb-kapaljke za nagnute terene 2-4L/h (kompenzirajuće) koje montiram kod svake sadnice. E sad, kakva su vaša iskustva kod navodnjavanja na nagnutim terenima, kak je s tim kapaljkama, šljakaju li uopće i kak pri manjem tlaku (0,3-0,4 bara),... svaki savjet i preporuka su dobrodošli.
Bok, kaj se kupina tiče, ja sam pred nekoliko godina slagao 50 komada u 8 redova, jedino sam ih tako mogao posaditi, stavio sam alkaten od 1" i na njega spojio ove 16mm o kojima ti pričaš. Ja ti to imam spojeno na vodovod pa me ne brine premali tlak, ali bojim se da bi 0,3 bara bilo premalo.
Ne sjećam se točno ali mislim da ove kompenzirajuće imaju radni tlak od 0,5-4 bar-a, Tlak će ti biti isti na svim kapaljkama, ali ne znam jel bu im dovoljno pritiska ovih tvojih 0,3-0,4 bara da se uopće otvore. Imaš li kakvu drugu mogućnost, recimo hidropak ili da povećaš visinu nekako?

Quote:
KD electronic kaže: Pogledaj post
Ne vidim razloga zakaj ih ne bi javno spomenuo, pogotovo ak se radi o kvaliteti i pristupačnoj cijeni,... no, ne želiš li to molio bi te neku info na PM.
Pa evo ovako, jako puno firmi sam prošao, svi imaju manji ili veći izbor, sa normalnim ili abnormalno visokim cijenama, a onda sam otišao do Agromais-a u Sesvetama i tamo našao sve kaj mi je trebalo, neke stvari su bile i 4-5 puta jeftinije nego u svim drugim dućanima, a i izbor je bio dosta veći.
Jako veliki problem sam imao i sa pretvaranjem navoja sa cisterne (to je onaj grubi) S60x6 na metrički od 2" koji mi je trebao, na kraju mi je to jedan tokar potokario, jer mi je bilo hitno, a onda sam tvorničke prijelaze naručio u firmi Gradatin. Prije toga sam izgubio sate i sate tražeći taj prijelaz po cijelom gradu i u hrpu firmi, kod nekih me taj komadić plastike ispao preko 1000kn, a do 100kn je prihvatljiva cijena.

Eto sad sam se raspisao ali valjda sam pomogao bar malo.
Tihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 12:16   #131
Quote:
Tihy kaže: Pogledaj post
Bitno da smo se mi skužili
Sa hidropakom ne moraš uopće razmišljati o visini, a mene je jedino mučilo kaj kod polja nemamo struje



Bok, kaj se kupina tiče, ja sam pred nekoliko godina slagao 50 komada u 8 redova, jedino sam ih tako mogao posaditi, stavio sam alkaten od 1" i na njega spojio ove 16mm o kojima ti pričaš. Ja ti to imam spojeno na vodovod pa me ne brine premali tlak, ali bojim se da bi 0,3 bara bilo premalo.
Ne sjećam se točno ali mislim da ove kompenzirajuće imaju radni tlak od 0,5-4 bar-a, Tlak će ti biti isti na svim kapaljkama, ali ne znam jel bu im dovoljno pritiska ovih tvojih 0,3-0,4 bara da se uopće otvore. Imaš li kakvu drugu mogućnost, recimo hidropak ili da povećaš visinu nekako?


Pa evo ovako, jako puno firmi sam prošao, svi imaju manji ili veći izbor, sa normalnim ili abnormalno visokim cijenama, a onda sam otišao do Agromais-a u Sesvetama i tamo našao sve kaj mi je trebalo, neke stvari su bile i 4-5 puta jeftinije nego u svim drugim dućanima, a i izbor je bio dosta veći.
Jako veliki problem sam imao i sa pretvaranjem navoja sa cisterne (to je onaj grubi) S60x6 na metrički od 2" koji mi je trebao, na kraju mi je to jedan tokar potokario, jer mi je bilo hitno, a onda sam tvorničke prijelaze naručio u firmi Gradatin. Prije toga sam izgubio sate i sate tražeći taj prijelaz po cijelom gradu i u hrpu firmi, kod nekih me taj komadić plastike ispao preko 1000kn, a do 100kn je prihvatljiva cijena.

Eto sad sam se raspisao ali valjda sam pomogao bar malo.
...S60x6 još se nađe pod oznakom kao DIN-61/31
xman11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 16:10   #132
Quote:
Tihy kaže: Pogledaj post
Bitno da smo se mi skužili
Sa hidropakom ne moraš uopće razmišljati o visini, a mene je jedino mučilo kaj kod polja nemamo struje
Malo u visinu ipak mora biti,pustim nekada neka udara slobodnjak kada unutra umješam vodotopiva gnojiva pa ga ispraznim do kraja.
Inaće je sistem navodnjavanja da malo odstoji voda jer je bunarska prehladna za plastenik,pa je onda miksam i teram s hidropakom.
force32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 08:44   #133
Quote:
Tihy kaže: Pogledaj post
... Tlak će ti biti isti na svim kapaljkama, ali ne znam jel bu im dovoljno pritiska ovih tvojih 0,3-0,4 bara da se uopće otvore. Imaš li kakvu drugu mogućnost, recimo hidropak ili da povećaš visinu nekako?
Kupinjak je izvan dosega civilizacijskog luksuza (vodovod, struja) tak da mi preostaje povećavanje visine ili potraga za kapaljkama koje funkcioniraju i na nižem tlaku.
Hvala ti za informacije .
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 09:38   #134
Quote:
KD electronic kaže: Pogledaj post
Kupinjak je izvan dosega civilizacijskog luksuza (vodovod, struja) tak da mi preostaje povećavanje visine ili potraga za kapaljkama koje funkcioniraju i na nižem tlaku.
Hvala ti za informacije .
Onda ti je lakše rješenje staviti trake za navodnjavanje, one traju par godina, nisu dugotrajne kao cijevi, i problem je da ih ne podrapaš dok kosiš oko kupina. S njima nemreš porihtati kapanje za svaku biljku individualno pa bude se i voda malo neracionalno trošila...
Tihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 19:21   #135
,... je, sve su to razlozi zbog kojih nisam ni razmišljal o trakama (košnja nije problem jer bi cijevi ili trake bile vezane na donju žicu al rasipanje vode svakako je), no, ne bude li druge,...
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 18:32   #136
danas sam postavio dio sustava sa prirodnim padom i kap po kap . Iz izvora idu 3 cijevi , u jednu ubodem alkaten do njive i onda u crijeva kap po kap . Ne treba puno pameti , samo redosljed spajanja crijeva . Suha zemlja u gornjoj zoni , malo kiše za razliku od nekih dijelova u Slavoniji .
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 20:26   #137
moze li mi netko reci kolika je potrosnja npr 100 metara kap na kap crijeva na sat ili 10 sati? koliko vode iscuri?
type-r is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 22:02   #138
Quote:
type-r kaže: Pogledaj post
moze li mi netko reci kolika je potrosnja npr 100 metara kap na kap crijeva na sat ili 10 sati? koliko vode iscuri?
ovisi o samom tlaku i razmaku kapaljki, ja sam kod nas vidio crijeva sa razmakom rupa 10, 20 i max 30cm, evo stranica sa specifikacijama:

http://www.deere.com/en_AU/water/med...e_ttape_au.pdf
Tihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 13:29   #139
Quote:
Tihy kaže: Pogledaj post
Sa visine od 1m će ti voda iscuriti ali pitanje je za koliko vremena i koliko će koja biljka dobiti vode. I mene je bila frka oko visine, mislio sam da će i ovaj sustav koji smo slagali biti prenizak ali sve funkcionira izvrsno. Kolika ti je površina koju misliš zalijevati? Kolike dužine cijevi misliš staviti?

Ja sam sustav slagao prošle godine i digao sam istu cisternu kao tvoju na 2.5m, stavio okitenku od 1,5" i prošle godine je bilo cca 25 laterala po cca 25m. puna cisterna iscuri za cca 15 min.
Filter ti izgleda ovako: http://static-slike-ftp.pik.ba/galer...83-default.jpg postoji mrežasti koji ima kao tuljac sa mrežicom oko sebe i drugi sa diskovima, za kojeg vele da je bolji. Nije ga problem očistiti, ja ga ne čistim svaki put.

Što se tiče nabave dijelova, s tim sam se najviše izmučio, cijene su u nekim dućanima abnormalno visoke, u drugima opet nema neki izbor. Da ne ispadne da reklamiram, (iako vjerujem da bi ju trebalo reklamirati jer je firma kvalitetna, ima velik izbor raznog materijala i razumne cijene) koga zanima nek se javi preko PM.

evo i nešto slika prilikom slaganja mog sistema:

https://www.dropbox.com/sh/j4fa49xitgeu84v/6VYqrgZr7c
@Tihy

Nije li to malo prebrzo (15min), ne bi li sustav kap na kap trebao ipak raditi u dužem vremenskom razdoblju tj. nalijevati biljku duže vremensko razdoblje s istom količinom vode. Ako bi presporo nalijevao postoji mogućnost da voda isparava iz toplog tla pa da biljka onda ne dobije potrebnu količinu? Zapravo hoću pitati kako bi bilo vremenski optimalno?

Lp
xman11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2013., 02:11   #140
Quote:
xman11 kaže: Pogledaj post
@Tihy

Nije li to malo prebrzo (15min), ne bi li sustav kap na kap trebao ipak raditi u dužem vremenskom razdoblju tj. nalijevati biljku duže vremensko razdoblje s istom količinom vode. Ako bi presporo nalijevao postoji mogućnost da voda isparava iz toplog tla pa da biljka onda ne dobije potrebnu količinu? Zapravo hoću pitati kako bi bilo vremenski optimalno?

Lp
E sad takve sitne detalje nisam baš proučavao, uglavnom probao sam na jednom praznom dijelu iskopati dio zemlje koji je natopljen, i lijepo se vidjelo kako su se podzemni "baloni" spojili i sve je bilo super natopljeno, pa sam pretpostavio kako je sve ok
A što se sporosti sustava tiče, nisam s tim dalje razbijao glavu pošto sam se uvjerio da mi ovo ok radi, tako da tu ne mogu pomoći, eventualno da se zalijeva kasnije navečer dok se tlo već malo ohladi pa će i ispravanje biti manje...
Tihi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:11.