Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2014., 09:15   #81
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Čim imaš posla sa graditeljstvom, komplicirano je welcome to club
Snimka postojećeg stanja - ako je ta trgovina samostalna uporabna cjelina (trebala bi biti), onda bi trebala snimka samo toga dijela. Nećeš promijeniti namjenu cijele zgrade nego samo taj dučan, tako da bude snimka samo tog dijela dosta. Mislim da te u postupku budu tražili odvojena mjerna mjesta za sve priključke za poslovni prostor ako to već nemate.
Cijene - snimke zbog legalizacije su srušile sve cijene u bunar, tako da pregovaraj. Radi se o sličnoj dokumentaciji kao za legalizaciju. Upravne pristojbe mislim da mogu biti do 1.000 kn (nisam siguran jer je praksa različita, mora biti 470 kn, sad neki naplaćuju izlaza na teren, neki ne, eventualno posebni uvjeti). Raspitaj se koliki su komunalni i vodni doprinos na prenamjenu, to ne znam.
Da li raditi prenamjenu - ako želiš iznajmljivati, svakako. Dodaj troškovima i energetski certifikat. A to da ćeš platit kaznu, ne vjerujem, jedino ako se dogodi neki rusvaj oko te trgovine pa te krenu inspekcije, onda ste nastradali.
Mada razmisli, ima poslova koji se mogu raditi u stambenom prostoru, tako da je odluka na tebi.
Nema na čemu, i drugi put .
Nemamo odvojena sva mjerna mjesta. :/

A da, ne znam, razmislit ću, to bi sve skupa moglo poprilično koštat, a nije više iznajmljivanje što je nekad bilo, iznajmi se za neku sitnu lovu ako se uopće iznajmi. I vidjet za koje to djelatnosti ne treba biti poslovni prostor. Budem sad otišla u Gradski ured pitati što točno oni traže za prenamjenu.
Ma joj, dosta mi je više papirologije i nekretnina i svega.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 19:11   #82
Pozdrav,

zamolila bi pomoć. Namie, od svih informacija koje sam pročitala sada ne mogu sumirati šta je zaista nužno.
Kupila bi poslovni prostor od 55 m2 koji je u vlasništvu pravne osobe. Prostor bi se prvenstveno koristio kao stambeni s time da bi se i iznajmljivo u ljetnim mjesecima. Pošto bi mi spomenuti prostor bila prva nekretnina ali premašuje 50 m2 nisam oslobođena poreza bez obzira da i je riječ o stambeno prostoru, pogotovo ako se isti misli iznajljivati?
Da li mogu kupiti poslovni prostor kao fizička osoba? Otvoriti eventualno obrt i iznamljivati ga kao takvog za turističu svrhu smještaja?
Da li postoji neka prepreka da se poslovni prostor koristi za stanovanje?
Da li je potrebno prenamjeniti prostor u stambeni?

Hvala unaprijed na pomoći.
koraknaprijed is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 14:49   #83
Pozdrav

Sređujemo papire za izgradnju kuće,dosli smo do problema.
Na nasem placu ima montazna kućica koju je svekar legalizirao,njegov geodet ju je upisao kao pomoćnu zgradu a arhitekt kao stambenu. Znaci zgrada je legalizirana kao stambena. Naravno da ne mogu biti dvije stambene na istom placu.
Ta kućica ne sluzi za stanovanje već kao ostava za plac pored.
Ono sto mene zanima je moze li se ta montazna kućica prenamjeniti iz stambene u nesto drugo ili koje je već rijesenje najbolje?
Te koliko bi vremenski to trajalo?
__________________
U iščekivanju...
anabelle3006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2016., 13:39   #84
Pozdrav.
U radovima sam za prenamjenu pomoćne zgrade(garaže) u proizvodni pogon.
Pomoćna zgrada se nalazi u dvorištu gdje živim bez dodatnih stanara.
Jasno mi je da moram predati zahtjev, imati izvedeno stanje, glavni projekt te građevine, ali neznam šta je sa priključkom struje i vode koji u biti i postoje na toj građevini.
Kome se obratiti za pitanja da li isto brojilo može biti i za kuću i za proizvodni pogon?
Isto tako i za vodni priključak.
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2016., 14:01   #85
i brojilo i vodomjer treba imati odvojene instalacije, dakle , uz projektnu dokumentaciju moraš imati i projekte instalacija i za to ćeš dobiti energetsku suglasnost od distributera.zaključak- treba
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 21:50   #86
Valjda postavljam pitanje na pravom mjestu...

Ako netko stambeni prostor u zgradi želi prenamijeniti u poslovni te se baviti nekom vrstom uslužne djelatnosti gdje će hodnicima manevrirati brdo ljudi, a zgrada je pod ključem, treba li tražiti suglasnost ostalih sustanara?
mirtochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2016., 21:37   #87
Poštovani,
Nakon neuspješnih obilaženja županije i grada i ne dobivanja konkretnog odgovora, molim vas za pomoć!
Naime, prenamjenio bih pomoćnu zgradu u mali proizvodni pogon.
Pomoćna zgrada je u 50m2 i kao takva je legalizirana ( plaćenih 500kn).
Za tu zgradu dobio sam riješenje o izvedenom stanju.
Moje pitanje je koji su mi daljnji koraci, odnosno, što od papira moram imati da bi zgrada bila uporabna za tu namjenu?
Hvala lijepo!
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 12:27   #88
Pozdrav. Dobio sam dobru ponudu poslovnog prostora kojeg bi prenamjenio u stambeni. Sad me zanima jel se svaki posl.prost. moze prenamjenit u stambeni? Ako moze sta mi treba. Ili moze nekakvi link pa da proucim. Hvala
android-Split is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2016., 09:02   #89
Quote:
Android-split kaže: Pogledaj post
Sad me zanima jel se svaki posl.prost. moze prenamjenit u stambeni?
Ne

Quote:
Android-split kaže: Pogledaj post
Ako moze sta mi treba. Ili moze nekakvi link pa da proucim. Hvala
http://www.arhitekti-hka.hr/
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2018., 17:30   #90
Kuća -prenamjena prostora

Pozdrav svima!
Tema je blago rečeno zamrla ali nadam se da će se neko priključiti i udijeliti koji savjet
zanima me da li je potrebna prenamjena prostora u svrha najma ako prizemlje stambene kuće ima definrano kao garažu i podrum? Naime uredila bi prizemlje 40m2 tako da ispunjavaju min.teh uvjete za malo zahtjevnije djelatnosti (npr za prehrambenu, medicinsku i sl namjenu).
Stavit ću odvojena mjerila, prostor ima odvojeni ulaz itd.
Nadam se da će se netko javiti sa savjetom!
pozz
zrine2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2018., 10:18   #91
Quote:
zrine2012 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Tema je blago rečeno zamrla ali nadam se da će se neko priključiti i udijeliti koji savjet
zanima me da li je potrebna prenamjena prostora u svrha najma ako prizemlje stambene kuće ima definrano kao garažu i podrum? Naime uredila bi prizemlje 40m2 tako da ispunjavaju min.teh uvjete za malo zahtjevnije djelatnosti (npr za prehrambenu, medicinsku i sl namjenu).
Stavit ću odvojena mjerila, prostor ima odvojeni ulaz itd.
Nadam se da će se netko javiti sa savjetom!
pozz
Da
čl. 151. - 156. Zakona o prostornom uređenju
Potreban ti je najvjerojatnije glavni projekt. Nađi ovlaštenog arhiteku.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2018., 22:44   #92
Hvala na odgovoru !!
zrine2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2018., 23:19   #93
te ljude u urbanistickom odjelu treba sve odreda strpat u penziju i nikad im vise dat da rade u drzavnom uredu. taj sektor je unistio ovu zemlju. hdz i jos par primjera i ova drzava bi ozdravila.
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 08:12   #94
Ti "ljudi u urbanističkom odjelu", a koji su najviše na udaru građana (pa i tebe), u biti samo provode prostorne planove koje donose političari koji sjede po općinskim, gradskim i županijskim vijećima a prema zakonima koje donosi Sabor RH, odnosno opet političari. Kriviti njih za ovo sranje u urbanističkom sektoru je kao da kriviš radnike u tvornici što rade na način kako im to odredi direktor tvornice.
Da ne ulazim u detalje poput pritisaka od strane te iste politike koja je prostorni plan donijela da se dopusti nešto mimo toga plana zato što to u nekom trenutku odgovara nekome iz njihove blizine, neriješenih vlasničkih odnosa i sl.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2018., 22:42   #95
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Ti "ljudi u urbanističkom odjelu", a koji su najviše na udaru građana (pa i tebe), u biti samo provode prostorne planove koje donose političari koji sjede po općinskim, gradskim i županijskim vijećima
Da ne ulazim u detalje poput pritisaka od strane te iste politike koja je prostorni plan donijela da se dopusti nešto mimo toga plana .
Slažem se sa mack 1, istina je drugačija. Pogledaj koliko dopuna je Zakon o graditeljstvu preživio. Prostorni planovi se mijenjaju po godišnjim dobima
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 08:25   #96
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Ti "ljudi u urbanističkom odjelu", a koji su najviše na udaru građana (pa i tebe), u biti samo provode prostorne planove koje donose političari koji sjede po općinskim, gradskim i županijskim vijećima a prema zakonima koje donosi Sabor RH, odnosno opet političari. Kriviti njih za ovo sranje u urbanističkom sektoru je kao da kriviš radnike u tvornici što rade na način kako im to odredi direktor tvornice.
Da ne ulazim u detalje poput pritisaka od strane te iste politike koja je prostorni plan donijela da se dopusti nešto mimo toga plana zato što to u nekom trenutku odgovara nekome iz njihove blizine, neriješenih vlasničkih odnosa i sl.
ja se ne slazem s tobom

onaj koji zeli napravit praktican potez ce izgradit most koji je potreban za sve nas. u povjesti ima puno takvih

jedan mali gradani uspije odgojit djete izgradit kucu i zaradit za zivot i to sve sam. najgore je to sto se mora drzat okvira, a ovaj okvir di mi sad zivimo ocito nije idealan. nikad u zivotu se ne bi zapitao zasto je to tako da se ne susretnes s njima

po mom u nasem sutavu fali guraca koji guraju ono sto masa ne vidi
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 08:45   #97
Quote:
dden kaže: Pogledaj post
ja se ne slazem s tobom

onaj koji zeli napravit praktican potez ce izgradit most koji je potreban za sve nas. u povjesti ima puno takvih

jedan mali gradani uspije odgojit djete izgradit kucu i zaradit za zivot i to sve sam. najgore je to sto se mora drzat okvira, a ovaj okvir di mi sad zivimo ocito nije idealan. nikad u zivotu se ne bi zapitao zasto je to tako da se ne susretnes s njima

po mom u nasem sutavu fali guraca koji guraju ono sto masa ne vidi
Poštujem da se ne slažeš, samo za svoje neslaganje nemaš argumenata. Sorry, ali predugo sam u svemu ovome da bih ovdje davao paušalne ocjene.
Oni su prvi na udaru građana, ali malo mogu učiniti mimo zakona i planova. Da ne spominjem da su i na udaru inspekcija i kontrola čim netko pomisli da su nešto muljali.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 08:50   #98
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Slažem se sa mack 1, istina je drugačija. Pogledaj koliko dopuna je Zakon o graditeljstvu preživio. Prostorni planovi se mijenjaju po godišnjim dobima
Da, i zakoni se mijenjaju, to je dodatni uteg. A svaka promjena zakona dovede do zastoja u radu dok se ljudi ne prebace na novi model rada.
Pogledaj samo e-dozvolu, dobro zamišljen, ali loše proveden sustav. 3 godine ga nisu mogli pokrenuti da radi bez gotovo svakodnevnih blokiranja. A gotovih rješenja koliko želiš, samo je trebalo promijeniti sučelje.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 18:45   #99
.

Zadnje uređivanje kanjar : 15.06.2018. at 18:50. Reason: dupliranje
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2018., 10:03   #100
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Poštujem da se ne slažeš, samo za svoje neslaganje nemaš argumenata. Sorry, ali predugo sam u svemu ovome da bih ovdje davao paušalne ocjene.
Oni su prvi na udaru građana, ali malo mogu učiniti mimo zakona i planova. Da ne spominjem da su i na udaru inspekcija i kontrola čim netko pomisli da su nešto muljali.
i opet odgovori tipa (ko te hebe) na ljep nacin

ljudi ako imate ikave vjere u sebe i onog gore. nitko ne MULJA, svi mi imamo istu univerzalnu cilj a to je zelja za boljim zivotom

jel se vi vidite u tom ako je njemu bolje i meni je bolje?
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:33.